Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Čím a jak vyčistit pračku

23. 8. 2020 aktualizováno

Nevíte, jak jednoduše a rychle vyčistit pračku? Spousta lidí se na čištění pračky příliš nezaměřuje. A to je veliká chyba. Péče o pračku se vám může vyplatit, např. se prodlouží její životnost. Zdá se vám, že vyprané prádlo v poslední době nevoní tak, jak byste si přáli? V tomto návodu se dozvíte, jak vyčistit pračku octem, jak vyčistit dávkovač pračky a mnoho dalšího…

Výhody pravidelného čištění

Víme, že pravidelná starost o cokoliv může být občas otrava. Ale věřte, že v případě pračky se to opravdu vyplatí. Pokud plánujete koupit novou pračku, čistěte ji od prvního vyprání. Pokud máte starší pračku, bude to trošku těžší, ale nebojte – s námi to zvládnete. Stačí se jen naučit pár triků.

Výhody pravidelného čištění automatické pračky

Prodloužení životnosti pračky

Pokud se pračka zanese, existuje šance, že se poničí. Nedej bože, aby někde vytekla a vytopila sousedy. Díky pravidelnému čištění se ucpání minimalizuje, proto na něj nezapomínejte. Určitě jste někdy zažili ucpané odpady od umyvadla nebo dřezu. Voda neodtékala, špína se držela stále na hladině. To stejné se může stát u pračky.

Voňavější prádlo

Špinavá pračka znamená špinavé páchnoucí prádlo. Proč byste měli prát, když prádlo po vyprání nevoní? Přijde vám, že je prádlo ještě špinavější než před vypráním? Může to být způsobeno zanesenou pračkou. Špína a mastnota v pračce hnijí a přenáší zápach na vše, co se do pračky vloží. Ani sebelepší prášek nebo aviváž nedokáží zápach 100 % zakrýt. Proto je nejlepší se o pračku starat.

Ušetříte za prací prostředky

Přidáváte postupně více a více prášku a aviváže? Utrácíte nehorázné peníze za prací prostředky? Není divu. Ani nadměrné používání pracích prostředků neodvrátí zatuchlé a zašlé prádlo. Ale nebojte. Stačí pár triků a pračka bude jako nová.

Co způsobuje zatuchlost a zápach

Většinou je to kombinace těchto faktorů:

  • Mastnota
  • Vlasy
  • Plísně
  • Jiné – zaschlý prací prášek, kamínky, nečistoty, zbytky jídla…

Jaké díly v pračce čistit?

Jaké díly v pračce čistit?

Pračka se skládá z několika částí, které můžete rozebrat a vyčistit. Není nutné, abyste všechny části čistili po každém vyprání, ale určitá pravidelnost tam být musí. Osvojte si pravidelnou péči a uvidíte, že vám to po nějaké době přijde přirozené.

Těsnící guma

Tato guma se nachází hned za dvířky. Po doprání se v ní zadržuje velké množství vody, které je nutné vysušit. Pokud pračku opět uzavřete nebo nenecháte vysušit, začnou vznikat plísně. A to není vše, na a vevnitř gumy se mohou zachytit nečistoty (např. vlasy, kamínky) a mastnota. Proto je guma naprosto ideální místo pro tvorbu nepříjemného zápachu. Pokud gumu nebudete čistit, pravděpodobně zjistíte, že v záhybech začíná černat.

Dávkovač pračky

Ačkoliv se dávkovač proplachuje vodou, nikdy se to nepovede dokonale. Proto se na dávkovač po každém vyprání zaměřte a vyčistěte ho od zbytků a usazenin. Prohlédněte i prostor pro dávkovač.

Buben

Ačkoliv se buben krásně leskne, neznamená to, že pod jeho povrchem nejsou plísně a hnijící usazeniny. Naopak. Z druhé strany může být buben zanesený a obalený špínou. Nezapomeňte prát na vysoké teploty, které dokážou nežádoucí bakterie zničit.

Filtr

Filtr slouží k tomu, aby zachytil větší nečistoty. Kdyby v pračce nebyl, mohly by se ucpat odpadní hadice. Většinou bývá filtr čistý, přesto ho kontrolujte každé 4 měsíce. Možná se budete divit, co vše dokáže zachytit. Většinou záleží na tom, co perete. Pokud často perete boty a pracovní oblečení od bahna, mohou být ve filtru velké nánosy špíny. Možná tam také najdete sponky, drobné. Před otevřením si dejte pod filtr hadr nebo mističku, občas vyteče voda. Filtr samotný omyjte od mastnoty a jiné špíny.

Čím vyčistit pračku

Tento způsob čištění patří mezi ty nejoblíbenější. Přesto někteří prodejci ocet a sodu nedoporučují (může se poničit gumové těsnění). Záleží tedy na vás, jestli tento návod využijete či nikoliv. Pokud máte zájem, přečtěte si náš postup.Jak vyčistit pračku - tipy a triky

  1. Připravte si půl hrnku jedlé sody a 2-3 hrnky octa. Jedlou sodu nasypte do přihrádky na prášek, ocet přelijte do přihrádky na aviváž. Ocet, který zbude, nalijte do bubnu.
  2. Zapněte pračku na nejdelší program a na nejvyšší teplotu.
  3. Pokud vaše pračka hodně zapáchá nebo ji čistíte poprvé, zastavte praní před mácháním a dovolte octu několik hodin působit.
  4. Pračku po nějaké době opět zapněte a nechte prací cyklus doprat až do konce.
  5. Pokud pračka stále zapáchá, můžete proces zopakovat ještě jednou. Tentokrát se obejdete bez sody. Nalijte 2 hrnky octa do bubnu a opět zapněte nejdelší a nejteplejší cyklus praní.

Existují i speciální produkty

Pokud se octa a sody bojíte, kupte si výrobky, které jsou k čištění pračky určené. Na trhu existuje velké množství výrobků, které se o vaši pračku dokonale postarají. Lze najít prostředky, které jsou bezpečné pro použití do bubnu, na gumu nebo dávkovač a jeho okolí.

Testado radí
Pokud nechcete kupovat samostatnou pračku a sušičku, lze koupit i výhodnější set.

Vypralo se, co teď?

Nejspíše se ptáte, co dělat, když je dopráno. Rádi vám poradíme. Nejdůležitější je pračku vysušit. Pračka nesmí být několik hodin mokrá. V teplém a mokrém prostředí se rodí spousta bakterií.

  1. Připravte si houbičku, starý kartáček/menší kartáč, papírové utěrky/hadr a dezinfekci.
  2. Pračku vysušte. Zaměřte se hlavně na gumu, která v sobě zadržuje poměrně velké množství vody. Vysušte jí celou dokola. Do spodní části můžete vložit větší množství papírových utěrek, které vodu vycucají. V případě, že je horní část čistá, stačí ji pouze dosucha otřít. Pokud máte starší hadr nebo utěrku, bude se vám na sušení pračky báječně hodit.
  3. Vyndejte dávkovač a umyjte ho v teplé vodě. Vezměte houbičku nebo starý kartáček a vyčistěte veškeré záhyby. Nezapomeňte očistit a otřít i prostor, do kterého se dávkovač vkládá. Nechte oschnout nebo utřete do sucha.
  4. Pokud je to možné, otevřete na několik hodin dvířka pračky. Díky tomu vyschne buben, na kterém se často tvoří plísně.
  5. Pokud se chcete opravdu ujistit, že je vše čisté, použijte dezinfekci.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (11 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář