Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Čím a jak vyčistit stříbro doma

8. 2. 2021 aktualizováno

Zčernaly Vám stříbrné šperky? Aby šperky zůstaly krásné, vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Nemusíte zoufat a hned je měnit za nové. Černání stříbra není závada šperku, je to přirozená vlastnost materiálu. Projděte si naše tipy a pusťte se do čištění doma i vy.

Proč k černání stříbra dochází?

Jde o chemickou reakci, kdy černání šperku způsobují sloučeniny síry ve vzduchu. Reakci ovlivňuje také vlhké prostředí, v kontaktu s potem šperky černají rychleji. Ve chvíli, kdy je váš šperk potažen tenkou vrstvou zkorodovaného stříbra, je potřeba čištění začít řešit.

Jak vyčistit stříbro?

Ne vždy je možnost a čas vyhledat odbornou péči a nechat si šperky vyčistit přímo v klenotnictví. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak se dají šperky vyčistit z pohodlí domova. Často vám k čištění budou stačit přípravky nebo suroviny, které doma běžně používáte.

Níže uvedené tipy platí především pro šperky bez drahých kamenů a drahokamů.

U čištění šperků, kde jsou perly nebo kameny lepené, buďte velmi obezřetní. Horká voda by mohla narušit vrstvu lepidla.

Takže čím vyčistit stříbro?

Citronová šťáva

Domácí čistění stříbra začínáme velmi jednoduchou metodou, ke které vám bude stačit vymačkaná šťáva z jednoho citronu, tři polévkové lžíce soli, hrnec s horkou vodou a měkká utěrka.

Do hrnce s horkou vodou přidejte šťávu z citronu a sůl. Následně do roztoku ponořte šperky (pozor na šperky s drahokamy, pro ně není tato metoda vhodná). Nechejte působit přibližně pět minut, poté šperky vyjměte a vysušte měkkým hadříkem. Pro dokonalý efekt je možné šperky naleštit speciálním hadříkem na šperky.

Ocet a jedlá soda

Do misky či libovolné nádoby přidejte půl šálku bílého octa a dvě polévkové lžíce jedlé sody. Řádně promíchejte. Stříbro do nádoby vložte na dvě až tři hodiny. Po vyjmutí z roztoku omyjte šperky studenou vodou a vysušte měkkým hadříkem

Prášek na pečení

Jednoduchá a přitom velice účinná metoda.

Připravte si prášek na pečení, vodu a textilní utěrku, která nepouští vlákna. Prášek na pečení smíchejte s vodou v poměru 3:1, vznikne vám roztok s konzistencí pasty. Šperky nejprve navlhčete a poté pomocí utěrky pastu naneste. Pokračujte dokud není šperk čistý. Po ukončení čištění je potřeba šperk pečlivě umýt, aby pasta nikde nezůstala.

Zubní pasta

Metoda je stejná jako při čištění zubů. Na zubní kartáček naneste zubní pastu a následně čistěte šperk, dokud se nezbavíte černé vrstvy. Zubní pasty s mikrogranulemi nejsou pro tento způsob čištění vhodné a mohly by šperk poškodit.

Coca-Cola

Díky přítomnosti kyseliny citronové a fosforečné je možné Coca-Colu využít i k čištění stříbra. Nápoj nalijte do misky, ponořte do něj šperky a nechte působit deset minut. Vyjměte šperky, opláchněte vodou a vysušte.

Čistič na okna

Čističe na skleněné povrchy fungují také velmi dobře na čištění a leštění stříbrných šperků. Čistič nastříkejte na jemný textilní hadřík a následně jím potírejte šperk, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku.

Pivo

Pivo je pro domácí čistění stříbra vynikající. Až si příště budete otevírat pivo, odlijte část do misky. Šperky do piva namočte na pět až deset minut, poté opláchněte a vysušte. Piva používejte pouze světlá. Když nalijete do misky piva moc – dáte si další. 🙂

Prostředek na mytí nádobí

Běžný prostředek na mytí nádobí čistí korozi stříbra a použít ho můžete i na leštění šperků – krásně prokouknou.

Připravte si misku s teplou vodou, do které kápněte mycí prostředek. Ve vzniklých mýdlových bublinkách namočte textilní hadřík a tím klenot jemně otírejte. Nakonec šperk omyjte studenou vodou a případně naleštěte speciálním hadříkem. Tuto metodu lze využít i na šperky s kameny.

Sůl a alobal

Do hrnku nebo misky nalijte vroucí vodu a v ní rozmíchejte jednu lžíci soli. Do připraveného roztoku vložte alobalovou folii a na ní šperk. Nechejte působit pár vteřin a po vyjmutí šperk vysušte.

Vodka

I vodka nebo jiný čirý vysokoprocentní alkohol dokáže se šperky udělat divy. Alkohol nalijte do misky a šperky v něm nechte zhruba hodinu máčet. Poté šperk pročistěte kartáčkem a vysušte. Použít se dá také čistý líh, který seženete v lékárně.

Tekutý prací prášek

Do misky si nalijte šálek tekutého pracího prášku a horkou vodu. Šperky do roztoku namočte na pět minut. Nakonec šperky nezapomeňte opláchnout a usušit měkkým hadříkem.

Cigaretový popel

Popel z cigaret dokáže stříbrné šperky výborně vyleštit. Na vlhký bavlněný hadřík naneste popel a následně šperk vyleštěte. Tato metoda je sice o trochu pracnější, nicméně výsledek vás překvapí. Protože zde probíhá tření malých částeček, dávejte pozor na drahé kameny. Různé záhyby na náušnici, prstenu či řetízku pak omyjte pod proudem tekoucí vody.

Kečup

Další pomocník, kterého jistě máte doma. Kromě kečupu budete potřebovat ještě houbičku na nádobí. Kečup dejte do misky a namočte do něj houbičku. Poté nanášejte kečup houbičkou na celý povrch šperků. Nechte deset minut působit a poté šperk důkladně opláchněte.

Mléko

Zbylo vám v lednici kyselé mléko? I to se dá použít k čištění stříbra. Stačí šperky do mléka na třicet minut ponořit a poté opláchnout vodou a vysušit.

Na čištění stříbrných šperků lze využít také klasické mléko. Do sklenice plnotučného mléka přidejte jednu lžíci octa, promíchejte. Šperky nechte v roztoku přes noc. Ráno je omyjte a vysušte.

Voda z brambor

Až příště budete vařit brambory, vodu nevylévejte. Vložte do ní stříbrné šperky a nechte je ve vodě z brambor přes noc. Ráno šperky omyjte vodou a vysušte.

Vata

V některých obchodech můžete koupit speciální vatu, kterou se dají stříbrné šperky vyčistit. Vata je vždy pouze na jedno použití.

Čištění ultrazvukem

Ultrazvukové čističky nejsou běžným vybavením domácností, ale dají se v dnešní době koupit za přijatelné peníze. Čištění ultrazvukem vás nebude stát mnoho úsilí a odměnou vám budou čisté a lesklé šperky.

Jak se o stříbro starat?

Tipy na čištění zčernalých šperků již znáte. Aby vaše šperky vydržely krásné co nejdéle, je zapotřebí jim věnovat dostatečnou péči. Níže si můžete přečíst rady a doporučení, jak se o šperky starat.

  • Snažte se minimalizovat kontakt šperků s vlhkým prostředím a potem.
  • Sundejte si šperky před návštěvou bazénu i před sportem.
  • Nenoste šperky do sauny, neopalujte se se šperky.
  • Vyhýbejte se prašnému prostředí.
  • Chraňte šperky před náhlými výkyvy teplot.
  • Pravidelně šperky čistěte.
  • Dejte pozor na kontakt šperků s různými chemickými látkami (např. parfémy, krémy, barvy a laky na vlasy).
  • Chraňte své šperky před nárazy a poškrábáním.

Jednoduchá zásada zní: šperky nandejte jako poslední část outfitu a sundejte jako první po návratu domů.

Jak šperky správně skladovat?

Nesprávným skladováním šperků můžete proces oxidace urychlit. Nejlépe bude vašim šperkům v suchu a temnu. Ideálním místem pro uložení jsou šperkovnice, kam šperky ukládejte v hedvábném sáčku nebo hedvábném papíru. Určitě nebalte šperky do igelitu.

Stříbro, které nečerná

Stříbrné šperky mohou mít několik povrchových úprav. Velmi oblíbená je galvanizace rhodiem. Rhodium je tvrdší než stříbro. Nanáší se na stříbrný šperk v tenké vrstvě, která chrání šperk proti oděru a poškrábání. Rhodiované stříbro je tedy odolnější než stříbro leštěné. Více odolá i chemickým látkám a je antialergenní.

Péče o rhodiované stříbro je nenáročná, stačí šperk vyleštit hadříkem. Pokud dojde k ošoupání vrstvy rhodia, lze ho porhodiovat znovu.

Testado radí
Další Tipy&Triky se dočtete v našem magazínu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.0 (2 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář