Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Ripple – historie, kurz, rizika

12.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Pokud bychom měli najít skutečně výjimečnou platformu, právě Ripple je tou pravou. Od ostatních coinů se totiž podstatně liší způsobem použití a hlavně svým záměrem. Pojďme se podívat, v čem je vlastně Ripple jedinečný a jak funguje. Ostatně věděli jste, že Ripple není kryptoměna?

Co je Ripple?

Především si ji nutné ujasnit skutečnost, že Ripple (XRP) není klasickou digitální měnou jako Bitcoin, Ethereum nebo třeba Litecoin. Ripple je platební protokol a důmyslně provázaná síť, jejíž struktura je určena pro posílání a směnu peněz. Hlavním cílem vývojářů je vytvořit online platební síť, která běžným zákazníkům umožní rychlé zasílání a směňování peněz. Ovšem bez velkých poplatků a delšího čekání.

Ripple posílání pěnez.

Vznikl Ripple je datován do roku 2012, kterému dala život americká startupová společnost Ripple Lab. Právě zakladatelé vlastní 61% veškerých coinů, jejichž množství činí přibližně 100 miliard. Ripple ovšem nelze těžit, neboť byly veškeré coiny emitovány hned po vydání. Nápad se zalíbil především bankám, které o služby platebního protokolu Ripple projevily obrovský zájem. V současné době představitelé podepisují miliardové smlouvy.

Budoucí nákupčí by měli především vědět, že Ripple nepodléhá tzv. decentralizaci. Od ostatních kryptoměn se tedy zásadním způsobem liší: pokud zkrachuje firma, Ripple skončí. Záleží tedy na hospodaření společnosti a rozhodování jejich představitelů.

Absencí decentralizace se ale nikdo nenechal odradit a Ripple se těší obrovské popularitě. Majitelé této platformy si především pochvalují bleskurychlé transakce, jejichž schválení se počítá na řádově několik krátkých sekund. Ověřování jednotlivých transakcí je prováděno přes tzv. Ledger, což je pomyslná účetní kniha podobná blockchainu. Ledger se aktualizuje každých pět sekund a samotný provoz je považován za velmi bezpečný.

Historie a kurz

Ripple patří mezi stabilní prostředky, které ze své tradiční hodnoty příliš nevybočují. Od samého počátku si svoji cenu držely hluboko pod dolar: asi 0,006 dolarů. Během roku 2017 se cena opakovaně navýšila a zase snížila. Později se ale hodnota jednoho coinu vyšvihla přes 3 dolary, což nikdo nečekal. Lidé začali doslova šílet a Ripple se začal ve velkém skupovat. Již brzy ale cena zase klesna na původní jeden dolar za Ripple.

Nejinak tomu je i dnes, kdy si můžete jeden kus Ripple pořídit za cca 0,8 dolaru (03/18). Ripple je však stále velmi populární a ustavičně si drží krásnou třetí příčku oblíbenosti. Do Ripplu má očividně zainvestováno mnoho obchodníků, a tak se zřejmě blýská na skvělou budoucnost. Ripplu není zatím důvod nevěřit, neboť se zástupci společnosti pilně činí. Pravidelně uzavírají bankovní partnerství, kdy zejména v Japonsku je o Ripple obrovský zájem.

Na obřím úpadku ceny Ripplu se podílely regulace v Číně a Brazílii na začátku letošního roku. Nutno však podotknout, že se velký propad týkal naprosté většiny digitálního bohatství. Ripple se tedy od ostatních výkyvů nijak neliší.

Kde koupit a prodat Ripple?

Jak již bylo připomenuto, Ripple nelze žádným způsobem těžit, tudíž jedinou možností je ho nakoupit. Samotná platforma patří mezi oblíbené, která se těší dobré pověsti a atraktivitě. Nákup i prodej tak není problém učinit několika způsoby.

příkladnou možností, jak si Ripple pořídit, představují pohodlné burzy. V současné době funguje velké množství online burz, mezi nimiž si začátečník jenom těžko vybere. Ostatně některé nejsou nic moc, tudíž méně zběhlým obchodníkům vlastní výběr ani nedoporučujeme. Naopak schvalujeme pročtení článku o nejlepších burzách. Na jednom místě máte naservírované podstatné informace a několik tipů na kvalitní burzy.

Ripple kde koupit

Kromě burz existují například výborné směnárny, které jsou graficky přehledné a obsluha nadmíru jednoduchá. Mezi stovkami směnáren se ovšem nachází i nespolehlivé, tudíž se raději podívejte na seznam nejlepších směnáren. Jediný článek vám rozšíří obzory a získáte skvělou inspiraci k bezpečnému obchodování.

Burzy a směnárny jsme si osmělili. Poslední možností obchodování s kryptoměnami pak představují tzv. brokery. Tito obchodníci s CFD vám dokáží zprostředkovat nákup a prodej nejen kryptoměn tak, abyste byli spokojeni. Brokery ale považujeme za náročnější formu obchodování, tudíž méně zběhlým uživatelům raději doporučujeme zmíněné burzy a směnárny. Pokud ale patříte mezi zkušené obchodníky, můžeme doporučit třeba Plus500.  Nicméně mějte na paměti, že CFD jsou spekulativní produkty a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu. Ujistěte se, že plně chápete s tím spjatá rizika.

Kam Ripple uložit

Jakmile si Ripple koupíte, měli byste začít řešit kam všechny coiny vlastně uložíte. Pamatujte především na bezpečnost a jednoduchost. Mnozí stále hřeší na svoji lenost a své měny si nechávají uložené přímo na burzách a směnárnách. Tuhle možnost ale nedoporučujeme, protože chtiví a stále hladoví hackeři nikdy nespí.

Mnohem lepší variantu představují softwarové nebo ještě lépe hardwarové peněženky. Všemožných uložišť ovšem existuje obří množství, kterým se není snadné prohrabat. Nejen z tohoto důvodu vám doporučujeme informativní článek o nejlepších peněženkách. Na jednom místě se dozvíte vše potřebné a vaše digitální měny budete mít pěkně v bezpečí.

Ripple peněženka

Rizika a kryptoměny

Dennodenně o kryptoměnách slýcháváme všelijaké předzvěsti o splasknutí bubliny. Ani po několika dlouhých letech se ale nic nestalo a digitální coiny stále nabývají na své atraktivitě. Zájem veřejnosti sílí a obchoduje se vesele dál. V zásadě nikdo nemůže bezpečně říct, jak celá věc vlastně dopadne.

To ovšem neznamená, že digitální peníze nemohou ze dne na den prostě skončit. Naopak – mohou a může se to stát klidně dnes. Stačí aby některé velká státy sáhly po regulacích a hlavní klad – tedy decentralizace – bude rázem tatam. Ostatně sami jsme se mohli nedávno přesvědčit, jaký neblahý vliv měla na hodnotu většiny kryptoměn regulace v Číně.

ripple-logo

Kladů je ale prozatím stále dost, a tak není důvodu se nějak zásadně bát. Virtuální měny disponují unikátními a doposud nevídanými technologiemi, které mají jedno společné – digitální budoucnost. Řeč není jenom o blockchainu, ale i o dalších technologiích, jejichž potenciál je pro nás laiky stále nepředstavitelný. Každopádně abyste nezaplakali nad výdělkem, jednoduše investujete tolik peněz, o které můžete přijít. Ztratit deset tisíc je určitě únosnější než celoživotní úspory. Co říkáte?

Pokud bychom měli rozebrat rizika Ripplu, celkově se jedná o vynikající volbu. Mějte ale stála na paměti, že se nejedná o typické virtuální peníze, nýbrž coiny americké firmy. Stačí neopatrný krok, drobná chyba a Ripple může jednou provždy skončit v propadlišti dějin. Na druhou stranu se podobný osud vlastně týká i veškerých digitálních kryptoměn.

Proč si pořídit Ripple?

Klady
  • Velmi populární coin
  • Vysoká míra bezpečnosti
  • Široká dostupnost
  • Výborná rychlost transakcí
  • Minimální poplatky
  • Obrovský potenciál v bankovnictví
  • Slibná budoucnost
Zápory
  • Nejde o kryptoměnu jako takovou
  • Nelze těžit

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (22 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář