Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Roušky a respirátory – Vše co potřebujete vědět + Jak si ušít roušku

Datum 19.3.2020 Sabina Krejčová Sabina Krejčová

Kvůli aktuální situaci musíme dělat vše proto, abychom ochránili sebe a své okolí. Pojďte si společně s námi vyrobit svou vlastní roušku pro ochranu svého zdraví a zdraví ostatních. Opravdu to má smysl!

  Dodržujte pravidla

  Přibližně od poloviny února řešíme strašáka jménem Koronavirus. První potvrzené případy se u nás objevily v březnu letošního roku a počet nakažených zatím neustále roste – a to nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Jako jedinci bohužel nemůžeme ovlivnit spoustu věcí spojených s tímto virem, ale můžeme ovlivnit to, jak zodpovědně se k této situaci stavíme. Ať už dodržováním hygienických pravidel, dostatečného odstupu, omezením návštěv nebo nošením roušek a respirátorů.

  nošení roušek

  Bohužel, ale roušky, ústenky ani respirátory nejsou k dostání ani v lékárnách ani v drogeriích. I přes tuto nepříjemnost se v České republice spustila vlna, která dostala název „Šije celé Česko!“. Spousta šikovných ručiček se dala na výrobu domácích krycích roušek na ústa. Pokud si myslíte, že je to zbytečné, zpozorněte, protože každá snaha se počítá!

  Roušky, ať už domácí výroby nebo lékařské, slouží jako ochrana proti šíření kapénkových infekcí a virů. Studie navíc prokázaly, že i nové bavlněné tričko vás dokáže před infekcí ochránit stejně jako chirurgické roušky. Takže opravdu má smysl nosit jakoukoliv krycí roušku nebo respirátor. Nejenom z tohoto důvodu se jakýmsi heslem měsíce stala věta: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě!“

  Rouška nebo respirátor?

  Účelem ústní roušky je zabránit proniknutí nežádoucích mikroorganismů a virů zevnitř ven. Nošením roušky tedy chráníte hlavně své okolí před možnou infekcí. Jak už jste určitě pochopili, rouška tedy nechrání před nemocí vás, ale hlavně vaše okolí. Proto se v aktuální situaci apeluje na ohleduplné nošení roušek, a proto také vznikla již zmíněná věta: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě!“

  Rouška na ústa vás však dokáže ochránit i před smogem, pylem, prachem a dalšími částečkami, které by mohly dráždit vaši sliznici či ohrozit vaši obranyschopnost. Takže její nošení rozhodně smysl má.

  Respirátory nebo také filtrační polomasky naopak zabraňují proniknutí nežádoucích mikroorganismů a virů do dýchacího ústrojí nositele. Pomocí respirátoru tedy nechráníte pouze své okolí, ale hlavně sebe. Respirátor je tedy pro člověka mnohem bezpečnější, ale je také dražší a v této situaci hůře dostupný. Stejně jako rouška na pusu navíc respirátor chrání před smogem, pylem, prachem a dalšími jemnými částečkami, které byste mohli vdechnout.

  Typy a parametry respirátorů

  Respirátory používají nejenom infekční pacienti, ale staly se standardem pro některé řemeslníky. Jejich použití totiž zabraňuje nejenom proniknutí infekcí a virů, ale hlavně vdechnutí smogu, jemných prachových částic nebo toxických výparů.

  Filtrační polomasky známé jako respirátory dělíme na tři druhy podle typu filtrů:

  RespirátoryPopis použití
  S výměnnými filtryRespirátory s výměnnými filtry jsou určeny k opakovanému použití, protože mají možnost výměny filtru. Filtry můžete měnit podle požadované účinnosti, takže jsou vhodné i pro pracovníky v prašném prostředí.
  Bez vydechovacího filtruRespirátory bez vydechovacího filtru se používají spíše pro ochranu před infekčním pacientem. Řemeslníci je při své práci nevyužívají.
  S aktivním uhlímTyto polomasky jsou obvykle určeny pro jednorázové použití. Používají se pro zachycení prachu, plynu nebo toxických výparů.

  Respirátory dělíme také podle jejich účinnosti. Jak velké množství částic a toxinů dokáže respirátor zadržet nám určuje takzvaná FFP norma.

  FFP normaPopis
  FFP1Tyto respirátory jsou vhodné pro pracovní prostředí bez výskytu fibrogenních a toxických prachů. Je to taková nezbytná ochrana proti virům a bakteriím. Vdechnutí částic sice může podráždit dýchací cesty nositele respirátoru, ale nevede k rozvinutí onemocnění.
  FFP2Tyto respirátory jsou účinnější než předchozí typ. Zabraňují vdechnutí bakterií, virů, ale také jsou účinné proti kapalným zdraví škodlivým prachům, kouřům a aerosolům.
  FFP3Nejúčinnější respirátory vás chrání před škodlivými prachy, aerosoly i kouři. Navíc filtrují karcinogenní i radioaktivní škodliviny, bakterie, spory hub a viry.

  Jak použít respirátor

  Ať už použijete jakýkoliv typ respirátoru, musíte také dbát na jeho správné nasazení na obličej. Špatně nasazený respirátor je vám bohužel k ničemu. Jak jej tedy správně použít? Postup si popíšeme v několika základních bodech:

  1. Nejdříve rozlište horní a spodní okraj respirátoru.
  2. Přiložte respirátor na obličej tak, aby zakrýval celou bradu i nos.
  3. Poté co nejlépe vytvarujte pásek nosní svorky.
  4. Horní upínací pásku umístěte na temeno hlavy a spodní upínací pásku zafixujte pod ušima. Pásky nesmí být překroucené!

  použití masky respirátoru

  Při výběru respirátoru se zaměřte i na jeho správnou velikost. Respirátory jsou dodávané ve třech základních velikostech – S, M a L. Velikost S je určena dětem a ženám s drobnějším obličejem, velikost M padne přibližně 70 % populace a L je určena pro muže s většími rozměry obličeje.

  Jak ušít roušku

  Než se dostaneme k samotnému tvoření roušky, zaměříme se na první krok, a tím je výběr vhodného materiálu. Každý materiál totiž pro výrobu roušky není vhodný.

  Materiál roušek

  Pro výrobu domácích roušek se nejčastěji doporučuje látka ze 100% bavlny. Tento materiál je dostatečně pevný, takže nepropustí viry a bakterie a zároveň v něm můžeme pohodlně a bezpečně dýchat. Navíc se dá jednoduše sterilizovat.

  Ne každý má doma přebytečné bavlněné látky, proto jako alternativu můžete použít i bavlněné nové tričko nebo povlečení. Ať už vybere jakoukoliv látku, vyzkoušejte nejdříve její hustotu. Ta by měla být obecně taková, aby proti světlu nebyly vidět otvory mezi jednotlivými vlákny látky. Látka, ze které bude vytvořena krycí rouška, vám navíc musí dovolit dýchat. To zjistíte přiložením látky k ústům. Je to pohodlné? V tom případě se můžete pustit do tvoření.

  jednoduchá rouška

  Výroba roušky pomocí šicího stroje

  Pokud máte doma šicí stroj, můžete se vrhnout na výrobu roušky podle české návrhářky Daniely. Stačí vám k tomu nová bavlněná látka o rozměrech 1× 20 × 20 cm a 2× 3,5 × 100 cm, šicí stroj, nit a střih, který můžete stáhnout na blogu návrhářky Daniely.

  Postup výroby roušky:

  1. Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2 × 0,5 cm a prošijte.
  2. Dle střihu si udělejte nástřihy, které usnadní tvorbu skladů, zažehlete je a zajistěte špendlíky.
  3. Pruhy – okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, následně přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
  4. Do připravených proužků vložte do středu zažehlenou roušku, schovejte do ní její nezačištěný okraj a zajistěte špendlíky.
  5. Špendlíky zajistěte i zbytek proužku.
  6. Konce proužku rozložte, zahněte 1 cm dovnitř a znovu poskládejte dle zažehlení. Poté zajistěte špendlíkem.
  7. Celé proužky prošijte.

  Video řekne někdy víc než psaný postup, proto přikládáme i video návod:

  Výroba roušky z bavlněného trička

  Protože každý doma nemá šicí stroj a bavlněné látky, rozhodli jsme se zveřejnit i video návod na výrobu provizorní roušky z trička. Tento návod pro vás natočila návrhářka Iva Burkertová a použila pouze nůžky a staré tričko.

  Domácí rouška z papírových utěrek

  Pokud doma nemáte látku nebo nechcete obětovat své tričko, můžete zkusit vytvořit roušku pomocí papírových utěrek. O návod se podělil koumák MasterMaker.

  Doba použitelnosti roušky

  Některé roušky jsou pouze jednorázové a měly by se každou hodinu vyměnit a zlikvidovat. Ideální likvidace jednorázové ústní roušky probíhá tak, že ji opatrně sundáte přes ouško, zabalíte do dvou uzavíratelných sáčků nebo do dvou sáčku s možností zauzlování.

  Pokud však máte odolnější bavlněnou roušku, ať už kupovanou nebo podomácku vytvořenou, můžete ji používat častěji. Pokud se však pohybujete ve větším počtu lidí, měli byste ji každou hodinu vyměnit za novou. Dávejte si pozor i na zvlhnutí roušky, protože ztrácí svou ochranu. Ideální je nosit více roušek a měnit je podle potřeby během dne. U těchto roušek je důležitá i každodenní sterilizace.

  šije celá země

  Údržba ochranné roušky na ústa

  Pokud již roušku používáte a nejedná se pouze o jednorázovou záležitost, nezapomeňte ji každý den sterilizovat, aby se v ní nemnožily bakterie a viry. Nejjednodušší způsob sterilizace je vyvaření roušky ve vodě nebo v pračce. Použít můžete nejenom pračku, ale nouzově i vařící vodu v hrnci nebo mikrovlnnou troubu.

  Virové částice můžete zničit 30minutovým pracím programem na minimálně 60 °C. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o nový typ viru, doporučujeme nechat projít roušky varem minimálně na 90 °C a následně je nechat samovolně vychladnout.

  Dobrým pomocníkem, který zabije jakékoliv viry, je i horká pára. Pokud nemáte čas roušku vyvařit a nutně potřebujete zabít viry a bakterie, vyžehlete ústní roušku parní žehličkou. Pokud vaše domácnost parní žehličku nemá, můžete roušku vyžehlit klasickou žehličkou na nejvyšší stupeň po dobu 5 minut.

  PozorPozor

  Sterilizované roušky uchovávejte na místě, které bylo vydezinfikováno.

  Jak správně roušku nasadit a používat

  Roušku máte hotovou, máte ji dokonce sterilní, ale jak si ji správně nasadit? Před manipulací s rouškou si umyjte ruce, pokud máte tu možnost, použijte i dezinfekci. Při jejím nasazování a sundávání se snažte dotýkat pouze okrajů nebo oušek. Snažte se co nejméně sahat na střed roušky a přední část.

  Náklady na pořízení roušky

  Roušky se dají standardně zakoupit na e-shopech, přes portál Heureka nebo v lékárnách. Jejich cena se pohybuje od 7 Kč až do 700 Kč podle toho, jestli je rouška jednorázová a také podle stupně ochrany. Bohužel aktuálně jsou tyto zdravotnické potřeby nedostupným zbožím, proto se spousta lidí pustila do šití roušek vlastních.

  Amatérské a hobby švadlenky se pustily do výroby domácích roušek a nabízí je pro potřebné zdarma, popřípadě za cenu použitého materiálu. Profesionální švadlenky, návrhářky a některé hobby tvořitelky nabízí ručně dělané roušky v hodnotě 50-100 Kč, ale můžete se setkat i s předraženými rouškami v rámci několik stovek či tisícovek. Pokud si tedy neplánujete roušku vytvořit sami, dejte si dobrý pozor, od koho ji nakupujete.

  Podomácku vytvořená rouška vás přijde na přibližně 7-15 Kč podle použité látky, takže tvorba pro celou rodinu se opravdu vyplatí.

  domácí rouška

  I my z redakce se chráníme rouškou!

  Kde koupit materiál

  Již hotové domácí roušky i veškerý materiál pro jejich výrobu můžete zakoupit na srovnávacím portále Heureka.cz. Většina e-shopů má látky, nitě a dokonce i šicí stroje skladem, takže vám je dokážou dodat přepravní společností do pár dní.

  Základní pravidla ohleduplného chování

  Bohužel pouze samotná krycí rouška vás před virem neochrání. Je potřeba dbát na:

  • Ohleduplné chování k ostatním
  • Dostatečný odstup od lidí
  • Dodržování aktuálně platných nařízení
  • Správnou hygienu
  • Telefonický kontakt s lékařem, pokud vám není dobře (v tuto chvíli nechoďte k doktorovi osobně, pokud vás k tomu sám nevyzve)

  preventivní opatření proti koronaviru

  Závěrem bychom vás chtěli požádat, abyste byli zodpovědní a ohleduplní. Nechoďte nikam, pokud to není nezbytně nutné. Pokud si potřebujete něco zařídit, noste roušky a ideálně i rukavice. Čím dříve se totiž budeme chovat zodpovědně, tím dříve tohle celé skončí a budeme moct žít naše normální životy.

  Redakce Testado.cz drží celému světu palce!

  Zdroje:

  https://www.vlada.cz/

  https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

  https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

  https://special.novinky.cz/covid-19/index.html

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

  Autor článku

  Sabina Krejčová
  Sabina Krejčová

  Sabču zajímají nové technologie, deskové i PC hry, kultura a cestování. Ve volném čase se věnuje geocachingu, vaření nebo svému blogu. Jejím velkým vzorem je herečka Emilia Clarke. Více informací o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář