V případě závažného onemocnění je připojení na kyslík nutnost, ale z inhalace kyslíku známé jako oxygenoterapie lze těžit zdravotní benefity i za jiných okolností. Jenže, odkud kyslík brát? Odpovědí je generátor kyslíku – dnes se podíváme na to, jak tento přístroj vybrat.
Vysoce výkonný generátor pro dva uživatele vhodný i pro náročné nebo profesionální použití a soustavnou terapii. Průtok 10 l/min.
Velmi kvalitní a výkonný domácí generátor. Pohodlné použití, maximální průtok až 8 l za minutu, koncentrace až 93 %, bohatá výbava.
Dostupnější domácí generátor kyslíku vhodný pro méně náročné použití. Průtok až 5 l za minutu, koncentrace do 92 %. Pohodlné použití.
Nejlepší generátor kyslíku
Recenze ZY-10FE – Profesionální koncentrátor kyslíku pro dva
Max. průtok: 10 l/min | Koncentrace kyslíku: 93 až 95 % | Příkon: 550 W | Rozměry: 340 × 345 × 725 mm | Hmotnost: 29 kg | Zvlhčovač: Ano | Hlučnost: Do 45 dB | Cena: 48 000 Kč
- Použití pro dva až tři uživatele
- Vysoká koncentrace až 95 %
- Vysoký průtok až 10 l/min
- Skvělá funkční výbava a příslušenství
- I pro profesionální použití
- Vysoká cena
- Vyšší hmotnost
- Větší spotřeba
Tento profesionální přístroj může představovat perfektní volbu pro náročnou a plnohodnotnou domácí terapii. Stejně dobře se však osvědčí i v případě komerčního či zdravotnického použití. Může být volbou pro soukromé kliniky, wellness či spa zařízení poskytující oxygenoterapii, hotely i sportovní kluby či pro jiná zařízení. Zařízení nabízí nejen špičkový výkon a parametry, ale zároveň potěší velmi pohodlným ovládáním. Tento moderní přístroj má velmi přehledný dotykový ovládací panel s velkým displejem. Základní ovládací prvky jsou takřka intuitivní. Zajímavou možností je i hlasové ovládání – ačkoli je k dispozici jen v angličtině.
Přístroj má rozměry 34 × 34,5 × 72,5 cm a hmotnost je již vyšší – skoro 30 kg. Pro lepší mobilitu má však čtyři kolečka. Příkon přístroje činí 550 W, což už taky není málo. Na druhou stranu parametry výkonu jsou mimořádné. Průtok kyslíku lze nastavit na 1 až 10 litrů za minutu při bezkonkurenční koncentraci 93 až 95 %. Přístroj navíc mohou souběžně používat hned dva uživatelé. Koncentrátor má taky dva zvlhčovače, které zabrání vysychání sliznic při kyslíkové terapii. Aplikace je možná formou nosní kanyly anebo kyslíkové masky. Součástí příslušenství je i nebulizační sada pro aromaterapii anebo speciální rozdvojka, která umožní přidání dalšího (třetího) uživatele.
Zařízení má i vlastní autodiagnostické funkce a dokáže upozornit na případné poruchy. Kompresor má tepelnou ochranu a samovypínací systém. K funkční výbavě patří i časovač. Svou vyšší cenu toto zařízení tudíž dokáže velmi snadno ospravedlnit a jednoznačně obstojí i při velmi intenzivním provozu.
Recenze Dr. Luft 3 – Nejlepší domácí kyslíkový generátor
Max. průtok: 8 l/min | Koncentrace kyslíku: Max. 93 % | Příkon: 130 W | Rozměry: 36 × 19 × 34 cm | Hmotnost: 6,2 kg | Zvlhčovač: Ano | Hlučnost: Do 40 dB | Cena: 17 990 Kč
- Velmi populární model
- Průtok až 8 l/min
- Koncentrace až 93 %
- Tichý chod
- Nebulizér, ionizátor a další funkce
- Kvalitní zpracování
- Vyšší cena
Tento parádní generátor kyslíku patří rozhodně mezi nejlepší modely, které lze u nás pořídit. Alespoň pokud jde o sféru převážně domácích generátorů. Přístroj s velmi příznačným názvem Dr. Luft 3 má výborné parametry, velmi pohodlné ovládání, a navíc i stylově vypadá, takže doma nebude působit jako pěst na oko. Potěší i velmi nízkou hmotností kolem 6 kg a úspornými rozměry 36 × 19 × 34 cm.
Dr. Luft 3 dokáže poskytnout maximální koncentraci kyslíku až 93 %. Průtok kyslíku pak lze nastavit v rozmezí od 1 do 8 litrů za minutu. To je nadprůměrný průtok, nicméně je třeba mít na paměti, že s vyšším průtokem klesá koncentrace kyslíku. Při maximálním průtoku tak může klesnout i pod 30 %.
Přístroj potěší tichým chodem (do 40 dB) a taky vynikající spolehlivostí a životností. Testován je na 3 000 hodin nepřetržitého provozu a celková životnost generátoru dosahuje až 50 000 hodin. Skvělá je i funkční výbava. Dr. Luft disponuje nebulizérem pro rozprašování jemné vodní mlhy, dále může generovat záporné ionty likvidující viry a zlepšující ovzduší. Samozřejmostí je časovač, SOS tlačítko a praktický je i noční mód se zhasnutým displejem. Přístroj se ovládá prostřednictvím panelu s barevným, velkým a přehledným LCD displejem, ale součástí vybavení je i dálkový ovladač s dosahem cca 20 m.
Tento přístroj může být skvělou volbou pro domácí terapii. Pro alergiky, astmatiky, sportovce – pro prevenci i léčbu nejrůznějších obtíží a posílení organismu.
Recenze Unizdrav – Dostupný, ale výkonný generátor kyslíku
Max. průtok: 5 l/min | Koncentrace kyslíku: Max. 92 % | Příkon: 130 W | Rozměry: 29,5 × 17,5 × 27 cm | Hmotnost: 8 kg | Zvlhčovač: Ano | Hlučnost: Do 45 dB | Cena: 11 480 Kč
- Snadné ovládání
- Výhodná cena
- Průtok až 5 l/min
- Koncentrace až 92 %
- Ionizátor a zvlhčovač
- Vyšší hlučnost
- Pro méně intenzivní použití
Hledáte dostupnější vyvíječ kyslíku pro domácí oxygenoterapii? Pak by vás mohl zaujmout tento model značky Unizdrav, který je vhodný pro prevenci, osoby citlivé na onemocnění dýchacích cest, alergiky, astmatiky a uplatní se i coby součást podpůrné léčby některých onemocnění. Vhodný je i pro sportovce a obecně každého, kdo se chce cítit lépe a dosáhnout lepších fyzických i psychických výkonů. Cena zařízení je poměrně příznivá při zachování solidního výkonu. Nejde tedy jen o dobře vypadající „hračku“, ale skutečně funkční nástroj kyslíkové terapie.
Zařízení má jednoduchý, minimalistický a poměrně nenápadný design v bílé barvě (ale existuje např. i v dřevěném dekoru). Váží cca 8 kg a rozměry činí 29,5 × 17,5 × 27 cm, takže je dost skladný. Ovládá se pomocí přehledného bočního panelu a je zde i LCD displej. V balení je i dálkové ovládání. Obsluha přístroje je poměrně velmi příjemná, snadná. Nabízí přitom i několik přidaných funkcí, jako je ionizátor pro lepší ovzduší a zvýšení absorpce kyslíku a samozřejmě zvlhčovač. A nemůžeme opomenout nejdůležitější parametry… průtok kyslíku dosahuje 5 l za minutu, koncentrace činí 30 až 92 % kyslíku v závislosti právě na nastaveném průtoku. Příkon je přijatelných 130 W.
Domácí generátor kyslíku Unizdrav není určený pro nepřetržitý provoz, spíše pro méně intenzivní použití. Hlučnost je průměrná až trochu vyšší (vzhledem k výkonu a rozměrům). Celkově však jde o velmi dobrý a vysoce hodnocený model.
Nejprodávanější kyslíkové koncentrátory na Heurece
Jak vybrat kyslíkový generátor?
Co je to oxygenoterapie?
Už jste slyšeli o léčbě kyslíkem? Z lékařského hlediska se o oxygenoterapii mluví v případě, kdy lékař naordinuje nutnou inhalaci kyslíku. Především u pacientů s vážnými onemocněními zejména dýchacích cest. Napojení na kyslík, které si ovšem nesmíme plést s umělým dýcháním, může být přechodné a krátkodobě, obvykle během hospitalizace pacienta.
Někteří pacienti s chronickými onemocněními však potřebují být na kyslík napojeni prakticky soustavně. Nutná je tedy i domácí léčba známá jako DDOT (dlouhodobá domácí oxygenoterapie). V takovém případě už musí mít pacient pochopitelně vlastní kyslíkový přístroj a obvykle je na něj vázán i 16 hodin denně s maximálně 2hodinovými pauzami.
Existují však i jiné možnosti využití oxygenoterapie (tedy inhalace kyslíku), která postupně proniká i do wellness sféry. Podávání kyslíku totiž může mít blahodárné a preventivní vlivy i na osoby, které závažnějšími chorobami netrpí anebo mají jen lehčí obtíže. V takovém případě může být na místě uvažovat i o domácím kyslíkovém přístroji. Zatímco pro lékařské DDOT je třeba profesionální model, „hobby“ kyslíkové přístroje pro méně náročné aplikace bývají výrazně cenově dostupnější, menší a snadněji se ovládají.
V našem průvodci se dozvíte. Jaké přínosy může kyslík a oxygenoterapie mít a jak vybrat vhodný kyslíkový přístroj pro domácí použití – ať už pro DDOT nebo jiné, méně závažné, účely.
Jakou má kyslík úlohu v těle?
Kyslík patří mezi základní biogenní prvky v lidském organismu. Kyslík je v největší míře vázaný v zemské kůře, vázaný je i ve vodě. My ho však přijímáme ze vzduchu, kde 21procentním zastoupením představuje druhou největší složku po dusíku.
Denně člověk spotřebuje v průměru 350 l čistého kyslíku a asi 250 ml za minutu – při zátěži však i mnohem více. Tělo si neumí uchovat zásoby kyslíku na víc než pár minut a jeho nedostatek vede nejprve k hypoxii (nedostatek kyslíku) a později anoxii (úplná absence kyslíku). Tyto stavy mají vážné až fatální následky. Jaké úlohy ale kyslík vlastně v těle plní?
- Dýchání: Kyslík je nezbytný pro proces dýchání. Při inhalaci se vzduch obsahující kyslík dostává do plic, kde se kyslík váže na červené krvinky a je transportován do tkání těla.
- Umožňuje metabolické procesy: Kyslík je nezbytný pro oxidativní fosforylaci, proces, který probíhá v mitochondriích buněk. Tam dochází k přeměně živin (zejména glukózy) na energii (ATP) za spotřeby kyslíku. Kyslík je zapojen do metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin. Pomáhá při spalování těchto živin pro produkci energie.
- Podpora imunity: Imunitní systém potřebuje kyslík k vykonávání svých funkcí, jako je likvidace bakterií a virů.
- Podpora nervového systému: Kyslík je nezbytný pro normální fungování nervového systému a mozkových funkcí. Nedostatek kyslíku může vést k poruchám v mozku a jiných tkáních.
Hodnoty saturace kyslíkem
Za normálních okolností a u zdravých jedinců dosahuje saturace kyslíkem hodnot od 95 % do 98 %. V případě například nejrůznějších onemocnění (viz níže) nebo i aktuálních situací může však hodnota saturace klesnout pod „normál“. Výjimečně se může i zvýšit až na 100 %, což obvykle taky značí patologický stav – například otravu oxidem uhelnatým. Častější je však právě pokles pod 95 %.
Při hodnotách kolem 94 až 90 % saturace kyslíkem jde o varovné stavy, kdy je na místě pečlivé sledování saturace a zdravotního stavu a případně přistoupení ke kyslíkové terapii. Hodnoty saturace pod 90 % už jsou závažné a jsou důvodem pro okamžité přivolání lékařské pomoci. Při hodnotách méně než 80 % jde o kritický stav a 60 % či méně už vede ke ztrátě vědomí.
První pomocí při nízké saturaci kyslíkem je pochopitelně dopravení kyslíku do těla právě pomocí kyslíkového generátoru. Dále se však takzvaná hypoxie řeší léčbou základního onemocnění, které ji způsobuje anebo pokročilými metodami přísunu kyslíku, jako je hyperbarická kyslíková terapie, která probíhá v prostředí s vyšším atmosférickým tlakem, anebo i mechanická ventilace – tedy umělé dýchání.
Jak poznat nízkou hladinu kyslíku?
Nižší saturace kyslíkem lze poznat podle fyziologických projevů a příznaků, mezi které patří zejména:
- Zrychlené a obtížnější dýchání (dušnost)
- Zrychlený tep
- Sípání, kašel
- Silné pocení
- Změny barvy pokožky (promodrávání)
- Zmatenost, neklid
Přidávají se i příznaky, jako je kolísání tlaku (nejdříve zvýšení a později pokles) nebo srdeční arytmie, které už však pochopitelně nejsou patrné pouhým okem. Je třeba měření a vyšetření. Ani míru saturace kyslíkem však není nutné odhadovat podle příznaků nebo sekundárních projevů. Existují metody přímého měření.
Nejznámějším, nejdostupnějším a nejjednodušším diagnostickým nástrojem je pulzní oxymetr. Jde o senzor připevňovaný na prst, který v reálném čase ukazuje hodnoty saturace krve kyslíkem (SpO2). Tento přístroj si můžete pořídit domů a stojí jen pár set korun. Složitější a komplexnější jsou laboratorní testy arteriálních krevních plynů. Pulzní oxymetr by však měl mít doma každý, u koho existuje riziko poklesu saturace krve kyslíkem.
Při jakých onemocněních je indikována kyslíková terapie?
Stavy nedostatku kyslíku a nutnost jeho doplnění se pojí s celou škálou nejrůznějších onemocnění. Patří sem především onemocnění dýchací soustavy, srdce a oběhové soustavy, ale i některé jiné choroby a problémy. Pojďme se podívat na nejčastější indikace:
- Hypoxie: Kyslíková terapie je indikována pro pacienty trpícími hypoxií, což je nedostatek kyslíku v tkáních a orgánech. Hypoxie má obvykle příčinu v jiné nemoci nebo situaci (anémie, nadmořská výška, kardiovaskulární nemoci, otrava,…) a rozlišuje se více druhů hypoxií právě podle jejího původu. Například anemická hypoxie, stagnační hypoxie (souvisí s oběhovými nemocemi), histotoxická hypoxie (souvisí s otravami) apod.
- Plicní onemocnění: Pacienti s plicními onemocněními, jako je především chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), plicní fibróza, bronchiální astma apod., velmi často vyžadují kyslíkovou terapii k podpoře dýchání.
- Srdeční onemocnění: Osoby se srdečními chorobami, jako je srdeční selhání, ischemická choroba srdeční nebo hypertenze, mohou mít snížený přísun kyslíku do tkání a potřebují kyslíkovou terapii.
- Poruchy dýchání při spánku: Prospěch z kyslíkové terapie mohou mít i lidé trpící poruchami dýchání během spánku. Typickým příkladem je spánková apnoe. Oxygenoterapie jim pomůže zlepšit kvalitu spánku a snížit riziko komplikací spojených s nedostatkem kyslíku.
- Úrazy: Pacienti s vážnými úrazy (jako jsou popáleniny, poranění mozku,…) nebo v pooperačním stavu mohou mít poruchy dýchání a vyžadovat kyslíkovou terapii k podpoře hojení ran a zotavení.
- Cystická fibróza: Pacienti s cystickou fibrózou (genetickou poruchou, která ovlivňuje plicní funkci) mohou potřebovat kyslíkovou terapii k podpoře dýchání a snížení rizika komplikací spojených s chorobou.
- Výšková nemoc: Tuto nemoc způsobuje nízký tlak kyslíku ve vyšších nadmořských výškách. Postižené osoby mohou potřebovat kyslíkovou terapii k léčbě symptomů, jako jsou bolesti hlavy, zvracení nebo dušnost.
- Chronická hypoxémie: Pacienti s chronickou hypoxémií, tj. dlouhodobým nedostatkem kyslíku v krvi, mohou mít prospěch z dlouhodobé kyslíkové terapie k prevenci komplikací spojených s nedostatkem kyslíku, jako je poškození orgánů.
- Další indikace: Kyslíkovou terapii může lékař doporučit i v řadě dalších situací a nemocí. Může to být například zápal plic, ale taky některé druhy rakoviny či třeba i podpora léčby těžšího průběhu onemocnění Covid.
Využití kyslíkové terapie v prevenci a běžném životě – pro koho je vhodná oxygenoterapie?
Kyslíková terapie s použitím kyslíkového generátoru nemusí sloužit jen při závažných problémech a nemocech. Vhodná může být téměř pro každého, i když jsou zde samozřejmě kontraindikace, mezi které může patřit například epilepsie, zelený zákal, vředové choroby žaludku a některé další stavy a onemocnění.
Kyslík pro lepší psychickou i fyzickou kondici
Obecně však může doplňování kyslíku přispět mnoha benefity i při mírnějších obtížích nebo zcela zdravým osobám. Doplnění kyslíku může vést k omezení některých běžných problémů, jako jsou bolesti hlavy, podrážděnost, únava a vyčerpání, neklid nebo i otoky (zejména kotníků).
Kyslík zlepšuje koncentraci a obecně umožní podávat lepší fyzický i duševní výkon. Může pomáhat regulovat stres a příznivě ovlivňovat psychický stav člověka. Do jisté míry může být kyslíková terapie nápomocná i při některých duševních obtížích – například lehkých depresivních či úzkostných stavech. Přísun kyslíku taky podporuje zdravé trávení a přispívá k silnější imunitě a rychlejší regeneraci. Tyto benefity ocení sportovci, studenti a osoby s duševně náročným zaměstnáním, ale i běžná populace.
Kyslíkem proti stárnutí i chronickým chorobám
Kyslíková terapie je taky jedním z nástrojů tzv. antiagingů, což vlastně není nic jiného než boj proti stárnutí a jeho projevu s cílem dosáhnout prodloužení délky (zejména aktivního) života.
Samozřejmě je kyslíková terapie výhodná pro osoby s nejrůznějšími obtížemi souvisejícími s dýchací soustavou. Patří sem obecně astmatici, alergici, lidé náchylní k infekčním onemocněním dýchacích cest, osoby pracující nebo pohybující se ve znečištěném prostředí apod.
Pro obecnou přínosnost a zdravotní prospěšnost je dnes kyslíková terapie často dostupná nejen na různých klinikách a ve zdravotnických zařízeních, ale poskytují ji taky různá lázeňská a wellness zařízení. Kyslíkový generátor si nicméně můžete pořídit i domů.
Formy kyslíkové terapie
Jak dopravit do těla více kyslíku, ať už z jakéhokoli důvodu? Existuje hned několik možností a forem kyslíkové terapie.
Kyslíková lahev – inhalační kyslík
Nejjednodušším a nejpřenosnějším řešením je použití kyslíkové lahve určené pro inhalaci kyslíku. Tyto lahve mají náustek pro přímou inhalaci a obsahují typicky velmi koncentrovaný kyslík (obvykle 99,5 %). Objem kyslíku v těchto lahvích je obvykle do cca 15 l.
Tyto láhve představují mobilní řešení či jakousi „první kyslíkovou pomoc“. Vhodné jsou zejména pro sportovce, kteří mohou doplnit kyslík před a po výkonu. Taky pro horolezce, letce, ale mohou být k dispozici i osobám, kterým může příležitostně prospět doplnění kyslíku kvůli určitým obtížím např. ve formě alergických či astmatických obtíží, spánkových poruch, depresivních stavů, únavy, vyčerpání apod.
Výhodou je možnost vzít si láhev s sebou kamkoli. Láhev je navíc okamžitě a snadno připravena k použití. Nevýhodou je, že průměrná lahev vydrží maximálně na pár minut – většinou kolem 100 nádechů. Pro delší a častější terapii jsou proto naprosto nevhodné už kvůli poměrně velmi vysoké ceně. Jedna láhev stojí i několik stovek korun.
Kyslíkový generátor
Kyslíkové generátory či koncentrátory, kterými se v tomto článku primárně zabýváme, představují komplexní a účinné řešení pro oxygenoterapii, ať už v domácích podmínkách nebo ve zdravotnickém či jiném zařízení.
Kyslíkové generátory mohou být různě velké a některé jsou poměrně mobilní, ačkoli ne tak jako lahve. Pořizovací cena bývá výrazná. Většinou od vyšších jednotek tisíců Kč až po desítky i stovky tisíc podle toho, zda jde o jednodušší domácí, poloprofesionální či profesionální zdravotnický přístroj.
Generátor však poskytne dlouhodobou nebo i nepřetržitou kyslíkovou terapii. Je tedy vhodný i pro časté, náročné nebo soustavné použití. Používat ho přitom mohou osoby bez zvláštních obtíží v rámci prevence, ale stejně tak i osoby s vážným onemocněním, u kterých je kyslíková terapie nezbytnou podporou životních funkcí.
Hyperbarická oxygenoterapie
Hyperbarická oxygenoterapie už není léčba, kterou byste si mohli naordinovat a podstupovat pomocí domácího přístroje. Jde o pokročilou léčebnou terapii, která se provádí ve speciální hyperbarické komoře. V této komoře je výrazně zvýšen atmosférický tlak – a to na troj nebo čtyřnásobek běžného tlaku. Koncentrace kyslíku v komoře se blíží 100 % a terapie je velmi účinná a intenzivní. Krev je sycena kyslíkem mimořádně efektivním způsobem.
V této komoře se léčí závažné stavy jako různá plicní onemocnění, ale používá se i coby podpůrná léčba popálenin, ran a úrazů, v rámci pooperační rehabilitace, při únavovém syndromu, postcovidovém syndromu apod.
Obecně však lze komoru použít v obdobných případech a pro zisk podobných benefitů jako oxygenoterapii v jiných formách. Výhodou je zmíněná velmi vysoká účinnost, nevýhodou mnohem horší dostupnost i cena této terapie. Podstoupit ji můžete ve zdravotnických zařízeních i na nejrůznějších soukromých a lázeňských klinikách. Domácí použití rozhodně není běžné. Už proto, že cena komory se pohybuje od nižších statisíců Kč výše.
Jak funguje kyslíkový generátor?
Kyslíkový přístroj známý jako generátor či koncentrátor kyslíku je typicky poměrně kompaktní zařízení, které umožňuje neomezené získávání kyslíku. Tím se liší od lahví, které mají z principu věci velmi omezenou kapacitu.
Zjednodušeně řečeno fungují generátory kyslíku jako speciální „čističky“ vzduchu. Zařízené sbírá vzduch z okolí. Ten samozřejmě obsahuje jen kolem 21 % kyslíku, 78 % připadá na dusík a zbytek tvoří další plyny, páry i pevné látky (např. prach, pyl,…). Generátor obyčejný vzduch filtruje od nečistot (HEPA a bakteriální filtry,…), aby byla zajištěna kvalita výstupního vzduchu. Následně využívá technologie separace či koncentrace kyslíku.
Mezi nejběžnější metody patří plynová separace známá jako PSA, která využívá rozdílnou rychlost průniku jednotlivých plynů přes určité materiály. Další možností je membránová separace, kdy se používá membrána (např. syntetický zeolit) se speciálním složením propouštějícím kyslík a zadržujícím ostatní plyny. Tak se k uživateli dostává koncentrovanější kyslík. Ten pacient či uživatel vdechuje prostřednictvím nosní kanyly (tzv. kyslíkové brýle) či kyslíkové masky.
Průtok a koncentrace kyslíku
Průtok vzduchu a míra koncentrace kyslíku jsou pravděpodobně nejdůležitější parametry související s kyslíkovými generátory.
Průtok označuje, jaké objemové množství vzduchu je zařízení schopné dodávat uživateli nebo uživatelům v případě generátoru pro dvě nebo více osob. Tato hodnota se udává v litrech za minutu. Kolik je tak akorát?
Pro pacienty závislé na prakticky nepřetržité dodávce kyslíku jsou potřebné výkonné přístroje schopné soustavného chodu a zároveň zabezpečující průtok i kolem 10 l za minutu. Pro preventivní a méně náročné či časté použití (minuty až pár hodin denně) mohou být dostačující domácí modely i s nižším průtokem do 7 nebo 5 l za minutu. V případě závažnějších onemocnění určuje dobu napojení na kyslík lékař a podle toho je pak třeba vyhodnotit potřebu průtoku.
Průtok je typicky regulovatelnou veličinou, proto můžete na zařízení obvykle nastavit průtok v rozmezí od např. 1 l do max. hodnoty podle aktuální potřeby. U modelů pro dva uživatele se celkový průtok dělí mezi oba pacienty. To znamená, že má-li zařízení max. průtok 10 l/min a jeden pacient využívá 6 l/min, pro druhého „zbývá“ výkon do 4 l/min.
Koncentrace kyslíku – pozor na klesající hodnoty
Stejně zásadní jako průtok je i koncentrace kyslíku. Za minimální hranici lze považovat koncentraci 90 %. Kvalitní přístroje umožňují dýchat ještě koncentrovanější kyslík s hodnotami 93 nebo i 95 %. Zde je nutné dávat pozor na to, že zejména dostupnější domácí přístroje poskytují nekonstantní koncentraci kyslíku. Ta se odvíjí od nastaveného průtoku.
Na papíře mohou vypadat velmi dobře hodnoty slibující např. maximální průtok 8 l/min a maximální koncentraci 93 %. Avšak této koncentrace může přístroj dosahovat třeba jen při průtoku do 1 či 2 l/min a dále má koncentrace klesající křivku, která se může u nejvyššího průtoku zarazit u hodnot v řádu nižších desítek procent – tedy ne až tak daleko od běžné koncentrace kyslíku ve vzduchu. Řečeno s nadsázkou jde pak jen o „zahuštěnější vzduch“.
Tento jev je nicméně běžný u většiny dostupnějších domácích modelů. Schopnost udržovat konzistentní a vysokou koncentraci kyslíku nad 90 nebo 93 % mají především dražší a profesionální modely. Záleží tedy na tom, za jakým účelem přístroj pořizujete. Pro běžné použití a preventivní nebo méně náročnou kyslíkovou terapii mohou být i modely s kolísající koncentrací dostačující. Problém může vyvstat zejména v případě závažných onemocnění a např. soustavné potřeby příjmu kyslíku.
Mobilita generátorů kyslíku
Kyslíkové přístroje mohou mít velmi rozmanitou škálu podob. Pořídit si můžete malý, velmi kompaktní a prakticky přenosný generátor kyslíku, ale taky profesionální, rozměrný aparát vhodný především pro stacionární použití.
Mobilní modely mohou mít i „cestovní“ povahu a vzít si je například můžete do auta (a zapojit do 12V zásuvky) nebo i do letadla (je třeba, aby byl generátor schválený pro tento typ přepravy). Tento druh přístrojů je řešením pro pacienty, kteří jsou na kyslíkovou terapii odkázaní.
Větší a velké stacionární modely se používají v domácnostech spíše již ležících pacientů (anebo naopak těch, kteří nevyžadují soustavnou terapii), ale taky v různých zdravotnických zařízeních, od nemocnic až po soukromé kliniky, v salónech krásy, wellness a spa centrech apod.
Bateriové i síťové řešení
Před tím, než si pořídíte kyslíkový přístroj pro domácí použití, rozhodně uvažujte o požadavcích na mobilitu. Některé modely umožňují bateriové napájení – potažmo nabízejí kombinované napájení, tedy možnost volby mezi bateriovým a síťovým napájením podle situace. To je velmi výhodná varianta.
Větší, ale stále mobilní, zařízení mohou mít podvozek. Tedy kolečka, která umožňují omezený pohyb například mezi patry a částmi kliniky či nemocnice při cestách na vyšetření nebo po domově. S mobilitou samozřejmě souvisí i rozměry a hmotnost.
Jak velké jsou kyslíkové generátory?
Logicky budou těžší stacionární modely. Ty mohou mít od cca 10 kg až po 30 i více kg v případě výkonných modelů nebo generátorů určených třeba i pro víc uživatelů současně. Modely nad cca 15 kg již typicky mívají zmíněný podvozek pro snazší přepravu. Naopak mobilní a lehké osobní domácí generátory mívají pod 10 kg. Často jen kolem 6 kg nebo v některých případech i méně.
Rozměry jsou velmi variabilní, ale domácí generátory kyslíku mívají nejčastěji podobu „krabice“ o nejdelší straně kolem 30 cm.
Jsou generátory kyslíku hlučné?
I když se hlučnost může jevit jako druhořadý faktor, ve skutečnosti může být poměrně důležitá, zvláště pro pacienty, kteří musejí být na kyslík připojení často – a to i během noci.
Koncentrátory obecně jsou poměrně tichá zařízení a v běžném denním ruchu je jejich hlučnost relativně nevýrazná. Ty tišší se drží na hladině kolem 40 dB nebo i méně. To zhruba odpovídá hluku lednice. V noci má však uživatel tuto „lednici“ obvykle v bezprostřední blízkosti a hluk již může být obtěžující. Zejména u hlučnějších modelů, které překračují hranici kolem 45 dB.
Tuto situaci je však možné řešit i použitím prodlužovací kanyly. Pokud by hluk generátoru byl pro někoho příliš rušivý, lze ho umístit do jiné místnosti.
Pulzní mód, nebulizér, zvlhčovač a další vybavení
Profesionální i domácí oxygenerátory mohou mít i různé další funkce a vybavení nebo příslušenství. Poměrně zásadní úlohu má zvlhčovač. Ten bývá velmi častou součástí generátoru kyslíku nebo je možné ho připojit. Dlouhodobý příjem kyslíku totiž způsobuje vysoušení sliznic – ty je tedy třeba zvlhčovat. Nutné je to tím víc, čím déle uživatel či pacient kyslík inhaluje. Zvlhčovač je tedy rozhodně velmi užitečnou a důležitou součástí vybavení generátoru.
Nebulizace a ionizace
Někdy se můžete u vyvíječů kyslíku setkat i s funkcí nebulizace. Jde o rozprašování jemné mlhy vody obvykle obohacené o určitou další látku. Mohou to být éterické oleje v rámci aromaterapie nebo i léčivé látky, které jsou tímto způsobem inhalovány.
Další poměrně populární funkcí je ionizace. Tuto funkci nabízí i mnohé čističky vzduchu a jde o poměrně jednoduchý proces produkce záporných iontů vyvíjených elektrostatickým výbojem.
Ovzduší se zápornými ionty připomíná ovzduší po bouři a uvádí se, že je zdravotně příznivější a má spoustu blahodárných efektů oproti ovzduší s převahou kladných iontů. Ovšem ne pro každého je ionizace příjemná. U astmatiků a citlivých jedinců může nezřídka spíše zhoršit projevy nemoci. Na rozdíl od mnohých čističek je však tuto funkci obvykle možné u generátorů kyslíku vypnout, pokud vám nebude příjemná.
Pulzní mód
Zajímavá funkce výhodná u mobilních modelů fungujících na baterii. Jde o úsporný režim, kdy přístroj rozeznává dechovou frekvenci a kyslík generuje a dávkuje, jen když se uživatel nadechuje. Díky tomu ušetří energii pro delší provoz.
Diskuze a zkušenosti