Obklady z kachliček a dlaždiček najdeme nejčastěji v kuchyni a koupelně. A právě v těchto místnostech je často potřeba instalovat nejrůznější prvky, doplňky a také osvětlení. Mnoho lidí se snaží vrtání do obkladů vyhnout, ale vrtání do kachliček a dlaždiček je mnohem jednodušší, než si myslíte. Poradíme vám, jak na to, aby se nepoškodily a výsledek vaší práce stál opravdu za to!
Důkladné plánování
Důkladná příprava je základ, bez které se vrtat do kachliček a dlaždiček nedá. Je důležité, abyste věděli, že ve stěně pod místem vrtání není žádné vedení plynu, elektřiny, vody nebo odpadu. Na pomoc si vezměte stavební plány, ještě lepším pomocníkem je ale detektor kovů. Zejména u starších domů se totiž stavební plány od skutečnosti mohou výrazně lišit.
Dále je důležité si vybrané místo či místa pečlivě změřit. Ať už se chystáte vrtat do kachliček a dlaždiček pro instalaci osvětlení, nábytku či jiných prvků, vše si předem naplánujte a měřte opravdu raději dvakrát. Je-li to možné, zkuste vše naplánovat tak, abyste mohli vrtat do spár. Pokud se vám to nepodaří, nemusíte zoufat – poradíme vám, jak vrtat do kachliček a dlaždiček, aniž byste je poškodili.
Vybrané místo si důkladně označte
Místa, kam budete vrtat, můžete označit buď popisovačem na kachličky nebo lepicí páskou. Lepicí pásku lze použít jakoukoliv od klasické přes kobercovou a papírovou až po malířskou. Páska má tu výhodu, že po ní vrták neklouže a máte větší jistotu přesného vrtání. V případě, že si místo vyznačíte popisovačem na kachličky, označte konkrétní bod pro vrt křížkem a v jeho středu udělejte něčím ostrým dolíček. Díky němu vám vrták z vybraného místa nebude sjíždět.
Vrtat do kachliček a dlaždiček s glazurou je o něco náročnější. Především je dobré povrch okolo vybraného místa trochu oškrábat a zdrsnit. Jakékoliv nerovnosti na místě určeném pro vrtání odstraňte, abyste měli opravdu jistotu, že budete vrtat jen v určitém bodě, aniž by vám cokoliv překáželo.
Vrtáky vybírejte pečlivě
Vrtat do kachliček a dlaždiček není vůbec obtížné, pokud používáte to správné nářadí. Nejideálnější jsou vrtáky diamantové, které po povrchu nesjíždějí a jsou navíc velmi odolné. Jejich pořizovací cena je ale vyšší, takže se vyplatí spíše v těch domácnostech, ve kterých se využijí víckrát než jednou. Pokud se vrtat do kachliček a dlaždiček tak často nechystáte, bohatě vám postačí vrták do zdi (vidiový) nebo do kamene.
Průměr vrtáku pak vybírejte podle průměru otvoru, respektive hmoždinky, kterou do něj budete vkládat. Pokud potřebujete otvor s větším průměrem, je dobré začít nejdříve s menším vrtákem a teprve poté použít vrták s odpovídajícím průměrem.
Jak vrtat do kachliček a dlaždiček
Protože jsou obklady poměrně citlivé, je důležité vědět, jakým způsobem vrtat do kachliček a dlaždiček tak, aby nepopraskaly. Při vrtání nikdy nepoužívejte příklep, vrtejte spíše otáčivě. Buďte opatrní a nesnažte se vrtat příliš silou, raději několikrát po menších dávkách. Na vrtačcce zvolte co nejnižší otáčky, zejména v případě, že mají obklady glazuru. Jakmile ji provrtáte, můžete otáčky trochu zvýšit.
Jsou to právě praskliny, kterých se většina lidí při vrtání do obkladů bojí. Jestliže se jim chcete vyhnout, nikam nespěchejte a dejte si na čas. Vrtat do kachliček a dlaždiček vyžaduje opravdu notnou dávku trpělivosti a opatrnosti.
Nezapomeňte vrták průběžně chladit
Vrtáky se při vrtání jakéhokoliv tvrdšího materiálu zahřívají a je proto potřeba dbát na jejich dostatečné chlazení. Některé vrtáky se prodávají v setu i s chladicí sadou, to platí především u dražších diamantových vrtáků. Nejčastěji se jedná o chlazení s pomocí vody či speciálního vosku.
Pokud ale váš vrták touto sadou nedisponuje, dokážete jej ochladit i jinak. Je důležité jeho přehřívání zabránit tím, že jej budete pravidelně vytahovat. To, jestli je nástroj přehřátý, zjistíte i dotykem – a pokud se vám zdá, že je teplejší, než by měl být, nechte ho chvíli vypnutý. Může se to zdát zdlouhavé, ale je lepší chvilku počkat, než přístroj přehřát a úplně zničit.
Usnadněte si úklid
Během vrtání se okolo otvoru usazuje prach, který má vliv na rychlejší přehřátí vrtáku a celkově stěžuje následný úklid. Nejlepší je odsávat prach průběžně už během práce, na to je ale potřeba jedna ruka navíc. Pokud tedy nemáte po ruce nějakého pomocníka, můžete pod otvorem, kde budete vrtat do kachliček a dlaždiček, přilepit igelitový sáček, do něhož bude prach padat.
Diskuze a zkušenosti