Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Jak vyvařit dudlík – sterilizace dudlíku

22. 5. 2021 aktualizováno

Má vaše malé zlatíčko dudlík, ale vy nevíte, jak se o něj správně starat? Už samotný výběr byl oříšek, kdo by tak stál o to si to během pár dnů zopakovat jen proto, že jste se o něj vhodně nestarali? Poradíme vám, jak o dudlík pečovat, i jak ho sterilizovat.

Každá maminka chce pro své děťátko to nejlepší. Dudlík je poměrně sporné téma. Jedni ho doporučují, druzí zavrhují. Každé miminko je ale osobnost: některé ho potřebuje, jiné ho nedá do pusy. Pokud patříte mezi rodiče, jejichž dítě nedá bez šidítka, jak se dudlíkům také říká, ani ránu, nenechte se okolím zviklat a klidně ho dítěti dál dávejte.

Asi největší výhoda dudlíku spočítá v tom, že dokáže dítě uklidnit. Pokud máte doma křiklouna, který se chce pořád nosit, vy si nedojdete ani na toaletu, nic si nevyčítejte a dudlík dítěti dávejte. Sice si na něj navykne a vy budete za nějaký čas řešit, jak mu dudlík vzít, ale proč mít doma uplakané a nespokojené dítě už teď?

Jak se o dudlík starat

Víte, že pro dudlík hovoří i nedávné výzkumy, které říkají, že když se dítě těsně před spánkem uklidní dudlíkem, sníží se tak riziko SIDS (syndromu náhlého úmrtí dítěte)?

Testado radí

Očekáváte potomka? V takovém případě se vám bude hodit krásný a bezpečný kočárek. Poradíme vám, jaký vybrat a který model stojí za to.

Jak se o dudlík starat

Správná péče o dudlík je nesmírně důležitá. Když dojde k jakémukoli poškození, už ho dítěti nedávejte, kupte raději nový.

 • Před prvním použitím dudlík vyvařte nebo sterilizujte. Totéž opakujte alespoň jednou týdně.
 • Po třech měsících používání dudlík vyměňte za nový.
 • Spadnul dudlík na zem, nebo se jinak zašpinil? Neolizujte ho. Mějte raději v zásobě ještě jeden dudlík, který dítěti nabídnete. Ten špinavý pak doma sterilizujte nebo vyvařte.
 • Náhradní dudlík mějte v k tomu určeném obalu. Nedávejte ho do přebalovací tašky „jen tak“.
 • Vozte s sebou na procházky nebo výlety i čistou vodu, kterou opláchnete náhradní dudlík, když vám i ten spadne na zem. Některé děti totiž mají ohromnou srandu z toho, že dudlík plivají a zahazují.

Sterilizace dudlíku - postup

Jak vyvařit dudlík – krok za krokem

Dudlík musí být čistý. Vyváření dudlíku nebo jeho sterilizace jsou nutností. Jinak se do těla dítěte mohou dostat mikroby, které mohou dítěti přivodit průjem nebo zvracení. A o to nestojí žádný dospělák, natož malé miminko. Jak dudlík vyvařit?

 • Nejprve dudlík pečlivě očistěte. Vezměte si třeba párátko a odstraňte všechnu špínu usazenou na okraji.
 • Vezměte hrnec, který jste si vyhradili právě pro tento účel (a nepoužívejte ho na nic jiného) a naplňte ho studenou vodou.
 • Vložte do hrnce dudlíky, savičky, lahvičky, kloboučky na kojení, odsávačky mléka – prostě vše, co potřebujete vyvařit.
 • Dbejte na to, aby byly všechny předměty ponořené pod vodní hladinou.
 • Hrnec přiklopte pokličkou a vodu přiveďte k varu.
 • Vařte zhruba 10 minut.
 • Z vyvařených dudlíků vymáčkněte vodu a uložte do krabičky na dudlík. I ta by měla být vyvařená.

Náš tip

Dudlíky pro novorozence vyvařujte častěji než pro větší děti. Klidně i několikrát týdně. Ideální je prostudovat obal dudlíku, zda tam výrobce nepíše, jak často byste dudlík měli vyvářet.

Sterilizace dudlíku – postup

Kdo nechce dudlík vyvářet v hrnci, ten si může koupit speciální sterilizátor, který se postará jak o dudlíky, tak savičky a lahvičky.Sterilizace dudlíku

Víte, že můžete vybírat mezi sterilizátorem do mikrovlnky nebo elektrickým sterilizátorem? Dá se ale sterilizovat i „za studena“.

 • Než budete dudlík sterilizovat, omyjte ho horkou vodou a důkladně vyčistěte. Můžete použít i speciální mycí přípravek určený pro děti.
 • Pokud používáte elektrický sterilizátor, postupujte podle pokynů jeho výrobce. Sestavte ho, zapojte do zásuvky, naplňte dle návodu a zapněte. Zhruba za 15 minut máte vše krásně čisté. Bez starostí a neustálého kontrolování.
 • Máte sterilizátor do mikrovlnné trouby? Pak nejprve vyčistěte mikrovlnku od zbytků jídla. Pak můžete sterilizátor naplnit vodou a dudlíky dle návodu a vložit ho do mikrovlnky. Zapněte ji a za pár minut budete mít vše čisté.
 • Nemáte žádný sterilizátor, chcete zkusit sterilizaci „za studena“? Naplňte nádobu, kterou jste si k tomu vyhradili, studenou vodou, do ní přidejte sterilizační tabletu, roztok nebo prášek a nechte asi 30 minut působit.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář