Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global

26. 1. 2018 aktualizováno

Začátkem loňského prosince jsme recenzovali povedený telefon Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB) Global, který si po zatěžkávacím testu odnesl slušnou známku. Na trhu je k dostání také jedna z levnějších a menších alternativ se 2 GB operační paměti a 16 GB interního uložiště.

Model nese název Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global a jeho cena se pohybuje kolem 2 800 Kč (01/18). K výběru je zlatá nebo naše stříbrná barva. Pojďme se podívat, jak se příznivá cena projevila na výsledném produktu.

Náš tip

Máte rádi telefony od Xiaomi? Přečtěte si článek popisující nejlepší modely této značky.

Obsah balení

Balení obsahuje známé standardy, které jsou k provozu této mašinky potřeba. Mimo samotného přístroje nitro papírové krabičky ukrývá 1000 mA nabíječku, microUSB kabel, kovovou sponku a papírového průvodce.

Xiaomi Redmi 5A (2GB/16GB) Global - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Recenzovaný model váží 137 gramů a měří 140,4 × 70,1 × 8,4 mm. Redmi 5A tedy připomíná roztomilého drobečka. Telefon se výborně drží a práce s ním je příjemná. Konstrukce se vejde i do menších rukou, a tak nebudou zklamány ani dámy s drobnými ručkami.

Ačkoliv je svět Xiaomi známý kovovým zpracováním, v případě recenzovaného kousku tomu tak není. Na konstrukci převládá plast, jehož přítomnosti si všimnete zejména na pozadí přístroje. Již první dotyk ale bohužel prozradil, že bedra nejsou úplně v pořádku. Zadní krytí se totiž mírně prohýbá a po jemném zatlačení ucítíte dosed na baterii s citelným zaskřípáním.

Nutno ovšem podotknout, že v případě běžného používání nás tento nedostatek nijak nesužoval. Trošku se nám ještě nelíbilo ostřejší zakončení kolem čelního rámečku. Přejetí prstem po okrajích nebylo příjemné a mírné zakulacení by neuškodilo. Ostatní součásti jsou ale zcela v pořádku a netřeba dále nikde hubovat.

Zbylé partie jsou příjemně zaobleny a telefon se skvěle drží. Designová stránka nás sice nijak nevytrhla, na druhou stranu nejde o žádný propadák. Redmi 5A je zkrátka klasický chytrý telefon s průměrnou vizáží. Pokud bychom měli pokračovat ve výčtu specifikací, na zadní straně se mimo neposedného krytí nachází ještě objektiv fotoaparátu, blesk a reproduktor. Čočka je se zadní stranou v jedné rovině, tudíž se telefon po položení na stůl neviklá.

Čelní strana nabízí reproduktor pro telefonování, světelný senzor a selfie kamerku. Největší plochu pak zabírá 5palcová dotyková obrazovka, pod níž si hoví navigační tlačítka. Známá trojice je umístěna na konstrukci přístroje a ani jedno z nich není podsvícené. Hned pod nimi je umístěna notifikační LED dioda. Čelní strana je pokryta ochrannou Gorilla Glass a krycí fólií. Displej sice chrání dostatečně, viditelnost čmouhanců ale příjemná není.

Spodní část nabízí microUSB port a zdířku mikrofonu. Horní protějšek pak hostí druhý mikrofon, infraport a otvor 3,5 mm jacku. Pravá strana přináší kolébkovou regulaci hlasitosti a tlačítko pro ovládání displeje. Útroby protější levé hrany ukrývají zdířku pro dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu. Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global nám tak hezky ukazuje, jak široký servis může levný základ nabízet. Jen ta čtečka otisků prstů chybí.

Displej – 6/10

Obrazovka není žádný zázrak. Rozlišení 1280 × 720 pixelů svědčí o pouhém HD rozlišení, které v dnešních dobách nikoho nevytrhne. Podobně je na tom i jemnost 267 PPI. Nastavení mimo adaptivního jasu nic jiného nenabízí. Chybí tedy například filtr modrého světla. Automatika funguje vcelku dobře, ovšem o ideálu se také hovořit úplně nedá. Někdy senzor zkrátka tápal, zda má jas přidat nebo ubrat. Občasná ruční výpomoc tak byla nutná.

Xiaomi Redmi 5A (2GB/16GB) Global

Pozorovací úhly obrazovky jsou dostatečné, stejně tak čitelnost písmen je v pořádku. Běžné uživatele displej uspokojí a netřeba hledat další vady na kráse. Naopak právě méně náročnější majitelé ocení vyšší výdrž baterie, která může nižšímu rozlišení určitě jenom děkovat.

Hardware a výkon – 6,5/10

Recenzovaný model využívá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 425, jehož maximální frekvence činí 1,40 GHz. Na celkovém výkonu se dále podílí 2 GB operační paměti. Ačkoliv se nejedná o žádný hardwarový trhák, telefon s přehledem rozjede průměrné hry. Ty středně náročnější už hodně skřípou, ovšem i tak nejde o žádný propadák.

S ohledem na nižší operační paměti načítání her trvá trošku déle, ale nejde o nic zásadně otravného. Přístroj je stabilní a ani při vyšším zatížení se nepřehřívá. Interní uložiště představuje asi 9,6 GB, což je ovšem skutečně málo. Nikdo vám ale nebrání v dokoupení paměťové karty, která datový prostor navýší až o dalších 128 GB.

Xiaomi Redmi 5A (2GB/16GB) Global - AnTuTu HW

AnTuTu test hardwaru vykázal 36 387 bodů, což je o nějakých 9 tisíc méně než větší bratříček s 3 GB RAM. Naopak se jedná o trošku lepší výsledek než předchozí model Xiaomi Redmi 4A (2GB/16GB) Global.

Pochválit musíme reproduktor, jehož hlasitost je až neuvěřitelná. Kvalita se drží stále slušného průměru, a tak je třeba zvednout palec nahoru. Kladně hodnotíme i samotné umístění. Průduchy jsou roztaženy po celé šířce zadního krytu, a tak je i po překrytí zvuk relativně dobře slyšet.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Kapacita baterie se zastavila na čísle 3 000 mAh. Očekávání nebyla nijak valná, o to víc nás výdrž mile překvapila. Po plném nabití vydržíte s telefonem zcela bez problémů dva dny. A pokud si dáte záležet, ani čtyři dny nejsou výjimkou. To samozřejmě znamená minimum her a omezený provoz.

Xiaomi Redmi 5A (2GB/16GB) Global - AnTuTu baterie

Výrobce vsadil na propojení slabšího hardwaru a nižšího rozlišení, což v kombinaci s 5palcovou obrazovkou udělalo své. Tedy v dobrém slova smyslu. Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global zkrátka patří mezi velké tahouny, které vás po stránce výdrž rozhodně nezklamou.

Hůře je na tom ale nabíjení. Za 30 minut se baterie sice nabije na nějakých 44 procent, ovšem za 120 minut se procenta vyšplhají na přibližně 81 procent. Plné nabití mnohdy trvalo až 180 minut, tedy dlouhé 3 hodiny. Pro oddálení nabíjení můžete využít aplikaci pro správu baterie, která vypíná programy na pozadí.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Mezi silnou stránku Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global fotoaparáty bohužel nepatří. Hlavní kamerka byla obšťastněna 13 Mpx a sekundární zase 5 Mpx, což dokáže vyloudit maximální rozlišení 4 160 × 3 120 pixelů. Čísla to nejsou špatná, ovšem výsledek hovoří jinak.

Fotografie v originální kvalitě jsou tady.

Snímky jsou spíše průměrné. Někdy chybí barvy, jindy ostrost, mnohdy zase převládá nechtěná zrnitost. Většina obrázků je navíc dost ztmavená a celková svěžest a nádech chybí. Hezké jsou na druhou stranu makro snímky, které dokáží zachytit i sebemenší detail. Kvalita byla překvapivě zachovány i za použití blesku.

Detailnost natočených videí je rovněž spíše průměrná. Maximální rozlišení činí 1 920 × 1 080 pixelů při 14 snímcích za sekundu. Zatímco jsou venkovní prostory v HD rozlišení a 30 FPS ještě jakžtakž koukatelné, větší hrůza nastává při domácích podmínkách. Alespoň trochu ostrosti se v mžiku vytrácí a plynulost kdesi zaspává.

Obraz je povětšinou trošku rozmazaný a kvalitu zvukové nahrávky nelze považovat za ideál. Ani míra detailů není mezi HD a Full HD zase tolik patrná, což se ale nedá říct o plynulosti – nebo spíše neplynulosti. Full HD je zkrátka pro telefon až přespříliš.

Pokud jde o fotografické prostředí, nechybí mu základní výbava. Mimo nastavení blesku a zapnutí či vypnutí HDR si můžete pohrávat s režimem panorama, časovač, noční režim, scéna a jiné. V hlubším nastavení nechybí detekce tváře, hrátky s kontrastem, ostrostí nebo sytostí barev. Fotografičtí nadšenci pak mohou sáhnout po manuálním režimu, kde se dá poškádlit hodnota ISO nebo vyvážení bílé. Již tradičně nás ale mrzí chabá možnost nastavení kvality fotografií. Možnost vysoká, normální a nízká je prostě nedostačující.

Systém a konektivita – 8,5/10

Xiaomi Redmi 5A  staví na operačním systému Android verze 7.1.2, kterému přisluhuje MIUI nadstavba Global 9.2.1.0. Systém tedy nepatří mezi nejnovější, nicméně i tak se zásadních omezení obávat nemusíte. Samozřejmostí je výsuvná lišta, která nabízí rychlé spuštění režimu letadlo, svítilny, automatického jasu, otáčení obrazovky aj.

Systém je plynulý a nikdy se nám nestalo, že by telefon zamrzl nebo vykazoval známky nestability. Zářná známka toho, že i 2 GB operační paměti dokáží zajistit slušný a plynulý chod. Přístroj samotný si rozumí s technologií Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi, hotspot, Bluetooth 4.1, GPS/Glonass a třeba s nejrychlejším LTE. Skvělá je také přítomnost infraportu, se kterým lze ovládat některé chytré domácí spotřebiče. Naopak stále populárnější NFC tady chybí. Systém dále nabízí několik vynikajících aplikací.

Nejeden uživatel ocení druhý prostor, který zvládne vytvořit dvě samostatné jednotky uvnitř jediného telefonu. Slušná je i podpora klávesových zkratek. Není problém nastavit spuštění fotoaparátu na několik tlačítek, vytvořit snímek obrazovky pomocí dlouhého stisknutí tlačítka domů, spustit svítilnu stisknutím tlačítka menu apod. Výborný je také režim ovládání jednou rukou, jehož lze nastavit pro 3,5 až 4 palce. Milovníci zkratek uvítají funkci Quick ball, což je plovoucí widget plný serepetiček.

Mezi předinstalovanými programy jsme našli kalkulačku, hodiny, FM rádio, záznamník a kompas. Nabídku obohacuje i společnost Google, která poskytuje Gmail, Mapy, YouTube, Fotky, Duo a mnohé další programy. Na nic zbytečného jsme nenarazili.

Alternativy k Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global

Jasnou alternativou je o něco dražší přístroj Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB) Global, jehož služby se dají pořídit za částku kolem 3 500 Kč (01/18). Za vynaložené peníze můžete počítat s hezkým designem, slušným 5,5″ HD displejem, povedenou 16 Mpx selfie kamerkou, čteškou otisků prstů a dostatečnou výdrží. Do mínusů ale patří průměrný výkon a horší stabilizace videí. Více prozradí naše prosincová recenze, která se povětšinou nesla v kladném duchu.

Výrazné finanční ponížení nedávno zažil model Honor 6A Dual SIM, který jsme testovali v listopadu 2017. Chytrý telefon za částku kolem 3 000 Kč (01/18) svým uživatelům nabízí pevnou a kompaktní konstrukci, hezkou 5″ obrazovku, slušnou výdrž baterie a ještě třeba funkční pohybová gesta. Své nositele ale může krapet poškádlit slabším výkonem, delší dobou nabíjení a absencí čtečky otisků prstů. I tak se ale jedná o spolehlivého telefonního pracanta za slušný peníz.

Závěrečné hodnocení

7

Velmi dobrý

Tenhle chytrý kousek je určen nenáročným zákazníkům, kteří si potrpí na delší výdrž a spolehlivý chod. Přístroj sice něco vyfotí a natočí, ale kvalita je spíše průměrná. Naopak výborný je spolehlivý chod a úžasný poměr cena/výkon.

Design a zpracování
7
Displej
6
Hardware a výkon
6.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Skvělá výdrž baterie
  • Spolehlivý systém
  • Spousta užitečných gest
  • Notifikační LED dioda
  • Výborný poměr cena/výkon
Zápory
  • Průměrný design
  • Průměrný displej
  • Průměrné fotografie a videa
  • Delší doba nabíjení
  • Absence čtečky otisků prstů

beryko.cz

Za zapůjčení modelu Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global děkujeme společnosti Beryko.cz

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Luboš (26. 1. 2018 19:01)

Dobrý den, a jak je to s podporou telefonu, oficiální distribucí, či možnost opravy?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (26. 1. 2018 20:01)

Dobrý den, každý přístroj je ideální koupit z ověřeného obchodu, který má českou distribuci. Takový obchod Vám ručí za servisování, o které se starat zkrátka nemusíte. Je to podobné jako např. se značkou Nokia, Huawei apod..., také to nejsou české výrobky a reklamace normálně probíhají. Čili to, že je Xiaomi čínská značka, může být Vám jako uživateli úplně jedno.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář