Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak napsat zavináč

8. 8. 2020 aktualizováno

Zavináč @ je speciální znak na klávesnici, který je v dnešním online světě často používaný. Chtěly byste označit osobu ve svém příspěvku na sociálních sítích? Přemýšlíte v čem podnikat na internetu a potřebujete si založit email? Nebo chatujete na online platformách a diskuzích? Ve všech případech se setkáte se zavináčem. V tomto návodu vám prozradíme všechny možnosti, jak napsat zavináč znak na klávesnici.

Pozor

Aby se vám úspěšně podařilo podle našeho manuálu napsat zavináč na klávesnici, mějte zapnutou tu českou. Přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí se provádí pomocí dvou kláves, které musíte podržet najednou – levý Alt + levý Shift.

Psaní zavináče @ pomocí Alt Gr

Zavináč lze zapsat velmi jednoduše pomocí dvou kláves. Je to písmeno V a Alt Gr. Pravý Alt někdy též označený jako Alt Gr se nachází vpravo od mezerníku. Klávesu Alt Gr zmáčkněte, podržte a zároveň stiskněte písmeno V, které najdete nad mezerníkem.

zavináč znak

Psaní zavináče @ přes levý Alt a Ctrl

Tento způsob je velmi podobný tomu prvnímu, jen je potřeba použít 3 tlačítka. Místo pravého Altu použijte levý, který se nachází, jak již název napovídá vlevo. Poté budete potřebovat klávesu Ctrl, která se nachází dole na levé i pravé straně. Je zcela na vás, jaký Ctrl zvolíte, zavináč se napíše v obou případech.

Posledním tlačítkem je též písmeno V. Je jedno, jestli jako první klávesu zmáčknete Ctrl nebo Alt, ale písmeno V stiskněte vždy jako poslední. Nezapomínejte, že všechny tři klávesy je zapotřebí zmáčknout najednou. Tento způsob nefunguje pro psaní v textovém editoru Microsoft Word.

Jak napsat zavináč s použitím numerické klávesniceJak napsat zavináč s použitím numerické klávesnice - návod

Numerická klávesnice se nachází zcela vpravo. Některé notebooky nebo tablety numerickou klávesnici bohužel nemají, a proto na nich nelze použít tento způsob psaní zavináče.

Kdo z vás numerickou klávesnici má, tak zavináč znak může napsat pomocí levého Altu a číslovky 64. Nejdříve zmáčkněte levý Alt, nepouštějte ho a na numerické klávesnici postupně vyberte číslice 6 a 4 – přesně v tomto pořadí.

Microsoft Office – Word, Excel a PowerPoint

V programech od MS Office lze používat předešlé způsoby k psaní zavináče. Pouze způsob s Ctrl, levým Altem a písmenem V funguje pouze v Excelu.

Další varianta, jak napsat zavináč znak v programech Microsoft Office, je přes kartu s názvem „Vložení“. Úplně vpravo najdete „Symbol“, na který klikněte a můžete si vybrat zavináč a mnoho dalších znaků. Toto vložení zavináče zajisté najdete i v jiných programech.

Začínáte s počítačem?

Neumíte to s počítačem a předešlé informace na vás byly moc komplikované? Nebo zavináč znak používáte velmi málo a nechcete si pamatovat žádné předešlé možnosti? Máme tu pro vás řešení.

  • Není nic jednoduššího než do internetového vyhledávače zadat „zavináč“, najít symbol @ a zkopírovat ho.

Nevíte, jak kopírování provést? Na myši zmáčkněte levé tlačítko, podržte ho a přejeďte kurzorem přes symbol @. Tímto tahem se vám @ označí, poznáte to podle ztmavnutí pozadí symbolu (většinou do modré barvy). Následně klikněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte „kopírovat“. Symbol @ se uloží do schránky. V místě kam chcete @ umístit, klikněte pravým tlačítkem myši, zvolte volbu „vložit“ a je hotovo. Pokud máte vertikální myš, levé tlačítko zaměňte za horní a pravé za spodní.

K čemu se zavináč používá?

Funkce zavináče se velmi liší, záleží totiž na místě použití. Začneme tím nejznámějším. Většina uživatelů bude znát použití zavináče v emailových adresách. Zavináč zde plní funkci oddělovače.jak napsat zavináč

Symbol zavináče rozděluje v emailu jméno osoby, firmy či název jiných uskupení od domény, přes kterou email funguje, např. jmeno.prijmeni@domena.cz. Domény se dají i koupit, a proto většina společností má v dnešní době již svoji vlastní. Jejich email může být např. info@spolecnost.cz.

Na sociálních sítích se zavináč používá v příspěvcích, komentářích, u fotek nebo v chatu. Vždy se píše před jménem osoby, a tím vznikne její označení. Uživatel díky tomu dostane upozornění, že bylo zmíněno jeho jméno.

Na sociálních sítích nebo na online diskusních platformách mohou vznikat dlouhá vlákna komentářů, do kterých se zapojuje hned několik osob. Zavináč v tomto případě napomáhá uživatelům udržet přehled, kdo komu odpovídá. Pokud odpovídáte jedné konkrétní osobě, na začátku komentáře napište „@Jméno Příjmení“, uživatel dostane upozornění a navíc bude jasné, komu patří vaše reakce.

Jak se říká zavináči ve světě?

Zavináč @ je vzhledem velmi podobný rybí pochutině, tzv. zavináči, a proto nese jeho jméno. Možná vás ale překvapí skutečnost, že název zavináč se používá pouze u nás a na Slovensku.

Každý národ v tomto zavinutém znaku spatřoval jiný předmět nebo častěji zvíře a podle něho ho také pojmenoval. Ve světě najdete místo zavináče šneka, myš, mloka, psa, chobot, zelí, růži, opičí nebo prasečí ocásek, cyklónu atd.

Jak se říká zavináči ve světě - informace

Historie zavináče @

Původ zavináče není doposud přesně znám. První zmínka o jeho použití pochází již z roku 1345. Řecká kronika od autora Konstantina Manasse tehdy byla překládána do bulharštiny, v této nové verzi byl místo velkého písmene alfa ve slově amen použit zavináč znak.

Další záznamy o zavináči pochází z Itálie. V 16. století byl znak zavináče používán k vyjádření standardizované objemové a váhové jednotky amfora. Název amfora je převzat od stejnojmenné keramické nádoby. V podobném období se začal zavináč používat i ve Španělsku a Portugalsku jako zkratka jednotky hmotnosti arroba. 

Doufáme, že vám tento článek pomůže a usnadní práci na počítači. Který způsob psaní zavináče upřednostňujete? Nebo používáte zcela jinou variantu?

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (8 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Marie (6. 3. 2022 15:03)

Je to srozumitelně vysvětlené. Moc dobré a užitečné.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář