Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Redmi 4 Pro

2. 3. 2017 aktualizováno

Čínský výrobce Xiaomi se na našem domácím trhu objevil relativně nedávno a nutno říci, že svým přístupem oslovil nemalé mobilní publikum. Telefony Xiaomi jsou proslulé dokonalým a pevným zpracováním, velkými displeji a výkonnou hardwarovou výbavou, která neurazí ani náročnější uživatele. Všemu příznivě sekunduje nadstandardní kapacita baterií a většinou i čtečky otisků prstů. Není ani divu, že se vydařená série Xiaomi Redmi na konci loňského roku dočkala zbrusu nové řady Xiaomi Redmi 4, kterou jsme si nemohli nechat ujít.

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Tento telefon se bohužel již neprodává. Zkuste jiný model, například některý z doporučených mobilů do 4000 nebo 5000 Kč.

Pořídit si můžete hned tři verze; levnější Xiaomi Redmi 4A a Redmi 4, o nichž jsme se rozpovídali v doporučených alternativách, nebo případně námi recenzovaný dražší a výkonnější model Xiaomi Redmi 4 Pro, který si můžete pořídit za necelých 5 500 Kč (03/2017).

Obsah balení

Uvnitř papírové krabičky se krom telefonu nachází nabíjecí adaptér s odnímatelným USB kabelem, kovová sponka na vytahování postranního šuplíku a několik papírků s čínskými popisky. V balení jsem nenašel sluchátka ani uživatelský manuál, který byl zastoupen papírovým odkazem upozorňující na možnost jeho stažení v .pdf formátu. Byť se to některým nemusí na první pohled líbit, osobně tuto možnost oceňuji, protože si nic neříkající návody stejně nikdo nečte a zpravidla většina rádoby návodů končí bez využití v našich odpadkových koších. Jejich strohý text je většinou k ničemu.

Kromě uvedeného bylo v krabičce černé Xiaomi MiKey tlačítko, které si lze libovolně nakonfigurovat až 10 různými funkcemi. Využívat je lze jako spouštěč fotoaparátu, tlačítko ke spuštění hudby a mnohým dalším funkcím. Záleží na vás, na co jste zvyklí a co plánujete s telefonem dělat.

Design a zpracování – 9/10

Xiaomi Redmi 4 Pro se roztahuje na 141,3 x 69,6 x 8,9 mm, které se vměstnaly do 156 gramů. Tělo celého zařízení je uloženo do kovového pouzdra, které zajišťuje vysokou odolnost a pevnost. Při používání ani přitlačení žádná z částí neskřípe a ani se nijak negativně neprojevuje. Vše sedí jako přibité. Oproti svým předchůdcům má daný model skosené okraje, díky nimž se telefon pohodlně drží. Navíc žádná hrana do dlaně a prstů neřeže. Zpracování Redmi 4 bezesporu patří mezi velké přednosti, které jsou u telefonů v dané cenové kategorii spíše výjimkou. O eleganci a drahém vzhledu jsem se sám několikrát přesvědčil, kdy se mne zvídavé publikum ptalo, kolik telefon stojí. Částce 5 500 Kč nikdo moc nevěřil.

Čelní strana je opatřena 5“ displejem, pod kterým sedí standardní trojice navigačních tlačítek – nedávné aplikace, domů a zpět. Tlačítka jsou decentně vybarvena stříbrnou barvou, která vzhled telefonu nijak neruší. Bohužel nejsou podsvícená. Nad horní částí obrazovky najdete senzor okolního světla, reproduktor, přední 5 Mpx selfie kameru a notifikační diodu. Kousek nad ní si na vrchní straně zařízení hoví otvor pro 3,5 mm jack, mikrofon a infraport. Protější dolní hrana je pak určena pro microUSB zdířku a dvojici samostatných reproduktorů.

Zadní strana je již tradičně určena hlavní 13 Mpx kameře, se kterou spolupracuje dvojitý LED blesk. Kousek pod kamerou je pak umístěna čtečka otisků prstů. Ta se mi ve všech směrech osvědčila a nikdy jsem s ní problém neměl. Je pohotová a rychlá. Dolní část zadní strany nakonec ještě zdobí logo hrdého výrobce.

Ani pravá a levá strana se nevymyká zažitému trendu. V prvním případě budete moci pomocí palce pohodlně ovládat kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko pro zapínání a vypínání displeje, přičemž protější levá strana je obsazena vytahovacím šuplíčkem pro dvě SIM karty nebo jednu SIM a jednu microSD kartu. Záleží na vás, jak daný prosto využijete.

Na odolnost displeje Xiaomi Redmi 4 Pro se můžete podívat na níže uvedeném videu:

Displej – 8/10

Model Xiaomi Redmi 4 Pro se chlubí 5″ IPS LCD displejem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Sklo je opatřeno konstrukcí 2.5D, která zamezí poškrábání a mnohonásobně zmenší náchylnost vůči okolním vlivům. Displej nabízí krásné a syté barvy, na které je radost pohledět. Reakce displeje jsou bezproblémové a rychlé, problémy jsem ovšem zaznamenal v případě mírně upocených prstů, kdy jsem zámek obrazovky odemknul opakovaně až po několikátém pokusu.

Slzu upouštím i na náchylnosti displeje vůči otiskům prstů, kterých jsem se snad nikdy nezbavil – jsou viditelné a otravují. Mimo výborného zobrazení musím pochválit skvělé pozorovací úhly a čitelnost na ostrém slunci, kterou jsem si s blížícím se jarem několikrát nadšeně vyzkoušel. Jestliže nastavíte jas na maximum, v brouzdání po internetu nebo odpovídání zpráv vám bráněno nebude.

V nastavení si mimo standardní úrovně jasu lze přizpůsobit teplotu a sytost barev, velikost písma nebo případně režim čtení. Ten si lze vyladit dle svého uvážení a zvyku; tmavost žluté barvy lze nastavit do několika úrovní. Nechybí ani bezchybná funkce automatického jasu. Pokud uvážím, za jakou cenu se telefon prodává, displej zdárně obstál.

Výkon a hardware – 8/10

Uvnitř přístroje vládne osmijádrový procesor typu Snapdragon 625 na 2,02 GHz, jehož pomocníka zastává 3 GB operační paměť. Jak jsme v případě většiny modelů od výrobce Xiaomi zvyklí, ani v tomto případě tomu není jinak a telefon běží přesně tak, jak má. Systém je plynulý, nikde se nezasekává a něco jako zdlouhavé načítání nezná ani z doslechu.

Pro soubory a hry je k mání 32 GB interního úložného prostoru, které lze dodatečně rozšít až na 128 GB. Navýšení prostoru již tradičně umožní microSD karta. A že bude co ukládat. Náš stroj totiž s přehledem zvládá i náročnější hry typu Asphalt Xtreme: Offroad Racing nebo Olympus Rising, kde se na obrazovce objevují houfy a houfy nepřátel. Telefon je výborně optimalizovaný, o čemž svědčí nejen plynulý chod, ale i absence jakéhokoliv přehřívání. V AnTuTu Benchmarku získal testovaný hardware slušných 50 651 bodů.

Zatímco jsem byl s výkonem telefonu nadmíru spokojen, o reproduktorech to říci nemohu. Ačkoli dokáží vyhrávat poměrně hlasitě, jejich plechovitost a průměrnost pochválit prostě nejde. Zvuk není čistý a reproduktor vibruje jakoby měl každou chvíli vyskočit. Dále se mi jako nevhodné jeví samotné umístění, na které jsem strašlivě nadával zejména při hraní her. Prakticky neustále jsem si oba výstupy zakrýval svým ukazováčkem a hranou dlaně, vlivem čehož jsem mnohdy ani výstupní zvuk neslyšel. Výrobci by s tímto nešvarem měli začít něco dělat, protože se z něho, bohužel, stává nežádoucí evergreen.

Výdrž a baterie – 8/10

Hned na začátku mohu radostně říci, že baterie je velký držák, který mne nikdy nenechal ve štychu. Kapacita 4100 mAh obstála na výbornou a s telefonem se tak nemusíte bát vypravit na delší, klidně i několikadenní, výlet. V případě surfování po internetu a vyřízení desítek zpráv na messengeru mi telefon vydržel klidně i tři dny, přičemž při větším zatížení, které provázelo sledování filmů nebo hraní her jsem se večer dostal ze 100 % na nějakých 30 – 25 %, což je parádní výsledek. Baterie v AnTuTu Benchmarku vybojovala 11 976 bodů.

Co se týče sledování videí, na střední úroveň jasu a hlasitost po celé hodině ubyla pouhá 4 % baterie, přičemž v případě hraní her se za stejný časový úsek baterie vybila o 13 %. Výborné výsledky, které nejednoho uživatele tohoto smartphonu mile potěší.

Nabíjení nicméně není nijak rychlé, z úplného vybití jsem se na maximální kapacitu baterie dostal za zhruba dvě hodiny, v některých případech i déle. Osobně si ale myslím, že za to mohla přibalená nabíječka, která byla během nabíjení teplá a někdy až horká, což zřejmě svědčí o nějaké závadě a brzkém odchodu do důchodu elektronického nebe.

Fotoaparát a videa – 6,5/10

Hlavní fotografickou zbraní Xiaomi Redmi 4 Pro je 13Mpx zadní kamera, jejíž výsledky se řadí mezi průměrné. V případě dobrých okolních podmínek jsou snímky lehce nadprůměrné, kdy si zachovávají slušnou ostrost a barvitost. Pokud se ale slunce ztratí a ideální podmínky jsou tatam, kamera se potýká s problémy, které se projevují delším ostřením a znatelně horšími výsledky.

Při focení jsem ocenil lehce dostupnou nabídku režimů jako panorama, tón pleti nebo několik rozličných krajin typu sport, noc, noční režim a jiné. Nechybí ani časovač nebo manuální režim. Snímky lze pořizovat ve formátu 4:3 nebo 16:9, přičemž výběr nabízí tři varianty kvality: vysoká, normální a nízká. Pro opravdové požitkáře je k dispozici i nastavení kontrastu, sytosti barev, ostrosti nebo redukce pruhů.

Také s 5Mpx přední selfie kamerou jsem byl vcelku spokojen. Stejně jako hlavní kamera fotí rychle a výsledky nejsou k zahození. Ocenil jsem i funkci detekce tváře a možnost zobrazení věku, která byla kupodivu přesná. Můj věk kamera téměř vždy odhadla plus mínus 2 roky, což je skvělé. V případě tchyně se ale kamera sekla o jednu dekádu, k její radosti směrem níž. Pokud tedy budete chtít potěšit rozhádanou protistranu, máte příležitost 🙂

Na fotografie v originální kvalitě se můžete podívat tady.

Fotografování máme za sebou a na řadu přichází natáčení videí. Výsledné záběry se pyšní střední kvalitou, která nezamrzí, ale zase nijak zvlášť nepřekvapí. Již tradičně lze konstatovat, že při optimálních světelných podmínkách se dočkáte znatelně lepších výsledků než v případě absence světla, kde není vykreslení příliš zdařilé. I přes nepřítomnost stabilizace obrazu se ale videa téměř netrhají, což je oproti některým, podstatně dražším modelům překvapující. Videa lze pořídit ve třech kvalitách – 1080p, HD nebo SD kvalitě.

Systém a konektivita – 7,5/10

Xiaomi Redmi 4 Pro používá tradiční operační systém Android 6.0 Marshmallow, který není potřeba nijak zvlášť představovat. Ochuzeni nebudete o praktickou vysouvací lištu plnou funkčních aplikací typu svítilna, zapnutí GPS nebo třeba režimu letadlo. Daný model využívá uživatelkou nadstavbu verze MIUI 8, která zahrnuje osvědčené standardy. Upozornit musím na možnost zapnutí druhého prostoru, s jehož pomocí lze jednoduchou cestou vytvořit z jednoho telefonu “dva”. Jeho využití záleží čistě na vás. Na jeden prostor si můžete třeba nahrát hry a různé aplikace, zatímco druhý si necháte čistě na surfování a poslech hudby. Kreativitě se meze nekladou, je to jenom a jenom na vás. Funkce druhého prostoru je velmi rychlá a praktická, neboť si lze mezi jednotlivými prostory přepínat zmáčknutím jediné ikonky.

Po prvním spuštění jsou v telefonu předinstalovány známé programy typu Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Hudba Play, Fotky, prohlížeč Chrome, počasí nebo třeba témata a tapety, které si můžete po přihlášení do Xiaomi účtu i libovolně stahovat a měnit. Nechybí ani užitečný software pro optimalizaci zařízení nebo kalendář. Příjemné je i rychlé spojení s počítačem, kterého docílíte pomocí přiloženého kabelu.

Využívat budete moci Bluetooth 4,1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, microUSB, GPS a LTE v pásmech 1800, 2100, 2600 MHz – frekvence 800 MHz tedy chybí. V běžných podmínkách to znamená, že nebudete moci využívat maximální rychlosti vašeho internetového připojení. Záleží ovšem, kde se pohybujete a k čemu chcete telefon používat. Pokud se budete potulovat ve městech nebo v jejich blízkosti, nemusíte mít obavu a internetové připojení vám poběží na velmi slušné úrovni, byť ne na tu maximální. Horší situace ale nastane v případě odlehlých vesnic, kde klesne rychlost připojení na minimum.

Alternativy k Xiaomi Redmi 4 Pro

Jasnou alternativou recenzovaného modelu jsou jeho slabší bratříčci Xiaomi Redmi 4A a Redmi 4. Pokud oba modely porovnáme s Redmi 4 Pro, tak zjistíme, že Redmi 4A váží o několik gramů méně (132 g), má slabší procesor Snapdragon 425, nižší rozlišení 1280 x 720 pixelů, slabší baterii o kapacitě 3120 mAh a chybí čtečka otisků prstů. Zapomenout nesmíme ani na 2 GB RAM a 16 GB základní úložiště. Cena Xiaomi Redmi 4A se pohybuje kolem 3 300 Kč (03/2017).

Druhý, o něco lepší model Xiaomi Redmi Redmi 4 má horší procesor Snapdragon 430 a stejně jako nejslabší model i 2 GB operační paměť a 16 GB vnitřního prostoru. Vůči recenzovaného zařízení má také horší rozlišení 1280 x 720 pixelů, nicméně baterie již hlásí kapacitu 4100 mAh a čtečka otisků prstů má i zde svoje místo. Za lepší vybavenost si ale musíte připlatit; Xiaomi Redmi Redmi 4 stojí kolem 4 300 Kč (03/2017).

Pokud porovnáme jednotlivá specifika, jako vhodná alternativa připadá v úvahu model ACER Liquid ZEST Plus, který vyniká skvělou výdrží a slušným vybavením. ACER nabízí Android 6.0 Marshmallow, 5,5″ OPS LCD displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů, procesor Mediatek MT6735 o frekvenci 1,3 GHz, 2 GB RAM, 16 GB vnitřního úložiště a 5000 mAh baterii. Samozřejmostí je i 13 Mpx zadní a 5 Mpx přední kamera. Uživatelé jistě ocení i možnost duálních SIM. Cena tohoto kousku se pohybuje kolem 4 500 Kč (03/2017).

 

Závěrečné zhodnocení

7.8

Velmi dobrý

Xiaomi Redmi 4 Pro nabízí pevnou a pohlednou konstrukci doprovázenou vysokým výkonem a tradičně zaručenou optimalizací. Za danou cenu se může klidně rovnat i některým výrazně dražším modelům, kterým by zatnul tipec raz dva. Stále jde však o střední třídu, která se v tomto případě podílí na horším fotoaparátu a průměrnému ozvučení. Zapomenout nesmíme ani na absenci českého LTE. I tak se ale jedná o skvělý telefon, který potěší svojí kvalitou a nízkou cenou.

Design a zpracování
9
Displej
8
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
6.5
Systém a konektivita
7.5
Klady
  • Elegantní a pevná konstrukce
  • Kvalitní a čitelný displej
  • Vysoký výkon
  • Skvělá optimalizace
  • Dobrá výdrž baterie
Zápory
  • Absence českého LTE (800 MHz)
  • Průměrný fotoaparát
  • Slabší a nevhodně umístěné reproduktory
  • Displej náchylný na otisky prstů
  • Nepodsvícená tlačítka

beryko.cz

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi 4 Pro děkujeme společnosti Beryko.

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Petr Macner (10. 5. 2017 15:05)

Pane Smejkal. Četl jsem vaši recenzi na telefon Xiaomi redmi 4 pro 3Gb RAM. Telefon je skvělé vybaven! Jen mě mrzí to, že jste se nezmínil o přehrávání filmů aj s Flash disku přez OTG kabel, které mi dobře nefunguje!? Já mám tento model zakoupen zTSBohemie a oni mi tvrdí, že je telefon v pořádku, a že se nemusí všechny filmy načíst. Také se mi neukáží filmy načtené v přehrávači staženém z Obchodu Google Play při zastrčeném disku ! Děkuji za informaci a odezvu a váš názor! S pozdravem P. Macner Liberec

Odpovědět
Uživatel
Halas (20. 11. 2017 07:11)

Ja ho mam,otg funguje len ho treba povolit v nastaveniach a prehra mi kazdy film v akomkolvek formate. Pouzivam Mx player

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (10. 5. 2017 20:05)

Dobrý den, filmy se Vám možná nepřehrávají z důvodu špatné kompatibility použitého softwaru s daným filmem. Je totiž žádoucí, aby daný software podporoval formát filmu, který si přejte přehrát a naopak. Tyto problémy se často vyskytují také v případě počítačů. Doporučuji zkusit jiné přehrávače typu VLC media player a jiné, případně změnit pomocí free softwaru formát daného filmu/filmů...

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář