Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vyčistit spáry v koupelně

21. 5. 2021 aktualizováno

Potřebujete důkladně vyčistit spáry v koupelně? Se správnými radami a pomůckami dokážete i z opravdu špinavé koupelny vykouzlit místnost, která bude zářit novotou a čistotou. V kompletním průvodci pro čištění spár v koupelně najdete doporučení na čističe z obchodů i domácí způsoby, jak si poradit se zašlou špínou a vodním kamenem. Přinášíme vám srozumitelný návod, jak vyčistit spáry v koupelně.

Spáry jako nejslabší místo dlažby a obkladů

Samotné dlaždice a hladké obklady v koupelně jsou velmi jednoduché na čištění. Díky odolnému a hladkému povrchu není problém perfektně je vyčistit klidně i s použitím obyčejného hadříku. Kámen úrazu však přichází v případě špíny, která se drží v jednotlivých spárách. A jak vyčistit spáry v dlažbě? Ty jsou díky své hrubší struktuře horší pro jednoduché vyčištění. Snáze se zde usazuje vodní kámen a tvoří se plísně. Z toho důvodu je potřeba věnovat čištění spár o něco větší pozornost.

Metody a nástroje pro čištění

Metody a nástroje pro čištění

Čištění spár s pomocí běžných čisticích prostředků

Nevíte, jak vyčistit spáry mezi dlaždicemi? Pro účinné vyčištění spár mohou být dobrou volbou klasické čisticí prostředky, které zakoupíte v drogerii nebo supermarketu. Některé z nich nabídnou skutečně velkou sílu, takže jsou vhodné i pro vyčištění hlubší a zažrané špíny. Pro příliš časté používání se však většina z nich nehodí, protože jsou plné potenciálně škodlivých látek. Proto si pro čištění spár s použitím silnějších přípravků raději vezměte ochranné rukavice.

Rozdíly jsou také mezi tím, jestli je spárovací hmota bílá nebo například šedá. Vždy nově zakoupený čisticí prostředek vyzkoušejte na menším kousku, ať máte jistotu, že spáry neporuší nebo výrazněji nezmění jejich barvu. Při používání chemických přípravků také doporučujeme přečíst příbalový leták, ve kterém se mimo jiné dozvíte i složení a zakázané použití. Některé materiály – například sprchové vaničky z litého mramoru, nemohou přijít do přímého kontaktu s určitými látkami (kyseliny, čpavek, chlór, čističe odpadu..).

Tekutý písek

Často používaným čisticím prostředkem na spáry bývá tekutý písek. Účinnost se často liší podle konkrétní značky. Hlavní princip čištění však spočívá v mechanickém působení drobných částeček tekutého písku, které se postarají o to, že se špína doslova odrolí. Aby bylo použití tekutého písku skutečně účinné, bude potřeba kombinace s kvalitní houbičkou nebo kartáčem. Pozor však na příliš silné drhnutí, ať nepoškrábete okolní dlaždice. Složení některých tekutých písků může být navíc poměrně silné, takže je opět dobré použít pro čištění ochranné rukavice.

Speciální čistič spár

Pokud jde o hodně zažranou špínu, nebo chcete vzít čištění spár skutečně od podlahy, použijte speciální čistič. Ten může být například od značky HG. Dostupný je buď ve formě spreje pro přímé použití, nebo v koncentrované podobě pro naředění v případě, že potřebujete vyčistit větší plochu a celkový počet spár. Speciální čistič spár může být vhodné zkombinovat také s odstraňovačem vodního kamene a přípravek při čištění dlaždic. Výsledkem bude zářivě čistá koupelna bez špíny a usazenin.

Octový čistič

Pro odstranění vodního kamene ze spár v koupelně a například i v kuchyni dobře poslouží i připravené octové čističe. Jde například o octový čistič Jelen. Ten si dokáže poradit s vodním kamenem a podobnými nečistotami a zanechá dlaždice včetně spár krásně lesklé. Navíc potěší i poměrně ekologické a šetrné složení, kdy nejde o tolik nebezpečnou chemii, takže může být tento přípravek vhodný pro skutečně časté používání.

Parní čističe

Hygienické čistoty v případě spár dosáhnete i s použitím obyčejné vody. Potřebovat k tomu budete parní čistič. Ten funguje na principu horké vodní páry, která je aplikována pod velkým tlakem. Díky tomu si poradí s odstraněním nečistot a slouží zároveň jako dezinfekce. Vzhledem k tomu, že jde v zásadě pouze o horkou vodní páru, je takové čištění zdravotně nezávadné a zároveň velmi efektivní.

Pro efektivní a snadné čištění podlahy na pravidelné bázi výborně poslouží parní mopy. Některé modely jsou s napájením na akumulátor, takže nemusíte řešit blízkost zásuvky, ale přesto získáte maximální výkon a čisticí sílu.

Ověřené domácí postupy

Pro čištění spár se nemusíte nutně uchylovat pouze k nákupu speciálních čisticích prostředků. Dobře totiž mohou posloužit i jednoduché domácí metody, kdy využijete běžně dostupné suroviny.

Ověřené domácí postupy

Ocet a soda

Prvním způsobem pro efektivní vyčištění spár v koupelně s využitím obyčejných surovin, které snad každý najde doma, je kombinace octa a jedlé sody. Ocet se postará o odstranění vodního kamene a jedlá soda pomůže navrátit spárám zářivou čistotu. Stačí si vytvořit pastu smícháním jedlé sody s octem a nanést na spáry. Nechte chvíli působit a následně se pusťte do drhnutí. Pozor však na to, že tento recept je nevhodný pro použití na spáry na bázi spárovací hmoty s vápnem.

Kyselina citronová a soda

Odstranění vodního kamene a vyčištění zvládne i pasta vytvořená smícháním kyseliny citronové a jedlé sody. Smíchejte 2 díly jedlé sody s jedním dílem kyseliny citronové, zalijte trochou horké vody a pastu naneste na spáry. Opět nechte chvíli působit, trochu vydrhněte a následně opláchněte.

Bělidlo na prádlo

Poslední recept je vhodný hlavně pro bílé spáry v koupelně. Na jejich důkladné vyčištění a navrácení bělosti můžete použít obyčejné bělidlo na prádlo, které rázem proměníte na účinné bělidlo na spáry. Směs vytvoříte smícháním zhruba čtvrtiny hrnku bělidla, které doplníte jedlou sodou. Přidejte trochu vody a výslednou pastu naneste na spáry. Nechte působit a následně se pusťte do drhnutí. Nyní tedy víte, jak vybělit spáry.

Jak odstranit plísně

Velkým problémem v koupelně je tvorba plísní. Vlhké prostředí tomu nahrává a právě spáry bývají často postiženým místem, kde je vhodné pravidelné čištění spojené s dezinfekcí. Pro odstranění plísní ze spár se nejčastěji používá Savo. Jde o silnou chemii, při jejímž používání je potřeba chránit pokožku a výpary raději nevdechovat.

Nejlepším způsobem pro odstranění plísní je prevence. Koupelnu důkladně větrejte a zhruba jednou za týden použijte dezinfekci. Kromě Sava můžete zvolit také značku Sanytol či podobné čističe určené přímo pro koupelnu. Při dlouhodobých problémech uvažujte o pohlcovači vlhkosti do koupelny.

Náš tip

Další užitečné rady najdete v naší kategorii Tipy&Triky.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář