Nejlepší autosedačky pro děti – tipy 2017

Jednou z prvních věcí, po které se nastávající rodič začne poohlížet hned po kočárku, je dětská sedačka do auta. Avšak zorientovat se na trhu překypujícím jejich nabídkou nebývá jednoduchý úkol. Při výběru je vždy nutné stanovit si základní atributy naší volby, jako je cena, kvalita výrobku, design nebo kompatibilita s kočárkem. Vzhledem k tomu, že dětská autosedačka je jedinou účinnou ochranou dítěte při autonehodě, měla by být hlavním kritériem bezpečnost, kterou autosedačka zajišťuje. V tomto případě se více než kdekoliv jinde nevyplácí šetřit. Stejně tak platí, že vyšší cena výrobku zpravidla reflektuje i jeho vyšší kvalitu. Najdou se však i výjimky.

Nejlepší autosedačky v kategorii 0-13 kg

Cybex Aton Basic 2017 Maxi-Cosi Citi 2017 Joie i-Gemm 2016 Romer Baby safe 2017 Besafe iZi Go
Modular i-Size
Kiddy Evo-luna i-Size
Cybex Aton Basic 2017 Maxi-Cosi Citi 2017 Joie i-Gemm 2016 Romer Baby safe 2017 Besafe iZi Go Modular i-Size Kiddy Evo-luna i-Size
Cena (01/2016) 2 200 Kč 3 000 Kč 3 200 Kč 5 000 Kč 5 500 Kč 12 000 Kč
Určeno pro kg (cm) 0-13 0-13 0-13 (40-85) 0-13 (do 83) 0-13 (40-75) 0-13 (do 83)
ISOFIX (nutno mít základnu) (nutno mít základnu) (nutno mít základnu)
Cena základny 3 000 Kč 3 000 Kč 5 000 Kč
Vložka pro novorozence
Vnitřní pásy 3-bodové pásy 3-bodové pásy 5-bodové pásy 5-bodové pásy 5-bodové pásy 5-bodové pásy
Sluneční clona
Pratelnost povlaku
Poloha vleže částečně
Norma ECE R44/04 ECE R44/04 ECE R44/04,
ECE R129
ECE R44/04,
ECE R129
ECE R44/04,
ECE R129
ECE R44/04, ECE R129
Výrobce Německo Holandsko Anglie Německo Norsko Německo
Váha 2,9 kg 3,5 kg 4,6 kg 4,8 kg 4,3 kg 4,9 kg

Joie i-Gemm 2016

KLADY:
 • Komfort a bezpečnost
 • Pěkný design
 • Nízká pořizovací cena

ZÁPORY:
 • K dostání jen ve dvou barevných provedení
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX

Tato autosedačka britského výrobce hned na první pohled zaujme kvalitním zpracováním a moderním designem. Ne nadarmo zvítězila v mezinárodní soutěži designu Red Dot Design Award v roce 2015. Sedačka Joie i-Gemm 2016 je pohodlná i díky měkkému vnitřnímu polstrování, které je ve třech vrstvách. To zajišťuje dokonalou podporu hlavy. Tvar skořepiny umožňuje houpání, což u některých jiných modelů nebylo možné. Při dokoupení základny pro ISOFIX je výhodou, že ho lze použít i na autosedačku pro starší děti do čtyř let, která následuje. Pomocí adaptérů je autosedačka Joie kompatibilní také s kočárky Maxi-Cosi.

Porovnejte ceny >>>

BeSafe iZi Go Modular i-Size

KLADY:
 • Bezpečnost, zvýšená ochrana před bočním nárazem (SIP+)
 • Široký výběr z barevného provedení
 • Sluneční clona s UV filtrem, jednoduché nastavení pásů
 • Kompatibilní s mnoha kočárky jiných výrobců

ZÁPORY:
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX
 • Cena (v rámci této kategorie)

Jako náš tip jsem v kategorii do 6000 Kč, i přes vyšší pořizovací náklady, vybrala autosedačku od norské značky BeSafe. I tuto sedačku charakterizuje moderní a zajímavý design. Autosedačka zajišťuje nejvyšší možné bezpečí a pohodlí pro miminko. Sedačka je bohatě polstrována, vložka pro novorozence je sestavena ze tří částí- redukce v opěrce hlavy, redukce pro malé tělíčko novorozence a polštářový klín pro polohu vleže. Jednotlivé části lze postupně odebírat, tak jak dítě roste. Pro zvýšení ochrany před bočním nárazem dodává firma BeSafe ještě dodatečnou ochranu v podobě systému SIP (Side Impact Protection), který se nacvakne z boku autosedačky blíže ke dveřím. SIP v případě nárazu pohlcuje kinetickou energii, a tím zvyšuje bezpečnost dítěte. Zajímavým zlepšovákem jsou magnety umístěné v polstrování pásů, které se tak mohou přichytit ke straně sedačky. Velmi se tím usnadňuje manipulace, kdy dítě do sedačky dáváme a pásy se nám nepletou.

Porovnejte ceny >>>

Kiddy Evo-luna i-Size

KLADY:
 • Bezpečnost, vítěz celoevropských testů bezpečnosti (ADAC, ŐAMCT, Testsieger)
 • Možnost polohy vleže
 • Zahrnuje ISOFIX základnu kompatibilní se všemi vozy
 • Mnoho variant barevného provedení
 • Kompatibilní s většinou kočárků

ZÁPORY:
 • Vysoká pořizovací cena

Jako nejlepší sedačku, a to nejen v kategorii nad 6 000 Kč, spatřuji Kiddy Evo-luna i-Size od německého výrobce. Pořizovací cena je zdaleka nejvyšší ze všech uvedených autosedaček, avšak je nutné si uvědomit, že tato cena zahrnuje i ISOFIX základnu. To tuto sedačku jako jediné odlišuje od sesterské Kiddy Evo-lunafix. Dodávaná základna disponuje nastavitelnými konektory pro optimální instalaci v různých vozech.

Sedačka má zdvojené boční chrániče, maximálně podporuje tělo dítěte a jeho dýchání. Výhodou je zcela nastavitelné vnitřní prostředí sedačky přímo pro potřeby dítěte. Sedačka obsahuje laťkový rošt, který absorbuje nárazy. Velkým plusem je možnost nastavení do vodorovné polohy, což je vhodné především na dlouhé cestování. I přesto, jak je sedačka vybavená, je relativně lehká. Vybírat je možné z mnoha pěkných barev potahu. Autosedačka Kiddy Evo-luna i-Size se stala absolutní vítězkou celoevropských testů bezpečnosti a i v našem srovnání je jasnou jedničkou.

Porovnejte ceny >>>

zpět na obsah ↑

Nejlepší autosedačky v kategorii 9-36 kg

Römer King II 2017 Ocean Blue Cybex Aura fix 2017 Gray Rabbit Cybex Pallas 2 fix 2017 Pure Black Römer Kidfix SL 2017 Cosmos Black Kiddy Guardianfix 3 2017 Onyx Black
Cena (03/2017) 4 690 Kč 3 389 Kč 5 890 Kč 3 590 Kč 8 690 Kč
Určeno pro kg (cm) 9 - 18 kg 9 - 18 kg (15 - 36 kg) 9 - 18 kg (15 - 36 kg) 15 - 36 kg 9 - 36 kg
ISOFIX
Cena základny
Vnitřní pásy 5-bodové pásy bezpečnostní pult bezpečnostní pult 3-bodové pásy bezpečnostní pult
Polohování sedačky
Pratelnost povlaku
Norma ECE R 44/04 ECE R 44/04 ECE R 44/04 ECE R 44/04 ECE R 44/04
Výrobce Německo Velká Británie Velká Británie Německo Německo
Hmotnost 10.3 kg 8 kg 11,2 kg 6.7 kg 8,0 kg

Cybex Pallas 2 fix 2017 Pure Black

PROS:
 • bezpečnost
 • možnost dlouhodobého používání až do cca 11 let věku dítěte
 • komfortní sedačka s možností nastavitelné opěrky hlavy i zad
 • možnost polohování pro spící dítě

CONS:
 • cena
 • menší výběr v barevném provedení
 • váha

Tuto autosedačku od firmy Cybex lze považovat za 2v1. Autosedačka totiž s dítětem roste a lze ji tak používat vice než 11 let. Varianta pro nejmenší děti od cca 9 měsíců (9 kg) zahrnuje nastavitelný bezpečnostní pult, který se podobá nafouknutému airbagu. Díky němu je zajištěna zvýšená ochrana krku v případě čelního nárazu a to bez omezení dítěte v pohybování. Od cca 3 let věku dítěte se jednoduchou úpravou odejme bezpečnostní pult. Dítě se do sedačky připevní bezpečnostním pásem klasicky jako u dospělého. Opěrku hlavy lze polohovat jak výškově tak i v jejím sklonu. Je tak zajištěna maximální bezpečnost ale take pohodlí při spánku dítěte. Největší spotřebitelská testovací společnost WHICH? Ohodnotila bezpečnost sedačky za excelentní a to po celou dobu její životnosti. Nejvyššího hodnocení se dočkala take při testu ochrany proti bočnímu nárazu.

Porovnejte ceny >>>

Kiddy Guardianfix 3 2017 Onyx Black

PROS:
 • bezpečnost
 • možnost celkového nastavení sedačky pro potřeby dítěte
 • výběr z množství barev provedení sedačky
 • váha

CONS:
 • cena

Novinkou pro rok 2017 německého výrobce Kiddy je autosedačka Guardianfix 3, která také spadá do kategorie rostoucích sedaček. Rozpětí užívání sedačky výrobce udává mezi 9 měsíci až 12 lety věku dítěte. I zde verze pro nejmenší děti obsahuje bezpečnostní pult, který minimalizuje zranění krční páteře. U autosedačky je možnost nastavit jak její výšku tak také šířku, což zajišťuje maximální přizpůsobení se dítěti. V případě starších dětí je ochranný pultík odstraněn a dítě je připoutáno tříbodovým pásem jako dospělý. Pro lepší absorbci kinetické energie při nárazu obsahuje sedačka také patentovaný absorbér nárazu Kiddy.

Porovnejte ceny >>>

zpět na obsah ↑

Jak vybrat autosedačku – hlavní parametry

Bezpečnost

Základem je vybrat si sedačku, která byla testována pomocí crash testů a která splňuje bezpečnostní standardy stanovené evropskou normou. Všechny srovnávané autosedačky proto splňují základní normu ECE R44. V kategorizaci autosedaček došlo v roce 2013 ke zpřísnění a v platnost vzešla nová norma ECE R129 i-Size, která tu původní doplňuje. Ta první dále platí, avšak u sedačky splňující i novější normu, si můžeme být jisti její absolutní bezpečností.

Zásadní změny, ke kterým díky novým standardům došlo, je rozdělení sedaček již ne podle váhy dítěte ale podle jeho výšky, a také stanovení povinného vybavení pro využití systému ISOFIX. Vzhledem k tomu, že mezi nejčastější problémy při používání dětských autosedaček stále patří její nesprávné ukotvení pásy v autě, je sytém ISOFIX tou nejbezpečnější možností, která tento problém eliminuje. Připnutím sedačky pomocí systému ISOFIX je zaručena její nehybnost za všech okolností. Všechny autosedačky splňující novou i-Size normu jsou také testovány na boční nárazy. Pokud vybereme autosedačku, splňující obě normy, můžeme si být jisti, že jsme vybrali výrobek kvalitní a bezpečný, avšak tuto skutečnost bude odrážet i vyšší cena.

Pro koho jsou určeny

Všechny vybrané sedačky v první části článku jsou určeny pro nejmenší děti, tedy od narození do cca roku a půl věku. V druhé části jsou pak představeny autosedačky pro starší děti, a to až do jejich 36 kilogramů váhy. Každý výrobce udává maximální váhu dítěte, jeho maximální výšku a také normy, které sedačka splňuje.

Váha

Nejmenší miminka přepravujeme od auta domů, do obchodu nebo na návštěvu většinou právě v autosedačce. Rozhodně se proto vyplatí podívat se i na to, kolik autosedačka typu vajíčko váží. Zde však platí pravidlo, že těžší sedačky jsou také lépe vybaveny a jsou bezpečnější. Pokud tedy budeme požadovat vysokou bezpečnost, budeme muset zvládnout nějaké to kilo navíc. S autosedačkami pro starší děti již tak často nemanipulujeme, ale i mezi nimi jsou váhové rozdíly. I zde však platí přímá úměra mezi jejich váhou a zpracováním.

Kompatibilita

Častým požadavkem je kompatibilita sedaček typu vajíčko s kočárkem do tzv. trojkombinace. Například na nákupu v obchodním centru je velmi praktické mít možnost autosedačku jednoduše „zacvaknout“ do kočárku. Dobrou zprávou je, že k většině autosedaček je dnes již možné dokoupit adaptéry na daný typ kočárku. Není to však pravidlo, a proto si vždy ověřte, zda jsou požadované adaptéry k dostání. Jistotu budete mít tehdy, bude-li autosedačka i kočárek od stejného výrobce.

Způsob upevnění v autě

Jak již bylo uvedeno výše, ukotvit sedačku co nejpevněji a tedy i co nejbezpečněji lze jen pomocí systému ISOFIX. Většina vybraných sedaček je zkonstruována tak, že ji je takto možné upevnit. Novější auta již většinou mají ISOFIX základnu zabudovanou. U těch, které nemají je nutné přikoupit ještě základnu, která je v autě připevněna trvale a sedačku je do ní možné jednoduše zacvaknout. Oba způsoby jsou stejně bezpečné, je však nutné počítat s další investicí v podobě základny. Cena ISOFIX základny se u vybraných výrobců v průměru pohybuje mezi 3000-5000 Kč.

Polohování sedačky

Pokud cestujeme daleko, pro malé dítě není pozice vsedě příliš vhodná. Výhodou je proto možnost polohovat sedačku. Některé vybrané autosedačky pro nejmenší umožňují při jízdě dokonce i pozici zcela vleže.

Pohodlí a údržba

Sedačka by měla být v neposlední řadě také pohodlná a jednoduše udržovatelná. Všechny vybrané výrobky proto mají možnost sejmutí potahu a jeho vyprání v pračce. Všechny jsou měkce polstrované a vybavené novorozeneckou vložkou, které zajišťuje pohodlí nejmenších miminek. Při slunečných dnech poslouží sluneční clona, kterou jsou autosedačky typu vajíčko téměř všechny sedačky vybaveny

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější autosedačky

Právě zlevněné autosedačky

zpět na obsah ↑

Závěr

Všechny autosedačky, které byly vybrány do tohoto srovnání splňují stanovená bezpečnostní kritéria. Jak už ale bylo zmíněno, hlavním problémem při jejich používání je nesprávné upevnění v autě. I z toho důvodu bych doporučovala pořídit autosedačku s možností upevnění přes systém ISOFIX. Pokud auto nedisponuje již zabudovanou základnou, doporučuji pořídit základnu externí, která se napevno připevní a autosedačka se do ní jednoduše zacvakne. Tímto způsobem je dítě během jízdy a při případné autonehodě v maximálním bezpečí a také celková manipulace se sedačkou se výrazně zjednoduší. Jako velmi dobrou věc spatřuji možnost položit dítě v autosedačce do úplného lehu, a to především na dlouhé cesty, kdy se nezatěžuje páteř dítěte.

Agregujeme recenze z českých i zahraničních webů. Na základě odborných a uživatelských recenzí se snažíme najít a porovnat ty nejlepší produkty z celé řady kategorií, mezi které patří mobilní telefony, tablety, notebooky, televize, pračky, lednice, pneumatiky a mnoho dalšího.

Podělte se s námi o váš názor:

Okomentujte