Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Základ o kryptoměnách na jednom místě

19.2.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Bitcoin, digitální měna, kryptoměna, blockchain, svoboda, budoucnost, bublina, podvod… Nejen tato slova jsou dnes a denně spojována s novým způsobem placení pomocí tzv. virtuálních měn. Budoucnost jde nezastavitelně kupředu a je dost možné, že právě digitální měny představují novodobou podobu světového placení.

Prostřednictvím krátkého shrnutí jsme se pokusili stále nezasvěceným vysvětlit, o co vlastně běží a jak kryptoměny fungují. Možná vás právě tento článek přesvědčí s virtuálními měnami začít. A jsme si konec konců jisti, že nejednoho váhavce odradí. Svět kryptoměn totiž skrývá mnoho světlých, ale i stinných stránek. Řeč je přece o penězích.

Co jsou virtuální měny

Existence vyrtuálních měn se datuje na několik krátkých roků, přičemž teprve v roce 2017 se o virtuálním placení ve velkém dozvídá také široká veřejnost. Na vině byl zejména Bitcoin, tedy stěžejní digitální měna, která pocítila extrémní růst o sta tisíce procent. Pokud byste do Bitcoinu před několika lety investovali pouhých několik dolarů, dnes byste patřili mezi milionáře.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť, jejíž hlavní předností je decentralizace. Virtuální měny neovládá žádná banka, země ani panovník. Na světě tak neexistuje nikdo, kdo by mohl digitální měny zásadně ovlivnit.

Celá síť digitálních měn funguje od roku 2009, kdy byla založena osobou nebo osobami vystupujícími pod nickem Satoshi Nakamoto. Nikdo ale neví, o koho se jedná, neboť se autor veřejnosti nikdy nepředstavil. Za vznikem kryptoměn tak může stát prakticky kdokoliv.

bitcoin-2868704_960_720

Jak to funguje

Celý proces transakcí a fungování je nesmírně složitý a přesné vyjádření principů a návazností by zabralo několik dlouhých večerů. Běžnému uživateli ale vystačí několik obecných vysvětlení, dle nichž získá alespoň částečnou představu.

Uživatelé

Všechny transakce a obecná souhra funguje v uzavřené síti, která je nesmírně propracovaná. V zásadě mezi sebou komunikují dva účastníci: koncoví uživatelé a těžaři. Mezi koncové uživatele patří většina běžných uživatelů. Jednoduše řečeno jsou to osoby, které s virtuálními měnami obchodují, tedy posílají a přijímají různé částky.

Náš tip

Do kryptoměn můžete investovat i poněkud konzervativnějším způsobem. Zajímavým řešením je investiční platforma Fumbi, která ke správně vašeho portfolia využívá umělou inteligenci.

Těžaři

Naopak mineři, tedy těžaři, jsou lidé, kteří dostávají zaplaceno za to, že vaši transakci potvrdí. Nejde však o nějaké běžné klikání. Jedná se o náročný proces, který funguje na principu vypočítávání složitých matematických algoritmů. Těžaři jsou za počet rozluštěných žádostí (plateb) odměňováni Bitcoiny (případně jinou kryptoměnou). Výše odměny se odvíjí od počtu rozluštěných žádostí. Mineři jsou v celém systému zcela nezbytní, protože bez jejich pomoci by žádná transakce neproběhla.

Zatímco uživatelé svými transakcemi vytváří uzly, těžaři za použití hardwaru a softwaru vytváří tzv. bloky. Všechny jednotlivé procedury do sebe logicky zapadají a vytváří složitý virtuální ekosystém.

Bezpečnost a (ne)anonymita

Celý svět virtuálních měn staví na tzv. blockchainu, což je lidsky řečeno účetní kniha. Tato decentralizovaná databáze uchovává veškeré záznamy z celého světa. Jedná se o vysoce propracovanou technologii, jejíž předností je obrovská bezpečnost.

Ta je považována za neprolomitelnou jak ze strany uživatelů, tak samotných těžařů. Blockchain mnoho odborníků časuje jako převratnou technologii, která má schopnost změnit doslova celý svět.

block-chain

Ačkoliv je obchodování s virtuálními měnami považováno za anonymní, pravda je spíše poloviční. Každá transakce je totiž v blockchainu nesmazatelně uchována. Dohledat lze adresu, ze které byla částka poslána, kam byla poslána a kým byla poslána. Před zraky veřejnosti se ovšem neukryjí ani platby přijímané. Namísto jména, data narození a bydliště v systému figuruje adresa virtuální peněženky, ze které byly transakce provedeny.

Jméno majitele samozřejmě nikdo prvotně nezná. To se však může rychle změnit poté, co daný majitel z pomyslné anonymity vystoupí. Tedy například zveřejní svoji peněženku se jménem na internetu, nakoupí za virtuální měnu ve skutečném obchodě apod. Po zjištění jména pak postačí v blockchainu dohledat všechny transakce, částky atp.

První kroky

Než vstoupíte do světa kryptoměn, je nezbytné vlastnit reálnou finanční hotovost. Danou částku je pak nutné směnit za vámi vybranou virtuální měnu. K tomu slouží směnárny, které smění reálné peníze (tzv. FIO) za peníze virtuální. Zpravidla se klíčově obchoduje s Bitcoinem, ovšem existují směnárny, u kterých můžete za FIO peníze směnit např. Ethereum, Litecoin a další.

Náš tip

Přečtěte si náš článek o nejlepších směnárnách kryptoměn, který jsme sepsali na základě vlastních zkušeností.

Hlavní obchod probíhá na burzách, krypto nabízí také některý broker. Ještě před vstupem na burzu je ale nutné své reálné peníze směnit právě ve směnárnách. Poté se z vás stávají majitelé kryptoměny a máte dvě možnosti:

Náš tip

Přečtěte si náš článek o nejlepších burzách kryptoměn, které jsou ověřené a patří k těm nejdůvěryhodnějším.

bitcoins-up-down1-1140x641

Rychlý prodej:

Rychlým prodejem máme na mysli situaci, kdy koupíte virtuální měnu, kterou za několik dní nebo dokonce hodin prodáte se ziskem. I tenhle způsob virtuální svět nabízí a je jenom na vás, jaký způsob si zvolíte. Kryptoměny totiž patří mezi vysoce volatilní.

Zatímco v pondělí bude cena Bitcoinu tisíc dolarů, v úterý může být několikanásobně vyšší – ovšem stejně tak několikanásobně nižší. Pokud koupíte a prodáte v pravý čas, můžete za minimální čas získat hodně peněz. Svět kryptoměn tohle umožňuje a řadí se mezi ojedinělé případy, jak své zisky opravdu rychle znásobit. Podobně rychle ale můžete o veškerý vložený kapitál také přijít.

Dlouhodobé držení:

Nezkušeným obchodníkům doporučujeme právě dlouhodobé držení. Postup je zcela jednoduchý: koupit měnu a tuto dlouhodobě držet. Ideální doba je minimálně několik měsíců, ještě lépe půl roku a déle. Má to své oprávněné důvody. Ceny virtuálních měn v dlouhodobém měřítku neustále stoupají, tudíž je vysoce pravděpodobné, že za několik měsíců budou vaše digitální peníze zhodnoceny. U některých měn není problém hodnotu znásobit stokrát či tisíckrát.

Kdo ovlivňuje cenu kryptoměn

Na jednu stranu jsou virtuální měny považovány za decentralizované, ovšem cenu kryptoměn i přesto ovlivňuje mnoho aspektů. Obecně se počítá s myšlenkou, že mezi majiteli virtuálních měn se pohybují tzv. velryby, což je přezdívka majitelů obrovského množství Bitcoinů a jiných měn. Právě tito lidé mohou s tržními cenami výrazně hýbat.

double_bottom_confirmation

Pokud taková velryba prodá například tisíc Bitcoinů, cena dané měny může začít náhle klesat. Pokud nakoupí, cena zase vzroste. Obecně se pracuje s myšlenkou, že právě tito „velcí hráči“ s cenami kryptoměn neustále manipulují a malý obchodníci jsou pak mateni.

Na ceně kryptoměn se obrovskou měrou podílejí také média. Pakliže začnou psát a vydávat jeden očerňující článek za druhým, nezkušení obchodníci se jednoduše polekají a začnou v obavách unáhleně prodávat. Velký prodej se pak negativně odvíjí nad cenami všech kryptoměn. Zajímavé přitom je, že právě tihle pisálci povětšinou patří (v oboru digitálních měn) mezi nezkušené.

Peněženky pro kryptoměny

Zakoupením digitální měny vše nekončí, neboť je nutné vaše digitální peníze dobře a bezpečně uložit tak, abyste se k penězům mohli kdykoliv dostat a dále s nimi nakládat. Variant je hned několik.

Náš tip

Přečtěte si náš článek o nejlepších peněženkách na kryptoměny.

Softwarová peněženka

Po zakoupení virtuální měny je zásadní si digitální peníze dobře uschovat. Na internetu totiž existují vysoce profesionální skupiny lidí, kteří se snaží nic netušící vlastníky o jejich virtuální mění připravit. Čas od času se stává, že některé burzy zkrachují po hackerském útoku. Není tedy žádoucí, abyste si peníze dlouhodobě nechávali na burzách nebo směnárnách. Nakupte a peníze rychle odveďte jinam.

wallet-2668549_960_720

Jako bezpečná schránka digitálních měn slouží tzv. peněženky. Ty existují ve virtuální, hardwarové nebo řekněme fyzické podobě. Virtuálních peněženek existují stovky, protože zpravidla každá kryptoměna potřebuje specifickou peněženku. Najdou se ovšem i výjimky, které dokáží přijímat několik virtuálních měn najednou. Mimo výhod a řekněme pohodlnosti má tato varianta i svá úskalí. Pokud bude i tato peněženka napadena, tedy hacknuta,  jedním šmahem přijdete o všechny peníze.

Z tohoto důvodu je ideální mít co nejvíce peněženek, nejlépe tedy pro každou kryptoměnu jednu. A pokud máte v jedné měně zainvestováno více reálných peněz, tuto digitální částku jednoduše rozdělte do několika peněženek najednou.

Hardwarová peněženka

Ideální volbou jsou tzv. hardwarové peněženky. Druhů hardwarových peněženek stále existuje poskrovnu, ovšem jsme si docela jistí, že budou časem přibývat. Mezi osvědčená zařízení patří Ledger Nano S nebo TREZOR, který jsme pro vás zrecenzovali.

Náš tip

Přečtěte si náš článek o nejlepších peněženkách na kryptoměny.

Princip fungování je jednoduchý. V rukou máte externí zařízení, které není s okolním světem nijak propojeno (pokud nechcete). Hardwarová peněženka je taková schránka, kam si své jmění ukládáte a nikdo vám je nemůže vzít. Tedy pokud nebude znát kombinaci hesel a přístupových PINů, které si před prvním používáním volíte sami. Pakliže přístupová hesla ztratíte, své digitální peníze nedostanete nikdy zpět.

Bitcoin Trezor

Papírová peněženka

Třetí způsob představuje papírová peněženka, jejíž vytvoření umožňuje stále více kryptoměn. Jednoduše si vytisknete adresu vaší peněženky včetně přístupových hesel, které pak můžete kdykoliv a kdekoliv zpětně použít.

Papír se zkrátka nikomu hacknout nepodařilo, což znamená jednu z nejbezpečnějších cest pro uchování digitálních měn. Stejně jako u hardwarových peněženek ale platí, že ztráta znamená nenávratný finanční konec.

chart-2785979_960_720

Začátečnické chyby

Mezi nejčastější a vůbec nejzásadnější chyby nových obchodníků patří „citový“ prodej a nákup. Naše „Já“ nám radí, abychom měnu koupili v době růstu – a naopak abychom prodávali v době pádu. Ve světě obchodování ale platí přesně opačné pravidlo. Pokud cena klesne, je ideální čas nakoupit.

Druhou nejzásadnější chybou je prodávat ve ztrátě. Pokud cena vaší měny náhle klesne, což se děje neusále, nikdy ji neprodávejte a stále ji držte. Je totiž velký předpoklad, že jde o tzv. korekci a cena se brzy vrátí do normálu nebo ještě poroste vzhůru. I když cena vaší kryptoměny rapidně klesne, pokud ji neprodáte, stále jste o žádné peníze nepřišli.

Rady pro začátečníky

  • Nikdy nenechávat větší obnos na burzách nebo směnárnách
  • Neinvestovat pouze do jedné kryptoměny
  • Neprodávat při ztrátě
  • Investovat pouze tolik, o kolik mohu přijít
  • Dopředu počítat s volatilitou
  • Chybné zadání adresy znamená nenávratnou ztrátu
  • Kryptoměny mohou kdykoliv skončit
  • Pamatovat na bezpečnost
  • Zisk z kryptoměn se daní

Přečtěte si o jednotlivých kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (51 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 se naplno věnuje Testádu jako šéfredaktor. Zajímá se také o SEO, AI a angličtinu. LinkedIn, Facebook

Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Petr (18. 1. 2021 19:01)

Zdravím, před třemi lety jsem koupil pár eTolarů, teď je nemohu najít nikde na internetu, ani zmínku o nich.. Může mi někdo poradit, jestli se s tím dá něco dělat? Díky Petr

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (23. 1. 2021 08:01)

Dobrý den, díval jsem se na burzy atd. a eTolar jsem již nikde nenašel. Zřejmě prostě skončil. To je svět kryptoměn :(

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář