Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Nářadí

Recenze aku vrtačky s příklepem Stanley Fatmax FMC626D2K

14. 8. 2019 aktualizováno

Stanley Fatmax FMC626D2K recenze a test

Do rukou se nám dostala příklepová vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K, která je určena pro řemeslníky v oblasti stavebnictví, truhláře, tesaře a nábytkáře. Je to zároveň vynikající nástroj pro náročnější kutily.

Recenzovaná aku vrtačka patří mezi základnější modely v řadě pro profesionály. Vrtačka by toho tedy už měla umět hodně a zároveň nestát nekřesťanské peníze. V rámci měsíčního testování jsme se jí podívali na zoubek a níže přinášíme naše vrtací dojmy…

Obsah balení

Balení zahrnuje vše, co byste si mohli přát. Vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K je uložena v praktické úložném kufříku s pogumovaným madlem. Kufřík aku vrtačku účelně chrání a zároveň se díky němu snadno transportuje z místa na místo. Jeho konstrukce působí bytelně, tudíž se zařízení nepoškodí ani v případě jeho pádu nebo nárazu cizího předmětu.

Kromě samotné příklepové vrtačky se uvnitř kufříku nachází nabíječka (1A) a 2 akumulátory (2,0 Ah). Pokud vyrazíte do práce s nabitými akumulátory, neměli byste mít celý den problém. O tom si ale více povíme v kategorii o výdrži.

Konstrukční zpracování – 9/10

Zpracování aku vrtačky Stanley Fatmax FMC626D2K je na špičkové úrovni. Konstrukce je velmi pevná a žádná část nikde nevrže ani neskřípe. Výrobce pro jistotu konstrukci osadil pryžovými výstupky kolem celé vrtačky, čímž její tělo chrání před poškozením. Zároveň je minimalizována možnost poškození obráběného materiálu a jeho okolí.

  • Kromě recenzovaného modelu se prodává také typ se slabší baterií Stanley Fatmax FMC626C2K.

Hlavní roli hraje vícekomponentní rukojeť. Ta se výborně drží jak v malých, tak ve větších rukou. Díky přítomné baterii ve spodní části se vrtačka nemá snahu překlápět nebo naklánět na stranu, což je skvělá vlastnost, kterou ocení nejeden řemeslník nebo domácí kutil. Celková hmotnost vrtačky činí 1,7 kilogramu (včetně baterie), což svědčí o její bytelnosti a použití kvalitních materiálů. Hmotnost odpovídá obvyklému standardu dané kategorie.

Vůči konstrukci nemohu nic namítat – je prostě vynikající. Během práce budete využívat spouštěcí spínač na čelní straně, hned nedaleko je pak tlačítko pro chod vpřed a vzad. Pro nastavení momentu slouží objímka, přičemž hned vedle sídlí rychloupínací sklíčidlo. Na vrchní straně stroje pak najdete duální volič převodových stupňů – poloha 1 a 2.

příklepová vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K test

Jako praktická se ukázala přítomná LED dioda, která se automaticky rozsvítí po zmáčknutí spínače. Díky pracovní svítilně vidíte i na sebemenší detail a jeho přilehlé okolí. Výrobce pamatoval také na umístění pracovního nástroje: sekundární vrták nebo bit si můžete uschovat přímo na těle vrtačky. Taková možnost je praktická a nejeden kutil ji chvatně využije.

Výkon a ovládání – 10/10

Pohon vrtačky zajišťuje motor s maximálním kroutícím momentem 47 Nm. Taková hodnota se ukázala jako ideální. Recenzovaná aku vrtačka si bezvadně poradí se šroubováním a vrtáním do dřeva a kovu. Právě tam se naplno ukázala rychlost otáček až 1 500/min.

Vrtačka Stanley Fatmax využívá planetovou převodovku, díky níž nabízí více převodových kombinací. Něčím navíc je přítomnost příklepu, který je schopen vykonat až 25 500 úderů za minutu. Aku vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K si tak hravě poradí i s vrtáním do zdiva. Na přetěžké práce samozřejmě vhodná není, pro drobnější řemeslnou činnost ale naprosto dostačuje. Praktická je pak možnost nastavitelných pozic (22 + 1 stupeň) regulace krouticího momentu pro šroubování do různých materiálů.

Během práce budete často využívat rychloupínací vrtačkové sklíčidlo o velikosti 13 milimetrů. Maximální průměr vrtaného otvoru je v případě dřeva 35 mm, u kovu a zdiva 13 mm. Sklíčidlo je z přední strany kovové, což zaručuje vyšší odolnost a menší opotřebení nástroje.

Ostatně upínání nástrojů je velmi rychlé. Bez problémů lze upnutí zvládnout jednou rukou. Také klíčidlo pracuje svižně jako hodinky, nástroj přitom ze svých spárů jen tak nepustí.

Pochvalu si dále zaslouží duální volič převodových stupňů. Díky němu si můžete vybrat buď nízké otáčky se zachováním vysoké hodnoty momentu (poloha 1), případně zvolit vysoké otáčky s nízkou hodnotou momentu (poloha 2).

Vůči výkonu ani manipulaci nemohu nic namítat. Na žádný neduh jsem jako hobby uživatel zkrátka nepřišel. Práce s aku vrtačkou Stanley Fatmax FMC626D2K odsýpá jedna radost. Dobře šroubuje, vrtá a příklep je dostatečně účinný. Ostatně posuďte sami na níže uvedených videích…

Test šroubování, vrtání a příklepu

Na níže uvedených videích se můžete podívat, jak si vede aku vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K v praxi. Nutno říci, že ani jednou nezaváhala a všechny testy zvládla na výbornou. Vrtačku jsme svěřili do rukou zkušenému instalatérovi, který si její výstup vždy pochvaloval.

Test vrtání do dřeva

Test šroubování do dřeva

Test vrtání do železa

Test vrtání do betonu s příklepem

Výdrž baterie – 9/10

Hned na začátku mohu uvést, že tato aku vrtačka vás svojí výdrží limitovat nebude. I když budete Stanley Fatmax zatěžovat po celý den, měla by vám v rámci používání dobře posluhovat. Samozřejmě je zcela zásadní, jakou práci s vrtačkou vykonáváte. Je určitě rozdíl, zda šroubujete jemné šroubky do měkkého dřeva, nebo naopak vrtáte větší otvory do pevného zdiva.

příklepová vrtačka Stanley Fatmax FMC626D2K test

Stanley Fatmax FMC626D2K je poháněna Li-ion baterií s kapacitou 2 Ah. Jak jsme si uvedli výše, v balení jsou celkem dvě. Doba nabíjení každého akumulátoru se pohybuje kolem 2 hodin. Na dodávané nabíječce oceňuji slušnou délku kabelu a přítomnost informačních diod. Pokud bliká zelená dioda, dochází k nabíjení. V případě, že zelená dioda svítí permanentně, je baterie již plně dobitá. Červené diody zase detekují vadnou baterii nebo příliš vysokou či nízkou teplotu. Pak nabíječka automaticky pozastaví nabíjení, čímž zvyšuje životnost baterie. Pro uživatele to znamená jediné – o nic se nemusí starat.

Ani instalace baterie do vrtačky není nijak náročná. Stačí zmáčknout příslušné místo a baterie se z těla vrtačky automaticky vysune. To stejné platí o nabíjení, kde všechny konektory do sebe bezvadně zapadají. Zpracování nabíječky i akumulátorů je špičkové, tudíž si myslím, že i častějším používáním zůstanou stále plně funkční.

Co bych bateriím lehce vytkl je absence diod, které by uživateli znázorňovaly zbývající kapacitu během práce. Takovou vlastnost mají aku vrtačky Stanley Fatmax v o něco vyšší cenové hladině, například FMC625D2 nebo FMC627D2 – a také někteří jiní konkurenti. Osobně si ale myslím, že nejde o zásadní nedostatek – baterie jsou k dispozici dvě.

Závěrečné hodnocení

9.3

Perfektní

Stanley Fatmax FMC626D2K je skvělá aku vrtačka s příklepem, která nestojí moc peněz a dokáže zastat pořádné kus práce. Dobře si poradí se šroubováním a vrtáním do dřeva, kovu a zdiva. Výborně se drží a dlouho vydrží. Skvělá volba pro náročnější kutily.

Konstrukční zpracování
9
Výkon a ovládání
10
Výdrž baterie
9
Klady
  • Kvalitní a bytelná konstrukce
  • Výborná manipulace
  • Příklep a vysoký výkon
  • Slušná výdrž, 2 baterie v balení
  • Praktický kufřík pro transport
  • Skvělý poměr cena/výkon
Zápory
  • Baterie postrádají informativní diodu
  • Balení neobsahuje bity ani nástavce

Nejprodávanější aku vrtačky a šroubováky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.3 (9 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář