Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Wileyfox Swift 2 Plus

30. 3. 2017 aktualizováno

Recenze Wileyfox Swift 2 Plus

Nedávno jsme narazili na mladou evropskou značku mobilních telefonů, která v zahraničních recenzích sklízí velkou chválu za svůj skvělý poměr cena/kvalita. Tou značkou je britský Wileyfox, která vznikla v roce 2015 a stojí za ní několik bývalých zaměstnanců Motoroly. Firma velí prodejní strategii „online-only“, což znamená, že si jejich produkty můžete zakoupit pouze po internetu, ať již z oficiálních stránek či Amazonu nebo dalších eshopů.

Wileyfox momentálně vyrábí dvě řady telefonů – levný Spark a dražší Swift. Celkem jde o pětici telefonů, přičemž my jsme se podrobně podívali na druhý nejlepší z nich, Wileyfox Swift 2 Plus, který seženete za 189 liber (tj. necelých 6 000 Kč). Při nákupu z německého Amazonu je doprava do ČR zdarma.

Obsah balení

O tom, že se nejedná o ledajaký telefon, vás přesvědčí už samotná krabička. Ta má totiž nezvyklý čtvercový úzký tvar a výraznou oranžovou barvu. Uvnitř se skrývá mobil, oranžový USB-C kabel, sponka na slot se SIM kartou a stručný návod.

Wileyfox Swift 2+ balení

Mnohé jistě překvapí, chybí nabíječka. Na jednu stranu se ušetřilo na ceně a vy si můžete zvolit adaptér dle vlastního vkusu a potřebné zásuvky, což při nákupu z ČR nevadí, neboť k čemu britskou nabíječku, která nepasuje do zásuvky. Na druhou stranu to pro zákazníka znamená další výdaj v řádu stokorun a ztracený čas výběrem toho správného nabíjecího zařízení.

Jen pro úplnost doplním, že sluchátka také nečekejte.

Design a zpracování – 7,5/10

Na rovinu je třeba říci, že Wileyfox Swift 2 Plus je opravdu nádherný telefon, vezmeme-li v potaz jeho cenovku. V dostání je ve třech barvách – zlaté, růžové a námi testované černé. Telefon působí velmi moderně a design všudypřítomného liščího loga je nádherný.  Nikde nic nevystupuje ani neřeže do ruky a díky částečně zkoseným, částečně zaobleným hranám se výborně drží v ruce. Hmotnost je průměrných 155 gramů.

Jak musím vzhledovou stránku vychválit, tak naopak mi rozum zůstává stát nad kvalitou dílenského zpracování. Nevím, zda se nejedná o vadný kus, ale provedení některých prvků je opravdu mizerné. Jde zejména o šuplíček na SIM kartu, který pořádně nesedí a při pohybu s telefonem předvádí roli chrastítka. Podobně vyklavá je i dvojice tlačítek na pravé straně. U telefonů za 2 000 Kč se to dá přehlédnou, ale u zařízení za trojnásobek? Pokud někdo náhodou Wileyfox máte, prosím, podělte se do komentářů, zda je to běžný problém, či jsem jen dostal nepovedený model (zahraniční recenze se o tomto nedostatku nezmiňují).

Pokud se podíváme na rozložení jednotlivých prvků, většinu přední strany zabírá 5palcový displej. Pod ním se usmívá logo výrobce, které svádí ke zmáčknutí. Bohužel jde opravdu jen o designový prvek. Hlavní trojice ovladačů je softwarová. Na opačné straně je čelní kamerka, sluchátko, senzory a dvoubarevná notifikační dioda (červená/zelená).

Na bočních stranách se kromě již zmíněných tlačítek a zásuvky pro karty nic nenachází. Sluchátka se standardně strkají do horní hrany, zatímco USB-C kabel do spodní. Zde dvojice průduchů naznačuje stereo reproduktor, ale podobně jako u Xiaomi Redmi Note 4 se zvuk line pouze z pravého z nich.

Uprostřed zadní strany opět dřepí logo výrobce a nad ním v jedné linii čtečka otisků prstů a fotoaparát s přisvětlovací diodou, která ve tmě skvěle poslouží i jako svítilna. Čtečku musím pochválit, protože je dobře umístěná a funguje velmi spolehlivě. Zadní vanička ukrývající vnitřnosti telefonu je kovová, pouze horní a spodní pásky jsou vyrobeny z plastu.

Displej – 6,5/10

Wileyfox Swift 2+ design

5palcový IPS displej patří spíše k průměru, pro běžné používání však bohatě dostačuje. Jemnost 294 ppi znamená, že při bližším zkoumání spatříte jednotlivé pixely, z běžné vzdálenosti vás to však nijak limitovat nebude.

Adaptivní jas funguje dobře, ale jeho rozsah je v porovnání s konkurencí malý. Na slunci je čitelnost dobrá, ale minimální jas by mohl být nižší. Potěšující je noční mód, který částečně filtruje modré unavující světlo.

Barevnosti nemám příliš co vytýkat, pouze při maximálním jasu mi barvy přišly poněkud vybledlé. Standardně dobré jsou pozorovací úhly. S citlivostí displeje jsem při běžném ovládání problémy neměl, nicméně při hraní některých her na mé pokyny občas nereagoval, což v zápalu boje o dobré skóre naštve.

Kladné body naopak dávám za 2,5D ochranné sklo Gorilla Glass 3.

Shrnuto: V žádném případě nejde o špatný displej, nicméně v dané cenové najdete výrazně lepší.

Výkon a hardware – 8/10

Z hlediska výkonu se Wilefox docela pochlapil. V Antutu testu získal pěkných 45 974 bodů a i v praxi fungoval bez větších zádrhelů. V pohodě si poradí s multitaskingem a rozjedete na něm i náročnější hry typu Dead Effect 2. To, že Swift 2 Plus nepatří mezi výkonnostní špičku bylo znát v nastavení hry, kdy mu některé věci trochu trvaly, ale samotné zabíjení mutantů zvládl plynule i na maximální detaily.

Wileyfox Swift 2+ antutu

Z technických parametrů zmiňme osmijádrový procesor Qualcomm 430 s frekvencí 1,4 GHz, grafiku Adreno 505 a 3 GB operační paměti. Uživatelská data lze ukládat na prostoru necelých 24 GB (z deklarovaných 32 GB), případně na microSD kartu.

Reproduktory hodnotím jako povedené. Nejsou sice extra hlasité, ale u většiny telefonů této třídy je stejně zvuk na maximum často neposlouchatelný. Jejich umístění na spodní hraně bude vadit pouze při držení na šířku. Při klasickém držení nebo položení na stole si ho zakrývat nebudete.

Výdrž baterie a rychlost nabíjení – 6/10

V čem mě Swift 2 Plus opravdu zklamal, přestože zahraniční recenzenti předem varovali, je výdrž baterie. Kapacita 2700 mAh se při HD displeji nezdá tak strašná, nicméně při trochu náročnějším používání vydrží telefon jediný pracovní den. Při běžném provozu, kdy uděláte pár hovorů a sem tam se připojíte k síti, tak zvládne dny dva. Více z něho však budete vymačkávat jen stěží.

 

Mizerně dopadl i v našem testu přehrávání videa na střední jas a zvuk, kdy umřel po 7,5 hodinách. Telefon není vhodný ani pro hráče, neboť při nepřetržitém hraní skonal po 5 hodinách. Dodejme, že většina zařízení v těchto testech zvládne 8, respektive 6 hodin. V Antutu Battery testu získal 9 156 bodů, což patří k lehce nadprůměrným výsledkům.

   Wileyfox Swift 2+ baterie

Co je však třeba pochválit, a k čemu nízká kapacita baterie přímo vybízí, je rychlé nabíjení. Telefon podporuje Quick Charge 3.0 a s kvalitní nabíječkou se nabije za méně než hodinu a půl. Přičemž na 50 procent se dostane již za 30 minut.

Fotoaparát a nahrávání videa – 6,5/10

Telefon je vybaven 16 Mpx zadním fotoaparátem a 8 Mpx přední kamerkou. Pořízené fotografie můžete vidět níže, případně jejich nezmenšené originály zde. V dané cenové třídě jde o průměrnou kvalitu, která však mnohým uživatelům postačí.

Za denního světla jsou snímky relativně detailní, i když s nejlepšími se v ostrosti rovnat nemohou. Při automatickém nastavení působí fotky tmavě s mírným nádechem do zelena. Makrosnímky barevných květin jsou však povedené. Většina levných telefonů trpí při nízkém osvětlení výrazným poklesem kvality. U Swift 2 Plus, mi kvalitativní rozdíl nepřišel tak velký a noční snímky nejsou zase tak zlé.

Video lze natáčet ve FullHD při 30 snímcích za sekundu. Ukázka při polojasném počasí k nahlédnutí níže.  Rovněž lze hodnotit jako průměr.

Systém a konektivita – 7/10

S operačním systémem se to má poněkud složitě. Telefon se momentálně prodává s nadstavbou Cyanogen běžícím na Androidu 6.0. Vývoj tohoto systému byl však koncem loňského roku zrušen a Wileyfox proto slibuje přechod na čistý Android 7.1. Ten by měl nastat během následujících týdnů.

Cyaonogen byl zdarma open-source software, podobný počítačovému Linuxu a vyznačuje se širokou nabídkou funkcí, které momentálně už nemá příliš smysl popisovat. Pokud však jde o předinstalované aplikace, můžeme říct, že rozhodně nebyl přeplácaný. Kromě základních Google aplikací obsahoval jen nezbytnosti typu hodiny, kalendář, kalkulačku či záznam zvuku. Jakmile dojde k slibovanému updatu, tento text doplníme o aktuální informace.

Pozitivním kladem je, že telefon podporuje nejdůležitější LTE frekvenci 800 MHz, stejně jako 1800 a 2600. Naopak chybí 2100 a, dnes již ustupující, 900 MHz. Na drtivé většině území ČR tedy nebudete mít problém nejrychlejší internet chytit. Z konektivity dále zmiňme podporu 2.4 GHz Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS či NFC.

Alternativy k Wileyfox Swift 2 Plus

Wileyfox Swift 2 Plus to má na českém trhu těžké. Za podobnou cenu totiž najdete velké množství čínských modelů, které dosahují mnohem lepšího poměru cena/výkon. Jedním z takových zástupců je například 5,2palcový Honor 7 Lite, který v současnosti pořídíte kolem 5 000 Kč (03/2017). Za nižší cenu nabízí lepší displej, krapet vyšší výkon, kvalitní zpracování a vyšší výdrž baterie. Fotoaparát za danou cenu patří k nadprůměru a potěší i podpora Dual SIM. Naopak postrádá rychlonabíjení a NFC a má pouze 16 GB vnitřní paměti.

Pokud byste chtěli kvalitní fotoaparát, pak je skvělou volbou Nubia Z11 mini s cenovkou rovněž kolem 6000 Kč (03/2017). Chlubí se rovněž 5,2“ FullHD displejem, čtečkou otisků prstů a hybridním DUAL SIM. Naopak výdrž baterie není žádná sláva a výkonově za zmíněnou dvojicí mírně zaostává.

Závěrečné hodnocení

6.9

Dobrý

Hledáte-li pohlednou alternativu k čínským telefonům nebo se chcete odlišit, pak může být britský Wileyfox Swift 2 Plus dobrou volbou. Jeho atraktivní design v čele s krásným logem upoutá kdejakou pozornost. Připravte se však na průměrnou výbavu a každodenní nabíjení. Konkurenční značky zvládají vyvážení poměru mezi cenou a kvalitou výrazně lépe.

Design a zpracování
7.5
Displej
6.5
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
6
Fotoaparát a kamera
6.5
Systém a konektivita
7
Klady
  • Krásný design a logo
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Rychlé nabíjení
  • NFC
Zápory
  • Slabá výdrž baterie
  • Kvalita zpracování některých prvků
  • Průměrný fotoaparát a video
  • Chybí LTE 900 a 2100 MHz

Nejprodávanější mobilní telefony dle heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář