Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší fotobanky roku 2024

Fotobanky nabízí obrovskou zásobárnu fotografií, mezi nimiž najdete profesionální fotky, amatérské fotky, obrázky zdarma, videa a hudbu. V rámci velkého porovnání jsme vybrali nejlepší fotobanky roku 2024, mezi nimiž nechybí ani fotobanka zdarma.

Nejlepší fotobanka

Nejlepší fotobanka na trhu. Spousta fotek, videí a hudby.

Levnější alternativa

Levnější populární fotobanka s menší databází fotek.

Nejlepší zdarma

Spousta pěkných fotografií a videí, které jsou zcela zdarma.

Nejlepší fotobanky

Recenze Shutterstock – nejlepší fotobanka roku 2024

nejlepší fotobanka Shutterstock 

Klady
 • Nejlepší fotobanka roku
 • +350 milionů fotografií + videa a hudba
 • Spousta rozličných kategorií
 • Vlastní editor fotografií
 • Podpora mobilní aplikace Android a iOS
 • Kompletní česká lokalizace
Zápory
 • Nelze koupit pouze jednu fotografii
 • Dražší fotobanka

Shutterstock patří mezi nejlepší fotobanky na světě. Z velké oblíbenosti se těší nejen v zahraničí, ale také u nás. Nabízí miliony a miliony fotografií z nejrůznějšího prostředí. Kategorie obsahuje zvířata, umění, památky, finance, celebrity, jídlo, průmysl, sport či retro. Kromě obrázků můžete stahovat i vektory, videa a hudbu v různé kvalitě. Nechybí ani obrázky ke stažení zdarma (free obrázky), jejichž počet se pohybuje kolem desítek milionů.

Fotobanka Shutterstock je lokalizována v češtině: každý text a popisek je přeložen. Oceňujeme i jednoduché a rychlé vyhledávání, dokonce i podle fotografií (hledání podle podobné fotky). Fotobanka na své stránce nabízí také vlastní editor, s jehož pomocí si fotografii uzpůsobíte podle svého gusta. Zároveň si do svého prohlížeče můžete stáhnout několik šikovných doplňků pro úpravu a různé návrhy fotografií.

Pokud nevyužijete služeb fotobanky zdarma, k výběru máte spoustu metod placení. Nejvíce se ale vyplatí balíček 750 snímků za měsíc, kdy jeden obrázek stojí cca 5,4 Kč. Není ale problém koupit balíček 10 snímků za měsíc. Tady už ale stojí jedna fotografie cca 74 Kč. Samostatný obrázek si ovšem koupit nelze. Vždy musíte sáhnout po nějakém balíčku. Firma se zkrátka snaží prodat.

Shutterstock patří mezi fotobanky umožňující výdělek. Pokud umíte dobře fotit a vaše snímky stojí za to, můžete zkusit své výtvor prodat. Fotobanka Shutterstock je však známá tím, že spousty fotografů/fotografií odmítá. Hlídá si tím kvalitu a spokojenost svých zákazníků.

Shutterstock je nepochybně nejlepší fotobanka roku 2023 a 2024. Nabízí profesionální fotky, krásné obrázky přírody, obrázky zdarma (free obrázky), úžasná videa a hudební soubory. Na jednom místě najdete ty nejlepší fotky, mezi nimiž nechybí profesionální fotografie lidí, umělecké fotky přírody, fotky květin a spoustu dalších témat.

 • Shutterstock si můžete stáhnout také pro systém Android a iOS do vašeho telefonu.

Recenze Depositphotos – levnější, ale neméně kvalitní

test Depositphotos fotobanka

Klady
 • Jedna z nejpopulárnějších fotobank
 • Miliony fotografií a spousta videí
 • Různorodé a zajímavé kategorie
 • Podpora aplikace pro Android a iOS
 • Kompletní česká lokalizace
 • Levnější než Shutterstock
Zápory
 • Nelze koupit pouze jednu fotografii
 • Chybí hudební soubory
 • Bez editoru fotek

Depositphotos se řadí mezi nejlepší fotobanky na trhu. Nabízí kolem 146 milionů souborů, mezi nimiž je obrovská spousta fotografií a videí. Databáze obrázků zahrnuje spoustu témat, jako jsou děti, podnikání, roční období, kreativita, peníze, města a spousta dalších. Fotobanka Depositphotos sice nenabízí takové množství fotografií jako konkurenční Shutterstock, výběr je ale i tak stále pestrý. Nechybí ani obrázky zdarma ke stažení a levné fotky. Hudební soubory ale chybí.

Ačkoli není Shutterstock česká fotobanka, stránka je kompletně přeložena do češtiny, což platí také o popiscích a vysvětlivkách. Chválíme rychlé vyhledávání fotek a přehlednost stránky. Zároveň se hodí ukázka současných trendů nebo naposledy zobrazené fotky. Škoda, že testovaná fotobanka nemá editor pro úpravu fotografií.

Jak jsme si řekli výše, foto banka nabízí spoustu fotografií zdarma. Mnohem větší nabídku ale představuje databanka placených obrázků. Depositphotos si lze předplatit několika způsoby, které se liší svým časovým omezením a počty fotografií. Například cca 8 166 Kč (299 eur) zaplatíte za 100 obrázků. Pro méně náročné je výhodný tzv. flexibilní plán: za cca 792 Kč (29 eur) si můžete každý měsíc stáhnout 30 fotografií. Nabídek je ale mnohem víc.

Podobně jako jiné fotobanky, také Depositphotos vykupuje fotografie. Před odkoupením budou vaše fotky nejprve posouzeny a teprve poté schváleny k prodeji. Také v tomto případě se není mezi pravidelné přispěvatele snadné dostat, což je na jednu stranu škoda, na stranu druhou si fotobanka hlídá vysokou úroveň nabízených obrázků.

Sečteno a podtrženo, fotobanka Depositphotos patří mezi nejlepší fotobanky, na které můžete dnes narazit. Nabízí profesionální fotky, vysokou úroveň kvality a slušné ceny. Samozřejmostí jsou umělecké fotky lidí, zvířat, krajiny, obrázky přírody a další témata. Narazit můžete i na fotky bez autorských práv.

 • Fotobanku Depositphotos si není problém stáhnout do mobilu. Aplikace funguje na Androidu i iOS.

Recenze Pixabay – nejlepší fotobanka zdarma

nejlepší fotobanka zdarma

Klady
 • Nejlepší fotobanka zdarma
 • Obrázky a videa bez autorských práv
 • Podpora mobilní aplikace Android a iOS
 • Česká lokalizace
Zápory
 • Menší počet fotografií
 • Bez hudebních souborů
 • Bez editoru

Hledáte obrázky volně ke stažení (fotobanka free)? Pixabay je nepochybně nejlepší fotobanka zdarma. Na jednom místě najdete živou komunitu kreativců, kteří sdílí své fotografie a videa bez autorských práv. Veškerý obsah je licencován samotnou fotobankou Pixabay. Tato free fotobanka vám umožní využívat snímky jak pro svoji potřebu, tak ke komerčním účelům. Aby byl provoz fotobanky vůbec možný, databanka obrázků zahrnuje také fotky z fotobanky Shutterstock.

Pixabay je fotobanka zdarma, která nabízí přes 2,3 milionů volně použitelných obrázků. Takový počet není sám o sobě příliš velký, tudíž některé věci zkrátka nenajdete. Kromě obrázků databáze zahrnuje vektory a krátká videa. Při výběru vám můžete pomoci i hodnocení fotek. Moc se nám líbí možnost zobrazení nejčastěji používaných fotoaparátů uživatelů.

Stránka je ze své větší části přeložena do češtiny, přičemž jí nechybí rychlé vyhledávání. To lze filtrovat podle toho, co zrovna hledáte. Názvy můžete klidně zadávat i v češtině. Databáze fotek je také rozřazena do kategorií, mezi nimiž najdete stavby, cestování, krásu, počítače, sport či zvířata. Před stažením si můžete u každého snímku vybrat v jaké kvalitě si soubor stáhnete. Doporučujeme registraci zdarma, díky níž je stahování rychlejší.

Stejně jako jiné fotobanky i Pixabay přijímá do své databáze nové fotografie. Před jejich zveřejněním ovšem musí projít schvalovacím procesem. Vůči placeným foto bankám jsou ale administrátoři shovívavější.

Fotobanka Pixabay je nepochybně nejlepší fotobankou zdarma. Její služby využíváme prakticky každý pracovní den. Má spoustu pěkných fotografií a videí, které jsou zcela zdarma. Ačkoli za používání nic neplatíte, není nouze ani o profesionální fotky a černobílé obrázky. 

 • Free fotobanka Pixabay funguje také na mobilním telefonu podporující Android a iOS.

Porovnání fotobank

Shutterstock Depositphotos Pixabay 123RF Dreamstime
recenze fotobanky - Shutterstock databáze obrázků Depositphotos Pixabay fotobanka 123RF recenze fotobanky fotobanka Dreamstime
Nejlepší fotobanka 2. nejlepší fotobanka Nejlepší fotobanka zdarma
Počet fotografií 350 milionů 146 milionů 2,3 milionů 100 milionů 111 milionů
Výhodný měsíční tarif (roční plán) 750 fotek / 3 911 Kč 750 fotek / 4 895 Kč obrázky zdarma 350 fotek / 1 918 Kč 750 fotek / 4 447 Kč
Nákup kreditu
Samostatný nákup obrázků  × × × ×
Videa
Hudba × ×
Prodej fotek dobrovolné příspěvky
Vlastní editor fotek × × ×
Česká lokalizace ×
Mobilní aplikace Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS
Vyzkoušet
zdarma
Vyzkoušet
zdarma
Vyzkoušet
zdarma
Vyzkoušet
zdarma
Vyzkoušet
zdarma

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Co je to fotobanka

Fotobanka je databáze obrázků, fotografií a někdy také videí na jednom místě.

Každý text na internetu i mimo něj by měl ideálně zdobit nějaký obrázek, který psaní náležitě okrášlí a čtivo učiní poutavější. Používání fotografií má ale svá omezení – autorská práva. Nemůžete si jen tak vyhledat na internetu obrázek a tento libovolně používat na vlastní stránky nebo propagační produkty, aniž byste byli autorem. Za takové jednání vám hrozí tučná pokuta.

co je fotobanka

Abyste předešli problémům se zákonem, doporučujeme využívat služby fotobanky. Právě ty nabízí obrázky ke stažení, které poté můžete používat dle své libosti. Někdy se nemusíte ani registrovat a stáhnout si fotky zdarma, jindy je nutné vyplnit několik údajů a za fotografie zaplatit.

Náš tip

Hledáte kvalitní fotografický nástroj? Doporučujeme zrcadlovky, bezzrcadlovky nebo kompakty.

Fotobanka zdarma

Fotobanky zdarma (tzv. free fotobanky) svým návštěvníkům již podle názvu nabízí fotografie zdarma. Největší výhodou je samozřejmě cena, která je v tomto případě nulová. Obrázky jsou ke stažení zdarma, což je velmi příjemné. Fotobanky zdarma doporučujeme hlavně takovým uživatelům, jež potřebují fotografie spíše jednou za čas.

Největší nevýhodou free fotobank je omezenost fotografií. Free obrázků zkrátka není tolik, jako těch placených. Mnohdy se vám tudíž stane, že nenajdete přesně to, co jste původně hledali. Budete tedy muset improvizovat a vybrat si z omezeného počtu fotografií. Zatímco nenáročným uživatelům může být takové omezení téměř lhostejné, pro náročné copywritery představuje velký problém. Nejen pro ně jsou skvělé placené fotobanky.

Placené fotobanky

Pokud jste se rozhodli, že si za fotografie a obrázky zaplatíte, odměnou vám bude spousta výhod. Placená databanka obrázků vám především nabídne nekonečné množství fotografií, jejichž počet u některých fotobank přesahuje sta miliony. Placená foto banka v neposlední řadě prodává špičkové obrázky, které zdarma prostě neseženete. Zároveň se můžete těšit z uživatelské podpory a servisu v podobě propracovaného vyhledávání obrázků, filtrace dle specifikací a žánru. Při vaší práci vás tak nebude nic limitovat. Hledat podle fotky jsme zkoušeli a vězte, že je takový komfort velmi příjemný.

Ceny

Placené fotobanky mají pro své zákazníky stanovené ceny. Existuje několik způsobů, jak si fotografie koupit. Nejekonomičtější je předplatné, které vychází v přepočtu na jeden obrázek nejlevněji. Další variantou je kredit, jenž se vám postupně strhává za stahování fotek. Poslední možností je platba za každou fotografii zvlášť. Tuhle možnost doporučujeme pouze v případě, kdy dopředu víte, že další obrázky potřebovat nebudete.

recenze fotobank

Ceny nejlepších fotobank se příliš neliší, určité rozdíly ale pochopitelně existují. Před koupí některé z výše uvedených platebních metod berte ale v úvahu nejen samotnou cenu, ale také kvalitu a nabídku fotografií. Námi doporučované fotobanky nicméně patří mezi ty nejlepší. S žádnou z nich chybu neuděláte, což víme i z vlastních letitých zkušeností.

Licence

Také databanka fotek může podléhat určitým pravidlům. Nejčastěji se setkáte se dvěma licencemi: Royalty-free (RF) a Rights Managed (RM). Níže si vysvětlíme, co tyto názvy znamenají. Jejich pochopení určitě nepodceňujte. I fotky zdarma mohou podléhat autorskému právu.

Royalty-free

Tato licence patří mezi nejčastější. Za fotografie zaplatíte pouze jednou a můžete je používat opakovaně. Nejste limitováni ani jejich umístěním. Takové fotky lze používat na internetu nebo do reklamy. Fotografie nepodléhají ani časovému limitu, tudíž je bez problémů užijete i za rok nebo i později.

Vadou na kráse licence Royalty-free je skutečnost, že zakoupené obrázky můžete ke stejným účelům použít kdokoli jiný. S takovou databankou fotek bychom tedy zacházeli opatrně. Vezměte si například situaci, kdy na určité fotografii postavíte drahou firemní kampaň. Obrázek se začne pomalu vrývat do pamětí lidí, čehož využije konkurence a stejnou fotku použije i pro svůj projekt. K takovým účelům se hodí licence Rights Managed.

Rights Managed (RM)

Licence Rights Managed je oproti Royalty-free výrazně limitována. Stažením fotky se zavazujete k jejímu umístění, které je specifikováno místem, způsobem a délkou použití (dle podmínek každé fotobanky). Ačkoli tato omezení působí spíše nevýhodně, pro firemní použití představuje prakticky jedinou volbu.

Prodej fotek

Pokud milujete fotografii a rádi se svými výtvory podělíte s ostatními, zvažte prodej fotografií. Většina současných fotobank od svých uživatelů jejich díla vykupuje za reálné peníze, které následně prodává všem ostatním. Vy, jako tvůrce fotek, dostanete od fotobanky jen část zisku – většinu si ponechá fotobanka.

Test Huawei Mate 20 Pro 6GB/128GB

Prodej fotek ovšem není nic snadného. Ačkoli to může vypadat jako rychlý výdělek přes internet, první kroky jsou opravdu těžké. Vůbec nejzásadnější je, aby vám foto banka vaše fotografie vůbec schválila a posléze nabídla k prodeji. Pokud se tak stane, ani poté nemáte vyhráno. Ze zkušenosti víme, že začátečnické příjmy z fotobank se pohybují kolem několika málo dolarů. Pokud ale ve vašem snažení vytrváte a vyprodukujete velký počet pěkných fotografií, pak se můžete časem vypracovat k velmi slušnému výdělku.

Než se k takovému úspěchu přiblížíte, počítejte s několikaletou dřinou. Teprve poté by mohly vaše výdělky představovat desetitisíce korun. Fotobanky přitom nevykupují pouze fotky, ale také různé vektory, videa a není problém narazit na prodej ilustrací.

Zásadní je samozřejmě kvalita fotografií. Bez slušného fotoaparátu nemáte šanci uspět. Fotobanky totiž zpravidla požadují minimální rozlišení fotografií (Mpx), které laciným zařízením prostě nemáte šanci zhotovit.

Testado radí

Pokud chcete nějaký tip do začátku, tím nejdůležitějším je určitě velká snaha a zapálenost. Pokud vás nebude focení bavit, úspěchu stoprocentně nedosáhnete. Není ani špatné se nechat inspirovat od ostatních přispěvovatelů. Kopírování ale nedoporučujeme. Pokud se fotobance ozve autor fotky, kterou jste naaranžovali úplně stejně, můžete se dočkat smazání fotky nebo i smazání účtu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (51 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář