Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Chytré hodinky

Recenze chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lite

27. 3. 2021 aktualizováno

Recenze a test chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lite

Na svém zápěstí jsem po dobu 14 dní nosil chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite. Ty rozhodně osloví nízkou cenou, jejíž výše se nyní pohybuje kolem 1 500 Kč. Vychválit musím atraktivní vzhled, pěkný dotykový displej, přítomnost GPS a uživatelsky přívětivou aplikaci v češtině. Kladů je ale mnohem víc!

Obsah balení

Balení neskrývá nic překvapivého. Kromě chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lite se uvnitř malé krabičky nachází speciální dokovací stanice s klasickým USB-A zakončením a papírová brožurka s technickými informacemi. S ohledem na nízkou cenu nelze ani nic dalšího očekávat.

testy chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lite - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Recenzované chytré hodinky patří konstrukčně mezi menší kousky. Svědčí o tom sympatické rozměry 4,1 × 3,5 × 1,19 cm a nízká hmotnost 35 gramů. Za příjemné parametry může nepochybně chybějící vyšší odolnost, která zakazuje potápění. Naopak plavání, sprchování a umývání rukou dovoluje vodotěsnost do 5 ATM.

test chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lit

Nové Mi Watch Lite jsou kompletně plastové, tedy až na výjimku v podobě mechanického tlačítka při pravé straně. Jiné ovládací prvky na hodinkách nenajdeme, samozřejmě nepočítám dotykové ovládání 1,4″ displeje (o tom více v následující kapitole).

Mnohými zatracovaný plast na omak nepůsobí levně ani vachrlatě. Jednolitý výlisek je pevný, naštěstí nedoznal inženýrských nepřesností v podobě nedoléhajících spojů.

Protilehlá strana se nese v obvyklém duchu smart hodinek. Dostalo se na dvojici pinů pro nabíjení, centrální část zabrala soustava senzorů. Modul se senzory vystupuje pouze nepatrně. Chvályhodné nicméně je, že lasery nevydávají žádné světlo. Ani při spánku nebo při odložení hodinek na nočním stolku svojí činností neruší.

Náš tip

Testovaný model je oděn do černého kabátku. Koupit si ale můžete třeba béžové, zelené a modré provedení. Změna barvy se týká strojku a řemínku.

Ke strojku Xiaomi Mi Watch Lite je připevněn silikonový řemínek černé barvy. Ten lze vyměnit za barevně odlišný. Podle příležitosti si můžete watche ošperkovat k obrazu svému. Vycvakávání si žádá silnějšího stlačení, avšak nejde o nic, co by nezvládl i začátečník. Silikonový povrch je příjemný, obvod je dostatečný i pro osoby s objemnějším zápěstím.

test chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lit

Nadmíru chválím pohodlnost nošení. Testované smart hodinky Xiaomi jsem téměř ani necítil. Nepřekážely mi při hraní basketballu, cvičení, provádění kliků, práci ani četbě. Lehce se „ztratí“ i pod mikinou, svetrem a těsnější bundou. Ani při nošení více vrstev oblečení do zápěstí netlačí.

Během testování jsem si pročítal i další recenze kolegů z branže. Nevím z jakého důvodu mají (někteří) tendenci podobu a zpracování těchto hodinek dehonestovat. Za takové peníze zkrátka nemůžeme očekávat vyšší kvalitu. Mně se podoba nových Mi Watch Lite hodně líbí.

Displej a ovládání – 8/10

Na zobrazovacím poli výrobce nepochybně něco ušetřil. Na první ani druhý pohled by ale netrénované oko neřeklo, že jsou chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite osazeny „pouze“ IPS LCD displejem. Barvy jsou totiž syté a text krásně čitelný. Na displej se dobře hledí jak ve dne, tak i během noci.

Rozměrově se použitý LCD vešel do 1,4 palců. Trošku škoda, že se displej nerozprostírá přes celý panel. Okolí horní i dolní strany totiž zůstalo nevyužité. Dotykový panel tedy zabírá pouhých 44,1 % čelní strany. Nevyužitá plocha naštěstí není do očí bijící. Naopak, zobrazené informace jsou dobře viditelné, podobně si vede i rozložení ikon.

Recenze smart hodinek Xiaomi Mi Watch Lite - displej

Rozlišení 1,4″ displeje činí 320 × 320 pixelů. Ty se vešly do formátu 1:1, jemnost se zastavila na příznivých 323 ppi. Špatně si nevede ani jas displeje. Hodnota 350 nitů je sice nižší, čitelnost si nicméně výborně vede i při slunečném počasí.

Zajisté potěší přítomnost automatického jasu. Tato funkce pracuje výtečně, takže jsem ji používal během celého testování. A i když plnohodnotná funkce Always One chybí, možnost nepřetržitého zapnutí displeje po dobu 5 minut tady přece jenom je…

Hardware a funkce – 8,5/10

Xiaomi Mi Watch Lite komunikují s chytrým mobilem přes bezdrátovou technologii Bluetooth 5.0. Během 14denního recenzování ani jednou nedošlo k přerušení signálu.

Veškeré dění se odehrává v prostředí aplikace Xiaomi Wear, která je zdarma ke stažení pro systémy Android a iOS. Aplikace je uzavřená, tudíž si nelze stáhnout libovolné aplikace. Využívat můžete jenom funkce povolené od Xiaomi.

Xiaomi Wear je kompletně v češtině, což platí také o menu chytrých hodinek. Aplikace poskytuje maximálně intuitivní prostředí, které je rychlé, logické a přehledné. V rámci několika kliknutí si není problém stáhnout nový ciferník, případně vyměnit starý za nový, podívat se na sportovní výkony, historii cvičení, srdeční tep, kvalitu spánku, ušlé kroky a další hodnoty.

„Jako sportovně založený uživatel jsem ocenil přítomnost stopek a nastavitelného časovače.“

Nabídka ciferníků je pestrá. Vyberou si zapálení sportovci, vyznavači elegance, případně konzervativnější uživatelé. Měření srdečního tepu je, podle mnou získaných zkušeností, přesné. Měření probíhá rychle a nedochází k podivným výkyvům, jež by mohly znamenat nesprávné měření. Pokud jsem neměl hodinky utažené na zápěstí, k měření srdečního tepu nedošlo.

I přes nízkou cenu mají testované chytré hodinky Xiaomi zabudovaný GPS modul, který funguje i bez přítomnosti chytrého telefonu. Po návratu z běhu nebo procházky si můžete v pohodlí domova kdykoliv zpětně prostudovat přesnou trasu, kudy jste šli nebo běželi.

Přítomné sportovní funkce zahrnují například venkovní běh, běžecký pás, jízdu na kole, chůzi, pěší turistiku, terénní běh, plavání v bazénu a otevřené vodě. Na posilovnu se bohužel nedostalo, kriket v nabídce ale překvapivě nechybí.

Základní menu hodinek se skládá z barevných ikon. Chybějící popisky mohou začátečníky trošku mást, protože ne každá podoba ikonky zcela jednoznačně odpovídá její funkci. Brzy si však zvyknete a snadno si najdete seznam aktivit, hodnoty srdečního tepu, spánek, dýchání, stopky, budík, časovač, oznámení, svítilnu (rozsvítí se displej) a podrobnější nastavení pro jas, vibrace a další parametry. Rychlým swajpnutím shora dolů si pak přečtete notifikace (písmenka nepostrádají diakritiku). Mi Watch Lite mají dokonce barometr.

Systém chytrých hodinek je obecně rychlý a plynulý. Vadou na kráse může pro někoho být absence animací při procházení a listováním v menu. Ač se to nezdá, chybějící animace způsobují trošku zmatek. Po swajpnutí si nemusíte hned všimnout, že menu na váš prst zareagovalo a došlo ke změně nabídky.

Výdrž a nabíjení – 8/10

Nové chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite vlastní baterii s kapacitou 230 mAh. Menší číselná hodnota v tomto případě vůbec nic neznamená. Na plné nabití levné watche vydržely krásných 7 dní používání. Patřím mezi aktivnější nositele, takže ti lenošnější si mohou klidně několik dalších dní ještě přidat.

Každý den jsem necelou hodinu běhal, případně si o něco delší čas čistil hlavu rychlejší procházkou. Vždy se zapnutou sportovní aktivitou běh či chůze. Během běžného nošení (sportovního klidu) hodinky přijímaly notifikace a nesčetněkrát se rozsvítily. Výrobce garantuje 10denní výdrž, s čímž po zkušenostech rozhodně souhlasím.

Xiaomi Mi Watch Lite - nabíjení a výdrž baterie

Nabíjení baterie probíhá v rámci speciální dokovací stanice. Ta není magnetická, tudíž je potřeba chytré hodinky Xiaomi na příslušené místo zasunout. Asi metrový napájecí kabel s USB-A koncovkou je pogumovaný a houževnatý. S konstrukcí nabíječky je ovšem pevně spojen. Pakliže dojde k jeho poškození, budete nuceni hledat kompletně novou nabíječku.

Dobíjení baterie trvá z úplného vybití na maximálních 100 procent přibližně dvě hodiny. Tedy tradiční doba, která není limitující. Nabíječku budete ostatně potřebovat jen jednou týdně.

Alternativy k Xiaomi Mi Watch Lite

Jako nejlepší alternativu spatřuji v Xiaomi Amazfit GTS s hliníkovou konstrukcí a špičkovým AMOLED panelem. Za zvážení stojí také dražší, ovšem atraktivní a funkcemi nadité Xiaomi Mi Watch. Nejnáročnější uživatele odkáži na aktuální pecku jménem Samsung Galaxy Watch 3 s otočnou lunetou a vyladěným operačním systémem Tizen.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělé

Xiaomi Mi Watch Lite jsou kvalitní chytré hodinky za velmi nízkou cenu, které nás dostaly pěkným plastovým designem, jasným displejem, zabudovaným GPS modulem, atraktivními ciferníky a kompletním počeštěním.

Design a zpracování
8.5
Displej a ovládání
8
Hardware a funkce
8.5
Výdrž a nabíjení
8
Klady
  • Pěkný design
  • Jasný a čitelný dotykový displej
  • Zabudovaný GPS
  • Skvělá výdrž baterie
  • Sportovní funkce
  • Přehledná aplikace
  • Vše v češtině
Zápory
  • Displej mohl být větší
  • Systém bez animací
  • Menší množství sportovních režimů

mobil pohotovost

Za zapůjčení chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch Lite děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejprodávanější chytré hodinky na Heureka

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (20 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář