Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Nejlepší navigace do telefonu roku 2024

Dovedete si představit, že byste měli vyrazit na neznámé místo jen s mapou v kapse a bez navigace? Pro mnoho z nás je to už naprosto nemožný úkol, neboť jsme si na pohodlí automatického navádění zcela zvykli.

Mnoho let si navíc nemusíte kupovat navigaci od specializovaných firem, ale lze pro navigační servis využít i chytrý mobilní telefon s GPS čipem. Navigaci tak můžete mít úplně zdarma. Tenhle článek vás seznámí s těmi nejlepšími, jaké můžete při bloudění ve svém chytrém zařízení používat.

V zahraničí raději bez dat

Připomeňme, že některé navigace v mobilu bývají často závislé na připojení k internetu, a tedy na vašich datech. To je na jednu stranu výhodné, neboť se vám vždy zobrazí aktuální situace na silnicích s objížďkami, uzavírkami, novými silnicemi a případně se zácpami.

Na druhou stranu, pokud není dispozici připojení k internetu, pak některé navigace nefungují, a to může být velký malér. To samé se vám může stát, jestliže vyčerpáte objem dat, který máte od svého operátora, a další data si nechcete dokupovat.

Stejně tak v zahraničí, kde jsou data pěkně drahá, je lepší se spolehnout na navigaci, která pracuje i v režimu offline – tedy bez internetového připojení. Naštěstí se i takové najdou: je si ale nutné potřebné mapy vždy stáhnout dopředu. Tyto navigace umožňují také propojení řidičské komunity mezi sebou a sdílení důležitých dopravních informací, jako třeba informace o provozu nebo informace o cenách paliv.

Nejoblíbenější navigace v mobilu

Logo Název specifikace (pro Android) Hodnocení na Google Play Hodnocení na App Store
1 Recenze Google maps Google Maps Počet stažení: 9 milionů
Offline: ANO
Základní velikost aplikace: 40 MB
4,2
Stáhnout pro Android >>
4,7
Stáhnout pro iOS >>
2 Recenze Waze Waze Počet stažení: 7 milionů
Offline: NE
Základní velikost aplikace: 59 MB
4,6
Stáhnout pro Android >>
4,8
Stáhnout pro iOS >>
3 Recenze Sygic Sygic Počet stažení: 1,3 milionů
Offline: ANO
Velikost aplikace: 64 MB
4,4
Stáhnout pro Android >>
4,6
Stáhnout pro iOS >>
4 Recenze Here WeGo Here WeGo Počet stažení: 425 tisíc
Offline: ANO
Velikost aplikace: 22 MB
4,4
Stáhnout pro Android >>
4,1
Stáhnout pro iOS >>
5 Recenze GPS Navigation GPS Navigation Počet stažení: 205 tisíc
Offline: ANO
Velikost aplikace: 41 MB
4,2
Stáhnout pro Android >>
6 Recenze Offline Maps & Navigation Offline Maps & Navigation Počet stažení: 160 tisíc
Offline: ANO
Velikost aplikace: 69 MB
4,7
Stáhnout pro Android >>
7 Recenze Mapy.cz Mapy.cz Počet stažení: 51 tisíc
Offline: ANO
Velikost aplikace: 20 MB
4,5
Stáhnout pro Android >>
4,7
Stáhnout pro iOS >>

Google maps

Mapy od společnosti Google je patrně tou nejrozšířenější navigací (stahujte pro iOS), většinou ji totiž najdete již předinstalovanou ve všech mobilních telefonech. Pro její využívání ani není třeba být neustále připojen k internetu, neboť lze mapy dopředu stáhnout

Tahle aplikace umožňuje nastavit si několik významných míst, jako je třeba domov nebo práce. Navigovat lze autem, vlakem, pěšky, na kole nebo letecky. Díky tomu, že je navigace online, se dozvíte důležité informace o hustotě provozu a silničním dění.

Waze

Navigace Waze poskytuje přístup k obrovské komunitě řidičů, kteří mezi sebou sdílejí informace o dopravním provozu. Díky spolupráci všech jsou tak mapy zcela aktuální, a navíc se dozvíte, kde je zácpa nebo kde na vás číhá silniční kontrola.

Ovládání navigace (stahujte pro iOS) je v českém jazyce a je velmi intuitivní. Vyhledávat můžete i pomocí hlasového vyhledávání, přičemž navigace vám najde také nejbližší parkoviště a sdělí, za jak dlouho z něj dojdete k cíli pěšky. Aplikace bude s vámi hovořit mnoha různými hlasy: v češtině je mužský a ženský. Dále je zajímavé propojení se sociálními sítěmi, díky němuž můžete dát třeba svým přátelům automaticky vědět, kdy dorazíte na místo.

V navigaci si lze nastavit nejčastější místa, kam jezdíte, či si ji propojit s událostmi z Facebooku. Waze je založena hlavně na spolupráci řidičů, informace se sdílejí pomocí tlačítka s bublinou. Po kliknutí můžete snadno poslat informaci o koloně, o policii na silnici, o nehodě, jiném nebezpečí, cenách paliv či třeba chybě mapy.

Sygic

Navigace Sygic je jednou z nejužívanějších navigací na světě. Funguje na offline bázi, přičemž po instalaci aplikace si vyberete, které národní mapy si chcete stáhnout. Musíte tedy počítat s tím, že program zabere více místa na daném úložišti.

V aplikaci (stahujte pro iOS) si můžete nastavit adresu domů a do práce, tedy na dvě místa, kam jezdíte nejčastěji. Sygic vyhledává kromě běžných adres také mezi turistickými pamětihodnostmi, restauracemi, čerpacími stanicemi a místy k parkování. Navigace umožňuje také přepnutí na chůzi.

Představení a srovnání tří nejlepších mapových aplikací na cesty najdete na webu Zahorami.cz. Jejich výhodou je, že fungují offline a svým zpracováním usnadňují turistickou navigaci ať už podle značek nebo bez nich.

Here WeGo

HERE WeGo umožňuje navigovat na cestu autem, pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou. Here WeGo funguje nejenom coby aplikace, ale i v prohlížeči v desktopu na adrese https://wego.here.com.

Aplikace (stahujte pro iOS) naviguje standardně v angličtině, velmi snadno si však stáhnete ještě další hlasy. Pro češtinu je k dispozici žena. Pokud chcete navigaci využívat v režimu offline, musíte si stáhnout mapu své oblasti. Mějte ale na paměti, že pro Českou republiku je třeba 570 MB prostoru.

GPS Navigation

Aplikace GPS Navigation vám dopřeje zobrazení v 2D i 3D, případně si můžete zobrazit mapu terénní, satelitní nebo hybridní. Navigace je zdarma, ale musíte v ní strpět reklamní proužek. GPS Navigation je propojena s klasickou navigací Google Maps, takže nabízí možnost navigace v autě, pěšky nebo hromadnou dopravou.

Náš tip

Chodíte rádi na výlety nebo často cestujete? Pro takové chvíle doporučujeme nejlepší spací pytle, stany, termosky a termohrnky včetně bluetooth reproduktorů.

Offline Maps & Navigation

I navigace Offline Maps & Navigation nabízí offline mapy. Na začátku používání si stačí zvolit oblast, kterou potřebujete a po stažení máte možnost program vesele používat. Navigace se rovněž těší velké řidičské oblibě.

Umožňuje totiž sdílet video natočené kamerou ve voze, přičemž navigaci lze přepnout do režimu přes celý displej, takže bude zobrazena pouze rychlost, informace o případném omezení rychlosti, za jak dlouho bude odbočka a čas dojezdu.

Po přepnutí na základní displej také zjistíte, jak je daleko nejbližší parkoviště, a také to, jak daleko se nachází nejbližší čerpací stanice včetně ceny pohonných hmot. Benzinku si lze dokonce přidat jako bod, který chcete projet.

Mapy.cz

Příkladem šikovné navigace mohou být třeba Mapy.cz od Seznamu (stahujte pro iOS). Jde o navigaci a mapy, které jsou k dispozici zcela zdarma, ale přitom nabízejí skutečně hodně funkcí a nástrojů. Navigaci si můžete personifikovat tím, že se přihlásíte ke svému účtu na Seznamu. Po spuštění navigace se následně zobrazí mapa na aktuálním místě, kde se právě nacházíte.

Místa vyhledáváte snadno tak, že kliknete do políčka s lupou a vepište hledané místo. Jakmile začnete výraz vepisovat, aplikace vám začne sama nabízet místa. Po vyhledání lokality se lze nechat do tohoto místa navigovat tím, že kliknete na položku Trasa autem. Případně je možné si nechat zjistit trasu pěšky, na kole, na běžkách nebo dokonce po vodě.

Dále si můžete nastavit třeba body, přes které má trasa vést, nebo to, že nechcete jet po dálnici. Pro hlas navigace je možné si volit ze dvou českých hlasů, nebo několika hlasů anglických, německých, polských a ruských. Trasu si lze uložit pomocí nástroje Stopař, díky čemuž budete mít uložené veškeré podrobnosti o trase.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.2 (100 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Při psaní recenzních a srovnávacích článků zjistíte, kolik toho ještě nevíte. A to mě na této práci baví, cítím totiž potřebu se neustále vzdělávat. A co víc – být součástí webu, jako je Testado, je pro copywritera velkou příležitostí se posouvat dál.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jitka (15. 10. 2019 10:10)

Dobrý den, prosím poradí mi někdo aplikaci na kolo, která by fungovala podobně jako Waze? Tudíž bez spotřeby dat, ale i pro cyklostezky.

Odpovědět
Uživatel
Daniel (3. 2. 2020 21:02)

Mapy.cz od Seznamu. Jsou turistické, jsou tam značeny cyklostezky. Perfektní plánovaní a když si je stáhneš, tak jsou offline.

Odpovědět
Uživatel
Pavel (14. 10. 2019 20:10)

Děkuji Míšo.

Odpovědět
Uživatel
Katka (29. 8. 2019 11:08)

Máte v té tabulce chybu. Waze není offline.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (30. 8. 2019 07:08)

Dobrý den, opraveno, děkujeme.

Odpovědět
Uživatel
Katka M. (15. 8. 2019 15:08)

Dobrý den, já v autě používám a mohu doporučit navigaci MAPFACTOR NAVIGATOR. Škoda, že tu jste netestovali, vždyť v Obchodě Play má 4,5*, tak by bylo zajímavé srovnání s ostatními. Funguje offline a je zdarma. Já používám na Androidu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigato, přítel má iPhone, tam už je taky (https://itunes.apple.com/cz/app/mapfactor-gps-navigation-maps/id1249314050). A znám i další lidi, kteří používají.

Odpovědět
Uživatel
Zdeněk (23. 2. 2022 10:02)

MapFactor mám delší dobu. Strašně mě zlobil na konci D11, kdy jsem potřeboval na jižní spojku. Vždycky se ztratila, až po restartu a někde daleko za Průmyslovou se chytla. Druhý zásadní problém, tunel Blanka, konkrétně nájezdy do něj, děs. Celkově navigace nevypočítává trasy po Praze vůbec efektivně. (pravidelně aktualizováno, trasy správně nastavené)

Odpovědět
Uživatel
Štefan Jančička (1. 9. 2019 16:09)

Dobrý deň. Tiež frčím na NAVIGATORi a vždy ma doviedla do cieľa.Dokonca zakúpením android autorádia s navigáciou som originál po odskúšaní nahradil Mapsfaktorom.Určite by v teste zamiešala karty.Samozrejme aj hore uvedené navigácie sú ok a dokonalá navi pre všetkých neexistuje. A LOCUS používam iba na turistiku.A želám kilometre bez nehody.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (15. 8. 2019 16:08)

Dobrý den, děkujeme za pěkný komentář.

Odpovědět
Uživatel
menero (28. 4. 2019 07:04)

Nevíte která navigace mi bude makat v China ?Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (30. 4. 2019 15:04)

Dobrý den, trošku jsem pročítal internet a lidé doporučují OsmAnd — Offline cestovní mapy a navigace, která funguje i offline: Pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.osmand, pro iOS: https://itunes.apple.com/us/app/osmand-maps-travel-navigate/id934850257

Odpovědět
Uživatel
Radomír (24. 6. 2019 10:06)

Ano, přidávám se. Osmand používám léta, vše je offline a zdarma, mapy se stále aktualizují, v terénu mnohdy podrobnější než google mapy. Velmi dobré jak na navigaci v autě (včetně hlasového navádění, upozorňování na přejezdy, přechody, překročení rychlosti atd.) ale i na turistiku. Ale méně už se hodí na turistiku v ČR podle značených turistických cest, protože tato naše barevná označení cest obsahují jen z části. Využívám i moduly pro vrstevnice při turistice a pro námořní mapy při jachtingu. Když jedeme na dovolenou, stáhnu si i wiki moduly pro danou zem a mám tak zároveň jednoduchého průvodce.

Odpovědět
Uživatel
Zdeněk (13. 2. 2019 20:02)

Odskoušeno super navigace co se týče navigování tak i grafiky. Magic Eartrh.Doporučuji skusite a jste její.

Odpovědět
Uživatel
Petr Šmeral (6. 2. 2019 17:02)

Za moji navigaci jedině Waze po ČR. V zahraničí bych volil Sygic, protože umí offline.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (6. 2. 2019 17:02)

Také mám v oblině Waze :) Ale poslední dobou není špatný ani Google.

Odpovědět
Uživatel
martin (29. 8. 2018 07:08)

No, Locus hlavně není navigace do auta, v autě je to úplně na dvě věci...Ovšem i tak je výběr docela zajímavý a určitě si ho nikdo nezaplatil - jsou tu tři navigace od Google, dvě od Sygicu a k tomu Here a Mapy...Navigace v autě je u Map podobně tragická jako u Locusu - proč chybí ty navigace, které navigovat opravdu umí? Tomtom, iGo, Navigon, Dynavix...Můj pohled je, že výběr rozhodně nezahrnuje to nejlepší, co se dá pořídit.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (30. 8. 2018 14:08)

Dobrý den, děkujeme za názor a doporučení, které bude pro čtenáře třeba i přínosné.

Odpovědět
Uživatel
Jiří (10. 7. 2018 07:07)

A co Locus Map ? Obecně považovaný za nejlepší a najuniverzálnější navigaci (pro auta s omezením ale funguje)

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (10. 7. 2018 07:07)

Dobrý den, děkujeme za Váš příspěvek, i tahle navigace nevypadá vůbec špatně. My jsme spíše vybrali takové, které máme hodně ověřené.

Odpovědět
Uživatel
Jiří (13. 7. 2018 08:07)

Vidíte... Mnohé z těch co uvádíte jsou podle mne prakticky neznámé. Zato uživatelů Locusu znám plno a jejich počet stále roste.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (13. 7. 2018 09:07)

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Ono bohužel nelze vyhovět všem, to by byl článek nekonečný. Každému holt vyhovuje něco jiného a co člověk, to jiný pohled :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář