Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global

6. 3. 2018 aktualizováno

Čínská značka Xiaomi se během krátké doby zařadila mezi velmi oblíbené. Náruživí telefonisté si především libují nad výkonem, kvalitním zpracováním, hezkým designem a slušnou cenou. Nejinak tomu je u recenzovaného kousku Xiaomi Redmi 5 Plus.

K dostání je jak dražší a výkonnější verze Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB Global, tak levnější verze s 3GB/32GB, kterou pořídíte za nějakých 4 200 Kč (03/18) a kterou jsme měli možnost řádně otestovat. Případné zájemce by mohlo ještě zajímat barevné provedení. Výrobce na prodejní sklady dodává zlatou, modrou, bílou a naši černou barvu.

Obsah balení

Standardní obdélníková krabička oranžové barvy ukrývá mobilní telefon, 2A nabíječku, datový kabel s koncovkou microUSB, kovovou sponku, písemnosti a dokonce silikonový obal.

Ochrannou pomůcku jsme na přístroj po vybalení okamžitě natáhli a musíme složit hold její kvalitě. Telefon je dostatečně chráněn ze stran a zad (mimo čela), což přece není nikdy na škodu.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global - obsah balení

Design a zpracování – 7,5/10

Již při prvním seznamování bylo jasné, že se za svůj vzhled Redmi 5 Plus stydět nemusí. A skutečně – telefon vypadá moc dobře. Na vzhledové atraktivnosti nesmírně přidávají minimalistické linky kolem displeje, které vytváří „bezrámečkový vzhled“.

Zařízení se nese v duchu vyšších rozměrů, kdy v ruce budete držet telefon o mírách 158,5 × 75,4 × 8,5 mm. Ani váha 179,5 gramů není zcela zanedbatelná. Budoucím kupujícím tedy klademe na srdce si dobře promyslet, jaký telefon vlastně chtějí.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global

Trend se ale žene nezadržitelně kupředu, a tak není divu, že také v tomto případě vývojáři sáhli po stále populárnějším obrazovém formátu 18:9. Nám se tahle varianta líbí, protože je zejména uživatelsky velmi příjemná.

Vraťme se ale zpátky ke konstrukční charakteristice. Tělesná schránka mobilního telefonu pocítila směsici lehkého kovu a plastu. Výrobce zkrátka někde šetřit musel.

Běžný uživatel, jako jsme i my, bude však stále nadmíru spokojen. Stěžejní totiž je, že všechny části nehnutě a „nezvučně“ sedí na svém místě. Telefon je tedy pevný, zároveň bychom ale přivítali alespoň nějakou certifikační odolnost. Tak či onak, všechny hrany jsou příjemně zaobleny, přičemž zakončení obrazovky vytváří tzv. 2,5D efekt. Výraznější kluzkost našim prstům ale neunikla, přičemž zevní krásu trošku haní i upatlanost obrazovky.

Dost bylo okolního popocházení a pojďme rovnou na samotná specifika. Čelní stranu zdobí 5,9″ veliký displej, nad kterým spatříte reproduktor pro telefonování, selfie kamerku, senzor, notifikační a dokonce přisvětlovací diodu (pro selfie). Navigační tlačítka jsou v tomto případě řešena softwarovou formou, tudíž je spodní část telefonu naprosto čistá. Pravdou ale je, že pod obrazovkou krapet zbytečného místa přece zůstalo. Výrobce prostě mohl displej ještě trošku protáhnout.

Na levé hraně najdete vysunovací šuplík, který schroustne jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu, nebo případně dvě nanoSIM karty zároveň. Pokud jednoho operátora využíváte na volání a druhého na internet, Xiaomi Redmi 5 Plus vám klacky pod nohy házet nebude. Protější pravice dále nabízí kolébkovou regulaci hlasitosti a hned pod ní samotné tlačítko pro ovládání displeje. Všechna tlačítka jsou pevná a příjemně se užívají.

Hořejšek posluhuje 3,5 mm zdířce pro sluchátka, miniaturnímu otvůrku pro mikrofon a infraportu. Využitím infračerveného světla můžete ovládat třeba chytrou televizi, chytrý přehrávač, klimatizaci a jiné spotřebiče. Spodní hrana hostí microUSB konektor pro nabíjení a propojování přístroje s okolním světem. Hned u něj ještě vyhrává osamocený reproduktor.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global

A ještě dejme šanci bedrům Redmi 5 Plus, kde najdete především ústí hlavního fotoaparátu, duální blesky a čtečku otisků prstů. Fotoaparát sice několik milimetrů vyčnívá, ale při běžném užívání jeho „konstrukční zvědavost” ničemu nevadí. No a pokud se zastavíme u čtečky, není co vytýkat, neboť byly její reakce vždy rychlé a pohotové.

Displej – 9/10

Obrazovka své uživatele potěší hned několika parametry. Předně vyzdvihněme slušné rozlišení o pixelové síle 2160 × 1080 bodů, přičemž opakovaně zmiňme formát 18:9. Právě tohle rozhraní jsme ocenili zejména při internetovém surfování, prohlížení fotografií a sledování napínavé filmové podívané.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global

Použitý displej zobrazuje skutečně nápaditě a žádné barvě není co vyčíst. Také detailnost je moc příjemná, a hlavně na první pohled viditelná. Hned po zapnutí bylo zřejmé, že nás zobrazovací část bude bavit – a skutečně tomu tak bylo. V podobném duchu se nesou i pozorovací úhly a maximální jas, jehož hodnoty jsou dostatečné.

Výrobce nás naštěstí poctil i několika vítanými doplňky. Vypišme prvotřídní regulaci jasu, přítomnost čtecího režimu a možnost probuzení dvojitým poklepáním. Tady střední třída šlape na paty i mnohem dražším přístrojům. Nutno pochválit i několikero režimů jedné ruky, s nimiž si velikost obrazovky – v případě potřeby – ponížíte na příjemnou mez.

Hardware a výkon – 8/10

Přístroj běží na osmijádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 625, kterému dělají společnost 3GB operačních pamětí. I přes starší procesor je výkon velmi slušný a pro běžné hráče plně dostatečný. Na telefonu rozběhnete i náročnější hry, jejichž plynulost vypadá na velké obrazovce moc dobře. AnTuTu test vykázal bodování lehce nad 76 tisíc bodů.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global - AnTuTu HW

Na vyšší výkon ale telefon zpravidla reagoval značným zahříváním. Vůbec nejlepší je během hraní silikonový obal raději úplně sundat. Žádnou slávu nepějeme ani nad použitým interním uložištěm. Ze slibovaných 32GB se vyklubalo 23,5GB uživatelského prostoru.

Na druhou stranu si můžete základní uložiště kdykoliv rozšířit pomocí paměťové karty (až o 128GB), nebo sáhnout po vyšší verzi Redmi 5 Plus. Ještě nesmíme zapomenout na charakteristiku jediného reproduktoru. Jeho maximální hlasitost je vynikající, což se ale nedá tvrdit o kvalitě. Zvukový vřískot se nese ve spíše průměrnějším duchu.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global své značce v žádném případě nedělá ostudu. Použitá baterie o výkonu 4 000 mAh se výborně osvědčila a budoucí majitelé se mohou těšit z poctivé dvoudenní výdrže při vyšší používání. Pokud se uchýlí k občasnému pročítání zpráv, drobnému fotografování a několika spěšným telefonátům, není vyloučena klidně i čtyřdenní výdrž.

Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global - AnTuTu baterie

Tady nám výrobce dokázal, že lze vypotit chytrý telefon s kvalitním a velkým displejem, aniž by trpěla baterie. O poznání hůře je na tom ale nabíjecí časovka. Z úplného vybití se na maximum akumulátor vyšvihne za zhruba 2 hodiny a nějakých 10 minut. Z 0 na polovinu to nabíječce trvá asi 1 hodinu.

Neberme to však jako něco hrozného, neboť budete nabíjet opravdu jen málo. Baterii jsme podrobili AnTuTu testu, kde si vydobyla téměř 24 tisíc bodů, což je hodně slušné.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Zatímco se baterie vytáhla, úplně jinak tomu je u fotoaparátů. Očekávali jsme zkrátka víc než pouhý průměr. Na řadu přišel hlavní objektiv o 12 Mpx a světelností f/2.2, selfie čočka pak oplývá 5 Mpx a světelností f/2.0. Výsledné snímky bývaly pravidelně poctěny šumem a neostrostí. Domácí podmínky a noční shon velkoměsta pak dopadly vůbec nejhůře.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Také podání barev je rozporuplné. Růžová se častokrát přeměnila na červenou a i další barvy pocítily úbytek kvality. Venkovní fotografie bývaly zpravidla hezké, ale pokud se lidské oko zaměřilo na detail a drobné titěrnosti, o pixelové kvalitě nemohla být ani řeč. Ostatně posuďte sami. Zatímco běžné obrázky se nesou v průměrném duchu, selfie snímky jsou spíše horší. Tady je nekvalita již skutečně znát.

Co nás ale mile překvapilo jsou makro snímky, jejichž plnost, barvitost a detailnost byla prvotřídní. No řekněte sami – nejsou ty růže prostě nádherné?

Maximální rozlišení obrázků činí 4 000 × 2 250 pixelů, videa pak máte šanci vyprodukovat až v 4K kvalitě při 30 snímcích za sekundu. Zatímco nahrávky v nejvyšší kvalitě vypadají slušně, rapidně horší je na tom třeba Full HD při 30 FPS. Tady šly detaily stranou a jiným kvalitám (než maximálním) se asi raději obloukem vyhněte. Všechny nahrávky ale mají společnou horší stabilitu a také kvalita nahraných zvuků je dost špatná.

Uživatelské prostředí se nese po Xiaomi vzoru, kde panuje jednoduchost a přehlednost. Ani začínající telefonista se tak mezi čísly a názvy neztratí. Kromě HDR je k mání režim panorama, časovač, vodováha, scéna, noční režim a několik dalších. Časovač je třeba perfektní u selfie fotografování. Prostě zmáčknete spoušť a máte několik sekund na přípravu svého stále nedokonalého zevnějšku.

Hlubší nastavení nabízí možnost volby formátu fotografie, detekce tváře, manipulaci s kontrastem, sytostí barev, ostrostí a dalšího. Tady je vše v pořádku a telefon nabízí slušný nadstandard.

Systém a konektivita – 8,5/10

Recenzovaná verze Xiaomi Redmi 5 Plus běží na operačním systému Android 7.1.2 s nadstavenou MIUI 9.2. Telefon byl vždy stabilní, odezvy rychlé a o zdlouhavém načítání a ukládání nemůže být ani řeč. K mání je výsuvní lišta, která je plná užitečných pomocníků. Jmenovitě zmiňme svítilnu, režim letadlo, automatický jas a jiné.

V nastavení zjistíte podporu Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, hotspotu a dalšího. Podporu NFC ovšem budete hledat marně. Interní nastavení dále nabízí možnost duální aplikace, zámek aplikací, druhý prostor, výběr různých témat a další serepetičky. Pěkná je i možnost zobrazení stavu baterie pomocí grafické lištičky.

V případě předinstalovaných programů je řeč o Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Fotky, Word, Excel a Skype. Mezi základními nástroji zbylo místo pro kalkulačku, hodiny, FM rádio, záznamník, skener a třeba kompas. Není co vytknout, je toho dost.

Alternativy k Xiaomi Redmi 5 Plus

Za podobnou cenovku si můžete koupil chytrý telefon Honor 6X 3GB/32GB Dual SIM, jehož konstrukce vlastní kvalitní displej, spolehlivou čtečku otisků prstů a solidní fotoaparáty. Podobě jako recenzovaný kousek se i Honor může pyšnit perfektní energetickou výdrží. Více prozradí naše vyčerpávající recenze.

Pokud máte po kapsách několik stovek navíc, máme tady další pěknou alternativu Huawei P10 Lite Dual SIM. Telefon nás zaujal elegantní a pevnou konstrukcí, pěkným displejem, obstojnou výdrží a dokonce i rychlým nabíjením. Případné zájemce ale může odradit spíše průměrnější výkon a fotoaparáty. Další porci informací se dočtete v naší recenzi.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Xiaomi Redmi 5 Plus je skvělý mobilní přístroj, který ocení jak hráči, tak běžní uživatelé. Kromě velké a detailní obrazovky nás především zaujala i nadstandardní výdrž baterie. Škoda jen horších fotografických výsledků.

Design a zpracování
7.5
Displej
9
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Pěkný design
  • Kvalitní displej
  • Výkonný hardware
  • Vynikající výdrž baterie
  • Optimalizovaný systém
  • Svižný chod
  • Skvělá cena
Zápory
  • Bez odolnosti
  • Přístroj ze přehřívá
  • Delší doba nabíjení
  • Spíše průměrné fotoaparáty
  • Starší microUSB port

beryko.cz

Za zapůjčení telefonu Xiaomi RedMi 5 Plus 32GB Global děkujeme společnosti beryko.cz

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář