Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8

22. 3. 2022 aktualizováno

Aerium HX8 testNáš tipTestado.cz

Do naší redakční garáže dorazila elektrická koloběžka Aerium HX8. Během dvou týdnů jsme vozítko řádně vyzkoušeli při cestách do práce a volnočasových aktivitách. Chválíme pěkné zpracování, slušný dojezd a velmi dobré jízdní vlastnosti. Naše zážitky vám prozradí podrobná recenze.

8.2

Skvělá

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 dopadl výborně. Oceňujeme komfortní jízdu na kvalitní konstrukci, slušný dojezd a praktický tempomat, který si zamilujete. Pohodlná 10palcová kola se osvědčila ve městě i na vesnici. A také vyjímatelná baterie se jen tak někde nevidí. TIP redakce Testado.cz!

Konstrukce a design
8.5
Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti
8
Výdrž baterie a nabíjení
8
Klady
  • Pevná a kvalitní konstrukce
  • Rychlé složení
  • Mimořádně pohodlná jízda
  • Slušný dojezd + vyjímatelná baterie
  • Návykový tempomat
  • Perfektní poměr cena/výkon
Zápory
  • Nosnost 100 kg
  • Nepodporuje aplikaci

Obsah balení

Při doručení byla elektrokoloběžka Aerium HX8 bezpečně zabalena. Po otevření krabice zjistíte, že je kompletně složená. Stačí pouze našroubovat madla a upevnit zvonek a brzdu pomocí imbusového klíče (v balení). Otázka několika málo minut. Krabice obsahuje také nabíječku a návod v českém jazyce. K sestavení a zprovoznění nepotřebujete žádné externí nářadí.

test elektrokoloběžky Aerium HX8 - obsah balení

Konstrukce a design

Výrobce vsadil na konzervativnější černou barvu s červenými prvky, tudíž elektrokoloběžka Aerium HX8 působí decentně. A to je dobře, protože ji mohou využívat vlastně všichni. Hmotnost konstrukce činí 15 kg, což je – dle výkonu a dojezdu – obvyklý parametr.

Také nosnost 100 kg není nijak omezující. Konstrukce splňuje odolnost IP54, což je certifikace chránící před prachem a stříkající vodou z každého směru. Ani déšť by tak neměl vozítku uškodit.

Recenze elektrokoloběžky Aerium HX8

Testovaný model Aerium HX8 byl opatřen 10palcovými nafukovacími koly, která dobře sedí na povrchu. Zároveň efektivně tlumí nárazy. Pokud budete mít pneumatiky správně nahuštěné, ani nájezd na obávané kostky není extra nepříjemný. Tohle bych dvakrát podtrhl.

Pochvalu si zaslouží dostatečně široký nášlap, který je na svém povrchu pogumovaný. Nohy nekloužou a jezdec se těší z jistého postoje. Bezpečnost jízdy jistí zadní kotoučová brzda, která se ovládá pomocí páčky na řídítkách (jako na klasickém kole). Brzda je účinná a ještě jí dopomáhá přítomný elektromotor. Díky takové kooperaci se snižuje brzdná dráha.

Elektrokoloběžka Aerium HX8 je opatřena kvalitním LED světlem na přední i zadní straně. Zatímco vám přední světlo svítí na cestu, zadní svítí červeně a po zmáčknutí brzdy se typicky rozbliká. El. koloběžku zároveň nemusíte nikde opírat nebo pokládat, protože je při levé straně opatřena praktickým stojánkem.

Světla lze jednoduše vypnout na ovládacím panelu. Ten se skládá ze dvou mechanických tlačítek a pohyblivé páčky. Povrch je pogumovaný, takže vám nesklouzne prst. V blízkosti ovládání je také barevný LCD displej, na němž zřetelně vidíte aktuální rychlost, zvolený režim jízdy a kapacitu baterie. Displej je dobře čitelný i na přímém slunci.

 Aerium HX8 - složení

Za povšimnutí stojí také háček na upevnění batohu nebo drobnějších osobních věcí. Pozorný čtenář už také ví, že je nadosah mechanický zvonek. A věřte mi: někdy se opravdu hodí. Pomocí sklopení páčky lze elektrokoloběžku Aerium složit v několika krocích. Otázka malé chvilky.

Zpracování recenzované elektrokoloběžky Aerium HX8 kvituji. Oceňuji nenápadný design, který neurazí ani náročnější dámy, a celkově vyvážený poměr a soulad kvalitních komponentů.

Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti

Testovanou elektrickou koloběžku Aerium HX8 pohání 350W motor. Ten je schopen vyvinout rychlost až 25 km/h, přičemž zvládne stoupání kolem 20 stupňů.

S výkonem jsem byl nadmíru spokojený. Pokud se pustíte do opravdu strmějšího kopce (viz most na obrázku níže), rychlost se zpomalí na cca 7 km/h a poté začne motor “táhnout”. Do městského prostředí, parků a na venkovské pěšinky ideální záležitost. Všude tady jsem typ HX8 řádně otestoval.

Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti

Elektrokoloběžka Aerium HX8 disponuje třemi režimy jízdy. Pokud si chcete jízdu opravdu vychutnat a nikam nespěcháte, tak i takové kochání vám hodnocený model umožní. Zvolený jízdní režim vždy vidíte na LCD displeji. Během testů jsem v drtivé většině využívat nejvyšší výkon, který s mými 84 kg hezky cloumal.

Velký benefit navíc představuje tempomat. Pokud po dobu šesti sekund pojedete konstantní rychlostí, tempomat se automaticky zapne a bude udržovat stálou rychlost. Pro vás to znamená jediné – nemusíte držet páčku.

Díky tempomatu se zvyšuje jízdní komfort a bezpečnost, protože se můžete řídítek držet pevně oběma rukama. Opravdu velmi praktická záležitost, kterou jsme s drahou polovičkou pravidelně využívali. Zatímco já jsem vedle ní běžel, ona mi tímto způsobem hlídala rychlost…

Znovu také vypíchnu povedenou konstrukci, která vám nabízí pohodlný a široký nášlap a velká 10palcová kola. Jízda je příjemná na každém povrchu.

Aerium HX8 nepodporuje aplikaci, tudíž se musíte spolehnout pouze na přítomný displej. Některé konkurenční modely s chytrým zařízením komunikují, tudíž máte přehled nad ujetými kilometry a dalšími statistikami. Aerium vám ale nic takového neumožní.

Náš tip

Další alternativy najdete mezi nejlepšími elektrokoloběžkami.

Výdrž baterie a nabíjení

Klíčovým parametrem je celkový dojezd na plné nabití. Testovaná elektrokoloběžka Aerium HX8 vlastní lithiovou rekuperační SMART baterii s kapacitou 10 Ah (napětí 36 V).

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 - Výdrž baterie a nabíjení

Za ideálních podmínek je el. koloběžka schopna ujet až 40 km, ovšem spíše počítejte s přibližně 30–35 km. To je ostatně velmi dobrý výsledek, který vás nebude omezovat.

Baterii lze dokonce vyjmout. Čili pokud si přikoupíte ještě jednu, dojezd bude dvojnásobný. Osobně si myslím, že většině z vás bude průměrný dojezd 40 km stačit. Díky možnosti rychlé výměny baterie se však nabízí i možnost násobného dojezdu. Aerium HX8 tedy můžete využít i na hodně dlouhé výlety.

Doba nabíjení se pohybuje kolem zhruba 6 hodin. Průběh nabíjení můžete sledovat přes světelný indikátor. Jakmile je akumulátor plně nabitý, rozsvítí se zelená dioda. Displej během nabíjení zapnout nelze. Vždy je třeba odpojit nabíječku z baterie.

Klíčové vlastnosti Parametry
Max. rychlost 25 km/h
Výkon 350 W
Dojezd 30–40 km
Kapacita baterie 10 Ah
Rychlost dobíjení 6 hod.
Hmotnost 15 kg
Nosnost 100 kg
Průměr kol 10″

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (81 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář