Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB) Global

1. 12. 2017 aktualizováno

Čínská společnost Xiaomi svými kvalitním výrobky dokázala za relativně krátkou dobu přesvědčit evropské vyznavače chytrých technologií, že patří mezi špičku oboru. Své kvality se tentokrát snažila demonstrovat na přístroji Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB), který jsme ve verzi Global dostali k testování. Cena telefonu se pohybuje mezi 4 000 – 4 500 Kč (11/2017).

Pozor

Tento model se již neprodává, vyzkoušejte jiný z mobilů do 5 000 Kč.

Telefon si můžete pořídit třeba v růžové, stříbrné nebo naší zlaté variantě. Nové Xiaomi by mohlo oslovit hlavně obdivovatele selfie fotografií, protože tenhle kousek je na čelní straně opatřen 16 Mpx kamerou a bleskem. Uvidíme, zdali to bude na nesmlouvavou mobilní konkurenci stačit.

Obsah balení

Uvnitř krabičky oranžové barvy najdete chytrý telefon Xiaomi, nabíječku, propojovací datový kabel typu microUSB, kovovou sponku a uživatelskou příručku se základními pokyny v českém jazyce.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB) - obsah balení

Design a zpracování – 7,5/10

Telefonní rozměry hlásí hodnoty 153 × 76,2 × 7,7 mm, přičemž váha se díky menší bateriové kapacitě zastavila na 153 gramech. Během používání se mi ale hmotností rozložitost zdála taková nesouměrná. Občas jakoby měl telefon tendenci se překlápět. A i když se uvedená váha od běžných standardů nijak nevymyká, přístroj mi zkrátka připadal pocitově docela těžký.

Veškeré součásti jsou usazeny do pevného plastového těla, které povětšinou sedí jako přišpendlené. Z vršku se ale po menším nátlaku někdy ozval mírný skřípot. Bedra telefonu jsou vyrobena z materiálu, který je příjemný na dotek a na hladkém povrchu nemá tendence klouzat. Také čelní celoskleněné potažení s 2,5D efektem vypadá dobře.

Vlastně i celkově designová stránka se moc povedla a přirozeně zaoblené hrany lepšímu dojmu jedině vypomáhají. Odolnostní certifikace ovšem chybí, alespoň že je obrazovka ochráněna třetím Gorilla Glass.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB)

Tohle Xiaomi bylo osazeno 5,5“ velkou obrazovkou, jejíž rozměrnost se přirozeně podepsala na manipulaci. Pomocí jedné ruky základní úkony sice vyřešíte, nicméně pro komplexní práci počítejte s nutností zapojení obou končetin. Krom velké zobrazovací plochy je na přední straně k vidění reproduktor pro telefonování, notifikační dioda, selfie objektiv a blesk.

Spodní část zase řeší navigační tlačítka, která jsou umístěna přímo na těle přístroje. Pracují dobře, na podsvícení ale výrobce pozapomněl.

Horní strana hostí otvor 3,5 mm jacku, malý mikrofon a dokonce infraport. Protější spodek je místem určeným k nabíjení přes microUSB zdířku a jeden reproduktor. Pravá hrana zase posluhuje kolébkovému regulátoru hlasitosti a zapínání a vypínání obrazovky pomocí osamoceného tlačítka. Levý protějšek obývá tříčlenný slot pro použití dvou nanoSIM karet a jedné paměťové karty současně. Skvělé!

Na zadní straně uvidíte objektiv druhého fotoaparátu, blesk a čtečku otisků prstů. Dobře známý kruhový tvar svoji roli splnil dokonale a čtečka reagovala vždy znamenitě. Ani nám nevadilo její zádové usazení, protože nahmatání patřičného místa bylo otázkou okamžiku. Čtecí zařízení zkrátka nebylo ani moc dole, ani příliš nahoře.

Displej – 8/10

Recenzovaný telefon Xiaomi Redmi Note 5A Prime vlastní obrazovku o velikosti 5,5“, která zvládá rozlišení 1280 × 720 pixelů. Mluvíme tedy o HD rozlišení. Displej zobrazuje hezké a ostré barvy a na každý dotyk a přání pohotově reaguje. Všechny pozorovací úhly jsou v pořádku, přičemž ani proti maximálnímu a minimálnímu jasný nemáme výhrad.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB)

Obrazovka je podporována několika softwarovými vychytávkami. Předně jsme využívali automatický jas, jehož služby se ukázaly jako spolehlivé. Jasová úroveň se dobře přizpůsobuje svému okolí, tudíž není manuální regulace ani potřeba. I tuto možnost ale samozřejmě máte. Pohrávat si můžete i s kontrastem a barvami. K výběru jsou barvy teplé, přirozené nebo studené.

Mimo automatického regulátoru je přítomen také čtecí režim. Jediným kliknutím se sníží množství vyzařovaného modrého světla. Příhodné je i načasování filtru, které se spustí a vypne v určitou hodinu. K výběru je dokonce noční režim čtení, jehož systém se automaticky zapíná po západu Slunce.

„Pouhé“ HD rozlišení v případě Redmi Note 5A Prime nepovažujeme za mínus, nýbrž za vhodný kompromis. Menší rozlišení zkrátka snižuje energetickou žravost. Vyššímu a detailnějšímu rozlišení se ale tento displej logicky nemůže ani rovnat.

Hardware a výkon – 7,5/10

Přístroj pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 435 s frekvencí 1,4 GHz. Nad svižným chodem bdí 3 GB operační paměti, přičemž o grafickou pohodu se stará jádro Adreno 505. Ačkoliv nejsou hardwarové parametry kdovíjak vysoké, svůj úděl splňují bezvadně. Hraní průměrně náročných her je úplně bezproblémové, přičemž systém zvládne v rámci mezí rozpohybovat i náročnější tituly.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB)

Při vyšším zatížení se zadní část přístroje citelně zahřívá, ovšem stále nemůže být řeč o přehřívání. Celkové ukládání a používání je zcela plynulé a vždy jsme byli svědky spolehlivého a svižného chodu. AnTuTu test hardwaru vykázal skoro 46 tisíc bodů, což je o zhruba 16 tisíc méně než u staršího modelu Xiaomi Redmi Note 4 Global a o 6 tisíc horší než v případě modelu Honor 7 Lite.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime - AnTuTu HW

Výrobce hovoří o 32 GB uložišti, reálně ale počítejte s cca 23 GB prostoru. Datové skladiště si ale můžete rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 256 GB. Přítomný mono reproduktor hraje slušně a dokonce hlasitě. Jeho reprodukce se nám moc líbila a na svoji třídu jde o slušného hlasového pomocníčka.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Jak jsme si povídali na začátku, kapacita baterie pocítila oproti Xiaomi standardům mírný úbytek. Uvnitř telefonu si hoví baterie o síle 3080 mAh, která je nevyjímatelná. Baterie v našem testování obstála, protože dokáže telefon pohánět klidně i dva dny.

Pokud budete využívat automatický jas a nebudete celé hodiny lenošit u hraní her, energie prostě vydrží. Pro ještě lepší výsledky se nabízí úsporný režim, který monitoruje běžící procesy.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime - AnTuTu baterie

V menu je zobrazena celková vytíženost baterie, kde jsou k vidění veškeré aplikace včetně těch nejnáročnějších. Není na škodu sledovat i teplotu baterie a podle toho se k telefonu chovat. Svým přístupem tak máte možnost výdrž znatelně prodloužit. Pokud jde o nabíjení, přítomná nabíječka zvládne baterii z úplného vybití nabít za rovné dvě hodiny.

A bylo zajímavé sledovat, jak se nabíjecí výkon postupně ztrácel. Za hodinu se baterie nabila na slušných 68%, avšak zbylá procenta trvala dobít úplně stejný čas.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Parametrově jsou fotoaparáty vyřešeny velmi atypicky. Zatímco zadní fotoaparát nabízí 13 Mpx a světelnost f/2.2, čelní stranu zdobí objektiv se 16 Mpx a světelností f/2.0. Přední kamerka tedy dokáže vytvořit detailnější snímky než její zadní konkurent. Číselně se jedná o 4608 × 3456 pixelů v případě předku, kdežto zadní fotoaparát plodí obrázek o maximálním rozlišení 4160 × 3120 pixelů.

Na více fotografií v originální kvalitě se můžete podívat tady.

Za jistých okolností jsou výsledné snímky na slušné úrovni. Nejvíce jsme byli spokojeni ve venkovním prostředí za stabilních světelných podmínek, kde nás příliš neobtěžovaly sluneční paprsky a počasí bylo ustálené. V takovém případě jsme byli obdarováni povedenými obrázky, kterým nechybělo krásné vybarvení, plnost a svěží sytost.

Pakliže objektivy obklopilo sluneční záření nebo domácí osvětlení, přemíra radosti nás trošku opustila. Koukatelné snímky se proměnily za tmavé, přičemž k vidění byla všudypřítomná zrnitost. Vychválit naopak musíme zachycení pohybujících se předmětů, kdy se nám podařilo slušně zvěčnit například rozdováděné dítko nebo vyjevenou slepičí dámu.

Síla přítomných blesků je skutečně ohromující. Nemají problém osvětlit polovinu místnosti a tím svému fotografickému parťákovi patřičně a účinně vypomoci. Uživatelům sociálních sítí a zastáncům selfie snímků tak můžeme recenzovaný model jedině doporučit. Za tuto cenu budou tito nadšenci hledat lepšího selfie konkurenta hodně těžko.

Full HD videa při 30 snímcích za sekundu nás ale nechala chladnými. Obraz patří spíše mezi průměrné a nic moc detailní. Ani při přiblížení k nějakému předmětu nemá objektiv chuť příkladně zaostřit. HD videa jsou na tom o poznání hůře, neboť jsou takřka bez detailů a plná zrnitosti. A stabilizace? Ta asi zůstala někde na pivu a slivovici, protože se obraz třese jako divý.

Během fotografických chvil máte možnost použít několik vychytávek. Mluvíme třeba o HDR, panoramatu, časovači, vodováze, zkrášlení nebo rozostření. K dostání jsou mřížky, detekce tváře včetně možnosti spustit fotoaparát zmáčknutím mechanického tlačítka.

K výběru ale mohlo být více fotografických kvalit. Přece jenom upřednostňujeme číselný seznam před nevypovídající volbou: vysoká, normální či nízká kvalita. Prostředí je alespoň příjemně odlehčené a člověk se snadno zorientuje. Nikde netrčí žádné ikonky, názvy nebo něco podobného, co občas zhoršuje přehlednost.

Systém a konektivita – 8/10

Náš Xiaomi běží na operačním systému Android verze 7.1.2, kterému dělá společnost nadstavba MIUI 9.1.1.0. Systém je velmi plynulý, pohotový a práce s ním je bezproblémová. Na patřičné pohodlnosti přidává standardní výsuvná lišta s řadovkami ikon typu svítilna, GPS, režim letadlo a jinými technickými obyčeji.

Po prvním spuštění na nás vybaflo několik užitečných aplikací od Googlu, jako je Gmail, Disk, Fotky, YouTube a Mapy. V nástrojích jsme ještě našli kalkulačku, správu kontaktů, kompas, FM rádio, záznamník a kalendář. Nějaké softwarové a otravné zbytečnosti nás nezasypaly.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime (3GB/32GB) verze Global podporuje Wi-Fi, Bluetooth, GPS + AGPS  + GLONASS + BDS a české LTE. V nastavení si můžete pohrávat s tapetami, tématy, zvuky, zamykáním obrazovky, uložištěm a jinými věcmi. Skvělá je i funkce druhého prostoru, duálních aplikací nebo ještě zámek aplikací, který vámi vybrané programy ochrání specifickým heslem. NFC ale chybí.

Alternativy k Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global

Kromě recenzované verze se můžete podívat na slabší verzi s 2 GB operační paměti a 16 GB interního uložiště. Tato odlehčená alternativa se jmenuje Xiaomi Redmi Note 5A (2GB/16GB) a na českém trhu je k mání za zhruba 3 000 Kč (11/2017).

Pokud máte po kapsách několik přebytečných stovek, můžeme doporučit letošní Honor 6X 3GB/32GB Dual SIM, o němž jsme psali recenzi v létě. Tento kousek nás zaujal hlavně svým vynikajícím displejem, multifunkční čtečkou otisků prstů, skvělým herním výkonem a povedenými fotoaparáty. Naopak designové zpracování jsme hodnotili minusově.

Jako ideální volbu zvažte starší a levnější telefon Xiaomi Redmi Note 4 (3GB/32GB) Global, jehož cena se v tuto chvíli pohybuje kolem 4 100 Kč (11/2017). Přístroj jsme recenzovali začátkem letošního roku, kdy jsme si pochvalovali zejména skvělou výdrž baterie, dobrý výkon, displej a pohledný design. Fotografie a videa byla ovšem spíše průměrná a nabíjení trvalo o něco déle než je zdrávo.

Levnější a poctivou variantou je dále model Lenovo Moto G4 16GB Dual SIM (čtěte naši recenzi), na kterém se nám líbil krásný Full HD displej, výdrž baterie, rychlost nabíjení a plynulý systémový chod. Trošku nás ale rozhodilo horší dílenské zpracování, na němž mohli inženýři více zapracovat.

Závěrečné zhodnocení

7.8

Velmi dobrý

Nové Xiaomi Redmi Note 5A představuje dobrou volbu za dobré peníze. Nejvíce nás zaujal designový kabátek, poctivá obrazovka a plynulý systém. Kvalita pořízených fotografií ale občas klopýtá a ani třesoucí se videa nejsou nic moc.

Design a zpracování
7.5
Displej
8
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Hezký design
  • Povedený HD displej
  • Plnohodnotný Dual SIM
  • Skvělý reproduktor
  • 16 Mpx selfie kamera + blesk
  • Slušná výdrž
  • Plynulý systém
Zápory
  • Průměrný výkon
  • Celkově průměrné fotografie
  • Horší stabilizace videí

beryko.cz

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global děkujeme obchodu Beryko.

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář