Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Recenze a srovnání nejlepších saxofonů 2024

Jazz, klasická hudba, rock nebo elektronická hudba – saxofon dnes můžeme slyšet v různých hudebních žánrech. Pokud se vám jeho charakteristický tón zamlouvá, věnujte pozornost aktuálnímu testu. Vítězem se stal saxofon Yamaha YTS-280.

Nejlepší celkově

Tenor saxofon svým provedením a zvukem zaujme náročné začátečníky i pokročilejší hudebníky.

Nejlepší cena/kvalita

Dobře zpracovaný alt saxofon s líbivým zvukem nabídne skvělý poměr mezi cenou a kvalitou.

Nejlepší levný

Cenově dostupný alt saxofon je ideální pro nenáročné začátečníky.

Nejlepší saxofony

Recenze Yamaha YTS-280 – nejlepší saxofon s nejlepším zvukem

Yamaha YTS-280 saxofon recenze Pro náročné

Typ: tenor saxofon | Ladění: Bb | Materiál: mosaz | Povrchová úprava: zlatý lak | Opěrka pro palec: nastavitelná | Příslušenství: pouzdro, sada na údržbu, rukavice | Přibližná cena: od 33 490 Kč

Klady
 • Renomovaný výrobce
 • Kvalitní zpracování
 • Čistý zvuk
 • Výborná intonace
 • Nastavitelná palcová opěrka
 • Příslušenství
Zápory
 • Vyšší cena

Pro náročnější hudebníky je tu náš vítěz testu saxofon Yamaha YTS-280. Vzhledem k tomu, že se jedná o tenor saxofon, je vhodnější spíše pro lehce pokročilé hráče. Zvolit ho ale může i začátečník, v porovnání s alt saxofonem je pouze třeba počítat s většími rozměry a vyšší hmotností.

Saxofon pochází z dílny světoznámé společnosti Yamaha, která v oblasti dechových nástrojů patří k naprosté špičce. Jejich saxofony kombinují tradiční ruční výrobu s nejmodernějšími výrobními technologiemi. Výsledkem je zvučný nástroj s vynikající intonací a rychlou odezvou.

Saxophone je vyrobený ze žluté mosazi s povrchovou úpravou zlatolak. Vybavený je dvoudílným ozvučníkem, přídavnou vysokou F# a přední F klapkou, polyesterovým vykládáním klapek a nastavitelnou palcovou opěrkou. Nástroj je celkově velmi dobře řemeslně zpracovaný a zajistí pohodlnost při hraní.

Yamaha YTS-280 má vyšší cenovku, stále ale spadá do kategorie “saxofon pro začátečníky” a mírně pokročilé. Bude vám tedy ideálním společníkem při zdokonalování techniky a učení se nových tónů. Vyšší pořizovací náklady skvěle vyváží prvotřídní kvalitou i čistou intonací. Na tohle ságo se zkrátka bude hrát jedna radost!

Recenze Yamaha YAS-280 – TOP v poměru cena a kvalita

Yamaha YAS-280 saxofon recenze Zlatý střed

Typ: alt saxofon | Ladění: Es | Materiál: mosaz | Povrchová úprava: zlatý lak | Opěrka pro palec: nastavitelná | Příslušenství: pouzdro, sada na údržbu | Přibližná cena: 24 490 Kč

Klady
 • Renomovaný výrobce
 • Kvalitní zpracování
 • Pěkný zvuk
 • Nastavitelná palcová opěrka
 • Příslušenství
Zápory
 • Bez výhrad

Hra na saxofon je pro vás neznámá, ale už teď to s ní myslíte vážně? V takových případech bývá nejefektivnější volba zlaté střední cesty, kterou je alt saxofon Yamaha YAS-280. Jeho cena je sice vyšší než u naší volby pro nenáročné, stále se ale pohybuje v rozumných mezích. Nástroj navíc nabídne velmi solidní ladění i dobré řemeslné zpracování.

Pokud zvolíte tento saxofon, těšit se můžete na barevný tón i přesnou intonaci. Nižší váha nástroje je zárukou pohodlné manipulace. Pro výrobu těla saxofonu byla použita mosaz, povrch je pozlacený. Model disponuje dvoudílným ozvučníkem, přídavnou vysokou F# i přední F klapkou. Nový držák krku se pyšní dlouhou životností, výhodou je rovněž nastavitelná opěrka pro palec.

Testovaný alt saxofon laděný od Es je tím pravým pro všechny, kteří s hrou na saxofon začínají a kvalitní nástroj vyžadují hned od začátku. Společně se saxofonem navíc obdržíte bytelné pouzdro a sadu pro snadnou údržbu. K saxofonu Yamaha YAS-280 tak nemáme jedinou výtku a kladně hodnotíme jeho vzhled, konstrukci i ovladatelnost. Na rozehrání to nejlepší!

Recenze Odyssey OAS 130 – levný alt saxofon pro začátečníky

saxofon Odyssey OAS 130 Levný základ

Typ: alt saxofon | Ladění: Eb | Materiál: nerez | Povrchová úprava: zlatý lak | Opěrka pro palec: nastavitelná | Příslušenství: obal, rukavice, látka na čištění, plátek a popruhy | Přibližná cena: 13 990 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Ideální pro začátečníky
 • Nastavitelná opěrka pro palec
 • V ceně bohaté příslušenství
Zápory
 • Horší zvuk než profi modely

Odyssey OAS 130 patří mezi saxofony základní třídy. Přesto má dobrou kvalitu zpracování a je plnohodnotným hudebním nástrojem. Hodí se zejména pro úplné začátečníky a studenty, kteří s hrou teprve začínají a kteří do nákupu nechtějí ihned investovat závratnou částku. Nízká cena kolem 13 000 Kč není ale jedinou výhodou pro amatéry. Na tomto saxofonu oceníte také snadné ovládání.

Saxofon Odyssey OAS 130 má možnost nastavení pro přesné ladění a nastavitelný je i díl pro opření palce. Konstrukce je z nerezové oceli se zlatým lakem. Může se pochlubit dlouhou životností a vysokou odolností. Taktéž hubička i plátek mají kvalitní zpracování. Jedná se o altový saxofon s Eb laděním a se sedmnácti klapkami.  Součástí balení je o bohaté příslušenství; obal, rukavice, látka na čištění, plátek a popruhy. Získáte tudíž kompletní balení, ke kterému není nutné nic dalšího přikupovat.

Test a srovnání saxofonů

Odyssey OAS 130 Yamaha YAS-280
Yamaha YTS-280
Dimavery SP-20 Bb Yamaha YAS-480 Yamaha YSS 475 II
saxofon Odyssey OAS 130 Levný základ Yamaha YAS-280 saxofon recenze Zlatý střed Yamaha YTS-280 saxofon recenze Pro náročné Dimavery SP-20 Bb srovnání srovnání YAMAHA YAS-480 srovnání YAMAHA YSS 475 II
Přibližná cena 13 990 Kč 24 490 Kč 33 490 Kč 11 990 Kč 42 990 Kč 49 990 Kč
Typ
alt saxofon alt saxofon tenor saxofon sopran saxofon alt saxofon sopran saxofon
Ladění
Eb Es Bb Bb Es Bb
Materiál
mosaz mosaz žlutá mosaz mosaz mosaz mosaz
Povrchová úprava
přírodní lak zlatý lak zlatý lak zlatý lak zlatý lak zlatý lak
Opěrka pro palec
nastavitelná nastavitelná nastavitelná pevná nastavitelná nastavitelná
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny

Nejprodávanější saxofony

Jak vybrat saxofon

Charlie Parker, John Coltrane či Stan Getz – všechna tato slavná jména si dnes neumíme představit bez sága v ruce. Pokud chcete kráčet v jejich stopách, prvním krokem je výběr ideálního nástroje. Když totiž zvolíte špatně, trénink hry na saxofon se rychle může stát až demotivující.

Náš tip

Pokud byste se rádi zaposlouchali do nahrávek od těchto zvučných jmen hudebníků, hodit se vám může gramofon.

Než se do světa saxofonů (anglicky saxophone) zahloubáte podrobněji, doporučujeme vám zamyslet se nad tím, jaká je vaše úroveň ve hře na saxofon. Jiný nástroj bude stačit začátečníkovi, jiný potřebuje pokročilý hráč. Zohledněte také to, zda pořizujete dětský saxofon či hudební nástroj pro dospělého.

hráč na saxofon

Druhy saxofonu

Saxofon byl světu představen v roce 1841. Název nese po svém stvořiteli – Adolfu Saxovi. Ten si nechal patentovat 2 rodiny saxofonů: orchestrální (ladění v C a F) a vojenskou (ladění v B a Es). Dnes se takřka výhradně setkáte s nástroji z druhé jmenované skupiny.

Jednotlivé druhy saxofonů se liší velikostí, hmotností i znějícím tónovým rozsahem. Nejobvyklejšími typy jsou:

 • Soprán
 • Alt
 • Tenor
 • Baryton

Soprán saxofon

Sopránový saxofon je laděný in B a v nízkých polohách svým zvukem nápadně připomíná klarinet. Ve vysokých se již odlišuje ostřejším zvukem. Soprán saxofon své uplatnění najde zejména v sólo hře, okrajově také v dechových orchestrech. Pro začátečníky je hra na soprán saxofon nejnáročnější výzvou. Z toho důvodu bychom ho doporučili až pokročilým hráčům.

druhy saxofonu soprán

Alt saxofon

Nejčastěji používaný altový saxofon je laděný in Es. Má velmi široké využití, zahrajete na něj jazzové skladby, funk, blues i rock. Pro začátečníky je právě alt saxofon tou nejvhodnější volbou.

druhy saxofonu alt

Tenor saxofon

Tenorový saxofon je laděný in B. Jako sólový nástroj ho využijte v jazzu, rock & rollu i příbuzných žánrech. Na tenor saxofon hrají spíše pokročilí hudebníci, dobrou zprávou ale je, že není těžké na něj z alt saxofonu přejít. Pokud s tenorovým saxofonem chcete začít hned, počítejte s jeho většími rozměry i vyšší váhou.

druhy saxofonu tenor

Baryton saxofon

Barytonový saxofon je laděný in Es. Těšit se můžete na hluboké tóny, tento typ má podobný tónový rozsah jako violoncello. Při sólové hře se využívá jen minimálně, zaslechnete ho zejména v dechových orchestrech či big bandu. Ze 4 typů se jedná o ten největší a nejtěžší. Přičtěte k tomu vysokou náročnost na dýchací svaly a bude vám nejspíš jasné, že tento typ není příliš vhodný pro začátečníky. Doporučujeme ho pokročilým hráčům, kteří svůj repertoár chtějí posunout o další level výš.

druhy saxofonu baryton

Části saxofonu

Tzv. saxík či saxophone patří mezi jednoplátkové nástroje. Na rozdíl od klarinetu nemá trubici válcovitého tvaru, ale trubici kónickou. Ta je u většiny modelů zahnutá. Důležitou součástí je systém klapek: jejich počet se obvykle pohybuje mezi 21 a 23 klapkami.

Nechybí ani plátek připevněný na hubičku. Každý typ saxofonu přitom používá jinou velikost hubice i plátku. Plátky jsou různě tuhé, jejich tvrdost se pohybuje od 1 (měkké) do 5 (tvrdé). Neexistuje žádné obecné pravidlo, jaký plátek zvolit. Sami si musíte vyzkoušet, jaký stupeň tvrdosti je pro váš styl hry ten nejideálnější.

Pozor

Stupnice není standardizována. To znamená, že plátek č. 3 od jedné značky může být měkčí než plátek č. 3 od jiné značky.

stavba saxofonu

Materiál

Zcela převládajícím materiálem používaným pro výrobu saxofonů je dnes mosaz. Setkat se můžete také s nástroji z plastu, bronzu či stříbra, na trhu jich je ale minimum. Hlavní materiál se následně ještě nalakuje či pokoví, nejtypičtěji stříbrem nebo zlatem. Tak se sníží riziko výskytu koroze a zároveň se vylepší zvukové vlastnosti hudebního nástroje.

Testado radí

Různě barevné laky, které neobsahují zlato ani stříbro, saxofonu sice propůjčí neotřelý vzhled, na zvuk však mají spíše negativní vliv. Vždy je proto lepší sáhnout po osvědčeném postříbřeném či pozlaceném modelu.

Co se plátků týče, většina hráčů má v oblibě ty tradiční vyráběné z trstě rákosové. Zvolit můžete i syntetickou variantu. V takovém případě získáte delší životnost, také ale jiné zvukové vlastnosti.

Hubičky se vyrábí z řady materiálů, nejčastěji z ebonitu, plastu nebo kovu. Méně běžnými variantami jsou ty ze skla, dřeva či kosti. Jakou zvolit? Názory odborníků se různí. Někteří v materiálech nevidí rozdíl a tvrdí, že na tón má vliv tvar hubičky, případně fyzické proporce hudebníka. Další nesouhlasí a doporučují vyhnout se plastu. Nejlepší je tak vycházet z vlastní zkušenosti. Jako začátečník se vydejte ověřenou cestou v podobě ebonitové či kovové hubičky.

materiál saxofon

Údržba

Čištění saxofonu je relativně jednoduchý a časově nenáročný proces. Pravidelnou údržbou přitom dokážete předcházet nákladným opravám. Nejsnazší je údržba se sadou na čištění saxofonu. S pomocí takové sady se snadno postaráte o vyčištění vnitřku těla saxofonu, klapek i hubičky. Na závěr už jen zkontrolujte utažení šroubků a saxofon naleštěte.

Pozor

Při čištění je nejdůležitější opatrnost. S hudebním nástrojem zacházejte jako v rukavičkách.

Jak často se údržbě saxofonu věnovat? Pokud trénujete pravidelně, důkladné vyčištění může být vhodné provést již po 6 měsících. V ostatních případech stačí 1krát za rok.

Příslušenství

Hru na saxofon vám ještě ulehčí dodatečné příslušenství. S tím správným náčiním se vám se ságem bude lépe manipulovat, snáze ho také udržíte ve stále optimální kondici.

Příslušenství K čemu slouží
Popruh na krk Popruh usnadní držení saxofonu. Optimálně by měl být délkově nastavitelný a mít měkké polstrování kolem krku.
Stojan na saxofon Stojan s nastavitelnými držáky umožní uchycení nástrojů různých šířek ozvučníku a délek. Stojan by měl být skladný a výškově nastavitelný.
Lyra Lyra (stojánek na noty) je ideální pro držení not všech velikostí. Využijí ji například pochodující hudebníci.
Pouzdro na saxofon Pro bezpečný přenos saxofonu využijete pouzdro dělané na míru tomuto hudebnímu nástroji.
Náhradní plátky Většina hudebníků mívá rozehráno víc plátků. Plátky navíc mívají omezenou životnost, vždy je proto dobré mít po ruce náhradní.
Dusítko Dusítko je schopné ztišit průrazný zvuk saxofonu. To se hodí například při domácím cvičení, kdy nechcete rušit sousedy.
Sada na čištění Čisticí sada obsahuje například čisticí kartáč, protahovací stírací hadřík, lešticí hadřík, kartáček pro čištění klapek a vazelínu k promazání korku u hubičky.

Kdy začít hrát na saxofon

Zajímá vás, kdy a jak začít hrát na saxofon? Obecně rozšířený je názor, že pokud nezačnete s hudbou v co nejmladším věku, není velká šance, že se stanete výborným hráčem. Pokud se hře na saxofon chcete věnovat profesionálně, vždy je samozřejmě lepší s učením začít v mladším věku. Nikdy ale není úplně pozdě. Nejdůležitější je zápal pro věc.

Začít v dětském věku je skvělé proto, že děti se obvykle rychleji učí. Také se snáze vyrovnají s chybami, které dělají. Důležité ale je, aby dítě bylo schopné nástroj unést. I proto se jako optimální uvádí věk od 7 let. Mnoho profesionálních učitelů však udává, že pro začátek je ideální až věk okolo 12 let. Teenageři se totiž stále skvěle učí, zároveň dokáží lépe koncentrovat pozornost.

Začít ale můžete i v dospělosti. Oproti menším dětem nebudete mít problém saxofon unést. Učení bude o to snazší, pokud umíte hrát na klarinet. Žádnou výjimkou nejsou hudebníci, kteří se hře na saxofon začínají věnovat až na prahu dospělosti, mnohdy právě po přechodu z klarinetu.

výběr saxofonu

Kde se naučit hrát na saxofon

Základní dovednosti můžete získat sledováním videí a tréninkem v domácím prostředí. Nejlepší je ale samostudium kombinovat s lekcemi v hudební škole, případně se soukromou výukou. Na ZUŠ nabízejí lekce pro děti, mnohé hudební školy pak vedou skupiny dětí i dospělých.

Testado radí

Doporučujeme na lekce docházet hned od začátku. Jakmile totiž pochytíte špatné návyky při hraní, těžko se jich budete zbavovat.

Nejoblíbenější značky saxofonů

Saxofony Yamaha

Když se profesionálních hudebníků zeptáte na nejlepší saxofony na světě, většina vás odkáže na společnost Yamaha. Ta na trhu figuruje již od roku 1887. Za dlouhé roky získala významné know how a odborné znalosti na vysoké úrovni. Zaměřuje se na výrobu pian, dechových i žesťových nástrojů. Saxofony Yamaha se vyznačují přesnou intonací, čistým tónem a rychlou odezvou.

logo yamaha saxofony

Saxofony Selmer

V roce 1898 začal Francouz Henri Selmer s pomocí jediného pracovníka vyrábět součástky ke klarinetům. Od té doby se firma významně rozrostla a rozšířila také své portfolium. Dnes tak produkuje velmi kvalitní hubičky, klarinety i saxofony. Sága jsou dostupná v několika sériích pro začátečníky i profesionální hudebníky.

logo selmer saxofony

Saxofony Yanagisawa

Japonská společnost Yanagisawa byla založena v roce 1896. Původně rodinná společnost se rychle stala významným hráčem na trhu se saxofony. Jejich výrobky vyhledávají zejména profíci. Důvodem je především prémiová kvalita nástrojů. Značka je zajímavá také tím, že nepracuje pouze se standardní mosazí, ale využívá i bronz a pravé stříbro.

logo yanagisawa saxofony

Saxofony Buffet Crampon

Francouzský výrobce dechových nástrojů má hlavní sídlo v Paříži, své výrobky ale dodává do řady evropských zemí. V portfoliu značky najdete klarinety, hoboje i saxofony. Ty se pyšní bytelným provedením i pěkným designem.

logo buffet crampon saxofony

Cena saxofonů

Na novém saxofonu se nevyplatí šetřit. Ve světě hudebních nástrojů totiž obvykle platí, že za vyšší cenu získáte výrazně kvalitnější zpracování, lepší zvuk i pocit z hraní. Jako začátečník ale hned nutně nemusíte sahat po tom nejdražším saxofonu dostupném na trhu. Pro přehlednost saxofony rozdělíme do 3 cenových kategorií:

Cena do 20 000 Kč

Ty nejzákladnější modely pořídíte za cenu pod 20 tisíc korun. Pozor však dejte na to, že může jít o saxofony s nepříliš dobrým laděním a s nevalnou kvalitou. Takový model může častěji vyžadovat zásah odborníka. Náklady se tak v konečném součtu mohou vyšplhat až o několik tisíc výš. Samozřejmě pokud kupujete dětský saxofon nebo saxofon pro začátečníka, ten pravý nástroj lze objevit již v této cenové relaci.

Cena do 30 000 Kč

Většina začátečníků na svůj ideální saxofon pravděpodobně vynaloží částku mezi 20 až 30 tisíci Kč. Tyto nástroje už jsou řemeslně dobře zpracované, mají solidní mechaniku a velice obstojně ladí. I když se celkově jedná o povedené produkty, pokročilý hudebník bude muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy a vybrat z poslední kategorie.

Cena nad 30 000 Kč

Pokud již hře na saxofon rozumíte nebo pro sebe zkrátka chcete to nejlepší, cena za hudební nástroj se vyšplhá nad 30 tisíc korun. Saxofony pro profesionály přitom mohou atakovat hranici 100 až 200 tisíc korun. Saxík s vyšší cenovkou se ale obvykle pyšní maximální kvalitou, dlouhou životností i ukázkovou intonací. Těšit se můžete i na barvitější a ohebnější tón.

Kde koupit saxofon – doporučení

Při výběru saxofonu už by vás nemělo nic překvapit. Před vámi je pro to jen poslední krok samotný nákup. Širokou nabídku saxofonů naleznete na srovnávacím portálu Heureka. Všechny druhy saxofonů včetně nejpopulárnějších alt saxofonů zakoupíte také na e-shopu KytaryMuzikant.

Pokud chcete ušetřit nebo si svým zapálením do hry na saxofon zatím nejste úplně jistí, levný saxofon můžete najít na stránkách sbazar, bazoš či hudebnibazar.

Nejoblíbenější saxofony podle uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (75 hlasů)

Autor článku

Pavla Šindelářová
Pavla Šindelářová

Často ji zastihnete na cestách či u notebooku. A vůbec nejčastěji na cestách s notebook v ruce. Před každým nákupem je zvyklá provést důkladnou rešerši, ráda vám to proto zjednoduší a informace o výběru všemožné elektroniky nabídne na jednom místě. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář