Čínský chrlič pokročilých technologií tentokrát vyplodil chytrý telefon s přezdívkou Xiaomi Mi A1. Ani nyní nový přírůstek neunikl našim recenzentským smyslům a tuhle chytrou novinku jsme měli tu čest náležitě odzkoušet. Byli jsme poctěni verzí 4GB/64GB Global, která nás v mnohém překvapila. A jak už tak bývá nepsaným zvykem, někde jsme se radovali, jinde zase bohužel smutnili.
Xiaomi Mi A1 4GB/64GB Global se svou cenou řadí mezi mobily do 6 000 Kč (01/18), přičemž vybírat můžete z růžové, černé nebo zlaté barvy.
Obsah balení
Standardní krabice z tvrdého papíru obsahuje mobilní telefon Xiaomi Mi A1, kovovou sponku, průhlednou ochrannou folii na obrazovku a uživatelskou příručku v anglickém a českém jazyce.
Design a zpracování – 9/10
Přístroj do kategorii střední třídy svým zpracováním rozhodně zapadá, nebo dokonce možná vyčuhuje. Konstrukce váží kolem 165 gramů a rozměrově se vešla do proporcí čítající 155,4 × 75,8 × 7,3 mm. Svojí roztahovačností tenhle kousek patří mezi větší telefonní přístroje. Budoucí uživatelé tedy musí počítat s tím, že se lépe ovládá pomocí obou rukou. Režim jedné ruky budete hledat marně.
Zpracování přístroje vypadá vskutku elegantně. Všechny rohy jsou ladně zaoblené a zevní opracování působí více než dobře. Telefon je hladký a na omak příjemný. Čelní stranu šperkuje ochranné skleněné krytí Gorilla Glass 3, přičemž záda a zbylé části jsou vyhotoveny z lehké hliníkové slitiny. Zatímco je zadní strana zlatá, přední je kompletně v bílém provedení.
S ohledem na použité materiály je zařízení po všech stránkách pevné. Stejně jako mechanická tlačítka žádná místa ani části neskřípou. Uživatel se tedy může radovat z bezchybného dílenského zpracování, se kterým je radost pracovat. Čelní strana se nese v tradičním Xiaomi duchu. Uprostřed je k vidění reproduktor pro telefonování, vlevo pak poblikávající bílá notifikační LED dioda, pohotový senzor a přední selfie kamerka.
Pod rozložitou 5,5“ obrazovkou jsou k mání dotyková navigační tlačítka, která jsou podsvícena bílou barvou. Spodní část telefonu jistí zázemí pro zdířku USB-C, reproduktor, otvor 3,5 mm jacku a mikrofonu. Úplně nahoře je druhý mikrofon včetně infraportu. Levá hrana se využívá k obsluze hybridního šuplíku, přičemž nic zvláštního není ani na jejím protějšku. Pravá strana slouží kolébkové regulaci hlasitosti a osamocenému tlačítko pro obsluhu obrazovky.
Po otočení spatříte záda, která ukrývají nejeden technologický výdobytek. Především se jedná o duální kamerku a přisvětlovací LED diody. Kousek opodál ještě podřimuje čtečka otisků prstů. Kruhový snímací mechanismus jsme pilně využívali a nikdy jsme se nesetkali s negativními projevy. Snímání funguje dobře. Někdy čtečka dokonce zafungovala při vlhkých rukou těsně po umytí.
Konstrukci obecně hodnotíme nadmíru dobře. Přístroj vypadá na svoji třídu krásně a netřeba nad ním ohrnovat nos. Mírnou výtku udělíme za mírně vystouplé zadní objektivy. Jejich oválné zpracování z konstrukce telefonu vyčuhuje, tudíž objektivy dostávají při položení na stůl zabrat. Pro zachování dobré kvality fotografií je tedy nutná opatrnost. Poškrábaná sklíčka se totiž jenom těžko opravují.
Níže se můžete podívat, co Xiaomi Mi A1 vlastně vydrží.
Displej – 8/10
Větší rozměrnost obrazovky je na první pohled zjevně patrná. Není ani divu, protože tělo Xiaomi Mi A1 bylo osazeno obrazovkou o velikosti 5,5“. Displej využívá k práci Full HD rozlišení (1 080 × 1 920 pixelů), které se projevilo jako plně dostatečné. Obrazovka si bezvadně poradila s hrami, filmy a internetovými stránkami.
Softwarová podpora nabízí funkci adaptivního jasu. Jako služebník nebyla tahle automatika špatná, čas od času jsme ale zaznamenali mírné zaškobrtnutí. Hlavně v domácích podmínkách, když na obrazovku „pražilo“ stropní osvětlení. Po zbytek času bylo ale vše v pořádku.
Ani čitelnosti ve venkovním prostoru nelze nic vytknout. Podobně bezproblémově na tom byly také pozorovací úhly. Písma byla ostrá za každých okolností a čitelnost nikde neabsentovala. Ještě dodejme, že v nastavení obrazovky si lze nastavit spořič obrazovky, velikost písma nebo zvolit funkci ambientní displej. Zapáleným čtenářům ale bude určitě chybět filtr modrého světla.
Hardware a výkon – 8/10
Vnitřní výbavu zahrnuje osmijádrový procesor Snapdragon 625 s maximálním výkonem 2 GHz. Procesorům přišlapují 4 GB operačních pamětí a interní uložiště o 64 GB. Po prvním spuštění ale počítejte s prostorem kolem 50 GB, což je i tak velmi slušné datové zázemí. Ostatně úložný prostor si můžete rozšířit až o dalších 128 GB zakoupením paměťové karty.
Uvnitř ještě řádí grafický čip typu Adreno 506. Suma sumárum se jedná o slušného dříče, který si poradí i se středně náročnými hrami. Vyzkoušeli jsme skutečně velkou haldu her a telefon neměl problém ustát ani silnější herní nápor. Přístroj se dokonce ani moc nezahřívá. Patříte-li mezi občasné hráče, Xiaomi Mi A1 vaše průměrné nároky splní.
Opakovaný AnTuTu test vykázal slušných 61 319 bodů. Jde o téměř podobný výsledek jako u bratříčka Xiaomi Redmi Note 4 Global. Recenzovaný kousek naopak jasně porazil třeba loňský Samsung Galaxy J5 (2017), v jehož případě získal o 16 000 bodů víc.
Hardwarová výbava se po všech stránkách prokázala jako dobře sestavené soukolí, které netropí ostudu ani při dlouhodobějším zatížení. Více aplikací najednou tak nepředstavuje neřešitelný problém, podobně jako spuštění několika her najednou.
V pozitivním duchu musíme okomentovat i přítomný reproduktor. Byť je na telefonu jediný, jeho reprodukce je kvalitní a mimořádně hlasitá. Poslech hudby nebo telefonního hovoru v rušném prostředí tedy není vyloučeno.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10
Ačkoliv se čínská společnost Xiaomi dostala na mobilní výsluní především díky bateriím o nadstandardních kapacitách, v tomto případě se jedná o nižší hodnoty. Kapacita baterie se v případě Xiaomi Mi A1 zastavila na 3 080 mAh. Pro budoucí uživatele tohle číslo znamená bezproblémovou jednodenní výdrž při intenzivním využívání. Při vyšší opatrnosti není vyloučen provoz po dobu dvou až tří dní. Ovšem za cenu obrovských ústupků a odpouštění.
Součástí balení byla nabíječka o výstupní hodnotě 2A. Nabíjení ovšem nikdy nebylo nijak překvapivě rychlé a obecně jsme se shodli na přibližně dvou hodinách. Nejde tedy o žádného rychlíka, nýbrž o čistý průměr dané cenové třídy. AnTuTu test baterie spočítal 15 845 bodů.
Fotoaparát a kamera – 6/10
Výstupní kvalita fotografií v nás zanechala rozporuplné pocity. Obecně jsme ale očekávali asi více. Zadní duální fotoaparáty byly osazeny 12 Mpx se světelností f/2,2 a f/2,6. Již dle číselných hodnot jsme očekávali, že nepůjde o překvapivou fotografickou špičku, což se, bohužel, potvrdilo.
Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.
Objektivy se velice často potýkají s ostřícími problémy, kdy jsme byli nuceni několik sekund čekat, než si čočka usmyslí. Tyhle operace jsou velmi zdlouhavé a nudné. Člověk zkrátka nemá čas ani chuť čekat, než si objektivy usednou a začnou fotografovat. Dále se nám příliš nelíbil všudypřítomný šum. Takřka na každičkém obrázku byly k vidění drobounké tečky, které kvalitu nehezky snižovaly.
Valná většina snímků byla také poznamenána jakýmsi nažloutlým škraloupem. Detaily trpěly a nám zbyly jenom oči pro pláč. Také červená nebyla nikdy červená a oranžová už vůbec ne. Těžko říci, kde je zakopaný pes.
Na druhou stranu nutno podotknout, že pakliže se fotografie povedly, vypadaly docela k světu. Moc se povedla například fotografie zadní části autobusu, které není co vytknout. A to jsme fotografovali z jedoucího automobilu… Ani snímek z nedalekého lomu není špatný. Objektivy velice detailně zachytily okolní mlhu a celková naturálnost byla skvěle zachována. To jsou ale světlé výjimky, kterých zase tak moc nebylo.
Zkrátka a dobře – nejčastěji jsme byli poctěni průměrem nebo podprůměrem. Videa na tom nejsou o nic lépe. Kvalita 4K nás svojí podobou nijak neuchvátila. Videa nebyla nic moc plynulá a stabilizace mohla být také o kousek lepší. I v tomto případě kamerky neustále přeostřovaly a netušily, co je objektem zájmu.
Vůbec nejhůře dopadlo nahrávání zvuku. Značné nekvality jsme si všimli snad pokaždé. Nevábný „trubkovitý“ zvuk působí amatérsky a téměř každé video svým špatným výstupem zostudí. Alespoň že je fotografické prostředí jednoduché a uživatelsky příjemné. K výběru je HDR, časovač, panorama, rozostření, hlasová spoušť a další udělátka.
Systém a konektivita – 8/10
Uživatelské prostředí bylo jedním velkým překvapením. Výrobce totiž zcela vymanil klasickou MIUI nadstavbu, neboť tentokrát vsadil na čistý Android verze 7.1.2. Operační systém byl tedy ušetřen od zbytečných konin a na budoucí majitele čeká prostředí bez pozlátek a dodělávek.
Tahle možnost někomu nemusí úplně vyhovovat, nicméně u nás razíme toho názoru, že bude očištěná varianta většině spíše vyhovovat. Systém zkrátka není sužován ničím zbytečným, tudíž se může hardware naplno projevit. Uživatelské rozhraní je tedy nadmíru plynulé a orientace je skutečně snadná. Výsuvné lišty systém naštěstí nikdo nezbavil, a tak jsme si jejího pohotového nasazení stále užívali. Druhá stránka mince je ona avizovaná strohost.
V sekci s natavením totiž nenajdete – krom dvou gest – žádné funkce navíc. Pokud jde ale o základní aplikace, které většina považuje za užitečné, nemějte obavy. K dostání je kalkulačka, hodiny, kalendář a programy od Googlu. Zmiňme například Disk, Fotky, Filmy Play nebo Chrome.
Xiaomi Mi A1 podporuje technologii Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.2, GPS, A-GPS, Glonass, plnou podporu LTE a infraport. Chybí ovšem NFC a FM rádio. Ještě jednou si ale připomeňme přítomný port USB-C, který v tomto případě s úsměvem vítáme. Hlasitě se modlíme, aby k podobnému postupu přistoupili i další výrobci.
Alternativy k Xiaomi Mi A1 4GB/64GB
Levnějším a o něco slabší alternativou bezesporu představuje model Xiaomi Redmi Note 4 Global, o němž více prozradí naše recenze. Přístroj je krapet hardwarově méně vybavenější, ovšem i přesto nabízí krásný design a dílenské zpracování, kvalitní displej, dobrý výkon a ještě skvělou výdrž baterie. USB-C zdířku budete ovšem hledat marně, stejně tak počítejte s horším fotoaparátem a absencí NFC.
Za nějakou pětistovku navíc se dá koupit slušně vybavený přístroj Nokia 6. Během recenzování jsme si libovali nad pevným kovovým tělem, stabilním hardwarem, slušnými fotografiemi a například plynulým systémem. Chyběla nám ovšem indikační LED dioda a kleli jsme nad delší dobou nabíjení.
Máte-li v kapse o tisícikorunu navíc, můžeme jenom doporučit dražšího konkurenta Lenovo Moto G5 Plus, který jsme hodnotili v loňském červenci. Úplně nejvíce nás bavila pevná konstrukce, vynikající čtečka otisků prstů, působivý výkon a solidní výdrž baterie. Oproti recenzovanému přístroji ovšem chybí notifikační LED dioda a USB-C port.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Xiaomi Mi A1 4GB/64GB Global se v oblíbené střední třídě bude určitě dobře vyjímat. Budoucí majitele bude zajímat především povedené zpracování s pevným kovovým tělem, poctivý hardware, čistý Android a zdířka typu USB-C. Některé ale mohou odradit neposedné fotoaparáty a spíše průměrná výdrž baterie.
- Hezké zpracování
- Pevná kovová konstrukce
- Slušný hardware
- Spolehlivá čtečka otisků
- Hlasitý a kvalitní reproduktor
- Čistý Android
- USB-C
- Chybí filtr modrého světla
- Průměrná výdrž baterie
- Průměrné fotografie
- Horší videa
- Systém postrádá funkce navíc
Za zapůjčení Xiaomi Mi A1 (4GB/64GB) děkujeme beryko.cz.
Diskuze a zkušenosti
FM rádio má, ale je přístupné pouze z testovacího menu.
Co to je za recenzi? Chybějící NFC se nedostalo do shrnutí, zatímco USB-C považujete za přínos? A stěžovat si, že ohňostroj zní trubkovitě, tak to asi není překvapení. Testovat video tím, že natáčíte televizi, to je kapitola sama pro sebe. Taky zatím marně hledám odpověď na otázku, jak moc se kolíbá a jezdí po stole. Spíš z toho kouká snaha pochválit telefon za každou cenu.
Krásný den, 1) pokud k sobě postavím 100 uživatelů chytrých telefonů, naprostá většina uvítá USB-C, kdežto NFC nikoliv, neboť tuto funkci řekněme běžnější uživatelé nevyužívají - dle tohoto mimo jiné vycházíme i při recenzích, resp. hodnocení 2) videí je několik, video s TV je řekněme něco navíc 3) telefon se při běžném činností nekolébá, na displej byste musel hodně tlačit, aby se hnul 4) myslím, že je většina plusů okomentovaná tak, aby se zcela objektivně mohly zařadit do plusů, čili není nic vycucáno z prstu