Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Je třeba kupovat vlastní pračku? 4 alternativy praní prádla

11. 5. 2018 aktualizováno

V dnešní době je automatická pračka natolik běžnou součástí každé domácnosti, že si život bez ní nedokážeme představit. Řadu z nás ani nenapadne myšlenka, že bychom ji kupovat vůbec nemuseli.

V tomto článku si nejprve představíme důvody pro a proti nákupu automatické pračky a následně si ukážeme několik možností, jak se bez ní obejít.

Důvody proč koupit automatickou pračku

Hlavním důvodem pro koupi pračky je úspora času a práce. Pokud máte doma pračku, stačí do ní naházet špinavé prádlo, zapnout a za pár hodin (občas i méně) máte hotovo. V případě pračky se sušičkou nemusíte prádlo ani nikam věšet a rovnou ho skládáte do skříně. Vyprat tak zvládnete během pár minut a ani se u toho nezapotíte.

Kromě pohodlnosti řada z nás kupuje pračku i z ekonomických důvodů. Moderní přístroje jsou cenově relativně dostupné (nejlevnější seženete od zhruba 5000 Kč) a jejich provoz rovněž nestojí jmění, takže si je většina z nás může v klidu dovolit.

Ekonomický příklad

Jedna z nejprodávanějších praček Indesit IWSC 51051 C ECO, kterou pořídíte kolem 5 000 Kč, má odhadovanou roční spotřebu 163 kWh a 7 911 litrů vody. Budeme-li počítat s průměrnou cenou za 1 kWh 4 Kč a vodným 80 Kč za 1000 litrů vody, pak nám provozní náklady vycházejí na: 4 × 163 + 80 × 7,91 = 1 284 Kč ročně.

Tyto hodnoty jsou počítány na 220 pracích cyklů, z čehož vyplývá, že jedno vyprání stojí na energiích kolem 6 Kč. K tomu je třeba připočítat zhruba 2 Kč náklady za prací prostředek (např. oblíbený Woolite Extra Color – 75 pracích dávek za 150 Kč) a dostaneme se na výslednou cenu 8 Kč za prací cyklus. Pokud tuto částku vydělíme maximální kapacitou tohoto modelu, která je 5 kg prádla, dostaneme se na cenu pod 2 Kč za 1 kg prádla.

Důvody proč nekupovat automatickou pračku

Na jedné straně jsou pračky cenově dostupné, na druhé se z nich v současnosti stalo spotřební zboží s malou životností. Nízká cena si vybírá svou daň v podobě nekvalitních materiálů, a tak dochází k tomu, že průměrná životnost moderní pračky je zpravidla 6-8 let, často ale i jen 2-3 roky. Nemluvě o tom, že oprava porouchané elektroniky občas bývá dražší než koupě nového modelu. Z této perspektivy pořizovací náklady v řádu vyšších tisícikorun nejsou zcela zanedbatelné a pro mnoho lidí se v případě poruchy vždy jedná o výrazný zásah do rodinného rozpočtu.

Pro určitou skupiny lidí mohou být důvodem pro odmítnutí pračky i důvody ekologické. I když se účinnost automatických praček každým rokem zlepšuje, spotřeba elektřiny i vody je stále značná. Uvádí se, že až 90 % procent energie je spotřebováno na ohřátí vody a pouhých 10 % na pohon bubnu. Nemluvě o tom, že další energetické a surovinové zdroje jsou spotřebovány při výrobě spotřebiče a jeho dopravě do vašeho domova. Kde, jak jsme si řekli, nevydrží ani deset let a je třeba ho vyměnit za nový.

Dalším argumentem proti vlastnictví pračky je její časté nevyužívání. Jen si spočítejte, kolik času pračka pere, a kolik času jen tak mlčky sedí v koutě a stárne. Zjistíte, že jeden člověk ale ani čtyřčlenná rodina nemá šanci využít její potenciál naplno. Což lze v důsledku považovat za plýtvání. A to vůbec nemluvíme o pračkách na chalupách, kde je využijete sotva párkrát do roka.

Dalším, i když spíše okrajovým důvodem, je nedostatek místa. Pokud bydlíte v malém domku či bytě, je každý ušetřený metr znát a jistě ho lze využít lépe než zaplácnout rozměrným spotřebičem, který používáte 1-2 týdně. Stejně tak se jedná o majetek nepraktický při stěhování. Víte-li, že za několik měsíců budete měnit domov, může se vám vyplatit po danou dobu využívat některou z níže uvedených alternativ než mrhat nervy, úsilí a peníze s jejím následným převozem.

4 způsoby, jak prát prádlo bez vlastní pračky

Ať již chcete prát více udržitelným způsobem či je vaším důvodem nedostatek financí, zde je několik alternativ, jak mít prádlo čisté i bez vlastní pračky.

1) Praní v ruce

Klady
  • Minimální pořizovací náklady
  • Nulová spotřeba energie
  • Šetrné k prádlu
Zápory
  • Časově náročné
  • Fyzicky namáhavé
  • Sušení trvá déle

První alternativou je staré dobré praní v ruce. Nejenže zpravidla spotřebuje méně elektřiny a vody než praní v pračce, ale bývá i šetrnější k vašemu prádlu. Tato dovednost se navíc hodí, pokud často cestujete nebo v případě výpadku elektřiny.

Prací zvon

Hlavními nevýhodami jsou naopak časová a fyzická náročnost. Jinými slovy praní v ruce je namáhavé. Práci si lze nicméně ulehčit pomocí řady nástrojů, ať již jde o valchu či prací zvon. Někteří doporučují i klasický záchodový zvon. Pořizovací náklady těchto pomocníků se pohybují maximálně kolem pětistovky.

Valcha

Pokud máte rádi manuální práci a chcete co nejvíce ušetřit, jedná se o ideální variantu. Spotřebováváte pouze prací prostředek, vodu a váš čas. Problém může nastat v okamžiku, kdy je třeba prát často a velké objemy prádla.

Návod, jak prát správně v ruce, naleznete například zde.

2) Manuální pračka

Klady
  • Nulová spotřeba el. energie
  • Malá spotřeba vody
  • Šetrné k prádlu
Zápory
  • Omezený objem prádla
  • Vyžaduje fyzickou práci
  • Ne moc účinné
  • Otázka životnosti

Určitým vylepšením jsou manuální pračky, u kterých rovněž nahrazujete elektrickou energii vaší prací. Z dostupných modelů můžeme zmínit například White Magic, či WonderWash. Oproti praní v ruce je proces pohodlnější, nicméně prací výsledky nejsou zdaleka dokonalé. Tato zařízení jsou vhodná zejména pro rychlé praní malého objemu (do 2 kg).

Tyto pračky nelze příliš doporučit pro pravidelné praní. Jelikož je většina z nich vyrobena z plastu, životnost pravděpodobně nebude nejvyšší a při ceně kolem 1 000 – 3 000 Kč, jsou z finančního i „zeleného“ pohledu lepší jiné alternativy.

Patříte-li mezi kutily, jistě vás zaujme, že podobnou pračku si lze snadno vyrobit i doma. Na internetu existuje spousta příkladů, kterými je možné se inspirovat. Případně můžete zabrousit do bazarů a starožitností a sehnat starou ruční pračku DEZA či Jelínek.

3) Samoobslužné prádelny

Klady
  • Rychlé a kvalitní praní
  • Snadná obsluha
  • Možnost setkání s lidmi
  • Velká kapacita
Zápory
  • Pouze ve velkých městech
  • Vyšší cena praní
  • Vzdálenost od prádelny

Pro praní velkého množství prádla je dobrou volbou využít některou ze samoobslužných prádelen, které najdete ve většině velkých měst jako je Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, Zlín, Olomouc, Hradec Králové či Pardubice.

V těchto prádelnách můžete prát skutečně velké množství prádla, nejčastěji jsou totiž vybaveny pračkami s objemem 10 a 18 kg. Navíc nemusíte řešit koupi pracích prostředků ani sušení, neboť ekologický prací prášek se dávkuje automaticky a sušičky jsou rovněž v prádelnách přítomné. Vypráno i usušeno máte zhruba za hodinu.

Samoobslužná prádelna SPEED QUEEN

Samoobslužná prádelna SPEED QUEEN

Pokud žijete sami, prádelna může posloužit jako originální místo seznámení. V případě malého množství prádla pak můžete jednu pračku sdílet s přáteli a volný čas vyplnit společným klábosením.

Tzv. laundromaty mají však i několik záporů. Tím prvním je cena. Použití menší 10 kg pračky vás vyjde zhruba na 125 Kč a následné sušení na dalších 50 Kč. I při využití velké pračky zaplatíte za vyprání 1 kg prádla kolem 10 Kč, což je několikanásobně dražší než v případě vlastní pračky, i pokud počítáme s pořizovacími náklady. Kromě toho je třeba počítat s tím, že strávíte spoustu času cestou do a z prádelny. Pokud bydlíte ve stejné ulici, tak to příliš nevadí, problém však nastává jste-li z druhého konce města.

Tato varianta je proto vhodná pro jednotlivce, kteří neperou příliš často, případně jako občasný doplněk praní v ruce.

4) Sdílená pračka

Klady
  • Výrazně nižší pořizovací náklady
  • Pračka je efektivněji využívána
  • Za stejné peníze kvalitnější a úspornější model
  • Podporuje společenské vazby
  • Úspora místa
Zápory
  • Možné spory mezi majiteli
  • Menší pohodlí
  • Méně soukromí

Poslední alternativou je sdílení jedné pračky s více lidmi, nebo chcete-li částečné vlastnictví. Ačkoli se to nemusí zdát, jedná se fakticky o velmi běžný způsob praní, který funguje v každé rodině. Jednu pračku zde využívá více osob – rodiče a jejich děti. Podobný princip funguje i při spolubydlení. Ačkoli se spolubydlící v pronajatých pokojích nemusí důvěrně znát, využívají v bytě jedinou pračku, aniž by je napadlo si každý pořizovat vlastní.

Přestože je sdílení pračky v rámci jedné domácnosti naprosto běžné, sdílení pračky mezi více domácnostmi je naopak vzácné. Přitom neexistuje příliš mnoho důvodů, proč by tomu tak mělo být. Proč nesdílet pračku se svými sousedy nebo proč nezaložit společnou prádelnu v bytovém domě, jako je běžné v některých starších nájemních domech v USA?

Výhody takovéhoto přístupu jsou poměrně jasné: 1) Nákupem společné pračky výrazně klesají pořizovací náklady. V případě sdílení mezi dvěma domácnostmi na polovinu, v případě tří domácností na třetinu atd. Případně je možné za stejné peníze koupit výrazně dražší, ale současně kvalitnější a úspornější, přístroj, než by si mohla dovolit samostatná domácnost. 2) Ve společné pračce bude prát více lidí a častěji, díky čemuž bude mnohem efektivněji využita a nebude stát tolik času ladem. 3) Společné vlastnictví pračky podporuje sociální kontakt a dobré vztahy se sousedy. Je skvělou záminkou proto se potkat a poklábosit. 4) Pračka zabírá prostor pouze v jedné domácnosti, případně je umístěna ve společných prostorách.

Samozřejmě ani tato varianta není růžová a existuje několik příčin, proč není tolik rozšířená, jak by mohla být. Tou hlavní je nutnost komunikace a s tím související možnost mezilidských sporů. Při koupi a používání společné pračky je nutné se se sousedy domluvit na tom, jaký model se koupí, kde bude umístěn, jak se bude používat, kdo se bude starat o údržbu, co se bude dít v případě poruchy a tak dále. Pro některou ze stran navíc dochází ke snížení pohodlí. Nelze prádlo vyprat koupelně, ale musí se s ním jít přes chodbu, ulici či do společných prostor. Ačkoli se toto „nepohodlí“ nedá z fyzického ani časového hlediska srovnávat s praním v ruce, i tak může řadu lidí odradit. Podobně nepříjemné může být nižší úroveň soukromí, spojená s nutností častých a pro někoho otravných návštěv jeden druhého.

Z celkového pohledu se nicméně jedná o skvělou variantu, kdy za minimum ústupků získáte výrazné finanční úspory a vaše praní bude efektivnější a ekologičtější. Máte-li dobré vztahy se sousedy, můžete je tímto jen utužit, neboť získáte další záminku, proč se vzájemně potkávat.

Další zdroje informací:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.1 (20 hlasů)

Autor článku

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jane (24. 8. 2019 11:08)

Super, moc diky za info https://www.testado.cz :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář