Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Redmi Note 3

18. 11. 2016 aktualizováno

Xiaomi Redmi Note 3 je právoplatným nástupcem úspěšného a oblíbeného modelu Redmi Note 2, který si svým slušným výkonem a nízkou cenou získal srdce nejednoho milovníka chytrých telefonů. V podobném duchu čínští inženýři pracovali na jeho současném nástupci, který se může pyšnit ladným dílenským zpracováním, kvalitními materiály a slušnou hardwarovou výbavou. Pojďme se tedy společně podívat, co nám Xiaomi Redmi Note 3 vlastně nabízí.

Náš tip

Seznam doporučených levných telefonů najdete v našich článcích nejlepší mobil do 3000 Kč a 4 000 Kč.

Obsah balení

Obsah balení (Xiaomi Redmi Note 3)

Náš testovaný Redmi Note 3 ve verzi 16 GB je zabalen do minimalistické krabičky, ve které mimo mobilního telefonu najdete rychlonabíječku s odpojitelným microUSB kabelem, stručnou uživatelskou příručku a kovovou sponku určenou k vyjmutí bočního šuplíku pro SIM karty. Za zmínku stojí absence peckových sluchátek, které by balení telefonu za částku převyšující 5 tisíc obsahovat mohlo. Redmi Note 3 se vyrábí ještě v dražší 32 GB verzi, přičemž vybírat můžete ze zlaté, šedé, stříbrné nebo námi testované černé barvy.

Design a zpracování – 7/10

Telefon je osazen 5,5 palcovým displejem, na jehož horní straně najdete přední kameru s indikační diodou, vedle níž si hoví otvor reproduktoru. Na spodní straně obrazovky jsou pak standardní ovládací prvky včetně multitaskingového tlačítka. Všechna tlačítka jsou podsvícená a na dotyk rychle reagují, tudíž se velmi pohodlně a intuitivně používají.

Na zadní straně telefonu najdete v horní části kameru s přisvětlovací dvoutónovou led diodou a bezpečnostní čtečku na otisk prstů. Na spodní části telefonu je pak logo výrobce a obdélníkový reproduktor. Tělo telefonu je usazeno v hliníkovém pouzdře, které je zpracováno velmi kvalitně. Na pravé straně je umístěno kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, přičemž pod tímto tlačítkem najdete i samostatné tlačítko pro zámek displeje. Uvedená tlačítka jsou potažena kovem, tudíž designově s telefonem příjemně ladí a i po delším používání neskřípou a nemají žádnou vůli. Levá strana telefonu mimo šuplíku pro SIM karty nic jiného nenabízí.

Designové zpracování Xiaomi Redmi Note 3 je na vysoké úrovni, za kterou by se nemusely stydět ani telefony o několik tisícikorun dražší. Kovové tělo telefonu je velmi příjemné na dotek a svým zpracováním působí velmi masivně. Dané provedení si však logicky vyžádalo svou daň, neboť telefon váží slušných 164 gramů. Po delším používání je tak tato hmotnost skutečně znát, zejména pak při několikahodinovém čtení knih. Navíc by povrch telefonu zasloužil zdrsnění, neboť je telefon enormně kluzký a doslova čeká na nějakou nehodu. Majitel tohoto stroje by tak s nákupem ochranného pouzdra příliš dlouho váhat neměl.

Displej – 8/10

Displej (Xiaomi Redmi Note 3)

Telefon je osazen 5,5 palcovým IPS LCD displejem s Full HD rozlišením (1920 x 1080), který svými kvalitami mé požadavky bohatě splnil. Displej má výborný jas a skvělé pozorovací úhly, které zaručují bezproblémové venkovní použití i během slunečných dní. Sytost barev a ostrost písma je také vynikající.

Ačkoliv displej není zjevně chráněn tvrzeným sklem, na jeho povrchu se během používání neobjevily žádné oděrky či šrámy. Za pochvalu dále stojí „neviditelné“ otisky prstů na displeji, který tak stále působí čistým dojmem.

Výkon a hardware – 7,5/10

Redmi Note 3 se chlubí osmijádrovým procesorem Helio X10 taktovaným na 2 GHz, přičemž strojovna telefonu obsahuje grafický čip PowerVR G6200, který bohatě zaručuje plynulost náročnějších aplikací a her. 2 GB operační paměť se mi po celou dobu užívání jevila jako plně dostačující. Přístroj se nezasekával a rychlé přebíhání mezi webovým prohlížečem, hrami a aplikacemi mu nedělalo žádné problémy.

Telefon je velmi dobře optimalizovaný, což zaručuje rychlé reakce a naprostou absenci nežádoucího zamrzání systému. Za zmínku určitě stojí doplnit, že ačkoliv je náš testovací drobeček vybaven vcelku slušnou výbavou, i při náročných aplikacích a běžném používání se zahřívá skutečně minimálně, což je v porovnání s cenově podobným Lenovo P70 jako „nebe a dudy“. Výkon zařízení jsem vyzkoušel v osvědčeném a populárním benchmarku AnTuTu, v němž bylo dosaženo výsledku 46648 bodů.

Antutu Benchmark (Xiaomi Redmi Note 3)

Zadní reproduktor mi svým výkonem plně dostačoval. Zvuk je poměrně čistý a při sledování filmů je hercům vždy skvěle rozumět. Dokonce i hlasitost mne příjemně překvapila, tudíž jsem telefon využíval i pro poslech hudby během cvičení. Kámen úrazu je ovšem samotné umístění reproduktoru. Pokud při poslechu hudby položíte telefon na jeho zadní stranu, tedy klasicky monitorem čelem k vám, zvuk se velmi ztiší a výsledná kvalita je rázem tatam. Hudbu je tak nutné poslouchat s položeným telefonem obrazovkou k zemi, což je nepraktické zejména při častém přepínání písniček či hudebních videí.

Námi testované Redmi Note 3 je opatřeno 16 GB interním úložištěm, které nemusí být pro všechny dostačující. Telefon totiž nenabízí možnost dalšího rozšíření, což je jedna z největších nevýhod daného přístroje. Pro náročnější uživatele se tak logicky nabízí koupě 32 GB verze, která je o zhruba tisícikorunu dražší. Je tedy škoda, že vývojáři nevyužili například téměř nevyužitou levou část zařízení právě pro slot k rozšíření interního úložiště.

Výdrž baterie a nabíjení – 8,5/10

Silnou stránkou tohoto smartphonu je bezesporu baterie. Její kapacita čítá slušných 4000 mAh, které zaručí pohotovostní dobu kolem 264 hodin. Telefon jsem tak podrobil důkladnému zatížení, které obnášelo několikahodinové čtení knihy, brouzdání na internetových magazínech plných obrázků a videí, včetně telefonních hovorů, a musím říci, že se se všemi zmíněnými úkony baterie poprala nadmíru dobře. Pokud baterii ráno nabijete, jejího vybití se i při vyšším zatížení nemusíte absolutně obávat. A pokud telefon budete využívat pouze na telefonní hovory, SMS a k občasné návštěvě Facebooku, nabíjet nemusíte i několik dní.

Ani samotné nabíjení však není žádná zdlouhavá procedura. Pomocí rychlonabíjení se baterie na svou maximální hodnotu vyšplhá za méně než hodinu a půl. Dále se hodí doplnit, že se baterie vybíjí velmi konstantně. Procentuální ukazatel baterie tedy odpovídá jejímu skutečnému stavu.

Fotoaparát a kamera – 5/10

Fotoaparát a čtečka (Xiaomi Redmi Note 3)

Zadní straně telefonu jasně dominuje 13 Mpix fotoaparát. Hned ze startu však musím přiznat, že jsem byl nemile překvapen. Ačkoliv fotoaparát nabízí automatický ostření a vestavěný blesk, žádná z těchto pomůcek kvalitu výsledných snímků nezachránila. Fotografie jsou spíše průměrné. Při nedostatečném osvětlení je zkrátka výsledek tak tak dostačující, přičemž kvalitu nezachrání ani možnost zapnutí HDR.

Přední 5 Mpix fotoaparát samozřejmě výslednou známku nezachrání, na vytvoření selfie však bohatě stačí. Ačkoliv kvalita fotografií není příliš dobrá, telefon při pořizování jednotlivých snímků reaguje velmi pohotově a bez sekání. Během vaší umělecké tvorby tak nebudete vystaveni úmornému čekání na zpracování a ukládání obrázků do interní paměti  zařízení.

Co se týče kamery, ta je na tom o něco lépe. Videa můžete pořídit v HD rozlišení (1280 x 720), přičemž výsledné záběry jsou vcelku koukatelné. Video se netrhá a zvuk je poměrně čistý.

Systém a konektivita – 5/10

Jednou z největších nevýhod Xiaomi Redmi Note 3 je bezesporu (ne)podpora LTE. Telefon totiž podporuje pouze 1800, 2100 a 2600 MHz, tudíž v našich podmínkách nepočítejte s využitím LTE. Zařízení totiž nepodporuje 800 a 900 MHz, které je pro využití rychlosti LTE zcela nezbytné. Pokud tedy bydlíte mimo město, budete se muset spokojit s  přenosem typu EDGE, tudíž na nějaké rychlé surfování můžete tak akorát zapomenout. Z moderního stroje se vám tak v mžiku stane staromódní zařízení.

Na podporu NFC vývojáři rovněž tak nějak zapomněli, tudíž buďme rádi alespoň za přítomnost Bluetooth a WiFi. Ovšem ani zde není vše bez problémů. Čas od času se mi stalo, že telefon z ničeho nic přestal s mojí WiFi kamarádit a telefon se tak ocitnul bez internetového připojení. Horší ale bylo, že k nápravě nepomohl ani restart celého systému. Náprava se vždy dostavila sama, a to někdy i po několik hodinách. Co tento problém mohlo způsobit a způsobuje dodnes nevím, sami si však dokážete představit, jak může být tato závada nepříjemná.

Telefon pohání Android ve verzi 5.0.2. (Lollipop), přičemž po prvním spuštění narazíte na celou řadu nepotřebných aplikací od výrobce, které, jak už to tak bývá zvykem, nelze vymazat. Abych ale výrobce částečně odčernil, přítomná QR čtečka přijde vhod a v dnešní době je vítanou pomůckou. Velký problém mi také zprvu činil seznam kontaktů, který se mi v testovaném telefonu celý promíchal s emaily a internetovými stránkami do takové míry, že jsem musel vše vymazat a složitě si ve všem dělat pořádek. Po uzpůsobení celého prostředí se však systém choval vždy stabilně a verze Androidu byla dostačující.

Alternativa k Xiaomi Redmi Note 3

V současné době si můžete Redmi Note 3 pořídit za částku kolem 5.200,- Kč v 16 GB verzi, přičemž 32 GB verze stojí zhruba 5.900,- Kč. Vhodnou alternativou je bezesporu Lenovo P70, které lze pořídit za sumu pohybující se kolem 4.500,- Kč. Ačkoliv P70 má o půl palce menší displej a starší verzi androidu, též disponuje 13 Mpx fotoaparátem, 16 GB vnitřní pamětí a 4000 mAh baterií. Oproti Redmi Note 3 je o 15 gramů lehčí a nebrání se ani rozšíření interního úložiště pomocí microSD karty. Vážné zájemce navíc potěší plná podpora LTE, o které si námi recenzované Xiaomi může nechat jenom zdát.

Závěrečné hodnocení

6.8

Dobrý

Xiaomi Redmi Note 3 je za svoji cenu bezesporu povedeným zařízením, které stojí za zvážení. S ohledem na kvalitní displej a vysoký výkon, kterému ale kontrastuje slabší fotoaparát a (ne)podpora LTE, je však určen specifickým zákazníkům, kteří přesně vědí, co od svého zařízení mohou očekávat.

Design a zpracování
7
Displej
8
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát
5
Systém a konektivita
5
Klady
  • Hezký design a kvalitní zpracování
  • Působivá výdrž baterie
  • Optimalizovaný výkon
  • Živý displej
Zápory
  • Nepodporuje 800 a 900 MHz LTE
  • Průměrný fotoaparát
  • Nerozšiřitelná paměť
  • Nemá NFC
  • Kluzký povrch

Nejprodávanější mobilní telefony dle heureka.cz

Souhrn zahraničních recenzí

Recenze na androidauthority.com – 8,5/10

Přestože nikoli bez nedostatků, Xiaomi Redmi Note 3 vyniká v klíčových oblastech, kde jeho konkurenti zaostávají, včetně prémiové konstrukční kvality, mimořádné výdrže a skvělé čtečce otisků prstů. To vše za nízkou cenu.

Klady: Vynikající design a konstrukční kvalita, působivá výdrž, velmi dobrý výkon, skvělý software, rychlá a přesná čtečka otisků prstů, IR, skvělá čitelnost na slunečním světle, vynikající kvalita hovoru

Zápory: Fotoaparát je stále průměr, displej postrádá trochu kontrastu a sytosti

Recenze na androidpit.com – 7/10

Nová generace Redmi Note postrádá slot na microSD a vyjímatelnou baterii, ale ve srovnání s Note 2 výrazně vylepšuje design a zvětšuje velikost baterie. Je to pěkně vyvážené zařízení, které činí pár kompromisů pro pár skvělých výhod.

Klady: Design, snímač otisků prstů, baterie, displej, zvuk

Zápory: Fotoaparát, lehce zastaralý software, postrádá 4G LTE 800 MHz

Recenze na techadvisor.com – 9/10

Xiaomi Redmi Note 3 nemusí být vyhovovat každému, ale s pár jednoduchými úpravami se jedná o vynikající levný telefon s Androidem, který má za danou cenu fantastický design a výkon.

Klady: Dual SIM, IR, skvělý výkon, nádherný design, vynikající snímač otisků prstů

Zápory: Nemá NFC a 4G LTE 800 MHz

Recenze na gadgets360.com – 8/10

Je těžké najít chybu na Redmi Note 3, neboť je dobrý ve všech směrech a v některých dokonce může soupeřit i s mnohem dražšími modely. Kovové tělo a snímač otisků prstů jsou vítaná vylepšení Redmi série a činí z Note 3 relevantní telefon roku 2016. Získáte rovněž skvělý displej, velmi dobrou výdrž baterie a výkonný procesor. Fotoaparát není špatný, ale mohl by být ostřejší a mít lepší kvalitu HD videa. MIUI 7 je oproti předchozím verzím vylepšen a je docela sympatický.

Klady: Skvělý vzhled a konstrukční kvalita, živý displej, silný procesorový výkon, velmi dobrá výdrž, dobrý poměr cena/kvalita

Zápory: Maximální paměť pouze na 32GB, fotoaparát by mohl být lepší

Recenze na androidworld.it – 8/10

Redmi Note 3 od Xiaomi je dobrá evoluce Redmi Note 2. Nyní má kovové tělo a i displej se zlepšil. Bohužel na úkor ztráty vyměnitelné baterie a rozšířitelné paměti.

Klady: Nadprůměrné konstrukční zpracování, nízká cena, dobrý hardware, precizní čtečka otisků prstů

Zápory: MIUI 7 má jen málo vylepšení, postrádá NFC, nemá rozšiřitelnou paměť

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář