Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze dronu Aerium Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo

27. 9. 2023 aktualizováno

Měli jste někdy sen, ve kterém jste mohli létat? Já ano. Takové sny naprosto zbožňuji. Na létání a nahlížení světa z ptačí perspektivy je něco fascinujícího. Ta svoboda a možnost vidět všechno zmenšeně a pohromadě, v souvislostech. Tak tohle je můj důvod, proč mi přijdou nezměrně zajímavé záběry z dronu, ať už ve videích nebo filmech. 

Posledních pár týdnů jsem pro Vás měl možnost vyzkoušet dron AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo. Byla to má první zkušenost s pilotováním kvadrokoptéry a o tom, jaká tahle konkrétní je, se dočtete na následujících řádcích.

Obsah balení

Když mi zásilka přišla, neodhalil jsem podle tvaru balení, že mi právě dorazila kvadrokoptéra AERIUM Hubsan Blackhawk 2. Tušit jsem to ale mohl, protože černá stylová taška s popruhem o rozměrech 14 x 16 x 28 cm žádnou jinou věc, na kterou jsem čekal, obsahovat nemohla. 

Recenze dronu AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo - taška

Tato praktická taška, nebo chcete-li pouzdro, má otevírání v horní části řešené zipem na třech obvodových stranách. Uvnitř se pak vyskytují veškeré komponenty dronu AERIUM Hubsan Blackhawk 2 a našlo by se tady i trochu místa navíc, kdybyste si třeba chtěli dokoupit více příslušenství.

A co se vevnitř teda vlastně skrývá?  První a nejdůležitější část je pochopitelně kvadrokoptéra. Ta by byla leda tak okrasou, nebýt řídícího ovladače s dvěma joysticky a párem antén. Nu, a ani tyto dvě důležité části by bez baterie nic nezmohly. Pro jistotu tu jsou baterie hned dvě a pochopitelně k nim náleží i nabíjecí adaptér a kompatibilní kabel zakončený USB-A.

K tomu všemu doplňuje balení AERIUM Hubsan Blackhawk 2 sada dvou propojovacích kabelů, určených k napojení mobilního telefonu na řídící jednotku. Dva jsou proto, že jeden je zakončen USB-C a druhý nabíjecí koncovkou pro iPhone. Obsah balení pak završuje sada šroubků, náhradních křídel pro vrtule a šroubováku pro snadnou výměnu.

Design a zpracování – 9/10

Zřídkakdy mívám pocit, že bych mohl celou tuto kapitolu shrnout jednou větou. AERIUM Hubsan Blackhawk 2 má design a zpracování na podtrženou jedničku s hvězdičkou. Za celou dobu jsem nenašel skoro nic, co bych této kvardokoptéře mohl vytknout. Jen jedinou věc, ale o tom až za chvíli.

Všechny hlavní části balení mají na povrchu plastové materiály. V dnešní době už se ale za mě plastu dá, co do odolnosti, věřit. To nic nemění na tom, že bych byl raději, kdyby neexistoval. Který jiný materiál by ale tak skvěle zkombinoval lehkost a životnost? Přesně tyto jeho vlastnosti jsou totiž pro dron AERIUM Hubsan Blackhawk 2 zásadní. Proto je za mě zvolený materiál v pořádku. 

Na ohmat působí tělo kvadrokoptéry velice kvalitně, a to i při manipulaci s jednotlivými díly. Tím mám na mysli to, že když otevíráte ramena s vrtulemi, nebo nastavujete stojné nožky na nich, tak všechno jde pomalu a solidně. Zkrátka pevně. Nic se “neklinká” na volno, ale zosobňuje obdivuhodnou robustnost. 

Tento kvalitní dojem doplňuje i to, že je tělo ladně řezané, jemné, designové. Opravdu jako impozantní černý jestřáb, kterého má AERIUM Hubsan Blackhawk 2 v názvu. I vrtule na čtveřicí výklopných ramen mě překvapilo svým zpracováním. Sice jsem moc vrtulí kvadrokoptér neměl šanci prozkoumat, ale na tyhle věci mám čich.

Zbytek setu se nese v podobném duchu, zejména teda ony dvě baterie, které se vkládají do středu těla dronu. Navazují ladným a moderním zpracováním na “jestřábí křivky”. Každá z nich je jinak velká, protože mají rozdílné kapacity. O tom ale více v sekci o nabíjení a výdrži. Co mě osobně překvapilo je, že mi přišly všechny komponenty černé až na jednu, větší, baterii. Ocenil bych barevné sjednocení, o tom netřeba mluvit.

To malé zklamání, které jsem nakousl v úvodu, je spojené s řídícím ovladačem. Ze všech komponent na mě působí nejméně kvalitně. I ten materiál je znatelně jiný, a to nemluvím o pocitu, který jsem měl při vysouvání držáku na mobil ve spodní části ovladače. I když co do funkčnosti obstál na výbornou, tak tak určitě nepůsobí. 

Jak jsem ale říkal, tak jako celek je dron AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo působivý set. Jako má první zkušenost s dronem se “černý jestřáb” zapsal do paměti velice pozitivně. Nejvíce jde obdivovat samotnou kvadrokoptéru, na které to jediné, co se nejeví solidně, je kamera ve spodní přední části. To je ale kvůli stabilizátoru, ve kterém je umístěna. 

Ovládání, funkce a kvalita výstupů – 8/10

Pojďme se podívat na jádro pudla. Jak AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K “fachá”? Slušně. Minimálně z pohledu někoho, kdo se do světa dronů poprvé dostává na vlastní kůži. Obecně musím uznat, že ovládání není vyloženě intuitivní, ale je rozhodně snadno naučitelné.

K ovládání dronu AERIUM Hubsan Blackhawk 2 je nutné propojit řídící ovladač s chytrým telefonem, který obohatíte o příslušnou aplikaci. Před samotným procesem spouštění ale vřele doporučuji přečíst si důsledně celý manuál. Minimálně já bych byl bez něj ztracen, a to se návodům vyhýbám kdy jen to je možné.

Takže umístíte baterii do dronu a zapnete. Mobil umístíte do držáku ve spodní straně ovladače, propojíte pomocí patřičného kabelu, zapnete ovladač a spustíte aplikaci. Zapnutí kvadrokoptéry poznáte snadno. Vydá totiž dominantní elektronický skřek.

Aplikace Vás nejprve provede skrze nápovědu a vysvětlí jednotlivé segmenty softwaru. Před prvním spuštěním je procedura delší, protože je potřeba autorizovat chytré baterie, ať už to znamená cokoliv, a v mém případě bylo také nutné upgradovat firmware. Bez toho bych nevzletěl. I když nerad, tak jsem teda odklikl a odsouhlasil vše potřebné a během několika minut již bylo všechno připraveno ke startu.

Pozicování ovládacích páček, “kniplů” nebo jak já říkám “joysticků” za chvíli vstřebáte. Oba dolů a ven znamená zapnout motory. Podle toho, jestli máte přepnuto na japonský nebo americký režim se vám mění funkce páček. Vždy ale jedna ovládá výšku a natočení kolem vertikální osy a druhá plyn v patřičném směru. 

Na ovladači je ještě několik tlačítek. Krom zapínání a vypínání je to veledůležité tlačítko přistání (rozumějte “návratu do výchozího bodu”). Musím se přiznat, že jsem byl tak “hrrr” do lítání, že jsem si nastudoval vzlet a let, ale přistání jsem jaksi vynechal. Proto zdůrazňuji, že přečíst si manuál opravdu dává v tomto případě smysl, i když se nám do toho nemusí zrovna chtít.  Na ovladači dále nalezneme tlačítko pro vzlet, ovládání náklonu kamery a spouště pro pořízení fotografie či videa. 

Další dimenzi ovládání dronu AERIUM Hubsan Blackhawk 2 dodává ona aplikace X-HUBSAN 2.0. V ní totiž lze volit z nabídky inteligentních režimů, sledovat GPS polohu dronu či třeba údaje o vzdálenosti a výšce od výchozího bodu. Popravdě jsem ani neměl možnost otestovat všechny aspekty funkčnosti. Je to trochu jako s fotoaparátem, který má nejrůznější módy, ale stejně má každý fotograf nejblíže manuálu. Pro mě byly při létání nejpodstatnější indikátory, díky kterým jsem věděl, jak je na tom stav baterie, či na kolik družic je AERIUM Hubsan Blackhawk 2 napojen.

A co s tím? Mně osobně by stačilo jen si létat, ale samozřejmě si scenérie z ptačí perspektivy můžete zachytit. Fotografie a videa o rozlišení 4K zajišťuje senzor 1/2.6 CMOS. Jedním z inteligentních režimů je za mě skvělý mód sledování, ve kterém má dron fixaci na zvolený pohyblivý subjekt, který natáčí. Dovedu si snadno představit, jak by to šlo využít při zachycování sportovních výkonů, nebo třeba horských túr a podobně. Tenhle mód v kombinaci s kvalitou obrazu mě osobně hodně potěšil.

Těchto režimů nabízí AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo opravdu hodně. Můžete vybrat objekt, kolem kterého bude dron kroužit. Můžete mu vytyčit trasu, po které poletí. Můžete stanovit linii, kterou bude následovat a tím budete mít krásný, ladný rovnoměrný záběr. Jak říkám, je to hodně a na využití všech zákoutí by člověk potřeboval mnoho času. Pro každého se tu ale naskýtá něco zajímavého.

Závěrem bych jen rád dodal, že mediální soubory se neukládají interně, ale pouze na paměťovou kartu. Taky musím trochu zapochybovat o dosahu, tedy vzdálenosti, na kterou lze dron ovládat. Uváděných 5 km zní v této cenové kategorii velice dobře. Těžko říci, ale má osobní zkušenost byla, že necelý kilometr vzdálený dron přenášel rozpixelovaný přenos, přičemž musím uznat, že překážkou nám stál náš rodinný dům. Přikláním se tedy spíše k variantě, že dosah signálu je validní pro otevřené prostranství. Nebo mám zkrátka zpomalený telefon.

Výdrž a nabíjení – 7/10

Snadný jak facka. Takové to totiž může být se dvěma bateriemi. Jedna, ta větší, má kapacitu 5000 mAh a uváděnou výdrž při létání až 53 minut. Důkladným testem jsem z ní ale vymačkal poslední šťávu do půlhodiny. To celé ale v mém oblíbeném sportovním režimu, který dovoluje dron AERIUM Hubsan Blackhawk 2 šponovat do závratných rychlostí, a to až přes 40 km/h.  To znamená, že při “hoverování“, tedy stání na místě, by klidně dvojnásobek času mohla vydržet.

Druhá baterie má kapacitu 2800 mAh a měla by při maximálním potenciálu prodloužit letovou dobu až o 33 minut. Jako v předchozím případě jsem přesvědčen, že se jedná o maximální potenciál při jiném než totálním nasazení a výkonu. Tak s tím případně počítejte. 

I když ale máte dvě baterie, a případně si jich můžete pořídit vícero, tak ovladač máte jenom jeden. A i ten s tou výdrží úplně neohromuje. Dron AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo je tak za mě vhodný zejména na kratší a lokálnější polety.

Těch pár bodíků, které bych za výdrž této kvadrokoptéře ubral ale rád vykompenzuji pochvalou za rychlé nabíjení. Součástí balení je tedy nabíječka a kabel zakončený USB typu A, ale žádný adaptér. Nu což, těch určitě každý z nás doma pár najde. A zatímco jednou baterií lítáte, tak můžete druhou nabíjet. Dohromady by to ani nešlo, protože je lze nabíjet pouze po jedné.

Závěrečné hodnocení AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K

8

Skvělý

Takže co na to porota? Aha, to jsem jen já. Můj názor nebude i přes několik zjevných nedostatků nikterak kritický. Je tomu tak zejména proto, protože mě lítání s dronem AERIUM Hubsan Blackhawk 2 GPS 4K Combo nesmírně bavilo. Možná bych s postupem času a rozvojem svého pilotského umu narazil na limity této kvadrokoptéry a názor bych změnil. Pro teď to ale rozhodně nebude, i když bych byl opatrný s doporučením tohoto produktu pro velice náročné jedince. Pro nás začínající i mírně pokročilé je to ale chvályhodné řešení, které mimo jiné stoprocentně zaujme svou cenou.

Design a zpracování
9
Ovládání, funkce a kvalita výstupů
8
Výdrž a nabíjení
7
Klady
  • Škála inteligentních režimů
  • Robustní zpracování
  • Praktická taška s dostatkem prostoru
  • Snadné ovládaní
  • Dynamický sportovní mód
  • Dobrá výdrž pro kratší lety
Zápory
  • Nejistý dosah
  • Zpracování řídícího ovladače

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.5 (12 hlasů)

Autor recenze

Dominik Hegmon
Dominik Hegmon

Dominik je člověk s tvůrčí vervou a hlubokým zájmem o spletité záležitosti světa na všech úrovních. Je paličatým zastáncem víry, že čemukoliv, co před něj předložíte, dokáže přijít na kloub. Má blízko k přírodě, umění a přirozeným pohybovým aktivitám, mezi které spadá například horolezení. Můj Facebook.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář