Nejlepší autosedačky pro děti – tipy 2017

Jednou z prvních věcí, po které se nastávající rodič začne poohlížet hned po kočárku, je dětská sedačka do auta. Avšak zorientovat se na trhu překypujícím jejich nabídkou nebývá jednoduchý úkol. Při výběru je vždy nutné stanovit si základní atributy naší volby, jako je cena, kvalita výrobku, design nebo kompatibilita s kočárkem.

Vzhledem k tomu, že dětská autosedačka je jedinou účinnou ochranou dítěte při autonehodě, měla by být hlavním kritériem bezpečnost, kterou autosedačka zajišťuje. V tomto případě se více než kdekoliv jinde nevyplácí šetřit. Stejně tak platí, že vyšší cena výrobku zpravidla reflektuje i jeho vyšší kvalitu. Najdou se však i výjimky.

Nejlepší autosedačky v kategorii 0-13 kg

Joie i-Gemm 2017

BeSafe iZi Go Modular i-Size

Kiddy Evo-luna i-Size

Přibližná cena

3 190 Kč

5 590 Kč

11 990 Kč

Určeno pro kg (cm)0-13 (40-85)0-13 (40-75)0-13 (do 83)
ISOFIX(nutno mít základnu)(nutno mít základnu)
Cena základny3 000 Kč5 000 Kč

-

Vložka pro novorozence
Vnitřní pásy5-bodové pásy5-bodové pásy5-bodové pásy
Sluneční clona
Pratelnost povlaku
Poloha vleže

×

×

NormaECE R129ECE R44/04, ECE R129ECE R44/04, ECE R129
VýrobceVelká BritánieNorskoNěmecko
Váha4,6 kg4,3 kg4,9 kg

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Joie i-Gemm 2017

KLADY:
 • Komfort a bezpečnost
 • Pěkný design
 • Nízká pořizovací cena

ZÁPORY:
 • K dostání jen ve dvou barevných provedení
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX

Tato autosedačka britského výrobce hned na první pohled zaujme kvalitním zpracováním a moderním designem. Ne nadarmo zvítězila v mezinárodní soutěži designu Red Dot Design Award v roce 2015. Sedačka Joie i-Gemm 2017 je pohodlná i díky měkkému vnitřnímu polstrování, které je ve třech vrstvách. To zajišťuje dokonalou podporu hlavy.

Tvar skořepiny umožňuje houpání, což u některých jiných modelů nebylo možné. Při dokoupení základny pro ISOFIX je výhodou, že ho lze použít i na autosedačku pro starší děti do čtyř let, která následuje. Pomocí adaptérů je autosedačka Joie kompatibilní také s kočárky Maxi-Cosi.

Porovnejte ceny >>


BeSafe iZi Go Modular i-Size

KLADY:
 • Bezpečnost, zvýšená ochrana před bočním nárazem (SIP+)
 • Široký výběr z barevného provedení
 • Sluneční clona s UV filtrem, jednoduché nastavení pásů
 • Kompatibilní s mnoha kočárky jiných výrobců

ZÁPORY:
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX

Jako náš tip v kategorii střední třídy jsme vybrali autosedačku od norské značky BeSafe. I tuto sedačku charakterizuje moderní a zajímavý design. Autosedačka zajišťuje nejvyšší možné bezpečí a pohodlí pro miminko. Sedačka je bohatě polstrována, vložka pro novorozence je sestavena ze tří částí- redukce v opěrce hlavy, redukce pro malé tělíčko novorozence a polštářový klín pro polohu vleže. Jednotlivé části lze postupně odebírat, tak jak dítě roste.

Pro zvýšení ochrany před bočním nárazem dodává firma BeSafe ještě dodatečnou ochranu v podobě systému SIP (Side Impact Protection), který se nacvakne z boku autosedačky blíže ke dveřím. SIP v případě nárazu pohlcuje kinetickou energii, a tím zvyšuje bezpečnost dítěte. Zajímavým zlepšovákem jsou magnety umístěné v polstrování pásů, které se tak mohou přichytit ke straně sedačky. Velmi se tím usnadňuje manipulace, kdy dítě do sedačky dáváme a pásy se nám nepletou.

Porovnejte ceny >>


Kiddy Evo-luna i-Size 2016

KLADY:
 • Bezpečnost, vítěz celoevropských testů bezpečnosti (ADAC, ŐAMCT, Testsieger)
 • Možnost polohy vleže
 • Zahrnuje ISOFIX základnu kompatibilní se všemi vozy
 • Mnoho variant barevného provedení
 • Kompatibilní s většinou kočárků

ZÁPORY:
 • Vysoká pořizovací cena

Jako nejlepší sedačku spatřujeme Kiddy Evo-luna i-Size od německého výrobce. Pořizovací cena je zdaleka nejvyšší ze všech uvedených autosedaček, avšak je nutné si uvědomit, že tato cena zahrnuje i ISOFIX základnu. To tuto sedačku jako jediné odlišuje od sesterské Kiddy Evo-lunafix. Dodávaná základna disponuje nastavitelnými konektory pro optimální instalaci v různých vozech.

Sedačka má zdvojené boční chrániče, maximálně podporuje tělo dítěte a jeho dýchání. Výhodou je zcela nastavitelné vnitřní prostředí sedačky přímo pro potřeby dítěte. Sedačka obsahuje laťkový rošt, který absorbuje nárazy. Velkým plusem je možnost nastavení do vodorovné polohy, což je vhodné především na dlouhé cestování.

I přesto, jak je sedačka vybavená, je relativně lehká. Vybírat je možné z mnoha pěkných barev potahu. Autosedačka Kiddy Evo-luna i-Size se stala absolutní vítězkou celoevropských testů bezpečnosti a i v našem srovnání je jasnou jedničkou.

Porovnejte ceny >>

zpět na obsah ↑

Nejlepší autosedačky v kategorii 9-36 kg

Cybex Aura fix 2017

Cybex Pallas 2 fix 2017

Kiddy Guardianfix 3 2017

Cybex Aura fix 2017 Gray Rabbit

Cybex Pallas 2 fix 2017 Pure Black

Kiddy Guardianfix 3 2017 Onyx Black

Přibližná cena

3 499 Kč

4 999 Kč

8 690 Kč

Určeno pro kg (cm)9 - 18 (15 - 36) kg9 - 18 (15 - 36) kg9 - 36 kg
ISOFIX
Vnitřní pásybezpečnostní pultbezpečnostní pultbezpečnostní pult
Polohování sedačky
Pratelnost povlaku
NormaECE R 44/04ECE R 44/04ECE R 44/04
VýrobceVelká BritánieVelká Británie

Německo

Váha8 kg

11,2 kg

8 kg

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Cybex Aura fix 2017

KLADY:
 • Bezpečnost
 • Pro různé věkové kategorie
 • Možnost polohování pro spící dítě
 • Jednoduché upnutí
 • Cena/kvalita

ZÁPORY:
 • Hrubší a méně příjemný potah
 • Méně propracovaná

Cybex Aura fix 2017, stejně jako další dvě autosedačky této kategorie, je možné použít pro různé věkové kategorie od 9 měsíců až do cca 12 let. Sedačka je relativně lehká, takže ji lze snadno přendávat z jednoho auta do druhého. Díky nastavitelnému bezpečnostnímu pultu poskytuje skvělou úroveň bezpečnosti. Samozřejmostí je kompatibilita se systémem ISOFIX, přičemž montáž je velmi jednoduchá.

Oproti některým dražším modelům má Aura fix hrubší a méně příjemný potah, a také méně propracované provedení některých prvků. Na druhou stranu se stejně jako ony může pochlubit normou ECE R 44/04, polohovatelností a pratelností potahu. Označení levný základ je tak víc než odpovídající.

Porovnejte ceny >>


Cybex Pallas 2 fix 2017

KLADY:
 • Bezpečnost
 • Možnost dlouhodobého používání až do cca 11 let věku dítěte
 • Komfortní sedačka s možností nastavitelné opěrky hlavy i zad
 • Možnost polohování pro spící dítě

ZÁPORY:
 • Cena
 • Menší výběr v barevném provedení
 • Váha

Tuto autosedačku od firmy Cybex lze považovat za 2v1. Autosedačka totiž s dítětem roste a lze ji tak používat vice než 11 let. Varianta pro nejmenší děti od cca 9 měsíců (9 kg) zahrnuje nastavitelný bezpečnostní pult, který se podobá nafouknutému airbagu. Díky němu je zajištěna zvýšená ochrana krku v případě čelního nárazu a to bez omezení dítěte v pohybování.

Od cca 3 let věku dítěte se jednoduchou úpravou odejme bezpečnostní pult. Dítě se do sedačky připevní bezpečnostním pásem klasicky jako u dospělého. Opěrku hlavy lze polohovat jak výškově tak i v jejím sklonu. Je tak zajištěna maximální bezpečnost ale take pohodlí při spánku dítěte. Největší spotřebitelská testovací společnost WHICH? Ohodnotila bezpečnost sedačky za excelentní a to po celou dobu její životnosti. Nejvyššího hodnocení se dočkala take při testu ochrany proti bočnímu nárazu.

Porovnejte ceny >>


Kiddy Guardianfix 3 2017

KLADY:
 • Bezpečnost
 • Možnost celkového nastavení sedačky pro potřeby dítěte
 • Výběr z množství barev provedení sedačky
 • Váha

ZÁPORY:
 • Cena

Novinkou pro rok 2017 německého výrobce Kiddy je autosedačka Guardianfix 3, která také spadá do kategorie rostoucích sedaček. Rozpětí užívání sedačky výrobce udává mezi 9 měsíci až 12 lety věku dítěte. I zde verze pro nejmenší děti obsahuje bezpečnostní pult, který minimalizuje zranění krční páteře.

U autosedačky je možnost nastavit jak její výšku tak také šířku, což zajišťuje maximální přizpůsobení se dítěti. V případě starších dětí je ochranný pultík odstraněn a dítě je připoutáno tříbodovým pásem jako dospělý. Pro lepší absorbci kinetické energie při nárazu obsahuje sedačka také patentovaný absorbér nárazu Kiddy.

Porovnejte ceny >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější autosedačky

Právě zlevněné autosedačky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat autosedačku – hlavní parametry

Bezpečnost

Základem je vybrat si sedačku, která byla testována pomocí crash testů a která splňuje bezpečnostní standardy stanovené evropskou normou. Všechny srovnávané autosedačky proto splňují základní normu ECE R44. V kategorizaci autosedaček došlo v roce 2013 ke zpřísnění a v platnost vzešla nová norma ECE R129 i-Size, která tu původní doplňuje. Ta první dále platí, avšak u sedačky splňující i novější normu, si můžeme být jisti její absolutní bezpečností.

Zásadní změny, ke kterým díky novým standardům došlo, je rozdělení sedaček již ne podle váhy dítěte ale podle jeho výšky, a také stanovení povinného vybavení pro využití systému ISOFIX. Vzhledem k tomu, že mezi nejčastější problémy při používání dětských autosedaček stále patří její nesprávné ukotvení pásy v autě, je sytém ISOFIX tou nejbezpečnější možností, která tento problém eliminuje. Připnutím sedačky pomocí systému ISOFIX je zaručena její nehybnost za všech okolností. Všechny autosedačky splňující novou i-Size normu jsou také testovány na boční nárazy. Pokud vybereme autosedačku, splňující obě normy, můžeme si být jisti, že jsme vybrali výrobek kvalitní a bezpečný, avšak tuto skutečnost bude odrážet i vyšší cena.

Pro koho jsou určeny

Všechny vybrané sedačky v první části článku jsou určeny pro nejmenší děti, tedy od narození do cca roku a půl věku. V druhé části jsou pak představeny autosedačky pro starší děti, a to až do jejich 36 kilogramů váhy. Každý výrobce udává maximální váhu dítěte, jeho maximální výšku a také normy, které sedačka splňuje.

Váha

Nejmenší miminka přepravujeme od auta domů, do obchodu nebo na návštěvu většinou právě v autosedačce. Rozhodně se proto vyplatí podívat se i na to, kolik autosedačka typu vajíčko váží. Zde však platí pravidlo, že těžší sedačky jsou také lépe vybaveny a jsou bezpečnější. Pokud tedy budeme požadovat vysokou bezpečnost, budeme muset zvládnout nějaké to kilo navíc. S autosedačkami pro starší děti již tak často nemanipulujeme, ale i mezi nimi jsou váhové rozdíly. I zde však platí přímá úměra mezi jejich váhou a zpracováním.

Kompatibilita

Častým požadavkem je kompatibilita sedaček typu vajíčko s kočárkem do tzv. trojkombinace. Například na nákupu v obchodním centru je velmi praktické mít možnost autosedačku jednoduše „zacvaknout“ do kočárku. Dobrou zprávou je, že k většině autosedaček je dnes již možné dokoupit adaptéry na daný typ kočárku. Není to však pravidlo, a proto si vždy ověřte, zda jsou požadované adaptéry k dostání. Jistotu budete mít tehdy, bude-li autosedačka i kočárek od stejného výrobce.

Způsob upevnění v autě

Jak již bylo uvedeno výše, ukotvit sedačku co nejpevněji a tedy i co nejbezpečněji lze jen pomocí systému ISOFIX. Většina vybraných sedaček je zkonstruována tak, že ji je takto možné upevnit. Novější auta již většinou mají ISOFIX základnu zabudovanou. U těch, které nemají je nutné přikoupit ještě základnu, která je v autě připevněna trvale a sedačku je do ní možné jednoduše zacvaknout. Oba způsoby jsou stejně bezpečné, je však nutné počítat s další investicí v podobě základny. Cena ISOFIX základny se u vybraných výrobců v průměru pohybuje mezi 3000-5000 Kč.

Polohování sedačky

Pokud cestujeme daleko, pro malé dítě není pozice vsedě příliš vhodná. Výhodou je proto možnost polohovat sedačku. Některé vybrané autosedačky pro nejmenší umožňují při jízdě dokonce i pozici zcela vleže.

Pohodlí a údržba

Sedačka by měla být v neposlední řadě také pohodlná a jednoduše udržovatelná. Všechny vybrané výrobky proto mají možnost sejmutí potahu a jeho vyprání v pračce. Všechny jsou měkce polstrované a vybavené novorozeneckou vložkou, které zajišťuje pohodlí nejmenších miminek. Při slunečných dnech poslouží sluneční clona, kterou jsou autosedačky typu vajíčko téměř všechny sedačky vybaveny

Závěr

Všechny autosedačky, které byly vybrány do tohoto srovnání splňují stanovená bezpečnostní kritéria. Jak už ale bylo zmíněno, hlavním problémem při jejich používání je nesprávné upevnění v autě. I z toho důvodu bych doporučovala pořídit autosedačku s možností upevnění přes systém ISOFIX. Pokud auto nedisponuje již zabudovanou základnou, doporučuji pořídit základnu externí, která se napevno připevní a autosedačka se do ní jednoduše zacvakne. Tímto způsobem je dítě během jízdy a při případné autonehodě v maximálním bezpečí a také celková manipulace se sedačkou se výrazně zjednoduší. Jako velmi dobrou věc spatřuji možnost položit dítě v autosedačce do úplného lehu, a to především na dlouhé cesty, kdy se nezatěžuje páteř dítěte.

Nejprodávanější autosedačky

Agregujeme recenze z českých i zahraničních webů. Na základě odborných a uživatelských recenzí se snažíme najít a porovnat ty nejlepší produkty z celé řady kategorií, mezi které patří mobilní telefony, tablety, notebooky, televize, pračky, lednice, pneumatiky a mnoho dalšího.

Podělte se s námi o váš názor:

   Okomentujte