Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Jak vybrat kvalitní sedací vak pro děti a dospělé? Rozhoduje materiál i výplň

2. 12. 2019 aktualizováno

Jsou pohodlné, snadno se s nimi manipuluje a navíc jsou zárukou zdravého sezení. Není divu, že jsou sedací vaky a pytle mezi dospělými i dětmi stále oblíbenější. Na trhu se ale objevuje mnoho různých variant, které se od sebe liší nejen designem, ale také kvalitou.

Máte problém se v obrovské sněti výrobků vyznat a bojíte se, abyste nesáhli vedle? Nebojte, poradíme vám, jak nenaletět a vybrat ten správný.

Proč si sedací vak pořídit?

Ať už vás k nákupu sedacího pytle či vaku vedla touha po praktickém doplňku, anebo jste chtěli oživit stereotypní interiér či exteriér, určitě si přijdete na své. Kromě důrazu na pohodlí a stylového designu pro koupi sedacích vaků a pytlů totiž hovoří také jejich široká možnost využití, nízká hmotnost a cenová dostupnost.

Tyto praktické bytové doplňky navíc doporučuje i celá řada lékařů a fyzioterapeutů, kteří potvrzují, že sedací pytle a vaky přinášejí tělu zcela novou kvalitu sezení. Díky tomu, že se perfektně přizpůsobí tvaru jakéhokoli těla, totiž účinně eliminují nadměrný tlak, který běžné sedací soupravy vyvíjejí na vaši páteř. Dalším významným plusem je pak absence jakýchkoli tvrdých předmětů, výrobky se proto dokonale hodí nejen do ložnic a obýváků, ale také do dětských pokojů.sedací vak - tipy pro správný nákup

Na co si dát při výběru pozor?

Dříve než si sedací vak či pytel pořídíte, je třeba si položit několik základních otázek:

  • Pro koho je výrobek určený?
  • Jak často ho budu používat?
  • Kam ho umístím?

Odpovědi na tyto otázky hrají při výběru vašeho produktu zásadní roli. Jiný materiál je totiž vhodný pro domácnosti, ve kterých žijí pouze dospělí jedinci a jiný pro ty, ve kterých se vyskytují malé děti či dokonce domácí mazlíčci, kteří by mohli méně odolný produkt snadno poničit. S tím koneckonců souvisí i druhá otázka. Vedla vás k pořízení sedacího pytle či vaku jeho praktičnost a pohodlnost, jíž budete hojně využívat, nebo chcete místnost pouze oživit netradičním doplňkem, který bude spíše na okrasu?

Náš tip

Článek o nejlepších sedacích vacích připravili redaktoři recenzního portálu ChytrýVýběr.cz.

Na závěr se zamyslete nad tím, kam produkt umístíte. Budete jej skladovat pouze v interiéru? Nebo jej v létě využijete také místo lehátek u bazénu? I odolnost vůči vodě a vlhku může mít rozhodující slovo.

Už se vám v hlavě rýsuje přesná představa? Skvěle, pojďme si výhody a nevýhody jednotlivých možností rozebrat detailně a pěkně popořadě.

Materiál volte moudře

Sedací pytle a vaky se vyrábějí z mnoha materiálů. Na výběr máte z polyesteru, nylonu, bavlny, plyše či ekokůže, přičemž každý z nich se od ostatních liší svými specifickými vlastnostmi. Například plyš je velice elegantní a příjemná na dotek, její údržba je ale poměrně náročná, proto se nedoporučuje do domácností s domácími mazlíčky a malými dětmi. Tyto materiály se navíc nehodí do exteriérů, zpravidla se umisťují do ložnic a obýváků, kde je riziko jejich opotřebení nejnižší.

Velmi snadno se naopak udržuje ekokůže a syntetiky. Sedací pytle z těchto materiálů jsou ideálním doplňkem dětských pokojíčků, školek i školních družin. Velice praktické jsou pak snímatelné potahy, které lze snadno měnit a prát. Pokud hledáte sedací pytel na zahradu, sáhněte po odolnějším nylonu.

Ekokůže

Jedná se o syntetický materiál, který nahrazuje pravou kůži, oproti které je navíc cenově dostupnější. Ačkoli se jedná o stoprocentní náhražku, na první pohled je od pravé kůže k nerozeznání. A co víc, kopíruje také její vlastnosti. Ekokůže je pevná a zároveň příjemná na dotek. Na rozdíl od pravé kůže lépe propouští vzduch. Její nevýhodou je ale poměrně nízká odolnost vůči ostrým předmětům. Ačkoli lze tyto produkty použít i v exteriéru, dlouhodobé se to nedoporučuje. Mohou totiž snadno navlhnout.

A jak je to s údržbou tohoto materiálu? Sedací pytle z ekokůže mají tu výhodu, že jsou velice snadno omyvatelné. V případě zašpinění je stačí přetřít vlhkým hadříkem. Pokud se jedná o výraznější skvrnu, lze použít i čisticí prostředek, například mýdlo.

Nylon

Po výrobcích z nylonu sáhněte v případě, že hledáte materiál, který dlouho vydrží. Je totiž odolný vůči tahu, oděru i roztrhání. Ve srovnání s ekokůží je však materiál tvrdší, na druhou stranu se na něm hůře usazuje špína. Nemusíte se navíc bát roztrhnutí při kontaktu s ostrými předměty, velmi dobře také odolává vodě a vlhku. Sedací pytle z nylonu lze proto bez obav umístit také do exteriéru.

Údržba je v tomto případě extrémně jednoduchá. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči zašpinění je totiž čistění málokdy potřeba. Pokud je to přeci jen nutné, lže materiál jednoduše ošetřit vlhkým hadříkem, bezpečné je i použití čisticích prostředků. Vyvarujte se však preparátům na bázi kyselin. Ty by mohly obal vaku nenávratně poškodit.

Polyester

I polyester se řadí mezi vysoce odolné materiály, hlavně pak vůči zmačkání. Stejně jako nylon je díky své rezistenci vůči vodě vhodný také do exteriérů, je ale třeba dávat větší pozor na zašpinění. Drobné šmouhy se totiž mohou hůře čistit. Větší nečistoty naopak omyjete bez výraznějších problémů.

Plyš

Plyš je velice podobný klasickému textilu, obsahuje navíc drobné vlásky, díky kterým na dotek připomíná samet. Sedací pytle z plyše působí elegantně a svým majitelům dodávají pocit luxusu. Výrobky z tohoto materiálu se na druhou stranu nedoporučuje umisťovat do exteriérů. Některé nečistoty (například od trávy) by totiž mohly být trvalé.

Čištění bývá snazší u vaků se snímatelným potahem, který lze jednoduše vyprat v pračce. V případě nesnímatelných materiálů lze na nečistoty použít mokrý hadřík s trochou pracího prostředku.

Bavlna

Bavlna je přírodní materiál, který se vyznačuje vysokou odolností vůči tahu a oděru, rovněž dobře propouští vzduch. Její výhodou je, že je podobně jako plyš velice příjemná na dotek, absolutně se však nehodí do venkovních prostor. Oproti ostatním materiálům totiž nadměrně pohlcuje vlhkost. Největším negativem je tvarová nestálost, při dlouhodobém používání se mírně vytahá. Není navíc příliš odolná vůči špíně. Té se lze nejjednodušeji zbavit u snímatelných potahů, které je možné prát v pračce. Pokud tuto možnost nemáte, doporučujeme čištění pomocí čisticích prostředků, v případě intenzivních skvrn je vhodné použití kartáče

Podstatnou roli hraje výplň

S kvalitním provedením pytle jdou ruku v ruce i samotné náplně do sedacích vaků. Obecně platí, že většina z nich je naplněna kuličkami, které se po dosednutí přizpůsobí tvaru těla, díky čemuž ulehčí páteři a umožní zdravé a komfortní sezení. Tyto kuličky by měly být ideálně vyrobeny z vysoce kvalitního potravinářského polystyrenu, který je zdravotně nezávadný a je tedy bezpečnou volbou i v případě sedacích vaků určených pro malé děti.

Obdobnou roli jako polystyrenové kuličky hraje v některých případech i vzduch. Takto plněné vaky zaručují téměř stejné pohodlí, jsou navíc výrazně lehčí a vzhledem k tomu, že se dají vypustit, tak se také snadno skladují a převážejí, což oceníte hlavně u výrobků větších rozměrů.

Plnit a vyprazdňovat se samozřejmě dají i některé kuličkové vaky. Náplň se totiž může časem sesednout, a pak je nutné část přidat. Může se také stát, že vám vak bude naopak připadat přeplněný. Tak či onak, je dobré mít možnost s množstvím náplně pracovat. Proto je lepší zvolit takový výrobek, který lze otevřít bez nutnosti jej párat a znovu zašívat. Kvalitní doplnitelný vak by pak měl obsahovat dvojí systém uzavírání, ideálně kombinaci klasického a suchého zipu.

Přizpůsobte si design na míru

Jak už bylo výše naznačeno, sedací pytle a vaky jsou vyráběny v mnoha tvarech, velikostech i barvách. Pořiďte si jednobarevné či vzorované vaky anebo pytle s potiskem. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou. Vybírat navíc můžete z mnoha materiálů, díky čemuž se výrobek přizpůsobí každému interiéru, ale i venkovním prostorám.

Výrobci samozřejmě mysleli i na nejmenší. Sedací vaky pro děti lze proto běžně pořídit v mnoha zábavných provedení. Velice oblíbené jsou například vaky ve tvaru fotbalového míče či ty které mají podobu různých zvířat. Dospělí naopak jistě ocení sedací vaky s popruhy, díky kterým se dá výrobek tvarovat dle libosti.

Nepodceňte ani ostatní parametry

Cena

Cena sedacích pytlů a vaků se odvíjí od jejich kvality, materiálu i značky. A jak už to tak obecně bývá, i zde platí, že od levných neznačkových produktů nemůžete čekat příliš dlouhou životnost. Samozřejmě nemusíte nutně sahat po nejdražších kusech, rozhodně se ale vyplatí pořídit vak od renomovaných výrobců. Ty jsou sice obvykle dražší, zároveň však máte jistou, že zboží, které pořídíte, bude splňovat náležitou kvalitu. V případě reklamací či oprav se vám navíc dostane férového jednání. Ve finále se tak nákup dražšího produktu může naopak vyplatit.

Náš tip

Další užitečné rady se dočtete v kategorii Tipy&Triky.

Velikost a nosnost

Nosnost jednotlivých vaků se zpravidla odvíjí od jejich velikosti. Jednoduše řečeno: čím větší vak, tím větší nosnost. Ta může v případě sedacích pytlů velikosti XXL dotahovat až 200 kilogramů. Díky kvalitnímu dvojitému prošití navíc může na jednom vaku lenošit klidně celá rodina.

U sedacích vaků pro děti, které bývají menší, je horní hranice nosnosti o něco nižší. Zpravidla však unesou i dospělého člověka, tedy za předpokladu, že neváží více než 150 kilogramů. Právě to bývá poměrně častá horní hranice.

Jak je to s praním potahů?

Co se týče pečlivější údržby, ta závisí především na materiálu jednotlivých vaků a pytlů. Obecně platí pravidlo, že nejsnadněji se čistí výrobky se syntetickým snímatelným potahem, které je možné prát v běžné pračce. Je ale vždy třeba věnovat pozornost údajům na cedulce a přesně dodržovat předepsané pokyny. S kožešinami je to o poznání složitější. V případě zašpinění je totiž zpravidla třeba profesionálního čistění v čistírně oděvů.

Pamatujte na to, že vaky bez snímatelných potahů se doporučuje ošetřovat pouze podle pokynů stanovených výrobcem. Většinou ale platí, že u odolných materiálů, jakým je například nylon nebo polyester, lze nečistoty odstraňovat pomocí běžného čisticího prostředku a vlhčeného hadru či kartáče. Poměrně jednoduše je pak omyvatelná i ekokůže.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář