Chcete své auto účinně chránit proti krádeži? GSM autoalarmy vám pomohou vám i s lokalizací vozu na velkých parkovištích nebo vám umožní nastartovat či zhasnout motor na dálku. Jako nejlepší GSM alarm do auta náš test vyhodnotil sadu Jablotron CA-2103 s GPS. Pokud hledáte autoalarm bez montáže, pak doporučujeme Flajzar EMA2.
GSM/GPS autoalarm ve velké sadě s mnoha různými senzory. Ideální do firem pro střežení služebních vozů.
Nejlepší GSM/GPS autoalarm do nových aut s CAN BUS sběrnicí. Má skvělou mobilní aplikaci. Vše za TOP cenu!
Jednoduchý mini GSM autoalarm na trhu. Bez montáže a instalace. Je snadno přenosný z vozu do vozu.
Nejlepší GSM autoalarmy
Recenze Jablotron CA-2103 – nejlepší GSM autoalarm testu
Pro náročné
Typ: GSM autoalarm | Zapojení: analogové přes kabely/CAN BUS sběrnice | GPS: ano | Ovládání: ovladač Jablotron, dálkový ovladač vozidla | Senzory: otřesů, změny náklonu, pohybu kol, manipulace, kontrola vstupů | Imobilizér: ano | Napájení: integrovaná baterie | Orientační cena: 10 400 Kč
- Univerzálně použitelný pro starší i nové vozy
- Mnoho různých detektorů v sadě
- Kompletní kontrola všech vstupů
- Mobilní aplikace s knihou jízd
- GPS lokalizace vozu
- Vhodný do firemních služebních vozů
- Vyšší cena
- Nedá se ovládat mobilní aplikací
Ať už máte starší auto nebo moderní vůz s digitálně ovládanou elektronikou, o jeho zabezpečení se spolehlivě postará univerzální GSM/GPS autoalarm Jablotron CA-2103 s velkým příslušenstvím různých senzorů. Ty zaznamenávají změnu náklonu, jakoukoliv manipulaci z vnějšku, pohyb kol a kompletně střeží všechny vstupy včetně kufru. Sadu jde doplňkově rozšířit o mnoho dalších detektorů řady JA-18. Nový model autoalarmu podporuje i instalaci přes CAN BUS sběrnici.
Univerzální GSM/GPS autoalarm – pro starší i nová auta.
Autoalarm má plnohodnotný senzor otřesů. V sadě nechybí ani elektronické imobilizační relé. Alarm je možné propojit s až 6 různými telefonními čísly a pokud jej spárujete s aplikací pro smartphony MyJablotron, bude vám záznamy o jízdách zapisovat do knihy jízd, v níž je možné rozlišovat různé řidiče. Je možné jej ovládat ovladači Jablotron nebo originálním ovladačem k vozu. Dokáže detekovat rušení GSM signálu. Volitelný šedý kryt jej umožňuje lépe zamaskovat uvnitř interiéru vozu. Extra funkce s možností ovládání auta na dálku však nemá.
Recenzovaný GSM autoalarm Jablotron považujeme za výborné řešení do firem, kde kromě bezpečnosti ohlídá i využívání služebních vozů s podrobnými záznamy jednotlivých jízd. Je to zkrátka nejlepší autoalarm a náš aktuální vítěz testů!
Recenze Tytan ds512canGPS – nejlepší poměr cena/výkon
Zlatý střed
Typ: GSM autoalarm | Zapojení: CAN BUS sběrnice | GPS: ano | Ovládání: SMS, dálkový ovladač vozidla, mobilní aplikace | Senzory: volitelné | Imobilizér: ano | Napájení: vestavný záložní akumulátor | Orientační cena: 5 200 Kč
- Snadné ovládání
- Kontrola stavu vozu (dovření dveří, stav baterie…)
- Skvělá mobilní aplikace (iOS/Android)
- Možnost propojení s továrním autoalarmem
- Paměť poplachů
- GPS lokalizace
- Senzory potřeba přikoupit zvlášť (volitelné)
Do moderních vozů s CAN BUS sběrnicí doporučujeme GSM/GPS autoalarm Tytan za příznivou cenu. Jeho předností je snadné ovládání, mnoho funkcí a možností kontroly stavu vozu (např. dovření dveří, kufru či stavu baterie) a především výborná mobilní aplikace dostupná pro systémy iOS i Android. Autoalarm lze ovládat i jednoduše pomocí SMS zpráv nebo originálním dálkovým ovladačem od auta. Propojit jde až se třemi telefonními čísly.
GSM/GPS autoalarm do CAN BUS sběrnice
Je možné jej propojit s továrním autoalarmem, pokud je součástí výbavy vozu, a snadno programovat přes PC bez nutnosti speciálních technických dovedností či programů. Lze k němu připojit přídavné senzory (např. otřesové čidlo, senzor náklonu). Můžete jej na dálku bezpečně deaktivovat pomocí PIN kódu nebo nastavit servisní režim. Jde využívat i v tichém režimu bez poplašné sirény. Testovaný GSM autoalarm je vybaven kontrolní LED diodou a GPS anténou pro snadnou a rychlou lokalizaci vozu. Součástí balení je i imobilizační relé.
GSM autoalarm Tytan je vynikající volbou pro všechny řidiče, kteří chtějí mít svůj vůz vždy pod kontrolou.
Recenze Flajzar EMA2 – GSM autoalarm do konektoru zapalovače
Levný základ
Typ: GSM autoalarm | Zapojení: do konektoru zapalovače | GPS: možné přikoupit | Ovládání: SMS, PC, mobilní aplikace | Senzory: detekce otřesů, změny polohy vozu | Imobilizér: ne | Napájení: vestavný záložní akumulátor | Orientační cena: 3 990 Kč
- Levné řešení
- Nevyžaduje montáž ani instalaci
- Snadno přenosný do jiných vozů
- Mobilní aplikace pro Android
- GSM lokalizace
- Aplikace není dostupná pro iOS
- Nemožnost ovládání systémů vozidla
Nejjednodušší řešení GSM autoalarmu na trhu! Mini alarm do auta Flajzar EMA2 nevyžaduje žádnou komplikovanou montáž ani instalaci. Stačí jej jednoduše zasunout do konektoru zapalovače a je snadno přenosný z vozu do vozu. Detekuje nárazy, vniknutí, odtah, manipulaci či změnu polohy vozu. Propojit lze až se třemi mobilními čísly. Ovládat jej můžete pomocí stručných SMS příkazů, z PC (propojení přes USB konektor) nebo mobilní aplikace (pouze pro Android).
Alarm do auta bez montáže – malý a levný.
Testovaný mini autoalarm Flajzar je použitelný v jakémkoliv vozidle nezávisle na roce výroby. Nevyžaduje připojování do kabeláže ani zásahy do elektronických systémů. Na druhou stranu u něj nenajdete užitečné funkce, které by vám umožnily na dálku ovládat systémy auta (např. zhasnutí motoru v případě krádeže). GPS lokalizátor je k němu možné přikoupit, případně koupit obojí ve zvýhodněné sadě.
Velmi dobrá volba pro méně náročné motoristy.
Nejprodávanější autoalarmy
Jak vybrat GSM autoalarm
Alarm do auta představuje efektivní způsob, jak ubránit vůz a jeho vybavení před nenechavými zloději. Nejmodernější GSM autoalarmy dovedou nejen spustit hlasitý poplach, ale mnohé z nich vás o jakémkoliv podezřelém pohybu informují notifikací na váš mobilní telefon. Překazit krádež vozu pak můžete třeba zablokováním pedálů a zhasnutím motoru na dálku.
Autoalarmy mohou být vybaveny řadou chytrých senzorů a detektorů a některé z nich vám díky extra funkcím usnadní i běžné používání vozu. Třeba tím, že vám ho díky GPS trasování pomohou lokalizovat ve městě nebo na přeplněném parkovišti. Některé dokonce umí na dálku zavřít okna, “zatáhnout” zapomenutou ruční brzdu nebo přivolat pomoc v případě, že řidič dostane za volantem infarkt.
Náš článek vám pomůže zorientovat se v nabídce autoalarmů různých typů, funkcí a s odlišnými způsoby zapojení.
Typy autoalarmů
Jednocestný alarm
Tento typ autoalarmu je možné ovládat na dálku (aktivace/deaktivace), avšak druhým směrem komunikace nefunguje. Sám vás na nebezpečí neupozorní jinak než hlasitým houkáním, případně blikáním. Výstražný poplach se může spustit jakýmkoliv pohybem nebo otřesem, ale na dálku nijak nezjistíte skutečnou příčinu a auto budete muset jít vždy překontrolovat osobně.
Dvoucestný alarm
Dvoucestný autoalarm komunikuje oběma směry – můžete jej ovládat na dálku a zároveň vám zasílá upozornění na pager nebo mobilní telefon. Je vhodnějším a spolehlivějším řešením v případě, že si nejste jisti, že byste zvukový poplach na dálku zaznamenali. Moderní systémy vybavené senzory vám dají vědět i důvod spuštění výstrahy – např. zda došlo k podezřelému pohybu pouze v bezprostřední blízkosti vozu nebo přímo uvnitř kabiny, zda je vůz v pohybu nebo jsou otevřené dveře či kufr apod.
Rádiový vs. GSM alarm
Dříve nejčastěji používaným způsobem komunikace alarmu byl rádiový přenos. Takový alarm je vybaven anténkou s přijímačem i vysílačem rádiového signálu. Zejména v rušných městech však rádiová komunikace není spolehlivá, může snadno docházet k rušení signálu a hrozí, že se výstraha k majiteli vůbec nedostane. Z toho důvodu je v současnosti nahrazují moderní GSM systémy.
Výhodou GSM alarmů je mnohem spolehlivější přenos dat a možnost komunikace s mobilním telefonem, ovládání více funkcí a využití i na větší vzdálenost. O stavu svého vozu před domem nebo odstavném parkovišti tak budete mít dokonalý přehled i v případě, že jste právě na dovolené nebo na služební cestě.
Nevýhodou je nutnost pořízení SIM karty, někdy i s datovým tarifem. V případě, že takto chcete chránit auto vyšší hodnoty, se vám však taková investice rozhodně vyplatí.
Některé lepší GSM autoalarmy jsou dokonce vybaveny GPS systémem, který umožňuje rychle vyhledat vůz podle souřadnic. To vám může pomoci nejen snáze najít zaparkovaný vůz na velkém parkovišti, ale také jej okamžitě lokalizovat v případě odcizení.
Zapojení alarmu do auta
Autoalarm je možné zapojit přímo do auta, což vám zaručí nejvyšší stupeň ochrany tím, že budete schopní na dálku ovládat jeho systémy, například motor, brzdný systém nebo osvětlení. Zloději tak pokus o odcizení vozu můžete překazit přímo při akci – jednoduše mu s vozem, do kterého se mu podařilo vniknout, znemožníte odjet.
Analogové
U starších vozidel (vyrobených cca do roku 2005) je třeba autoalarm připojit přímo do kabelů. Konkrétně do okruhů, které má hlídat nebo být schopen ovládat. Například do kabelů světel nebo startování motoru. Možnosti analogového dálkového ovládání jsou u nich omezenější a vyžadují odbornou asistenci při montáži.
Pomocí sběrnice (CAN BUS)
Nová auta už mají většinu systémů ovládaných elektronicky. Autoalarm se pak u nich nemusí napojovat do kabeláže, ale jednoduše se připojí na digitální sběrnici (tzv. CAN BUS). Takové zapojení autoalarmu je snadné a rychlé a navíc umožňuje dálkově ovládat více částí vozidla, např. i včetně zavírání oken nebo kufru. Vlastnoruční zapojování ani tohoto alarmu však nedoporučujeme, jakýkoliv neodborný zásah do elektroniky vozu může mít fatální následky!
Autoalarm bez montáže
Autoalarmy, které se do auta umisťují bez zapojování do vnitřních okruhů, stále patří k nejprodávanějším. Někdy se u nich setkáte s označením „DIY“ autoalarmy. Jsou vybaveny snímačem pohybu či otřesů a sirénou. Zaznamenají-li například otevření dveří nebo pohyb, začnou jednoduše houkat.
Jedná se o nejlevnější řešení nevyžadující technickou zdatnost ani asistenci odborného servisu, ale zároveň představují nejnižší stupeň ochrany v případě skutečného pokusu o odcizení vozidla, jelikož neumožňují ovládání systémů vozidla. Jsou vhodným řešením do starších ojetých vozů nižší hodnoty, kde se vám příliš nevyplatí investice do pokročilejších a nákladnějších autoalarmů.
Ovládání autoalarmu na dálku
K dálkovému ovládání autoalarmu slouží buď pager, což je malý ruční ovladač (lepší modely jsou vybaveny i displejem) nebo propojený mobilní telefon.
GSM alarmy s telefony obvykle komunikují prostřednictvím SMS zpráv (případně hlasových zpráv) a stejně tak se pomocí nich i dají ovládat jednoduchými příkazy. Do auta je možné i zavolat nebo aktivovat funkci odposlechu. Jejich propojení je možné s více telefonními čísly najednou.
Některé dražší GSM alarmy lze ovládat i pomocí internetové aplikace s využitím mobilních dat.
Výstražné LED diody
Blikající diodka pod předním sklem vás ujistí o aktivovaném alarmu a zároveň může sama o sobě odradit některé zloděje od pokusu o vniknutí do auta. Právě z toho důvodu si někteří motoristé pořizují i tzv. falešný autoalarm, který má podobu blikajícího světýlka, ale ve skutečnosti žádný poplašný signál spustit neumí.
Pro protřelejší kriminálníky však viditelná LED dioda může být naopak nápomocná. Díky ní budou vědět, kde přesně se alarm ve vozidle vyskytuje, a bude pro ně o to snazší jej zneškodnit.
Senzory a detektory
GSM autoalarm může být vybaven různými typy bezpečnostních senzorů, často i jejich kombinacemi. Mezi nejběžnější patří:
- Senzor otřesů – Obvykle je jeho citlivost nastavitelná. Dovede rozlišit slabý otřes (např. pokud se o vůz lehce otře kolemjdoucí) a silný otřes (otevření dveří, uvedení auta do pohybu). V případě, že je v okolí auta hodně rušno a dochází k častým falešným poplachům, lze u některých modelů senzor otřesů zcela vypnout a používat jen vnitřní senzory.
- Detektor zvuku – Dokáže rozpoznat např. zvuk roztříštění skla, což je častý způsob vniknutí do vozu u krádeží autorádií.
- Tlakový senzor – Reaguje na změnu tlaku uvnitř kabiny v případě otevření dveří nebo kufru.
- Ultrazvukový senzor – Detekuje pohyb, cizí předmět či osobu uvnitř vozu.
- Mikrovlnný senzor – Podobný princip jako u ultrazvukového senzoru.
- Gravitační senzor – Reaguje v případě zvednutí, změnu polohy a náklonu vozidla.
Funkce GSM autoalarmů
Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších doplňkových funkcí alarmů do auta, které využije a ocení každý řidič.
Funkce |
Co umí |
Zámek motoru | Tzv. imobilizér. Bez klíče v zapalování nikdo s autem neodjede. |
Dálkový start motoru | Umožní vám nastartovat motor už po cestě na parkoviště. Tato funkce má však určitá rizika – je potřeba mít jistotu, že je auto řádně zabrzděno a není zařazena rychlost. |
Dálkové zhasnutí motoru | Tzv. režim proti únosu. Pokud by vám s vozem chtěl zloděj ujet, můžete mu to překazit vypnutím motoru dálkovým ovladačem. |
Signalizace otevřených dveří / zatažené ruční brzdy | Při aktivaci alarmu detekuje, zda některé dveře nebo kufr nezůstaly otevřené nebo zda jste nezapomněli zatáhnout ruční brzdu. |
Ovládání oken | Na dálku můžete ovládat dovření oken. Nejen kvůli zlodějům, ale aby vám do auta v případě opomenutí nenapršelo. |
Obslužný režim | Umožní alarm dočasně vyřadit z provozu např. na dobu, kdy je váš vůz v autoservisu, aniž byste mechanikovi museli předat i ovladač. |
Lokalizace vozu | Pomocí GPS modulu dovede rychle vyhledat vůz na mapě. |
Funkce paniky (nouzový poplach) | Umožňuje aktivovat hlasitý poplach zmáčknutím jediného tlačítka. Hodí se pro případy přepadení řidiče v kabině nebo pokud se mu za volantem náhle udělá nevolno. |
Kde koupit
Nabídku GSM autoalarmů podle oblíbenosti zákazníků si můžete prohlédnout na Heurece. Seženete je především ve specializovaných obchodech a e-shopech s auto vybavením nebo v autoservisech, kde vám rovnou pomohou i s montáží. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme projít i nabídku internetových bazarů.
Populární značky
Jablotron
Český výrobce mobilních telefonů, alarmů, domovních zvonků nebo kamerových systémů u nás patří k nejvyhledávanějším značkám v oblasti moderní zabezpečovací techniky pro domácnosti, firmy, soukromé pozemky i auta. Hlídání celého vašeho majetku kompletně zastřeší propracovaná mobilní aplikace MyJablotron.
Flajzar
Flajzar je český výrobce elektrozařízení. Nabízí řadu jednoduchých mini GSM autoalarmů bez nutnosti instalace či profesionální montáže, které se dají propojit s mobilní aplikací a díky nabíjení přes powerbanku využít i k hlídání dalšího snadno odcizitelného majetku, například kol, zavazadel, střešních boxů na auto apod.
Cena
Do 4 000 Kč
Nejjednodušší sirénové autoalarmy bez montáže seženete už pod tisícovku. Určitě od nich ale nečekávejte žádné extra funkce, speciální senzory ani pokročilé možnosti komunikace například s využitím mobilního telefonu. Jsou vhodnou volbou pro majitele levnějších ojetých vozů, kterým by se investice do dražšího bezpečnostního vybavení nevyplatila.
Od 4 000 až 8 000 Kč
Za kvalitní GSM autoalarm s možností připojení do digitální sběrnice dáte minimálně 4 000 korun. GPS lokalizátor a další speciální funkce jejich ceny zvyšují průměrně kolem 5 tisíc korun.
Nad 8 000 Kč
Pro nejnáročnější motoristy, kteří chtějí účinně chránit vůz vyšší hodnoty, jsou na trhu v nabídce i špičkové autoalarmy s víceúrovňovým zabezpečením a mnoha extra funkcemi. Zaplatíte za ně i nad 10 tisíc korun.
Diskuze a zkušenosti