Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Ostatní recenze

Recenze grafického programu Adobe Photoshop

Recenze Adobe Photoshop - Grafický editor

Adobe Photoshop je hvězdou mezi grafickými programy. Ve srovnání Top 10 grafických programů a TOP 12 programů na úpravu fotek nepřekvapivě obsadil první příčku. Značka Adobe zaujímá už od počátku 90. let vedoucí postavení na trhu grafického softwaru. V čele s Photoshopem si  grafické programy Adobe s přehledem drží nejvyšší pozice v počtu prodaných licencí a jsou měřítkem kvality pro vývojáře ostatních grafických programů. 

Proč se Photoshop stal nejpoužívanějším nástrojem nejen pro úpravu fotografií se dozvíte v následující recenzi.

Hodnocení Adobe Photoshop

9.7

Perfektní

Který grafický program je tak známý, že si vysloužil vlastní sloveso? Software Photoshop je tak dobrý, že se pro jeho funkce vžil vlastní výraz a pokud chcete něco tzv. vyphotoshopovat, bude grafický editor od Adobe první volbou.

Instalace a prostředí
9
Funkce a možnosti
10
Kompatibilita
10
Klady
  • Velké množství profesionálních nástrojů
  • Inteligentní filtry pro úpravy fotografií
  • Pokročilé automatické retuše
  • Rozsáhlá nápověda a podpora
  • Přizpůsobení plochy podle potřeb uživatele
Zápory
  • Vysoká cena předplatného
  • Nelze zakoupit trvalou licenci

Photoshop není jen program pro grafiky. Nabízí pokročilé úpravy obrázků, kompozice a retušování téměř pro každého. Navzdory množství nástrojů je skvěle přístupný díky rozsáhlé podpoře i množství amatérských návodů a videotutorialů.

Licenci na tento grafický software můžete získat pouze formou předplatného. Můžete si vybrat mezi měsíčním předplatným a licencí na celý rok. Měsíční/roční poplatky jsou jedním z důvodů, které ženou fanoušky grafických programů Adobe do náručí konkurenčních společností. V současné době totiž není možné zakoupit trvalou licenci, jako tomu je například v případě Corelu. Samozřejmostí je trial verze, která vám grafický editor zpřístupní na celých 30 dní. Můžete si tak v klidu vyzkoušet všechny funkce a rozhodnout se později. 

Instalace a prostředí – 9/10

Pro instalaci grafického programu Adobe Photoshop se stačí přihlásit na webu Creative Cloud a zvolit stažení souboru. Instalací vás provede jednoduchý průvodce a už za pár chvil můžete začít pracovat na svých grafických projektech. 

V první chvíli vás možná překvapí množství nabídek, nástrojů a možností, které grafický program obsahuje. Photoshop je skutečně univerzální a nástroje pro všechny ty funkce se musejí někam vměstnat. Doporučujeme vrhnout se do jeho používání po hlavě a postupně vyselektovat nabídky a panely, které skutečně aktivně využíváte. Photoshop si pamatuje vaše poslední uložené pracovní prostředí a po opětovném spuštění budete mít své nástroje opět po ruce. Tato možnost personalizace významně usnadňuje orientaci v pracovní ploše. 

Funkce a možnosti – 10/10

Vzhledem k tomu, že Adobe Photoshop zaujímá mezi grafickými editory vůdčí postavení, nabízí také největší paletu nástrojů. Vypočítávat veškeré funkce a kvality Photoshopu není v silách žádné recenze. Jedná se o naprosto univerzální editor bitmapové grafiky s nejširší škálou využití vůbec. 

Běžný uživatel nejvíce ocení postprodukci fotografií a to včetně inteligentních filtrů, chytrých automatických retuší, práci s formátem RAW a možnosti provádět automatické úpravy u většího množství snímků. Můžete začít tím, že se naučíte ořezávat fotky z dovolené, pohrajete si s vyvážením barev a odstraníte nevzhledný škrábanec na vašich slunečních brýlích. K profesionálním úpravám se propracujete později.

Kromě úprav fotografií nabízí Adobe Photoshop celou řadu nástrojů pro kreativní tvorbu napodobující prakticky jakýkoliv umělecký nástroj – olejové barvy, křídu, tužku nebo airbrush. Je možné využívat defaultní nástroje, přidávat stažené brushe nebo vytvářet vlastní. 

Extrémní výhodou je pak intuitivní práce ve vrstvách, která dovoluje vaše obrázky a fotografie různě kombinovat, přetvářet a nahrazovat vrstvy nezávisle na sobě. Panel s vrstvami nabízí mnohem více, než jen volbu jejich pořadí. Jakmile se naučíte používat masky a chytré filtry, otevře se vám úplně nový svět pokročilých grafických úprav. 

Sada základních písem je obsáhlá a není problém přidávat vlastní české fonty. Vše je doplněno o vychytané typografické nástroje s množstvím nastavení, kterým může konkurovat snad jen Adobe Illustrator a Adobe InDesign.

Kompatibilita – 10/10

Programy Adobe jsou vyvíjeny pro Windows i Mac OS a obvykle běží bez problémů. 

Samotný grafický software bez potíží otevře většinu běžných bitmapových i vektorových formátů včetně formátů konkurenčních značek. Pro fotografy je důležité, že zvládá upravovat i ukládat formát RAW, grafici zase ocení export do PDF. Pro bezztrátové ukládání můžete soubory archivovat přímo ve formátu Photoshop (PSD) včetně všech nastavení. 

Závěrečné hodnocení

Photoshop je na poli grafických softwarů prostě jednička. Jedinou nevýhodou je komplikovanost pro úplné začátečníky, kterou mu rádi odpouštíme. Adobe Photoshop je kvalitní software s množstvím vychytaných nástrojů, který uspokojí skutečně každého.

Nejoblíbenější grafické programy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (44 hlasů)

Autor recenze

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář