Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Test: Drahý vs. levný bluetooth reproduktor. Vyplatí se připlatit?

28. 1. 2021 aktualizováno

Na redakční stůl mi přistálo 8 bluetooth reproduktorů značky JBL a Lamax, které se liší výkonem a cenou. Proto byly rozřazeny do 3 kategorií. Vítězem celého testu se stal JBL Xtreme 2, který nabízí špičkovou kvalitu zvuku a zpracování. Jako nejlepší v poměru cena a výkon se předvedl Lamax Storm1: má skvělou výdrž a zvýšenou odolnost.

Test reproduktorů s výkonem 40—35 W

Recenze JBL Xtreme 2 – vítěz testu

JBL Xtreme 2Vítěz testuTestado.cz

Na první příčce našeho testu reproduktorům s výkonem 35 W a vyšším se nemohl umístit nikdo jiný než JBL Xtreme 2. Je to — v porovnání s ostatními — obrovský reproduktor s výkonem 40 W. Tomu samozřejmě odpovídá i jeho cena. Pořídíte ho aktuálně za 5 490 Kč, což je o dost více než u dalších modelů v našem testu.

Prodává se ve více barvách. My jsme do rukou dostali tmavě šedivé provedení. Design společnosti JBL se již před lety ustálil na válcovém tvaru se dvěma pasivními zářiči na každém boku. JBL Xtreme 2 si můžete pustit kdekoliv, akorát počítejte, že se při hmotnosti 2400 gramů docela pronese. V případě, že ho pustíte na nějaké akci, tak o něj nemusíte mít strach. Přenosný reproduktor je bytelný, voděodolný a má certifikaci IPX7. Díky tomu konstrukci neuškodí ani pád do vody o hloubce 1 metru.

V balení naleznete vše, co je potřeba. Tím je reproduktor, napájecí adaptér do zásuvky a popruh pro přenášení. Ten se dá snadno připnout karabinami k reproduktoru. S vaším zařízením reproduktor propojíte za pomoci bezdrátové technologie Bluetooth 4.2. Jakmile je JBL spárován, tak se při každém zapnutí připojí k zařízení automaticky.

Ovládání probíhá přes tlačítka na vrchní straně. Můžete měnit hlasitost, pozastavit hudbu nebo přeskakovat mezi skladbami. K tomu je potřeba déle podržet tlačítka na ovládání hlasitosti. Kapacita baterie má enormních 10000 mAh. Taková hodnota zajistí, že reproduktor vydrží hrát až 15 hodin. Ale vzhledem k tomu, že hudbu z něj budete těžko poslouchat potichu, tak počítejte, že to bude o něco méně. O stavu baterie vás informují diody na spodní straně. Velkým plusem tohoto modelu je možnost nabíjet váš mobil, a to přes USB konektor na zadní straně. Nechybí ani zdířka na 3,5mm audio jack, takže připojit můžete jakýkoliv přehrávač.

Nyní se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu. Tím je reprodukce zvuku. JBL nás rozhodně nezklamal. S frekvenčním rozsahem 55 Hz – 20000 Hz jsou basy i výšky opravdu parádní. Kvalitní zvuk si reproduktor drží při střední a vysoké hlasitosti. Při té nízké je tak nějak nevýrazný. Při maximální hlasitosti nedochází k takřka žádným ztrátám nebo úbytku basů a výšek, a to vše díky pasivním zářičům, které JBL Xtreme 2 upřednostňuje před častěji používanými bass reflexy.

Výšky jsou trochu vytažené a basy dunivější, než by v reálu musely být. Mně osobně to nijak nevadilo, ba naopak: při rockových a metalových skladbách to zážitku z poslechu ještě přidalo. Samozřejmě se svými basy je tento reproduktor stavěn pro žánry jako r’n’b či rap, ale i klasickou hudbu jsem si na něm vychutnal. Nejvíc se mi zalíbila prostorovost zvuku: u varhanní hudby jsem si skoro připadal jako v kostele. Tenhle reproduktor je sice dražší než ostatní testované modely, ale za to udělá hodně parády.

Recenze Lamax Storm1 – nejlepší poměr cena/výkon

recenze reproduktoru LAMAX Storm1Náš tipTestado.cz

Tento přenosný reproduktor by svojí velikostí spadal spíš do jiné kategorie, ale vzhledem k jeho výkonu 40 W bychom ho jen těžko mohli zařadit jinam. Lamax Storm1 je elegantní kousek s robustní konstrukcí. Kombinace plastů a kovové mřížky přes reproduktory vypadá hezky, stejně jako ucelený jednoduchý design.

Reproduktor je voděodolný a přežije i hrubější zacházení. Díky váze pouhých 800 gramů ho můžete snadno přenášet, a dokonce disponuje certifikátem voděodolnosti IP67. Což znamená, že polití tekutinou ho nepoškodí. Vyrábí se ve dvou barvených provedeních: černá s černým rámečkem a černá v kombinaci s tyrkysovým rámečkem. Pořídit ho můžete aktuálně za 1490 Kč.

V balení naleznete krom reproduktoru 2 kabely. Jeden je napájecí do USB a druhý je klasický audio jack. Kapacita baterie činí 6600 mAh, což zajistí až 15 hodin přehrávání hudby. Samozřejmě se vše odvíjí od zvolené hlasitosti. Reproduktor s vaším notebookem, telefonem či tabletem propojíte bezdrátově přes Bluetooth 5.0. Každé další propojení pak už probíhá automaticky po zapnutí reproduktoru.

Výrobce myslel i na další možnosti přehrávání hudby, kterými jsou již zmíněný 3,5mm jack a také je zde možnost připojit microSD kartu. Ovládání probíhá přes tlačítka na horní straně. Krom hlasitosti lze přeskakovat skladby, zastavit přehrávání nebo zapnout 3D zvuk. O tom si povíme za chvíli.

Nyní se vrhneme na to hlavní — reprodukci hudby. Co se týče frekvenčního rozsahu, tak ten je nižší než u konkurentů. Výšky mají maximální hodnotu 18000 Hz. Při klasické hudbě neuslyšíte plně akustiku prostoru, ve které byla hudba nahrána. Na druhou stranu jsem ocenil, že při všech hlasitostech si drží stejný hudební projev. Díky funkci 3D zvuku (při tom reproduktor pouští hudbu zepředu i zezadu) je zvuk z reproduktoru plnější.

Pokud reproduktor dáte kousek od zdi, tak můžete hlavně basový projev ještě zesílit. Basy jsou při každé hlasitosti jasně rozpoznatelné, výšky jsou při plném výkonu jen lehce ořezané. Vychutnal jsem si jak basově laděné osmdesátky, tak i rockové či metalové hity. Závěrem nesmím zapomenout dodat, že mne testovaný reproduktor Lamax Storm1 svým zvukovým podáním velmi mile překvapil. Za takové peníze patří k nejlepším své výkonnostní kategorie.

Recenze Lamax Soul1

testy a hodnocení Lamax Soul1 – reproduktor

Na druhém místě testu výkonnějších bluetooth reproduktorů se umístil designový kousek Lamax Soul1. Jedná se o pohledný reproduktor s výkonem 35 W. Na přední i zadní straně nalezneme dřevěnou desku, na bocích je reproduktor potažen černou textilií. Reproduktor je osazen 3 měniči, přičemž vzadu naleznete krom konektorů pro připojení malý vývod bassreflexu. Soul1 je veliký tak akorát a váží 1390 gramů. Na internetu se aktuálně dá koupit za 1 490 Kč.

U tohoto modelu v balení naleznete reproduktor, látkové pouzdro, USB napájecí kabel a klasický audio jack. K propojení s vaším přehrávacím zařízením dojde přes Bluetooth 4.2. Samozřejmě jsou zde i další možnosti, a to audio jack nebo přehrávání z microSD karty.

Po prvním spárování se k vašemu zařízení reproduktor po zapnutí připojí automaticky. Ovládání probíhá přes tlačítka na horní straně. Můžete měnit hlasitost, zastavit přehrávání hudby a při delším podržení tlačítek plus či minus také přeskakovat mezi skladbami. Baterie Soulu1 má kapacitu 4400 mAh, což zajistí výdrž až na 12 hodin. Samozřejmě pokud budete poslouchat na plnou hlasitost, tak se tato hodnota o něco sníží. V případě blížící se vybití baterie se na reproduktoru rozsvítí červená dioda.

Co se týče zvuku, musím říct, že jsem byl velice spokojen se střední hlasitostí. Na nejvyšší hlasitost už byl reproduktor slabší: v porovnání s JBL Xtreme 2 ztrácí na dynamice zvuku. Výrobce uvádí frekvenční rozsah 80—20000 Hz. A je to znát. Při nižších a středních hlasitostech oceníte prostorovost zvuku obzvlášť u klasické hudby a jazzu. Nedochází zde k žádnému zkreslení v oblasti basů.

Díky tomu si vychutnáte čistotu zvuku. A dokonce u elektronické hudby uslyšíte, že všechny basové linky nezní stejně. Při maximální hlasitosti si reproduktor zachovává kvalitní basy, ale výšky jsou bohužel lehce ořezané a trochu splývají se středy. To poznáte nejvíce u tvrdších hudebních žánrů. Celkově se za dané peníze jedná o kvalitní designový reproduktor.

Test reproduktorů s výkonem 30 W

Recenze JBL Charge 4

JBL Charge 4 reproduktor

JBL Charge 4 je přenosný reproduktor s výkonem 30 W, který aktuálně pořídíte za 3 690 Kč. Vyrábí se v několika barvách, my jsme k testování dostali tu nejklasičtější černou. Při váze 965 g je o třetinu těžší než jeho konkurent od společnosti Lamax. Tomu samozřejmě odpovídá i velikost reproduktoru. Po designové stránce nemáme co vytknout. Reproduktor je elegantní, bytelný, a dokonce i voděodolný. I tento model obdržel certifikát voděodolnosti IPX7. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních.

Po otevření krabice naleznete 2 věci: napájecí USB kabel a samozřejmě reproduktor. Ten s vaším zařízením spárujete přes Bluetooth 4.2. I tento přenosný reproduktor se po prvním spárování automaticky připojí při každém zapnutí. Přeskakovat skladby, zapínat, vypínat hudbu a měnit hlasitost můžete za pomocí tlačítek na horní straně. Pro přeskočení na jinou skladbu je potřeba déle podržet jedno z tlačítek ovládání hlasitosti. Ze zadní strany ještě naleznete nabíjecí USB-C konektor, audio jack a klasické USB. Můžete přes něj nabít i váě mobilní telefon.

JBL Charge 4 má úctyhodnou výdrž baterie. Díky kapacitě 7500 mAh vydrží až 20 hodin přehrávání hudby. K této hodnotě se přiblížíte při nějaké rozumné hlasitosti. O stavu baterie vás informují diody na spodní straně.

Po hudební stránce bychom mohli tento reproduktor nazvat menším bratrem JBL Xtreme 2. Udržuje si kvalitní zvuk. Výšky a basy jsou vytaženy, aby zvuk byl líbivější. Není to zas tolik, aby nám to vadilo. I při elektronické hudbě jsme poznali různě laděné basové linky. JBL místo bassreflexu používá pasivní zářiče. Ty snižují riziko zhoršení zvukové kvality při vysoké hlasitosti u basově laděných skladeb.

Nejvíc jsem si užil rockové, popové či rapové skladby, a stejně jako u Xtreme 2 se mi líbilo podání varhaní hudby. Frekvenční rozsah 60–20000 Hz je naprosto dostačující. Prostorovost zvuku je velmi dobrá, i když se při plné hlasitosti trochu začne vytrácet. Celkově je to kvalitní bluetooth reproduktor, který vám nabídne skvělý poslech vaší oblíbené hudby.

Recenze Lamax Sounder2

Recenze bluetooth reproduktoru Lamax Sounder 2

Na druhé příčce v této kategorii skončil reproduktor Lamax Sounder2. Jeho výkon taktéž činí 30 W. Musím uznat, že není o moc pozadu za JBL Charge 4. Velmi potěší jeho cena, protože se nyní prodává za 1490 Kč. Je to přenosný reproduktor, který má i šňůrku, za kterou ho můžete v pohodě přenášet na ruce.

Oproti JBL reproduktorům se nepronese, jelikož váží pouhých 600 gramů. Sounder2 je válcového tvaru a kombinace černé a pro Lamax typické tyrkysové barvy mu sedí. Pokud na něj šplouchne voda, tak se nic nestane. I tento model má certifikát voděodolnosti IP67.

Po rozbalení krabice nalezneme reproduktor se šňůrkou na zápěstí, napájecí USB kabel a klasický audio 3,5mm kabel. K propojení s vaším zařízením dochází přes Bluetooth verze 5.0. Samozřejmě můžete použít i zmíněný audio kabel, případně přehrávat hudbu z paměťové karty. I tento reproduktor se po prvním spárování sám připojí s vaším zařízením při každém zapnutí.

K ovládání slouží mechanická tlačítka na boku reproduktoru. Těmi můžete přeskakovat skladby nebo zapnout a vypnout hudbu. Pro změnu hlasitosti slouží kolečko na jedné z plochých stran testovaného přenosného reproduktoru Lamax. Co se výdrže baterie týče, tak tady je to oproti konkurenci slabší. S kapacitou 4000 mAh Sounder2 vydrží až 12 hodin.

Jak jsem již zmínil ve srovnání s JBL Charge 4 není o moc pozadu. A to se týká hlavně zvukové reprodukce. Na výběr máte ze dvou režimů nastavení zvuku. Můžete si vybrat posílené basy nebo 3D zvuk. Při druhém režimu reproduktor hraje ze všech stran: proto se mi při poslechu líbil více.

Při nižších a středních hlasitostech je zvuková kvalita srovnatelná s JBL. Samozřejmě projev je trochu jiný. Frekvenční rozsah začíná na 115 Hz a končí na 20000 Hz. Sounder2 totiž nemá vytažené basy a zní díky tomu čistěji. Při vyšších hlasitostech už trochu ztrácí. Basy jsou stále perfektně znatelné, ale výšky zní ořezaně a hudební dynamika je tak o něco slabší. To se projeví nejvíc při tvrdší hudbě – třeba metalových skladbách.

Hudební projevil jsem si užívali při všech hudebních žánrech a obzvlášť jsem si jeho zvuk vychutnával při jazzu a klasickém rocku. Při poloviční ceně oproti jeho konkurentovi v této kategorii můžeme reproduktor jen doporučit.

Test reproduktorů s výkonem 20 W a nižším

Recenze JBL Flip 5

test reproduktoru JBL Flip 5

Vítězem v nejméně výkonné kategorii našeho testu bluetooth reproduktorů se stal JBL Flip 5. Ve srovnání se svými konkurenty měl nejvýraznější zvuk. Koupit ho můžete v nejrůznějších barvách od černé až po růžovou, a to za 2 590 Kč.

I u tohoto reproduktoru se JBL drží válcovitého tvaru. Reproduktor je bytelný, elegantní a stejně jako většina reproduktorů od JBL voděodolný. Certifikát voděodolnosti IPX7 je samozřejmostí. Za šňůrku ho můžete snadno přenášet, váží pouhých 540 gramů. To je skoro stejná hodnota jako u jeho hlavního konkurenta Lamax Sentinel2. Výkon činí 20 W.

Po otevření balení spatříte pevné pouzdro, ve kterém je schován reproduktor JBL se šňůrkou. Dále nechybí napájecí USB kabel. Víc toho potřeba není, jelikož recenzovaný přenosný reproduktor nemá zdířku na připojení audio kabelu. Veškerá komunikace s vaším zařízením probíhá bezdrátově přes Bluetooth 4.2. I tento reproduktor se po zapnutí spáruje se zařízením automaticky.

Ovládání probíhá přes 4 tlačítka na horní straně. Můžete stopnout nebo pustit skladbu, a pak ještě pořadí skladeb zamíchat. O stavu baterie vás informuje dioda na zadní straně. S kapacitou 4800 mAh vydrží přehrávat až 12 hodin. Tento údaj se bude lišit dle vámi zvolené hlasitosti.

Teď už si povíme, jak se JBL Flip 5 popasoval s kvalitou přehrávání hudby. Vzhledem k jeho velikosti musím říct, že velmi dobře. Basy a výšky jsou velmi dobře laděné a výrazné při střední a vysoké hlasitosti. Středy jsou slyšitelné také, ale ve srovnání s Lamax Sentinel2 jsou trochu v pozadí. Frekvenční rozsah se pohybuje od 65 Hz do 20000 Hz. Zvuk z reproduktoru se mi líbil hlavně při rocku, rapu a popu. Pro klasickou hudbu to není úplně nejvhodnější kandidát.

Nejvíc oceníte jeho dynamiku, když budete poslouchat na plnou hlasitost. Basy díky pasivním zářičům na bocích krásně duní, takže mu odpustíte i to drobné zkreslení. Celkově je to kvalitní a lehký reproduktor, který vás potěší, ať už budete poslouchat kdekoliv.

Recenze Lamax Sentinel2

Recenze a test Lamax Sentinel2

Lamax Sentinel2 je kvalitní přenosný reproduktor s pevnou konstrukcí a výkonem 20 W. Nám se jeho surový design líbí, stejně jako tomu bylo u většího modelu Storm1. Jeden malý neduh bychom našli. Tím je pogumování kolem reproduktoru. Po čase užívání se ohmatá a reproduktor pak nevypadá úplně hezky.

Příznivá je i cena 999 Kč. Sentinel2 váží 525 gramů, takže ho snadno přenesete kamkoliv. Díky své konstrukci je chráněn proti poškození a je i voděodolný. Takže pokud ho náhodou polijete, tak nemusíte mít o něj strach. Splňuje podmínky pro certifikát voděodolnosti IP67.

U Lamaxu je standardem, že v balení mimo reproduktoru a napájecího USB kabelu naleznete i audio jack. Propojit vaše zařízení s reproduktorem můžete přes Bluetooth 5.0, nebo právě zmíněným audio kabelem. Nechybí ani možnost připojit microSD kartu. Při každém zapnutí se reproduktor s vaším zařízení spáruje sám. Samozřejmě mu poprvé musíte pomoct v nastavení.

Repráček se ovládá přes tlačítka na horní straně. Můžete pouštět hudbu nebo měnit hlasitost. Při delším podržení tlačítek hlasitosti také přeskočíte na další skladbu. V případě slabé baterie se modře svítící dioda zbarví do červena. A když už jsme u baterie, tak musím zmínit ohromnou přednost Lamaxu Sentinel2. Na jedno nabití vydrží až 24 hodin, a přitom kapacita baterie je jen 3600 mAh.

A dostáváme se ke zvuku. Zde musím připsat, že reproduktoru nejvíce sedí střední a o něco vyšší hlasitost. V té si vychutnáte jak výšky, tak i čistotu basů. Ty nejsou nijak přikrášlené a nejvíce tento zvuk vychutnáte při rockové či jazzové hudbě. I klasickou hudbu jsem poslouchal, ale tam zvuku něco chybělo. Frekvenční rozsah se pohybuje v rozmezí 115 Hz až 15000 Hz, což je vzhledem k velikosti reproduktoru dostačující hodnota.

Na nejvyšší hlasitost mu trochu chybí výšky i basy. Basy vylepšíte stejně jako u modelu Storm1 tím, že reproduktor umístíte kousek od stěny, anebo jednoduše přepnete na mód zesílení basů. Lamax opět vyrobil velice přívětivý reproduktor s kvalitní zvukem. Určitě vás překvapí vysoká hlasitost. Za méně jak poloviční cenu – oproti JBL Flip – tento kousek doporučuji.

Recenze JBL Flip Essential

test JBL Flip Essential

Dostali jsme se k poslednímu reproduktoru celého testu. Tím je jeden z nejmenších počinů z dílny JBL. Flip Essential je přenosný reproduktor klasického válcového tvaru s výkonem 16 W. Jeho konstrukce je bytelná, jak je tomu u JBL zvykem. Voděodolný je taktéž: tento model obdržel certifikaci IPX7. Takže vylitá voda ani prach mu neublíží. Přenášet ho můžete snadno za šňůrku, která je k němu přivázaná. S hmotností 470 gramů takřka ani nevíte, že něco máte v ruce. Koupit se dá v černém nebo šedivém provedení, a to za 1 990 Kč.

V balení nalezneme reproduktor s již zmíněnou šňůrkou a napájecí USB kabel. Víc ani není potřeba. Ke spárování s vaším zařízením dojde přes Bluetooth 4.2. A ke každému dalšímu propojení po zapnutí reproduktoru dojde automaticky. U tohoto modelu naleznete i AUX vstup pro připojení audio jack kabelu.

Ovládání je velmi jednoduché, přes horní tlačítka změníte hlasitost, vypnete či zapnete přehrávání. O stavu baterie vás informují diody pod zapínacím tlačítkem. Vzhledem ke své velikosti je na tom Flip Essential s výdrží dobře. S kapacitou baterie 3000 mAh vydrží až 10 hodin provozu.

A proč skončil v této kategorii poslední? Je to tím, že jeho zvukový projev je při nízké hlasitosti nevýrazný. Při maximální vaše ucho postřehne převážně basy, potom řvoucí výšky a něco málo mezi tím. To se hodí obzvlášť pro taneční nebo hip hopové rytmy. Pro vychutnání hudby radím na hlasitosti trochu ubrat.

Nejvíce mu sedí střední hlasitost. Při té si užijete i další hudební žánry a celou šíři frekvenčního rozsahu v rozmezí od 80 Hz do 20000 Hz. JBL Flip Essential vzhledem ke své velikosti není úplně špatný bluetooth reproduktor, ale vzhledem k ceně bychom volili spíše jeden z výše uvedených modelů.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář