Dílny japonských mistrů nedávno opustila chytrá televize Sony Bravia KD-55XF9005, kterou si můžete pořídit za nějakých 41 500 Kč. Svojí cenou a výbavou tedy míří na středně náročné uživatele, jejichž zraky si žádají kvalitní obraz a funkce navíc. Během měsíční sledovačky jsme se pokusili vlastními silami zjistit a odhalit, jaké vlastnosti tahle televize nabízí.
- Jak vybrat chytrou televizi a další tipy se dozvíte v článku Nejlepší LED TV.
Obsah balení
Uvnitř obří a rozměrné krabice mimo samotné televize dohledáte dvojici samostatných stojanů, šroubky, papírový návod, baterie a samozřejmě ovladač. K plnohodnotnému využívání televize není nutné nic dokupovat nebo dohledávat. Pro bezpečnou instalaci doporučujeme minimálně dvě osoby.
Design a zpracování – 9/10
Tenhle model je skutečně kus velké techniky, který bude zastávat dominantní roli vašeho obývacího pokoje nebo jiné místnosti domu. Televize je prostě obří, což jenom dokládají rozměry 122,8 × 77,1 × 26,8 centimetrů (se stojanem). Televize pak váží lehce nad 19 kilogramů.
První kroky nás zavedly k připevnění dvou stojanů, jejichž instalace není vůbec těžká a brzy pochopíte, jakým způsobem se ke konstrukci připevňují. Svoji roli plní dobře a TV se po jejich namontování ani nehnula. Svým nenápadným vzhledem navíc zevní podobu Bravie nijak neruší.
Televize nabízí svým divákům 55“ obraz (138,8 cm) s LED podsvětlením. O tom si ale více povyprávíme v další kategorii. Nyní si lehce nastíníme, jak samotná televize vlastně vypadá a působí. Tenký hliníkový rámeček s matnou povrchovou úpravou vypadá naprosto skvěle a při sledování jakéhokoliv filmu nebo online hanbáren nás nikdy nerušil. Tahle informace je, dle našeho mínění, jednou z vůbec nejzásadnějších.
Trošku méně se nám však líbilo logo výrobce Sony, které bylo usazeno na spodní části rámu. Na druhou stranu se výrobce musí nějakým způsobem propagovat. Kromě čtveřice známých písmenek nás ještě vyrušovala svíticí LED linka. Ta šla naštěstí deaktivovat. Přítomnost zadních zdířek dokazuje, že tuto televizi lze uchytit na zeď. Držáky je však nutné koupit dodatečně.
Kvalita obrazu a zvuku – 9,5/10
Ačkoliv všemožné nastavení a ladění parametrů někteří milovníci techniky vítají, většina uživatelů dává raději přednost přednastaveným parametrům. Pokud je nastavení kontrastu, sytosti a dalších parametrů hned po prvním spuštění ideální, je to zkrátka velká výhra. Něčeho takového jsme se dočkali i v případě recenzované televize Sony Bravia KD-55XF9005.
Do nastavení jsme prakticky nemuseli šáhnout, neboť jsme se u každého filmu nebo seriálu mohli kochat z již přednastaveného kvalitního a precizního obrazu. Rozlišení 4K s HDR Processorem X1 Extreme (3 840 × 2 160 px) je skutečně znát a proti zobrazovacímu výstupu zkrátka nemůžeme nic namítat. Na dynamickém rozsahu mají velkou zásluhu pokročilé vychytávky typu HDR, HDR10 či HLG.
Vynikající je dále vykreslení stínů a jednotlivých barev. Tady se černá tváří skutečně jako černá, přičemž nechtěných bílých míst se tady prostě nedočkáte. Obraz vypadal moc dobře i v případě použití externího disku s filmem nevalné kvality. Televize se s horším rozlišením dobře popasovala, což je další výborná vlastnost, kterou většina uživatelů ocení. Skvělé jsou i pozorovací úhly. Při sledování televize ve více lidech si žádný divák nestěžoval na slabší ostrost nebo nečitelnost.
Je totiž nutné brát v potaz skutečnost, že většina současných kanálů nejvyšší 4K kvalitu prostě nenabízí. Pro úplnost dodejme, že se v České republice brzy spustí nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2, se kterým Sony naštěstí již dopředu počítá.
O zvukový výstup se stará dvojice reproduktorů o síle 10 Wattů, jejichž průduchy jsou umístěny v zadní části televize. Kvalita ozvučení byla na výborné úrovni a pro běžný poslech naprosto dostačovala. Na druhou stranu je zřejmé, že v případě epických a kolosálních výbuchů nedokáží navodit plnohodnotnou atmosféru jako externí zvukové systémy.
Konektivita a ovladač – 9/10
Testovaná Sony Bravia KD-55XF9005 svým uživatelům nabízí široký komfort napříč moderními technologiemi. Do televize máte možnost připojit ethernetový internetový kabel nebo využít komfortnější přenosovou technologii Wi-Fi 802.11b/g/n/ac.
Pro ovládání pomocí externího zařízení lze ještě sáhnout po Bluetooth verze 4.1. Televizi tedy můžete ovládat klidně myší nebo klávesnicí. V případě chytrého telefonu využijete například funkci zrcadlení, jež dokáže přenést aktuální obraz na displej telefonu.
Kromě přenosu jistě využijete široký sortiment užitečných portů. Na zádech a bocích televize dohledáte čtvero HDMI konektorů a trojičku USB vstupů. Nechybí ani klasický 3,5 mm výstup pro sluchátka, CI+ slot pro zastrčení karty placené služby, AV vstup, satelitní „F“ konektory či optický výstup. Televize vás tedy nijak konstrukčně nelimituje a připojíte vlastně úplně všechno: od staré techniky až po tu nejnovější.
Ovladač se nese v již tradičním a známém duchu. Úzký rozměr jistí za pohodlné držení, přičemž pogumovaná tlačítka se příjemně mačkají. Jejich zdvih by sice mohl být o něco menší, nicméně kvalitu nechť posoudí každý sám.
Na svršku dálkového ovládání najdete samozřejmě číslice, tlačítko pro Google Play a Netflix, rychlou volbu Home, TV, Back a další. Nechybí ani ovládání hlasitosti a plnohodnotné pole s přetáčením. Za vynikající označujeme horní tlačítko pro hlasové vyhledávání. Tato služba funguje výtečně a na rychlé vyhledávání jsme si okamžitě zvykli. Člověk nemusí během večera nic dohledávat, prostě stačí vyslovit hledané slovo a je hotovo.
Uživatelské prostředí a funkce – 8,5/10
Prostředí je velmi přehledné a kompletně v českém jazyce. S obsluhou a výběrem jednotlivých funkcí nebudete mít žádný problém, neboť si po pár hodinách používání rychle zvyknete. Uživatelské prostředí je vlastně „televizní obdoba“ Androidu jakou známe v chytrých telefonech, tady se jí ale přezdívá Android TV.
Systém svému majiteli dovolí spoustu vlastního nastavení včetně těch pokročilejších. K výběru je poloha, zabezpečení a omezení, rodičovský zámek a další funkce. Všechny televizní programy můžete samozřejmě redukovat a uspořádat přesně podle vašeho přání. Občas se nám ale systém restartoval, na což hubují i některé jiné zahraniční recenze.
Televize je plně kompatibilní s běžnými flash disky, tudíž stačí externí uložiště do některého portu zasunout a televize se o vše postará za vás. Brzké načtení vám pak umožní sledovat vámi zvolený obsah. Své oblíbené pořady si lze i nahrávat.
K tomu vám poslouží 16 GB interní uložiště. Konzumace obsahu se však nevztahuje pouze na běžné televizní programy, ale hlavně na internet. Tam najdete nevyčerpatelný zdroj zábavy a pořadů, který vás nikdy neomrzí.
Základní informace | |
---|---|
Rozměry TV se stojanem | 122,8 × 77,1 × 26,8 cm |
Hmotnost TV se stojanem | 19,1 kg |
Obraz | LCD 3 840 × 2 160 px |
Typ podsvícení | LED |
Obrazový procesor | 4K HDR Processor X1 Extreme |
Možnost 3D | ne |
Zvuk | 10 + 10 W |
Software | Android |
Interní uložiště | 16 GB |
Energetická třída | B |
Roční spotřeba | 201 kWh/rok (4 hodiny denně) |
Recenze a zkušenosti zákazníků
Testovaný televizor Sony Bravia KD-55XF9005 na české Heurece příliš uživatelských recenzí nepobral, tudíž jsme se podívali na některé zahraniční recenze. Na serveru TrustedReviews.com získala TV 4,5/5 hvězdiček, kdy recenzent vychválil pěkný obraz a podporu Netflixu, Amazonu a YouTube ve 4K. V podobném duchu psali také na stránce AvForums.com, kde ještě žehnali kvalitní černé barvě.
Alternativy k Sony Bravia KD-55XF9005
Jako dražší a rozměrnější variantu volíme 65″ televizní model LG OLED65B7V s LED obrazovkou a vysokým rozlišením 3 840 × 2 160 pixelů v poměru stran 16:9.
Pokud vám nesedí velký rozměr LG, zkuste se podívat na menší televizi Samsung QE55Q7F za příznivější cenu. Tahle mašinka nabízí slušný 55″ QLED obraz s rozlišením 3 840 × 2 160 pixelů a nízkou spotřebu elektrické energie.
A jestliže vám snad nevyhovuje ani jedna z uvedených alternativ, doporučíme článek s nejlepšími televizemi, kde si jistě něco vyberete. Navíc se dočtete zásadní informace, jak takovou televizi vlastně vybrat a podle čeho se vůbec řídit.
Závěrečné hodnocení
Perfektní Chytrá televize Sony Bravia KD-55XF9005 představuje špičkovou sledovací výbavu pro náročnější diváky, kteří si potrpí na atraktivní vzhled, špičkovou kvalitu obrazu a pohodlné ovládání. Kromě občasné systémové nestability není co vytýkat.
Diskuze a zkušenosti
Dobrý den,rozmýšlí se mezi SONY 49 XF9005,XG8596 nebo Panasonic 50 GX 820E ,810E.Kterou by jste zvolil a doporučil? Děkuji za odpovědi,
Dobrý den, v této cenové kategorii je většina televizí na stejné úrovni. Proto se spíš dívejte jakou mají výbavu. Např. aby televizi nechyběl jack pro sluchátka (pokud budete potřebovat) atd.
Obraz a zvuk vynikající. Systém občas spadne a proběhne restart. Cca 30 vteřinová pauza přijde nečekaně a zpravidla v tom nejlepším. Inu Android.
Dobrý deň, máte opačne nožičky :-)
Dobrý den, děkujeme za komentář a postřeh. Věc se má tak, že jsem vytvořil fotografie hned po vybalení, poté jsem nožičky dal správně, ale již jsem zapomněl TV znovu nafotit. Ale pěkný postřeh, fakt :D
Dobrý den, Děkuji za váš čas a informaci. Z. Raška
Dobrý den, mohlo by Vaše hodnocení platit i pro tentýž model s úhlopříčkou 49" ? Děkuji. Z. Raška
Dobrý den, díval jsem se na tu 49" a mohu asi říci, že ano. Rozlišení je stejné a ani u ostatních parametrů jsem nenašel zásadní rozdíl/problém.