TOP 10 nejlepších PC her roku 2016

Hraní počítačových her bezesporu patří mezi milé záliby, kterým rádi věnují svůj volný čas děti i dospělí. Videohry dokáží svojí atmosférou člověka téměř zcela vymanit ze strastí dnešního světa, a tak není problém se během chvíle stát policistou, zemědělcem nebo třeba i obávaným gangsterem či nelítostným diktátorem. Může za to široká škála herních stylů a vývojářských studií z celého světa, které dennodenně lamentují nad tím, jak co nejlépe uspokojit potřeby zákazníků, tedy rozmazlených hráčů.

Jelikož je každý člověk úplně jiný, i ve světě počítačových her existuje několik odlišných herních stylů, aby si tak každý mohl vybrat to své. Hraní na hrdiny s možností vylepšování dovedností a předmětů nese označení RPG, v případě online připojení MMORPG. MOBA styl je označován za koridorová klání, akčním střílečkám z pohledu první osoby se říká zkratkovitě FPS, rozvážnému budování a rozhodování zase strategie, přičemž na trhu jsou k mání také různé závodní hry a sportovní simulátory. Herních stylů je samozřejmě mnohem víc, ale ty zmíněné patří mezi vůbec nejpopulárnější.

V naší desítce nejsou určitě zahrnuty všechny hry, které byste si přáli. Každý má úhel pohledu jiný a dává přednost svému výběru. I tak jsme se ale pokusili vybrat desítku nejpopulárnějších her uplynulého roku, které bodovaly v recenzích, a také si je valná většina hráčů chválila. Náš výběr tedy berte jako inspiraci, se kterou chybu zaručeně neuděláte.

1. The Witcher 3: Wild Hunt

HW náročnost: 9/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

I v dalším dílu veleúspěšné RPG série Zaklínače na vás čeká otevřený svět plný života a napínavého příběhu. Mimo hlavní úkoly lze plnit i ty vedlejší, za které budete odměněni různými předměty a herní měnou. V roli Geralta z Rivie si tak v Zaklínači 3: Divoký hon užijete velké dobrodružství plné napínavé akce a kvalitních dialogů. Samozřejmostí je široká škála zbraní, které lze upravovat a porůznu vylepšovat. Opomenout nelze ani magické schopnosti hrdiny, které se v boji proti drsným bossům vždy hodí. Před koupí počítejte s velkou HW náročností, přičemž upozornit musíme i na četné množství dialogů, u jejichž čtení strávíte poměrně dlouho dobu. Příběh je v případě Zaklínače zkrátka důležitý, tudíž přeskakování hovorů mezi jednotlivými postavami není žádoucí. Tímto způsobem byste se totiž připravili o herní zážitek, kterým Geraltovo klání bezesporu je.

2. Overwatch

HW náročnost: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Na tento akčně laděný a tuze ztřeštěný titul se čekalo dlouho. Po několika veřejných i neveřejných testování jsme se ale nakonec přece jenom dočkali. Overwatch je zahalen do komického grafického kabátku, v jehož světě se hráči pohybují v roli neohrožených akčních hrdinů. Vybírat lze z pestré škály bojovníků, mezi nimiž nechybí bojovníci na blízko, střelci nebo třeba tajemní kouzelníci, přičemž každá postava má svoji roli – útočnou, tankovací, podpůrnou. Tento titul ocení zejména hráči, kteří mají rádi (nejen) občasné hraní, při kterém si oddechnou a tak trochu i zanadávají. Ve světě Overwatch totiž každý hráč získává hodnost dle jeho týmových kvalit a výkonů, která se s ohledem na každou hru neustále mění. Každý tak chtě nechtě na vlastní kůži pocítí trpkost náhlého snížení hodnosti.

Sluší se také dodat, že Overwatch byl po svém vydání zařazen do světa eSportu, tudíž se lze hraní věnovat i s vlastním a stálým týmem. Ostatně celý herní koncept je určen pro týmové hraní, neboť bez vzájemné spolupráce nebudete hodni vítězství. Overwatch je velice rychlou hrou, kde není radno na nic čekat a vymýšlet. U hraní tak neočekávejte žádný pohodový relax, přičemž jeho největším negativem je asi fakt, že hráči typu „vlk samotář“ zde nemají absolutně žádnou šanci. V případě absence týmových hráčů je tak hraní nezábavné.

3. Dark Souls III

HW náročnost: 8.5/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Nové pokračování legendární RPG série Dark Souls přináší napínavý příběh, v jehož světě pomocí chladných zbraní a kouzel poměříte síly s velkým množstvím zrůdných nepřátel a jejich bossů. Každý boss disponuje specifickými kouzly a taktikou, tudíž se ani ve třetím pokračování Dark Souls nevyhnete stovkám smrtí a neustálého snažení o pokoření nadupaného nepřítele. Jako v každém kvalitním RPG, tak i v tomto případě si lze vybrat svého hrdiny, který bude ověnčen schopnostmi a dovednostmi vašemu pařanskému srdci nejbližší. Postupem času si není problém zbraně a schopnosti vylepšovat, přičemž nemalou pomoc zastává i magie a lektvary. Je ale třeba mít na paměti, že svět Dark Souls III nenabízí otevřený smět, ale velmi lineární postup. Hru také nedoporučujeme malým dětem, neboť zdolat některé bosse je skutečným oříškem i pro zkušené hráče.

4. Battlefield 1

HW náročnost: 7.5/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Vývojáři z EA konečně vyslyšeli prosby a naříkání hráčské komunity a nejnovější díl válečné série Battlefield vsadili do krvelačné vřavy I. světové války. Na bojiště tak nepočítejte s naváděcími raketami a několikanásobnými optickými zoomy na odstřelovacích puškách. Na řadu přišly koně, drkocající a neohrabané tanky včetně křehkých dvouplošníků, jejichž burácející motory jsou slyšet až za několikero humny. V boji se tak konečně projeví bojové schopnosti každého hráče, neboť všechny zbraně svého držitele po každém výstřelu neustále odměňují poctivým zpětným rázem, který se na výsledku střelby realisticky projevuje.

Bojová fronta se táhne přes vyprahlé pouště, zelenavé lesy a zmrzlé měsíční pláně. Mimo všemožných strojů ochutnáte i poctivý sortiment nejrůznějších zbraní, přičemž velkou roli hrají i smrtící bajonety. Těšit se můžete i na lopatky nebo třeba otravné plyny, které dokáží na bojišti ztropit velké zvraty. Ačkoli se jedná o akční řežbu, převelikou taktiku zde nehledejte. Letící granáty, smrtící střely z kulometů letadel a vybuchující tankové granáty tropí na bojišti pořádný chaos. Ne, toto není Counter Strike o pěti hráčích. Na jedné mapě není problém potkat až 63 hráčů, tedy 32 protivníků.

5. Rise of the Tomb Raider

HW náročnost: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One, Xbox 360

Série Tomb Raider je známá všem herním nadšenců. Také v posledním pokračování této akční adventury se vžijete do role charismatické a dokonale tvarované Lary Croft, která se potlouká po pláních nelítostné divočiny. Na své pouti potkáte živé, ale i zvířecí protivníky, kteří vám nic nedarují. Svoje teritorium budou bránit do posledního dechu, tudíž je třeba mít vždy připraveno několik ostrých šípů, nějakou tu pistoli, útočnou pušku a horolezecké vybavení. Krajina je totiž velmi členitá a mnohdy i nepřístupná, tudíž si naše hrdinka protáhne kostru a zkrácené šlachy šplhem, plazením a výskoky včetně potápění a krkolomných přemetů. Celý svět bude, jako vždy, poset různými poklady a předměty, které lze využít k upgradu vybavení naší obdařené dívčí hrdinky. V případě, že nemáte rádi hádanky a hledání zašlých skrýší, Laře se raději obloukem vyhněte. Hledání je v tomto případě denní chléb.

6. World of Warcraft: Legion

HW náročnost: 6.5/10 | Platformy: Microsoft Windows

Zkušení hráči již vědí, že se v případě Legionu nejedná o zcela novou hru, ale o datadisk, tedy nový herní obsah do původní hry World of Warcraft. Tato veleúspěšná série pokračuje v roli stále nejhranější MMORPG hry všech dob, která čítá miliony hráčů ze všech koutů světa. Přídavek Legion do hry přináší nový kontinent a herní třídu Demon Hunter, přičemž svoji postavu můžete vyšvihnout až na 110 úroveň. Rozšíření nabízí také několik nových dungeonů a náročnějších raidů, které můžete procházet s dokonale vybavenou partou kamarádů nebo náhodně vybraných hráčů. Ani nové zbraně vás však před útoky krvelačných bossů nezachrání, neboť i zde je třeba nacvičit taktiku a zničující postup.

Z datadisku Legion jsou noví i starší hráči nadšeni, protože mají díky dalšímu obsahu zase na rok vystaráno. V případě, že se rozhodnete do Legionu investovat, není nutné kupovat základní hru ani všechny předešlé datadisky, vše dostanete od Blizzardu zdarma. Nutné je však počítat s pravidelnými měsíčními poplatky (cca 330,- Kč), bez kterých si WoWko nezahrajete. Na oplátku ale dostanete stabilní servery plné hráčů.

7. Civilization VI

HW náročnost: 6.5/10 | Platformy: Microsoft Windows

Budovatelských strategií v posledních letech výrazně ubylo, přitom je v nich takový potenciál. Sérii Civilization se ale tato situace vůbec netýká, ba právě naopak, vývojáři pravidelně přináší nové a nové díly. Civilization je mezi hráči stále oblíbenější, což ostatně dokazuje žebříček deseti nejhranějších her na Steamu, mezi kterými se Civilization stále drží. Tato tahová strategie vám nabídne herní plochu, na kterou jste byli doposud zvyklí. Očekávat tak můžete přehlednost a barvité vykreslení, které každému hráčskému oku příjemně lahodí. Civilization VI přináší několik nových civilizací, pokročilou diplomacii, válčení a rozmanité stavění. Vše z ptačí perspektivy hezky v 3D provedení.

Mimo solidního scénáře můžete ochutnat hraní online, kde můžete poměřit své síly třeba s kamarádem. Pro neznalé ale doplňme, že se jedná o tahovou strategii, která neprobíhá v reálném čase. Nejde tedy o žádný Command Conquer nebo Warcraft. Navíc pokud vás předešlé díly nebavily, ani šesté pokračování nebude to pravé.

8. FIFA 17

HW náročnost: 6/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One, Xbox 360

Také nový díl sportovní série FIFA i letošní rok pocítil nemálo přínosných změn. Pro milovníky fotbalového čutání je přichystán scénář v roli talentovaného fotbalisty Alexe Huntera, v jehož roli se pokusíte prokopat až na nejvyšší fotbalovou příčku – Premier League. Nová FIFA 17 zahrnuje aktualizované týmy a hráče, vylepšený grafický kabátek, umělou inteligenci fotbalistů a vylepšené funkce. Nová FIFA je zkrátka pro milovníky fotbalu povinnost. Ostatně na druhou stranu je třeba si přiznat, že podobné tématiky se na herní poli příliš nenachází.

9. WRC 6

HW náročnost: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

V novém závodění WRC 6 se pokocháte celkem 14 sezónami, během nichž narazíte na soupeře, kteří vám vítězství zadarmo určitě nedarují. Své síly si ověříte ve dne i v noci, za slunečního záření i svitu měsíce, přičemž usednete za volant skutečných závodních speciálů. WRC 6 je totiž podpořena oficiální licencí všech automobilů. Skvělé je i to, že si díky možnosti rozdělit si obrazovku můžete zahrát na jednom počítači s kamarádem nebo sousedem, přičemž není ani problém vyměnit klávesnici za volant a pedály, které hra plně podporuje. V případě WRC však nepočítejte s obrovskou destrukcí vozidel jako třeba u série Flatout, stejně tak se v prvních chvílích obrňte notnou dávkou trpělivosti, protože řízení vozidel není úplně jednoduché.

10. Total War: Warhammer

HW náročnost: 9/10 | Platformy: Microsoft Windows

Série Total War patří v žánru strategií mezi opravdové perly. Také nový díl nabízí pohled na stovky a tisíce bojovníků na jednom poli, kde se ukáže vaše strategické a vůdcovské myšlení. Díl Warhammer však pocítil několik podstatných změn, přičemž mezi ty největší patří přítomnost příšer, trpaslíků a jiných bytostí. Čeká na vás zajímavá a poutavá kampaň, která bude plná zvratů a nečekaných událostí. Samozřejmostí je pak propracovaná grafika a vynikající hratelnost, na kterou si zvyknete během několika málo chvil. Počítat však musíte s vyšší HW náročností, která je logicky způsobena velkými počty jednotek a efektů.

Nejprodávanější hry dle heureka.cz

Milovník nových technologií, populární vědy, techniky a historie. Velký optimista s pesimistickými názory, který je fascinován životem vizionáře Elona Muska, který svojí neskutečnou pílí dokázal prakticky z ničeho vybudovat obrovskou příležitost pro lidstvo.

Podělte se s námi o váš názor:

      Okomentujte