Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vyměnit autobaterii? Montáž a demontáž autobaterie

8. 11. 2022 aktualizováno

Ačkoliv výměna autobaterie není nic těžkého ani pro technicky méně nadaného jedince, obsahuje určitá specifika, která nás mohou zmást a výměnu zkomplikovat. Aby si byl člověk jistý tím, co dělá, je lepší být předem informován.

Možná jste otevřeli kapotu auta se záměrem vyměnit autobaterii, a zjistili jste, že to nebude tak jednoduché. Nebojte, jednoduché to je. Ale výrobci občas skoro jako naschvál vymýšlí způsoby, jak výměnu znepříjemnit. Například tím, že šrouby, kterými je uchycena, umístí tak, že se k nim dá jen velice těžko dostat. Proto jsme sepsali návod obsahující všechna možná úskalí, se kterými se můžete setkat.

Co budete potřebovat

Autobaterie bývají přimontované šrouby se šestihrannou hlavou. Na jejich uvolnění jde použít francouzský klíč, ale mnohem vhodnější je gola sada, protože vám dovoluje se ke šroubu mnohem lépe dostat a snadněji ho vyšroubovat. Velikost hlavy šroubu bude s největší pravděpodobností 8 nebo 10.

Postup výměny autobaterie

Postup výměny autobaterie

Odstranění krytu

Autobaterie bývá většinou skrytá pod krytem, který kopíruje její tvar – má tedy přibližně tvar kvádru. Mohou nebo nemusí na něm být symboly poukazující na fakt, že právě pod ním je autobaterie (často jsou to symboly “+” a “-”). Kryt může být na baterii jen tak položený, takže ho stačí jen vzít a oddělat, nebo jednoduše uchycený jedním nebo více šrouby. V tom případě to občas vyžaduje chvíli, než je člověk najde (pozor, abyste neodšroubovali šroub, který drží něco jiného).

Postup výměny autobaterie - krok za krokem

Uvolnění kabelů

Po odstranění krytu byste měli uvidět autobaterii se dvěma póly (plus a minus), ke kterým jsou uchycené dva velké kabely. Je možné, že k autobaterii jsou uchycené i další dráty nebo kabely, kupříkladu pokud má auto funkci Stop/Start. Všechny tyto dráty a kabely je nutné odstranit (nejdříve samozřejmě vypneme motor).

Nejprve odpojte záporný pól, poté kladný, a nakonec ostatní dráty. Někdy jde alespoň jeden pól vypojit bez použití nářadí “odcvaknutím”, ale většinou je nutné povolit šrouby se šestihrannou hlavou.

Odmontování autobaterie

Po vypojení všech kabelů musíte najít ty správné šrouby k uvolnění baterie. Ta je totiž pevně uchycená ke konstrukci motoru. Nemělo by být nutné odmontovat žádnou jinou část motoru předtím, než se člověk dostane k autobaterii – ta bude přichycená cca dvěma šrouby, po jejichž vytáhnutí půjde vyndat z motoru.

Jak jsme psali na začátku našeho návodu, občas mohou být důsledně schované, a to až za zadní stranou baterie. Proto je nejlepší mít po ruce jednak svítilnu, která nám je pomůže najít v temných zákoutích motoru, a jednak gola sadu, z níž si pomocí různých nástavců vyrobíme takový nástroj, kterým se ke šroubům pohodlně dostaneme. Baterie někdy může být přichycena páskou, která taktéž bývá uchycena šroubem ke konstrukci motoru.

Pozor

Při práci s ručním nářadím si při výměně baterie dávejte velký pozor na to, aby vám do motoru nepropadlo (například nástrčná hlavice nebo bit z gola sady). Když budete mít štěstí, propadne skrze motor až na zem. Jinak budete muset koupit nový, nebo čekat, až vám dílek vytáhnou v servisu.

Vyjmutí a výměna baterie

Po uvolnění všech šroubů by měla jít autobaterie jednoduše vytáhnout směrem vzhůru. Novou baterii vložíme na její místo tak, abychom dodrželi kladný a záporný pól.

výměna autobaterie postup

Přimontování baterie

Následuje opětovné uchycení baterie ke konstrukci motoru pomocí šroubů, které jste předtím vytáhli, popřípadě páskou.

Připojení kabelů

Kabely nyní připojujeme v přesně obráceném pořadí než při odpojování. To znamená, že jako první půjdou menší dráty, pokud jsou, poté kladný pól a jako poslední záporný pól. Šrouby důsledně dotáhneme (ne však přehnanou silou) a nasadíme kryt.

Výměna autobaterie bez odpojení

Budete se divit, ale také výměna autobaterie pod napětím je možná. U moderních aut se složitými elektronickými systémy se provádí výměna autobaterie bez odpojení. Palubní systém se přepojí na záložní zdroj, který jej napájí během procesu výměny.

Tento postup může být při dodržení všech podmínek výrobce poměrně složitý. Když se dodrží, nedojde k vynulování pamětí, předvoleb a parametrů jednotlivých zařízení a ovládacích jednotek auta. Mezi ně se řadí GPS, tachografy, mezistavy elektronicky řízených sedaček, hodiny, alarm, autorádio a další. Pokud nechcete po výměně baterie vše znovu nastavovat, nebo si výrobce vašeho auta žádá jedině výměnu pod proudem, je nutné s autem navštívit ověřený autoservis.

Zkuste napřed baterii nabít

Než se rozhodnete pro nákup nové autobaterie a její výměnu, zamyslete se nad tím, jak je baterie stará a jak vypadal provoz automobilu v poslední době. Jestli je baterie stará pouze kupříkladu 2 roky a s autem se v předešlých týdnech jezdilo jen zřídka, je dost možné, že má stále silnou kapacitu a potřebuje jen nabít (to platí obzvlášť v zimě). Pokud je stará například 5 let, je možné, že se sice částečně nabije, ale vydrží jen krátce, takže budete stejně brzy muset řešit výměnu.

Náš tip

Funkčnost baterie je daná hlavně její kapacitou, kterou vám zjistí ve kterémkoliv autoservisu při diagnostice, a podle toho vám doporučí její výměnu, nebo zachování.

Jak zapojit startovací kabely

Poměrně snadný způsob, jak auto rychle oživit, aniž by se muselo zdlouhavě nabíjet, je za pomocí startovacích kabelů. Určitě se vyplatí je vozit permanentně v autě, protože nikdy nevíte, kdy se mohou hodit. Jediný problém pak může být sehnat druhé auto, které poslouží jako pomocník pro nabití. Když nějaké seženete, stačí je postavit motorem dostatečně blízko sebe (kabely bývají většinou poměrně krátké)Jak zapojit startovací kabely

  1. Zapojte plusový kabel (červený) na kladný pól vybitého akumulátoru.
  2. Druhý konec plusového kabelu zapojte na kladný pól nabitého akumulátoru.
  3. Zapojte mínusový kabel k zápornému pólu nabité baterie.
  4. Druhý konec mínusového kabelu zapojte ke kovové kostře motoru.

Následně vypněte všechna světla a spotřebiče v autě s nabitou baterií, nastartujte a chvíli šlapejte na plynový pedál. Po minutě zkuste nastartovat vybité auto. Po nastartování motoru nechejte auta ještě pár minut propojená. Pak je můžete vypnout a kabely odpojit přesně v opačném pořadí, než jste je zapojovali. Začínáte bodem číslo 4 a končíte bodem číslo 1.

Určitě je chyba v autobaterii?

To, že nepomůže baterii nabít, ještě neznamená, že je chyba v ní. Existuje nepřeberné množství důvodů, proč nejde nastartovat auto. Vybitá baterie je pouze jeden z nich. Laik těžko pozná, v čem je přesně problém – občas se jako vybitá autobaterie může jevit i vadný alternátor nebo startér.

Pokud vám výměna baterie nepomohla, nebo si nejste jistí tím, zda ji zvládnete, zavolejte do autoservisu. Někdy se stává, že mechanici po příjezdu k vám zjistí závadu přímo na místě, a podle toho se domluví další postup.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (59 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
IMI (20. 3. 2022 08:03)

Dobrý den, protože jsem autolaik, a kromě tankování poh. hmot, opravdu se autech nevyznám, pomohl jste mě vaším popisem a postupem se kterým jsem autobaterie v autě úspěšně vyměnil, chci vám poděkovat a hodně úspěchu ! Imi

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (28. 3. 2022 05:03)

Dobrý den, děkujeme vám za hezká slova, která nás těší :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář