Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Dětské zboží

Nejlepší dětský fotoaparát – Proč ho dětem pořídit?

Děti rády následují nás dospělé. Není proto divu, pokud se vaše ratolesti začaly dožadovat vlastního fotoaparátu. Nemusíte jim věnovat svůj retro kousek ani kupovat zrcadlovku, bohatě stačí pořídit dětský fotoaparát. I ten totiž nabídne možná až překvapivou kvalitu provedení, která je doprovázena celou řadou funkcí a vychytávek, aby bylo focení pro děti zábavné.

Napříč dětskými foťáky jsme vybrali tři nejzajímavější modely v různých cenových kategoriích. Jednoznačně mezi nimi vede Kidizoom Magic Studio se stativem.

Nejlepší celkově

Dětský fotoaparát dodávaný se stativem. Do výbavy dostal také hry a možnost focení selfie.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Dětský foťák s bleskem a pohybovým čidlem. Je odolný proti pádu a disponuje 2 objektivy.

Nejlepší levný

Snadno ovladatelný foťák pro děti. Má odolnou konstrukci a je možné si ho pověsit na krk.

Nejlepší fotoaparáty pro děti

Recenze Vtech Kidizoom Magic Studio – Nejlepší dětský fotoaparát

Vtech Kidizoom Magic Studio - dětský fotoaparát Pro náročné

Pro děti od: 5 let | Způsob napájení: dobíjecí baterie | Video: ano | Selfie: ano | Rozlišení: 5 MPx/2 MPx | Vnitřní pamět: 256 MB | Slot pro SD kartu: ano | Přibližná cena: 2 300 Kč

Klady
 • LCD displej
 • Pořizování selfie snímků
 • Nahrává videa i zvuk
 • Tři dostupné hry
 • Stativ součástí balení
Zápory
 • Nelze fotit z blízké vzdálenosti

Vtech Kidizoom Magic Studio je model dětského fotoaparátu, který disponuje štědrou výbavou. Je vhodný pro děti od 5 let, které si poradí s jeho zabudovaným trikovým studiem. Díky přítomnosti českého a slovenského jazyka budou všechny funkce srozumitelné i pro naše děti. Lze ho využívat i jako běžnou kameru a nahrávat videa se zvukovým doprovodem.

Tento dětský digitální fotoaparát je vybavený časovačem i detekcí přítomnosti obličeje. Disponuje dokonce třemi různými hrami, které se ovládají pohybem fotoaparátu. Aktuální nastavení si mohou děti ověřit na barevném displeji. Nechybí ani funkce rodičovského zámku pro časový limit hraní. Součástí balení je kromě fotoaparátu také praktický stativ.

Foťák je provozuschopný díky dobíjecí baterii. Vnitřní paměť činí 256 MB a lze ji rozšířit pomocí SD karty až na 32 GB. Samozřejmostí je u tohoto modelu rovněž výklopný objektiv pro pořizování selfie snímků. Rozlišení přední kamery činí standardně 5 MPx, případně 2 MPx při využití efektů. Nevýhodou jsou rozmazané fotografie při focení z blízkosti.

Recenze Vtech Kidizoom Duo MX 5.0 – Nejlepší dětský foťák poměr cena/kvalita

Vtech Kidizoom Duo MX 5.0 - dětský fotoaparát Zlatý střed

Pro děti od: 3 let | Způsob napájení: AA baterie | Video: ano | Selfie: ano | Rozlišení: 5 MPx/2 MPx/0,3 MPx | Vnitřní pamět: 256 MB | Slot pro SD kartu: ano | Přibližná cena: 1 900 Kč

Klady
 • Přední i zadní fotoaparát
 • Nahrávání videí
 • Speciální efekty
 • Odolnost vůči pádu
 • Pohybové čidlo a blesk
Zápory
 • Nutnost dokupovat baterie

Až se dozvíte všechny funkce, které má model Vtech Kidizoom Duo MX 5.0, tak budete možná překvapeni, že nestojí více. Patří k jednomu z nejoblíbenějších modelů na našem trhu a za své vlastnosti je patřičně oceněn kladnými hodnoceními. Lze ho využívat pro focení, selfie fotografie i natáčení videí. K tomu všemu disponuje barevným LCD displejem.

Přední kamera slibuje rozlišení 5 Mpx, zadní potom 0,3 Mpx. Při využívání foťáku si může dítě vyhrát s nejrůznějšími efekty či přidávat komentáře k fotkám a videím. Produkt je vybavený českým a slovenským jazykovým rozhraním. Velkou výhodou je odolnost proti pádu, která zaručí, že i při nešťastném upuštění z dětské ruky se mu nic nestane.

Foťák Kidizoom dostal do výbavy rovněž pohybové čidlo a blesk. Nechybí ani užitečný časovač či možnost sekvenčních snímků. Rodičovský zámek dohlédne na časově omezené používání. Fotoaparát je dostupný v růžové (viz výše) nebo modré variantě. Nevýhodou je absence dobíjecí baterie, bude tedy nutné přikupovat stále nové a nové baterie.

Recenze MG Digital Camera 1080P – Levný foťák pro děti

MG Digital Camera 1080P - dětský fotoaparát Levný základ

Pro děti od: 3 let | Způsob napájení: dobíjecí baterie | Video: ano | Selfie: ne | Rozlišení: 8 MPx | Vnitřní pamět: – | Slot pro SD kartu: ano | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Dobíjecí baterie
 • Odolná konstrukce
 • Řemínek pro zavěšení kolem krku
 • Nahrávání videí
 • Vysoké rozlišení
Zápory
 • Použití pouze s micro SD kartou

Už od tří let věku mohou děti používat model dětského fotoaparátu MG Digital Camera 1080P. Naučí se na něm obsluhovat základní funkce fotoaparátu, ale co je hlavní – nikdy s ním nezažijí nudu. Díky lehoučké konstrukci nezačnou bolet ani malé dětské ručky a jeho odolnost ocení zase rodiče. Komfort používání zajišťují zaoblená tlačítka.

Ačkoliv je tento fotoaparát lehký, může se stát, že se s ním děti nebudou chtít vláčet. V tento moment přichází na řadu řemínek, který je součástí balení, a který umožňuje nošení foťáku na krku. Co ale bohužel není součástí balení, to je SD karta, bez níž se toto zařízení neobejde. Díky ní ovšem bude možné později nahrát pořízené fotografie do počítače.

Maximální kapacita vložené SD karty by měla činit 32 GB. Zařízení disponuje integrovanou baterií, je tedy možné ho dobíjet bez nutnosti přikupování baterií. Odolná konstrukce jde ruku v ruce s ohnivzdorným provedením, bezpečností použití a netoxickým materiálem. Zařízení se vyznačuje snadnou obsluhou a rozlišením 8 MPx, které strčí do kapsy i dražší modely.

Nejprodávanější fotoaparáty pro děti

Jak vybrat dětský fotoaparát

Dětský fotoaparát je vhodná volba nejen pro děti, které se o focení zajímají, ale i pro všechny ostatní. Možná vás nenapadlo, jaké další přínosy může práce s fotoaparátem dětem přinést. Pojďme se v této části článku podívat na tipy, které vám výběr foťáku usnadní.

Proč pořídit dětský foťák?

Fotoaparáty pro děti nejsou jen obyčejnou hračkou. Pokud je tedy řeč o těch, které dokáží vytvořit skutečné fotografie. Děti se s nimi zabaví během cestování, líného odpoledne i při rodinných oslavách. Takové zařízení může u nejmenších dětí přispět i k rozvoji motorických dovedností, což je přidaná hodnota k tomu, že je s fotoaparátem opravdová zábava.

Neméně důležitý je i fakt, že si s ním děti osvojí novou dovednost. Kdo ví, možná se mezi nimi najde budoucí fotograf nebo fotografka, kteří budou po letech vzpomínat na svůj první model. Vybírejte tedy tak, aby měl co nejzajímavější funkce a děti se s ním nenudily.

Od kolika let pořídit foťák pro děti?

V tomto případě je vhodné se řídit vaším vlastním úsudkem a dostupnými modely na trhu. Většina z nich se vyrábí pro děti již od tří let, možná ale uznáte, že na to má vaše dítě ještě dost času. Nebo se naopak budete poohlížet po jednoduchém modelu pro dvouleté děti.

Je zcela logické, že čím starší vaše dítě je, tím náročnější bude i na svůj nový foťák. Se zvyšujícím se věkem potomka tedy radíme koukat po lepších a lepších modelech, které dají vzniknout kvalitnějším fotografiím, a které nabízejí dostatečný výběr funkcí a nastavení. Pojďme se v řádcích níže podívat na to, jak se podle věku mohou lišit vlastnosti foťáků.

Fotoaparát pro děti do 2 let

Fotoaparáty pro nejmenší sice nemají vlastnost fotit skutečné fotografie, jsou ale poměrně věrnými kopiemi běžných fotoaparátů. Alespoň co se týče tlačítka. To však v tomto případě mění obrázky, které kolují ve fotoaparátu a děti si je prohlížejí. Rozvíjí motoriku a úchop.

Fotoaparát pro děti do 6 let

Fotoaparáty pro takto malé děti nemají nijak velkou výbavu a pro děti bude nejdůležitější zejména jejich design. Ačkoliv nedisponují pokročilými funkcemi, dětem umožní vytvářet jejich první fotografie. Některé z nich dokonce disponují možností natáčet videa.

Fotoaparát pro děti od 6 let a více

Starší děti si začínají všímat pokročilejších funkcí, které nabízejí dostupné modely na trhu. I pro ně je design důležitý, čím dál tím méně však připomínají hračky. Děti starší 10 let bezpochyby ocení možnost připojení k telefonu a budou dbát také na kvalitu fotografií.

Začínající fotografové

V případě, že vaši ratolest focení opravdu chytlo a mají věk na to, aby se mu věnovali na vyšší úrovni, zvažte pořízení kvalitnějšího fotoaparátu. Ty kromě snadného ovládání nabídnou třeba také kompaktnost a dobrou kvalitu obrazu.

Náš tip

V našich článcích jsme se zaměřili také na zrcadlovky a bezzrcadlovky pro dospělé. Můžete v nich ovšem narazit i na tipy pro dospívající začínající fotografy. Zvlášť jsme se věnovali také kompaktním fotoaparátům zastupujícím nejrůznější značky.

Velikost a hmotnost dětského fotoaparátu

Velikost a hmotnost jsou při výběru dětského foťáku nesmírně důležitými parametry. Dětský fotoaparát by měl se svou ergonomií dobře padnout do ručky malého fotografa. Je důležité si uvědomit, že pokud se dětem foťák nebude dobře držet, nebudou mít ani chuť ho používat.

Ovšem, pokud vybíráte fotoaparát pro nejmenší děti, může být jeho větší velikost žádoucí. Usnadní to dětem úchop i používání tlačítek. Čím starší dítě, tím kompaktnější zařízení bude vhodné vybrat. O to důležitější ovšem je myslet na hmotnost, kterou je nejlepší udržet co možná nejníže. S těžkými modely se bude dětem špatně manipulovat a hůře se ponesou.

Jednoduchost nastavení a používání

Aby si dětský fotoaparát vaše ratolesti spojily se zábavou, je více než důležité, aby bylo jeho používání snadné. Týkat se to může například tlačítek, která by měla být co největší, aby se jednoduše hledala. Nastavení případných funkcí a celkové používání by nemělo být nijak krkolomné ani komplexní, aby děti ovládání zařízení příliš zbytečně nemátlo.

Dětský digitální fotoaparát je ve většině případů vybavený několika základními automatickými režimy. Dítě by se nemělo trápit složitým manuálním nastavováním. Pochopitelné je, že čím starší dítě bude, tím snadnější pro něj bude pochopit i pokročilejší nastavení. Takové dítě naopak potěší přítomnost režimů, které zkvalitní fotografie.

Dětský foťák a odolnost

Děti jsou v mnoha ohledech šikovné, občas ale mají trochu děravé ruce a zkrátka upouštějí předměty. Aby to dětský fotoaparát přežil, je potřebné ho vybavit nezbytnou odolností. Té může být dosaženo například použitým materiálem nebo povrchovou úpravou. Setkáte se s plastovými modely, ale i silikonovými obaly, které mohou utlumit případný pád.

Pokud se s dětmi chystáte k moři, přehradě, nebo jakékoliv jiné vodní ploše, ujistěte se, že je vámi vybraný dětský fotoaparát vodotěsný. Většina fotoaparátů ovšem disponuje určitou mírou odolnosti a bytelnosti, protože se počítá s dětskou nemotorností a riziky pádu.

Dětský fotoaparát - jak vybrat dětský foťák

Design foťáku pro děti

Pokud dáte dětem na výběr mezi nejrůznějšími modely fotoaparátů, pravděpodobně sáhnou po tom, který bude mít nejnápaditější design. Ačkoliv vám může připadat zařízení s ušima ve výrazných barvách a osázené nejrůznějšími malůvkami šílené, věřte, že právě o to jde. Děti se designem nechají nalákat, a to obzvlášť, když může připomínat třeba jejich oblíbené zvíře.

Samozřejmostí je výběr mezi modely pro chlapce a pro děvčata. Nechybí růžové ani modré fotoaparáty pro děti, modely s jednorožcem, kočkou či motýlkem. Myslelo se pochopitelně i na oblíbené hrdiny z pohádek a dětských filmů, např. na Mickey Mouse. Zařízení pro starší děti začínají nabývat jednodušších designů, stále jsou ale pěknými, barevnými kousky.

Funkce dětského fotoaparátu

Jak jsme již v řádcích výše naznačili, dětský fotoaparát může být vybavený řadou funkcí a vychytávek, se kterými se dokáže přiblížit i běžným modelům fotoaparátů pro dospělé.

Tisk fotek

Stejně jako dospělí, i děti mají svůj polaroid. Dětský fotoaparát s tiskem je obvykle zástupcem nejvyšší cenové kategorie, děti si ho ale zamilují. Okamžitý tisk fotografií dětem umožní se se svými výsledky ihned pochlubit a na své výtvory nebudou muset netrpělivě čekat. Dětský instantní fotoaparát koupíte např. na Alze, která nabízí modely Bezdoteku, Lamax InstaKid či myFirst camera.

Náš tip

V dalším z našich článků jsme se polaroidům věnovali samostatně. A pokud byste se rozhodli spíše pro fotomobil, i o něm si u nás můžete přečíst.

Selfie, videa a hry

Kromě pořizování běžných či sekvenčních fotografií s použitím zadní kamery mohou děti využívat také přední kameru. Ta může být řešena např. formou výsuvného objektivu pro pohodlnější používání. Drtivá většina zařízení umožňuje nahrávání videí. Dětem se budou líbit také foťáky, které disponují hrami. Těmi se zabaví, když je focení přestane bavit.

Úprava fotografií a videí

Nejen pořizování, ale také úpravu výsledných obrazů umožňují některé fotoaparáty pro děti. Kromě toho bývají vybavené celou řadou přídavných efektů, videoanimací či hlasovým nahráváním. Některé modely disponují rovněž možností přidávání hlasových komentářů.

Možnosti připojení

Je téměř standardem, že dnes téměř každá elektronika disponuje připojením k Wi-Fi nebo alespoň funkcí Bluetooth. Výjimkou nejsou ani dětské fotoaparáty, ke kterým je díky tomu možné se bezdrátově připojit a stahovat pořízené snímky např. do chytrého telefonu.

Displej

Displej, ať už barevný či nikoliv, pomůže s přehledností nastavených režimů a s kompozicemi. Jeho zřejmou vlastností je také prohlížení pořízených fotografií. Čím větší displej bude, tím lepší představu o pořízených snímcích malým fotografům dá.

Česká lokalizace a rodičovský zámek

Zajímejte se o to, zda bude produkt lokalizován pro český trh, tedy zda budou veškerá jeho nastavení dostupná v českém jazyce. Rodičovský zámek lze využívat pro omezení či úplný zákaz trávení času u hraní her, které bývají součástí fotoaparátů pro děti.

Pohybové čidlo, časovač a blesk

Díky časovači se děti stanou zcela samostatnými, alespoň co se týče obsluhy fotoaparátu. Pohybové čidlo umožní zábavné aktivity spojené s focením prostřednictvím samospouště. Blesk děti využijí v horších světelných podmínkách, ani tma je tedy před zábavou nezastaví.

Výdrž baterie a způsob napájení

Tyto dva parametry budou možná zajímat spíše rodiče než děti. Způsob napájení totiž znamená, že buď budete dokupovat stále nové baterie (které navíc mají tendenci se rychle vypotřebovat), nebo bude model vybavený dobíjecí baterií a jedinou investicí bude nabití.

Dobíjecí baterie je pochopitelně lepší volbou, na trhu se ovšem setkáte s oběma variantami. Nezapomeňte při rozhodování zvážit, že se děti budou fotoaparátu věnovat dlouhé hodiny, budou fotit mnoho snímků za sebou a dost možná občas zapomenou zařízení vypnout. Čím vyšší bude výdrž baterie, tím lépe. Některé modely bývají vybaveny automatickým vypnutím.

Dětský fotoaparát - jak vybrat foťák pro děti

Kvalita fotografií a úložiště

Kvalitu fotografií ovlivňuje několik faktorů. Kromě toho, jak s foťákem dítě zachází, a jak moc je při focení zručné, je to také vybavenost samotného dětského fotoaparátu. Ani ty nejlepší modely bohužel nebývají vybavené stabilizací, a tak je zapotřebí smířit se s tím, že bude od dětí (i od vás) vyžadována určitá míra trpělivosti při osvojování si této činnosti.

Rozlišení a zoom

Rozlišení snímače dělá rozdíl mezi přední a zadní kamerou. Přední fotoaparát bývá v některých případech vybavený vyšším rozlišením než zadní kamera. Může ovšem nastat i ta situace, že bude jejich rozlišení totožné. V konkrétních hodnotách se bavíme o rozmezí o 0,3 MPx – 48 MPx. Nejčastěji se však hodnoty rozlišení pohybují kolem 5 a 8 MPx.

Kromě rozdílu mezi přední a zadní kamerou bývá rozdíl také v tom, jaký způsob focení je dětmi zrovna používán. V případě běžných fotografií je rozlišení standardní, pokud si ale budou hrát se speciálními efekty, je potřeba počítat s tím, že kvalita fotografií trochu klesne.

Zoom je praktickou funkcí, kterou ovšem nejsou ani zdaleka vybaveny všechny fotoaparáty pro děti. U některých naopak budete mile překvapeni, jak štědří výrobci byli. Řada modelů nabízí až několikanásobný zoom, který se obvykle pohybuje mezi 4 – 16 ×.

Vnitřní úložiště

Drtivá většina dětských fotoaparátů je vybavená vnitřním úložištěm, do kterého putují pořízené snímky. Může být řešené samostatnou pamětí zařízení, případně SD kartou o různé kapacitě. Některé modely dokonce ani neumožňují provoz bez vložené SD karty, která nemusí být vždy součástí balení. SD karta pak nabízí také možnost rozšíření paměti.

Příslušenství k dětským fotoaparátům

Dětský foťák dostává do své výbavy také nejrůznější příslušenství, které má přispět ke zvýšení komfortu používání tohoto zařízení. Nejčastěji se jedná například o:

 • poutko a řemínek – v závislosti na své délce umožní dětem poutko či řemínek omotání kolem krku nebo zápěstí, čímž je minimalizováno riziko vypadnutí zařízení z dětské ruky
 • pouzdro či taška – pouzdro nebo obal chrání dětský fotoaparát, do tašky se pak může vejít i další příslušenství a děti tak budou mít veškeré vybavení pro fotografování hezky pohromadě
 • stojany – stojany a stativy jsou vhodné pro děti, které berou focení už trochu vážněji
 • selfie tyče – selfie tyč dětem usnadní focení oblíbených selfie fotek s jejich kamarády
Náš tip

Stativům jsme věnovali samostatný článek. Dozvíte se v něm například to, jaké typy stativů jsou na trhu k dostání, jak vybrat stativovou hlavu či jaké modely vládnou trhu.

Jak naučit děti fotit?

Pokud jste si všimli, že začaly vaše děti brát focení vážně a už to pro ně není jen vyplnění volného času a způsob, jak vybít energii, bude se jim do začátku hodit pár rad. Postupem času se možná dopracujete k nějakému speciálnímu kurzu, který můžete vybrat třeba na stránkách Kurzy pro radost.cz.

 1. Vychytejte úchop

Nebudou-li děti držet fotoaparát správně, nevyužijí celý potenciál fotografovaného objektu a focení je možná brzy přestane bavit. Důležitý je pevný úchop za boční část a podepření.

 1. Důraz na stabilitu

V tomto případě platí to samé, co u prvního bodu. Připomínejte dětem, aby držely foťák rovně ve stabilní pozici. Pomoci si mohou rovnoběžným prvkem, který naleznou v záběru.

 1. Experimentování neuškodí

Inspirujte děti k tomu, aby nefotily stále to samé a trochu při focení experimentovaly. Posunou svoje dovednosti dál, zjistí, co je baví a začnou si utvářet svoji osobnost fotografa.

 1. Vnímaní pozadí objektů

Vysvětlete dětem, že není důležité jen to, co je přímo před objektivem, ale také okolí těchto objektů. Vyvarují se tak drobným nenápadným chybám, které by mohly kazit dojem z fotky.

 1. Nejdůležitější je trénink

Věnujte dětem svůj čas, sedněte si s nimi k pořízeným fotografiím a společně si je projděte. Cvik dělá mistra, nedovolte však, aby se jim činnost zprotivila. Zajděte si občas na zmrzlinu!

Kde koupit foťák pro děti?

Fotoaparáty pro děti nabízí například e-shopy Alza a Foto Škoda. Alza nabídne štědrý výběr cenově dostupných modelů. Za srovnáním a zákaznickými recenzemi zamiřte na Heureku.

Nejoblíbenější značky

Vtech

Společnost Vtech se zaměřuje na výrobu vzdělávacích produktů, které mají dětem různého věku pomoci s osvojením nejrůznějších dovedností. Hračky bychom mohly zařadit i do sekce technologických vymožeností, protože mnohdy disponují mnoha zajímavými funkcemi.

Bezdoteku

Společnost Bezdoteku není zaměřená pouze na prodej hraček, což je na prodávaných dětských fotoaparátech zřejmé. Její specializací jsou bezdotykové a dálkově ovládané technologie, které dodává přímo od výrobců na český trh. Produkty se mohou týkat i zahrady či sportu.

Kolik stojí foťák pro děti?

Cena do 1 000 Kč

I ten nejlevnější dětský digitální fotoaparát vás může překvapit svými funkcemi. Cena obvykle začíná na 300 Kč, zajímavější modely pak seženete za cenu startující zhruba na 700 Kč. Některé z modelů nabídnou dokonce i zoom či filtry a většina zvládne fotky i videa.

Cena od 1 000 Kč do 2 500 Kč

V této cenové kategorii už s největší pravděpodobností narazíte na dětský fotoaparát vodotěsný. Čím více se budete blížit k horní hranici, tím vybavenější produkty se začnou objevovat. Součástí pak může být i nejrůznější příslušenství, například stativy.

Cena nad 2 500 Kč

Dětský fotoaparát s tiskem naleznete právě v této cenové kategorii. Mnohdy bývá součástí těchto modelů SD karta s poměrně slušnou kapacitou, široké možnosti nastavení i možnost natáčení videí ve Full HD kvalitě. Zvyšuje se také rozlišení kamer a přibývá příslušenství.

Nejoblíbenější fotoaparáty pro děti

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (41 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Při psaní recenzních a srovnávacích článků zjistíte, kolik toho ještě nevíte. A to mě na této práci baví, cítím totiž potřebu se neustále vzdělávat. A co víc – být součástí webu, jako je Testado, je pro copywritera velkou příležitostí se posouvat dál.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář