Natahovače hodinek zajišťují správný chod mechanických hodinek s automatickým nátahem a zároveň jsou pro ně bezpečným úložným místem i vitrínou v době nepoužívání. V dnešním testu se podíváme na různé modely a také si vysvětlíme, jak natahovače hodinek fungují a na co se při jejich výběru zaměřit.
Natahovač až pro 12 hodinek. Má bohatou nabídku funkcí a nastavitelnost každého jednotlivého rotoru. Nabízí rekordní počet 2 200 otáček za den.
Tento natahovač hodinek vyniká svou kvalitou a luxusním vzhledem. Je vyrobený ze dřeva a je možné ho využít až pro tři modely mechanických hodinek.
Nízká cena, malá a skladná velikost a prostor pro jedny hodinky – ideální natahovač pro nenáročné majitele automatických hodinek. Spolehlivý provoz.
Nejlepší natahovače hodinek a jejich recenze
Klarstein Klagenfurt – prostorný a kvalitní natahovač hodinek
Značka: Klarstein | Počet hodinek: 12 | Pohyb: doprava / doleva / střídavě | Max otáček za den: 2 200 | samostatně nastavitelné rotátory: ano | Materiál: dřevo dýha, akryl, samet | Napájení: ze sítě | Ovládání: LCD displej | Funkce: zámek, LED osvětlení, protiskluzové prvky | Přibližná cena: 18 800 Kč
- Luxusní design
- Velký prostor na 12 hodinek
- Kvalitní zpracování i kvalitní motor
- Dobrá cena
- Až 2 2000 otáček s nastavitelností
- Zámek, LED světlo a protiskluzové nožky
- Žádné zásadní
Jako největší natahovač hodinek jsme do našeho srovnání vybrali Klarstein Klagenfurt. S prostorem až pro 12 hodinek bude dobrou volbou pro sběratele nebo i přímo pro šperkařství a hodinářství. Obchodníci a majitelé více kusů automatických hodinek ocení výborný poměr ceny k poskytnutému prostoru – jedná se o jedno z nejvýhodnějších řešení pro hromadné uložení vašich hodinek s pohybovým nátahem.
Zároveň je Klarstein Klagenfurt kvalitní model, který se může pochlubit spolehlivým motorem Mabuchi. Chod je příjemně tichý a není problém tento natahovač umístit třeba i do ložnice. Každý rotor je nastavitelný samostatně. Podporuje pohyby ve směru hodinových ručiček, proti směru hodinových ručiček nebo střídavě. Za den tento výkonný natahovač hodinek vykoná až 2 200 otáček.
Tělo natahovače hodinek Klarstein Klagenfurt je vyrobené z MDF s lakováním / dřevěnou dýhou. Pěnové rotátory jsou potažené černým sametovým polštářem. Vitrína je pak z akrylu. Ve výbavě nechybí zámek proti neoprávněnému přístupu, protiskluzové gumové nožky a LED modré světlo pro efektní nasvícení. Napájení řeší 4 V; 1,2 mAh síťový zdroj. Ovládání je velmi snadné a zajišťují ho digitální dotykové displeje, každý se 6 tlačítky. Displej se nachází ve spodní uzamčené části, zatímco spouštěcí tlačítko a přípojka pro kabel jsou vzadu.
Designhütte Basel 3 – praktický natahovač hodinek
Značka: Designhütte | Počet hodinek: 3 (volba mezi 1 až 6) | Pohyb: doprava / doleva / střídavě | Max otáček za den: 1 800 | samostatně nastavitelné rotátory: ano | Materiál: dřevo dýha, plexisklo, semiš | Napájení: ze sítě | Ovládání: LCD displej | Funkce: úložný prostor | Přibližná cena: 22 000 Kč
- Pro 1 až 6 hodinek
- Praktický šuplík na cennosti
- Dostatečný počet otáček až 1 800
- Samostatně nastavitelné rotory
- Bez technických vychytávek
Designhütte Basel 3 má prostor na 3 automatické hodinky. Seženete ale stejný model také s kapacitou 1, 2 a 6 hodinek. Můžete si vybrat podle toho, kolik kusů potřebujete uložit a udržovat v chodu. Bez ohledu na velikost je vždy každý rotor samostatně nastavitelný. Volit můžete mezi 650, 900, 1 200, 1 500 a 1 800 otáčkami za den, což je naprosto dostačující pro většinu modelů pohybem natahovacích hodinek. Směr otáčení se nabízí samozřejmě po směru a proti směru hodinových ručiček i střídavě.
Kromě rotorů hodinek má Designhütte Basel 3 ještě úložný šuplík. Do této přihrádky můžete umístit šperky nebo třeba další hodinky, které fungují na baterie a nevyžadují pohyby. Vejdou se sem rovnou 4 kusy. Jiné vychytávky však tento natahovač hodinek bohužel nenabízí. Nenajdete na něm zámek ani osvětlení. Pokud však tyto vychytávky nepotřebujete a hledáte jen spolehlivé zařízení, které zvládne spolehlivě plnit funkci natahování a uložení, bude pro vás Designhütte Basel 3 dobrou volbou.
Ovládání probíhá pomocí LCD displeje. Ten je umístěný pod držáky, takže k němu máte snadný přístup a zároveň není příliš nápadný. Napájení je klasicky ze sítě a adaptér najdete rovnou v balení. Natahovač hodinek je vyrobený ze dřeva ve vzoru tmavého dubu a plexiskla. Vaše mechanické hodinky s automatickým nátahem jsou pak uložené na světlé neklouzavé semišové látce.
Klarstein St. Gallen ll Premium – levný a skladný natahovač hodinek
Značka: Klarstein | Počet hodinek: 1 | Pohyb: doprava / doleva / střídavě | Max otáček za den: 1 500 | samostatně nastavitelné rotátory: ano (jen jeden) | Materiál: odolný plast | Napájení: ze sítě | Ovládání: 3 tlačítka | Funkce: LED osvětlení | Přibližná cena: 1 300 Kč
- Nízká cena
- Nezabere místo
- Snadné použití
- Spolehlivý a nastavitelný
- Nástavec i na větší hodinky
- Plastový vhled
Klarstein St. Gallen ll Premium osloví všechny, kdo hledají především kompaktní a cenově dostupné provedení natahovače pro jedny hodinky. Mezi plnohodnotnými, bezproblémovými natahovači představuje jedno z nejlevnějších řešení. Funguje spolehlivě a má plnou nastavitelnost – směru otáčení včetně jeho střídání i počtu otáček za den – konkrétně si můžete vybrat z 650, 900, 1 200 nebo 1 500 TPD.
Ačkoliv je maximálních 1 500 otáček za den dostačující pro naprostou většinu modelů, určitě není od věci si zkontrolovat požadované parametry vašich automatických hodinek. Pokud by náhodu vyžadovaly více, budete muset hledat mezi pokročilejšími typy natahovačů – ty dražší zpravidla mají hodnotu TPD vyšší. V čem však Klarstein St. Gallen ll Premium překonávají konkurenci je dodatečný nástavec, který umožní uložit i větší hodinky. Příjemným překvapením je přítomnost LED osvětlení.
Na výběr máte z více barevných variant – černé, stříbrné, modré a měděné. Tělo je z plastu odolného proti poškrábání. Celkově laciný dojem dělá i plastově vypadající akrylové zavírání. Napájení 4,0 V / 0,55 A je řešené přes adaptér 100-240 V, který je součástí balení. Ovládání probíhá pomocí třech tlačítek. O použitém nastavení vás budou informovat diody – displej zde nenajdete.
Nejprodávanější natahovače hodinek
Jak vybrat natahovač hodinek?
Při nákupu natahovače hodinek byste měli mít jasno, pro kolik hodinek ho budete využívat. Zjistěte si u výrobce / v manuálu, jaké parametry pro natahování (směr a počet otáček za den) vaše hodinky vyžadují. Dále se zaměřte na kvalitu daného výrobku, především na jeho motor. Svou roli samozřejmě hraje také vzhled a praktické funkce jako zámek.
I když cena je zajisté pro mnoho lidí důležitým faktorem, není dobré na natahovači maximálně šetřit. Má totiž zásadní vliv na vaše hodinky, které mají i mnohem vyšší hodnotu.
Co je natahovač hodinek a k čemu slouží?
Natahovače hodinek se používají k hodinkám typu automaty, jinak řečeno automatické hodinky nebo také mechanické hodinky s automatickým nátahem. Ty jsou spojením tradiční řemeslné výroby a technické preciznosti. Na rozdíl od bateriových hodinek, které využívají energii z akumulátoru, mechanické hodinky potřebují pravidelné mechanické natahování, aby zůstaly v chodu. A právě zde přichází na scénu natahovač hodinek, známý také jako watch winder nebo česky slangově vrtič hodinek.
Mechanické hodinky s automatickým natahováním získávají energii pohybem rotoru, který se uvnitř otáčí při přirozeném pohybu zápěstí. Pokud hodinky nenosíte pravidelně, jejich mechanismus se zastaví, což povede k nepřesnostem v ukazování času a nutnosti opětovného nastavování. Nehledě na to, že dlouhodobá nečinnost má negativní vliv na jejich životnost a zabraňuje zatuhnutí. Natahovač hodinek simuluje pohyb zápěstí tím, že otáčí automatické hodinky v různých směrech. Udržuje tak jejich mechanismus v chodu a automatické hodinky zůstávají stále připravené k použití a plně funkční.
Natahovače automatických hodinek jsou oblíbené u sběratelů, kteří mají více kusů hodinek. Využijí je ale i majitelé jediného kusu, kteří nenosí každodenně své mechanické hodinky s automatickým natahováním. Samozřejmostí jsou pak u prodejců a obchodníků s automatickými hodinkami.
Konstrukční řešení
Natahovače hodinek mají podobu uzavíratelné skříňky. Ta může být buďto volně umístěná nebo vestavěná jako trezor.
Pevné trezorové řešení je samozřejmě bezpečnější vůči krádežím. Avšak také výrazně finančně i instalačně náročnější a neumožňuje manipulaci. Používá se především u luxusních a velmi drahých modelů například v klenotnictví. Pro běžné domácí potřeby se spíše hodí přenosná řešení, jelikož většina majitelů automatických hodinek vyžaduje po natahovačích primárně zajištění funkčnosti pomocí automatických pohybů.
Počet otáček a směr rotace natahovače hodinek
Směr a počet otáček za den jsou klíčové parametry, které určují, zda bude natahovač správně fungovat s konkrétním modelem hodinek. Různé značky a modely hodinek mají různé požadavky na pohyb. Doporučujeme si předem vyčíst a dohledat v manuálu nebo u výrobce konkrétní vhodné pohyby. Pokud však plánujete rozšiřovat svou sbírku a tudíž při nákupu ještě nevíte, jaké požadavky budou mít všechny vaše budoucí hodinky, je dobré si zvolit co nejvíce flexibilní a univerzální provedení.
Otáčení může být ve směru hodinových ručiček, proti směru hodinových ručiček nebo střídavé. Mezi nejvíce univerzální modely samozřejmě patří natahovače hodinek, které směr střídají.
Počet otáček za den (TPD – turns per day) musí být u dobrých natahovačů možné nastavit. To je důležité pro kompatibilitu s různými značkami a modely automatických hodinek. Tento počet se obvykle pohybuje mezi 500 a 1200 otáčkami za den, ve většině případů v rozmezí 650 až 800 za den. Výrazně více otáček, než je nutné pro natažení, je zbytečné a z dlouhodobého hlediska jen způsobuje nadbytečné opotřebení mechanismu. Naopak málo otáček nemusí stačit k udržení chodu vašich automatických hodinek.
Nastavení a ovládání
Směr a počet otáček za den se na natahovači pro hodinky nastavuje buďto manuálními spínači / knoflíky, nebo digitálně přes displej. Jak je očekávatelné, displej je výsadou spíše pokročilejších modelů.
Mezi zajímavé funkce patří například přednastavené a velmi univerzální režimy pohybu nebo pokročilé časování startu / vypnutí. Bez těchto vychytávek se ale hravě obejdete.
Efektním a mnohdy i praktickým prvkem je vnitřní osvětlení. Pokud budete mít natahovač automatických hodinek umístěný na frekventovaném místě, vybírejte mezi modely, které mají protiskluzové prvky. Další bezpečnostní funkcí je pak zámek. I když se v žádném případě nejedná o trezor, zvláště u přenosných typů, poskytuje alespoň základní ochranu proti snadnému odcizení vašich hodinek.
Kvalita a zpracování motoru
Jedním z velmi důležitých aspektů při výběru natahovače hodinek je jeho motor. Ten ovlivňuje výkon, spolehlivost a životnost nejen samotného vrtiče, ale i uvnitř umístěných automatických hodinek. Při dlouhodobém uložení mohou nevhodné pohyby poškodit jejich mechanismus. Zásadní vlastnosti motoru natahovačů hodinek jsou plynulost, pravidelnost otáčení a absence vibrací.
Dobré motory také zajistí tichý chod. Nevyrušují ani při umístění v ložnici. U levných a nekvalitních zařízení je naopak běžné, že je provoz hodně slyšitelný a obtěžující. Bohužel výrobci zpravidla počet decibelů pro možnost vzájemného porovnání neuvádějí.
Spolehlivé motory jsou rovněž jednodušší na údržbu a energeticky méně náročné. Na oba tyto aspekty se ještě v závěru článku povídáme samostatně.
Mezi nejčastěji používané a spolehlivé motory patří například Seiko nebo Mabuchi.
Počet hodinek v natahovači
Výrobci vrtičů hodinek samozřejmě myslí i na sběratele a majitele většího počtu automatických hodinek – na trhu najdete modely nejen pro jedny hodinky s automatickým natahováním, ale také výrobky s opravdu velkou kapacitou. Dokonce i s prostorem třeba na 18 automatických hodinek.
Samozřejmě platí úměra, že čím větší kapacitu natahovač hodinek má, tím zabere více místa a tím je dražší. Zpravidla ale vyjde cenově lépe si koupit jeden velký model než několik menších. Pokud víte, že budete svou sbírku hodinek rozšiřovat, můžete rovnou investovat do provedení s větším počtem rotorů; třeba i skrytých, aby na hodinkovém natahovači nebyla prázdná místa.
U natahovačů hodinek je zásadní, aby každý rotor fungoval samostatně a měl nastavitelný svůj vlastní pohyb a počet otáček. Díky tomu bude možné pohromadě umístit automatické hodinky s různými nároky na natahování.
Velikost a hmotnost hodinek v natahovači
Standardní natahovače na mechanické hodinky s automatickým nátahem jsou schopné zvládnout zatížení cca 250 g na jeden rotor, což je plně dostačující (středně těžké automatické hodinky mívají 80 až 160 g). Pokud vybíráte mezi základními levnějšími modely, raději si parametry nosnosti ověřte již od hmotnosti hodinek 150 g. Naopak prémiová mechanika dokáže bez obtíží otáčet klidně až 500 g.
Některé natahovače mají omezený prostor, který nemusí pojmout hodinky s větším průměrem pouzdra. Při výběru natahovače je dobré zkontrolovat, zda odpovídá rozměrům vašich hodinek, zejména pokud máte nadrozměrný model s více než 50 mm. Někdy mají watch winder rovnou v balení přídavné / výměnné nosiče pro atypicky velké automatické hodinky.
Design natahovačů hodinek
Natahovače automatických hodinek plní nejen praktickou funkci. Váš watch winder bude hodinky také prezentovat a poslouží jako podstavec a vitrína pro jejich vystavení; ať už v soukromé sbírce nebo přímo v komerčním sektoru. Ačkoliv ve většině recenzí například z oblasti elekroniky nabádám, že design hraje až druhořadou roli po funkčnosti, zde stojí na stejné úrovni a neměly byste ho podceňovat. Pokud nezavřete natahovač někam do skříně, stane se poměrně výraznou dekorací vašeho interiéru.
Materiálové zpracování
Pouzdro natahovače je často vyrobeno z plastu, ze dřeva (celistvého nebo z dřevěných desek potažených dekorem), z kovu či z kombinace těchto materiálů. Dřevěné modely působí nejvíce luxusně a nejlépe plní funkci dekorativního prvku, zatímco kovové poskytují nejvyšší odolnost. Obě volby jsou však v oblasti designu a pevnosti na vysoké úrovni. Plastové modely jsou obvykle lehčí a cenově dostupnější, ale mohou být méně odolné a také méně vzhledově atraktivní.
Namáhané a zásadní díly, jako jsou panty, by měly být z kovu. Plastové mají výrazně menší životnost.
Vnitřní část natahovače, která drží hodinky na místě, je obvykle vyrobena z měkkých materiálů, jako je semiš, samet nebo měkká pěna. Tyto materiály chrání hodinky před poškrábáním a zajišťují jejich pevné uchycení během otáčení. V praxi žádný z použitých materiálů není zásadně špatný a volba se odvíjí spíše od designových preferencí.
U průhledné přední vrstvy rozlišujeme podle materiálů dva základní typy:
- Plast: Ochranný průhledný kryt z akrylu, plexiskla a podobných plastů najdete i u prémiových modelů. Ačkoliv byste pro své poklady určitě čekali více prémiový a luxusní materiál, má plast jednu zásadní výhodu – nerozbitnost a pružnost. Pokud by se náhodou stalo, že natahovač hodinek spadne, nedojde k rozbití a je větší pravděpodobnost, že vaše automatické hodinky přežijí bez úhony. Také má značně menší hmotnost. Natahovač hodinek většinou přemisťovat nebudete, ale v případě manipulace oceníte každý chybějící kilogram – zvláště u modelů pro více kusů. Naopak nevýhodou je snadnější poškrabání.
- Sklo: Samozřejmě natahovače hodinek nepoužívají běžné sklo, které by se při prvním ťuknutí rozbilo. Najdete na nich speciální minerální skla, která mají zvýšenou odolnost proti nárazu, byť menší než akryl. Naopak jsou méně náchylné k poškrabání. I po letech vypadají dobře a snadno se udržují. Tento prémiový materiál je zároveň také hodně těžký a zvyšuje hmotnost celého výrobku.
Napájení natahovačů hodinek
Rotory samozřejmě potřebují ke svému pohybu pohon. Natahovače hodinek můžeme podle zdroje energie rozdělit do dvou kategorií: napájené ze sítě a pomocí výměnných akumulátorů. Občasně se můžete setkat s nejuniverzálnějším provedením, které podporuje oba způsoby.
Natahovače hodinek s napájením ze sítě
Natahovače hodinek se zapojením do zásuvky jsou nejčastější a nejoblíbenější typ. Zajišťuje nepřetržitý provoz bez nutnosti výměny akumulátorů, tudíž bez starostí s jejich neustálým dobíjením nebo nakupováním. Z dlouhodobého hlediska je cena za spotřebovanou elektřinu nižší než za pořizování baterií. Navíc síťový natahovač hodinek umožňuje provoz i náročnějších modelů s více rotory či silnějším motorem pro těžší automatické hodinky. Logicky ale tento typ napájení vyžaduje přístup k elektrické zásuvce, což omezuje jeho použití na cestách a při transportu. Přítomnost kabelů může být esteticky rušivá.
Akumulátorové natahovače hodinek
Bateriové natahovače hodinek jsou ideální pro použití na cestách nebo v místech bez přístupu k elektrické síti. Jejich dojem nekazí přítomnost kabelů. Avšak při používání doma nebo v obchodech jsou s věčně docházejícími bateriemi jen starosti a zbytečné náklady – finanční i časové.
Péče o hodinky v natahovači
Hodinky by měly být před umístěním do natahovače vždy čisté a suché. Po uložení se již o čištění příliš starat nemusíte – natahovače hodinek jsou uzavřené, aby se dovnitř neprášilo. Samotné natahovače hodinek se udržují v čistotě snadno; stačí je otřít hadříkem jako většinu pevného nábytku.
Jednou za čas není od věci zkontrolovat, zda automatické hodinky stále bez problému fungují a tudíž zda natahovač hodinek plní svou funkci. Ještě stojí za připomenutí, že před umístěním je důležité prozkoumat a správně nastavit parametry směru pohybu a počtu otáček za den.
Pokud máte akumulátorový model, nezapomínejte hlídat i chod samotného natahovače hodinek a včas měnit baterie. Jinak kvalitní model se spolehlivým motorem vydrží pracovat mnoho let a nevyžaduje vaši pozornost.
Diskuze a zkušenosti