Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Klimatizace vzduchu

Recenze mobilní klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi

Klimatizace AERIUM P9000 Wi-Fi

Mobilní klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi během krátké chvíle ochladí vzduch v místnosti o objemu až 74 m3. Díky kompaktním rozměrům ji snadno přemístíte i v omezeném prostoru. Kromě udržování příjemné teploty doma nebo v kanceláři nabízí ještě funkci odvlhčování, která pomáhá udržovat komfortní klima i v dusných dnech. Přístroj navíc můžete propojit s vaší domácí Wi-Fi sítí a ovládat ho odkudkoliv přes mobilní telefon nebo tablet.

Hodnocení mobilní klimatizace Aerium P9000 Wi-Fi

8.5

Skvělá

Mobilní klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi se řadí svým výkonem spíše k průměrným klimatizacím, ale přesto umí potřebný prostor nejen ochladit, ale i vyvětrat a vysušit vlhký vzduch. Díky jednoduché manipulaci ji můžete přemisťovat na různá místa podle potřeby a pomocí připojení na Wi-Fi síť ji můžete ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. Při testování se mi líbil tichý chod přístroje a systém odvodu teplého vzduchu z místnosti pomocí okenní izolace.

Design a zpracování
9
Ovládání a manipulace
9
Kvalita klimatizace a zkušenosti v praxi
8
Údržba
8
Chladící výkon:2,6 kW
Vzduchový výkon:320 m3/h
Odvlhčovací výkon:24 l/24 h
Doporučený prostor:30 m2
Hmotnost:22,5 kg
Připojení na Wi-Fi:Ano
Klady
  • Pěkný design
  • Mobilita, jednoduché přemístění
  • Funkce chlazení, větrání a odvlhčení
  • Jednoduché ovládání a údržba
  • Funkce autorestartu
  • Mobilní aplikace/připojení na Wi-Fi
  • Tichý chod
  • Okenní izolace
Zápory
  • Ovládání v aplikaci není v českém jazyce

Obsah balení

Při zakoupení mobilní klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi očekávejte balík o hmotnosti 22,5 kg. Tvrdá kartonová krabice v sobě ukrývá klimatizační jednotku včetně veškerého příslušenství. Polystyrenová výplň chrání nejen hlavní přístroj, ale je v ní uložena výfuková hadice a plastový adaptér pro její uchycení do okenní lišty.

V krabici dále najdete odtokovou trubku a návod k obsluze v několika jazycích, včetně českého. Při ochlazování vnitřních prostor je potřeba odvádět ven odpadní teplo či vlhkost a vy si můžete vybrat ze dvou způsobů uchycení výfukové hadice do okna. V balení je vložena vysouvací plastová lišta, do které lze hadici připevnit pomocí adaptéru, nebo můžete použít plátěnou těsnící sadu. Pro lepší komfortní ovládání klimatizace je v balení přiložen také dálkový ovladač.

Design a zpracování

Klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi má tvar hranolu vysokého 70 cm, šířky 31,5 cm a hloubky 31 cm. Plastové tělo přístroje má bílou barvu a elegantní oblé tvary bez jakýchkoliv rušivých výčnělků. V přední části nelze přehlédnout lamely, kterými proudí chladný vzduch do prostoru. Jejich vyklopením nastavíte směr vzduchu proudícího ven z klimatizace. Rozsah nastavení lamel je dosti velký, lamelami lze lehce pohybovat a následně dobře drží svoji nastavenou polohu.

Celou zadní stranu klimatizace vyplňují velké otvory sání vzduchu s jemnými filtry a prostor pro odvod teplého vzduchu. Ten je tvarovaný pro nasunutí plastového adaptéru výfukové hadice. Výfukovou hadici lze natáhnout do délky až 150 cm a pokud ji potřebujete uchytit do plastové okenní lišty, na její konec nasadíte plastový adaptér. Ten je při natahování hadice nutný přidržet, aby se nevytrhl.

Gumová krytka na zadní straně klimatizace zakrývá odtokovou trubku kondenzátu, na kterou lze nasunout odvodňovací hadici. Krytka slouží zároveň jako uzávěr a po jejím odstranění začne z trubky okamžitě vytékat voda. Sám jsem zastánce přísloví, že v jednoduchosti je síla, ale v tomto případě by bylo vhodné, kdyby potrubí mělo nějaký jednoduchý uzávěr. Další vypouštěcí trubku najdete úplně dole, rovněž na zadní straně přístroje. Ta je pro vyprázdnění spodní nádoby na odpadní vodu a systém odtoku je prakticky stejný jako u horní trubky. Po odstranění gumové krytky začne okamžitě vytékat voda.

Boční strany klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi jsou hladké a jejich povrch narušují jen vybrání pro uchycení přístroje při přemísťování. Pokud nemusíte přenášet 22,5 kg těžký přístroj přes schody či jiné nerovnosti, tak vám přesun usnadní malá kolečka na podvozku.

Na horní straně klimatizace nelze přehlédnout velký černý ovládací panel. Všechna ovládací tlačítka jsou dotyková a jejich funkce jsou označené bílou barvou. Aktuální stav nastavení funkcí přístroje signalizují svítící symboly u ovládacích tlačítek a požadovaná teplota je zvýrazněná velkými bílými číslicemi. Celkově je ovládací panel přehledný, ovládání všech funkcí je jednoduché a intuitivní. Celý přístroj můžete ovládat také pomocí přiloženého dálkového ovladače. Ten má příjemnou velikost, dobře padne do ruky a rovněž jeho tlačítka jsou přehledná. Napájen je dvěma bateriemi AAA 1,5 V, které nejsou součástí balení klimatizace.

Ovládání a manipulace

Mobilní klimatizaci Aerium P9000 Silent Wi-Fi můžete ovládat třemi způsoby. Ovládací panel na horní straně přístroje je přehledný a pomocí dotykových tlačítek můžete nastavit vše, co je potřeba. Stisknutím hlavního tlačítka Power se přístroj okamžitě spustí. Tlačítkem Mode můžete zvolit, zda potřebujete spustit program chlazení, sušení, nebo jen ventilátor. Symbol označený nápisem Speed vám umožní výběr mezi dvěma rychlostmi ventilátoru.

Na displeji dále najdete symbol Timer/wifi. Tímto tlačítkem lze nastavit čas automatického spuštění, nebo zastavení přístroje. Řada tlačítek pokračuje symbolem Lock, jeho dlouhým stiskem zapnete nebo vypnete funkci dětského zámku, a tlačítkem Sleep, které slouží k aktivaci nočního režimu.

Uprostřed ovládacího panelu svítí velká bílá čísla, která zobrazují buď hodnotu požadované teploty při chlazení, nebo aktuální teplotu v místnosti při režimu vysoušení a větrání. Po stranách čísel jsou tlačítka Up a Down, kterými můžete nastavit požadovanou teplotu v místnosti při spuštění programu chlazení.

O něco větší komfort ovládání klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi umožňuje dálkový ovladač. Tlačítka na dálkovém ovladači jsou přehledná a ovládání všech funkcí je jednoduché a intuitivní. Musíte však počítat s tím, že mezi dálkovým ovladačem a klimatizací nesmí být žádná velká překážka. Nejlepší je mířit ovladačem přímo na přístroj.

Nejvíce příjemný a komfortní způsob ovládání klimatizace je pomocí aplikace Smart Life. Ta je k dispozici pro Android i pro iOS a k její instalaci se dostanete jednoduše po naskenování QR kódu v návodu k obsluze. Jediná podmínka ovládání klimatizace tímto způsobem je možnost připojení přístroje na síť Wi-Fi. V aplikaci máte možnost nastavit nejen veškeré funkce přístroje, ale vidíte i aktuální teplotu v prostoru, kde je klimatizace umístěna, můžete ji spustit například po cestě z práce a přijedete již do příjemně vychlazené domácnosti.

Je důležité si uvědomit, že klimatizace je mobilní. To znamená, že není stabilně připevněná někde na zdi a při spuštění se musí určité věci manuálně připravit. Na zadní stěnu přístroje zapojíte rouru, kterou se odvádí teplý vzduch pryč z místnosti a dále je potřeba vyklopit mřížky na čelním panelu, kudy studený vzduch ochlazuje prostor.

Rouru pro odvod teplého vzduchu můžete připevnit do okna pomocí plastové lišty, nebo pomocí plátna, které dle návodu připevníte na okno. Já při testování použil druhý způsob, který mně připadá jako velmi chytré a praktické řešení. Pomocí lepenky se suchým zipem plátno jednoduše připevníte k oknu a hadici do něj připevníte pomocí dvou zipů, které plátno spojují. Plátno není potřeba z okna stále sundávat. Při potřebě okno otevřít jednoduše otevřete zip nebo při zavření okna plátno opatrně přidržíte uvnitř místnosti.

Z dalších funkcí, které můžete využít, je možnost odloženého startu, nebo naopak můžete nastavit, kdy se přístroj vypne. Vše jde nastavit manuálně na přístroji, dálkovým ovladačem, i aplikací v mobilním telefonu. Potřebný čas jde nastavit po jedné hodině až na dobu 24 hodin. Při tomto programování, nebo pokud přístroj necháte spuštěný například přes noc, se vám může hodit funkce autorestart. Znamená to, že při výpadku elektrického proudu se klimatizace automaticky spustí v předchozím režimu.

Při spuštění klimatizace přes noc můžete využít funkci režim spánku. Po aktivaci této funkce se ventilátor přepne na nižší rychlost a mírně pohasnou všechny indikátory na ovládacím panelu. Následně dvakrát po hodině chlazení stoupne nastavená teplota o jeden stupeň a tu potom klimatizace udržuje po dobu 10 hodin. Nikde jsem se nedočetl, proč se po hodině nastavená teplota o jeden stupeň zvedá, ale nějaký důvod pro to výrobce zřejmě má. Možná to udělal po zkušenostech uživatelů, co neodhadli nastavení teploty pro spánek a později jim byla zima.

Kvalita klimatizace a zkušenosti v praxi

Po vybalení klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi z krabice, doporučuji nechat ji přibližně 24 hodin postavenou ve svislé poloze. Nikdo vám nezaručí v jaké poloze ji přepravní společnost vezla. Mezitím můžete vybrat ideální místo, kde bude přístroj stát, tak aby do okna dosáhla roura pro odvod teplého vzduchu. Ta je po úplném roztažení dlouhá 150 cm. Pokud máte možnost připojit klimatizaci na domácí Wi-Fi síť, můžete si do mobilního telefonu nainstalovat aplikaci Smart Life.

Odkaz v podobě QR kódu najdete v návodu k obsluze a po instalaci vás aplikace navede jak připojit klimatizaci k domácí síti. Základní menu aplikace Smart Life je v českém jazyce, ale ovládání klimatizace již bohužel ne. Veškeré funkce jsou však přehledné a i uživatel, který anglický jazyk moc neumí, se v menu brzy zorientuje.

Chválím výrobce za možnost využít dva způsoby odvodu teplého vzduchu ven z místnosti. Jedna z možností je připevnit výfukovou rouru do plastového profilu, který se vloží do pootevřeného okna. Tento systém uchycení je zřejmě vhodný do střešního vyklápěcího okna, kde se plastový profil přivře do okna. Já tuto variantu vyzkoušet neměl možnost a ani v návodu k obsluze není připevnění plastového profilu do okna více popsáno.

Více mě zaujala okenní izolace z bílého plátna, kterou jsem pomocí suchého zipu připevnil na rám okna. Výfuková roura v sevření dvou zipů v plátně dobře drží a v případě nutnosti okno otevřít celé, stačí rozepnout zip. Jen při úplném zavírání okna je nutné plátno opatrně podržet uvnitř místnosti, aby se do okna neskříplo. Naštěstí jde tato izolace v případě poškození objednat jako náhradní díl. Velká výhoda plátěné izolace také spočívá v zamezení vniku nechtěného hmyzu do místnosti.

To je vše, co je nutné připravit, aby klimatizace dobře fungovala. Nyní již můžete přistoupit k zapnutí přístroje. Ruční ovládání pomocí panelu na horní straně klimatizace je jednoduché. Pokud chcete používat dálkový ovladač, tak si nezapomeňte přikoupit dvě AAA baterie. Mně nejvíce vyhovovalo ovládání pomocí mobilní aplikace.

Při testování klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi jsem program vysoušení vyzkoušel jen krátce a nemohu stoprocentně říct jak dobře funguje. Po krátké době však v nádobě kondenzátu bylo trochu vody, čili myslím, že přístroj dělá to, co má. Nutno dodat, že při spuštění programu vysoušení je potřeba nasadit na odtokovou trubku hadici pro odvod zbytkové vody.

Program větrání a chlazení jsem zkoušel více a ten fungoval perfektně. Po zapnutí přístroje a přepnutí do režimu chlazení nefoukal z přístroje úplně ledový vzduch, ale během krátké chvíle byl znát v místnosti citelný pokles teploty. Nejvíce mě překvapil tichý chod přístroje. Když jsem testoval před rokem jiný přístroj, tak po zapnutí chlazení byl slyšet poměrně hlučný kompresor. Na testované klimatizaci je vidět drobné škubnutí, které signalizuje, že se uvnitř něco děje, ale stále je slyšet pouze ventilátor.

Ohledně ovládání přístroje prakticky nemám co vytknout. Na veškeré povely při testování reagovala klimatizace okamžitě. a to i na povely přes Wi-Fi síť posílané z mobilní aplikace. Lamely, kterými fouká z přístroje studený vzduch, je nutné manuálně vyklopit. Potom již dobře drží v nastavené poloze a není nutné se jim věnovat. V případě zapínání klimatizace přes mobilní aplikaci jen musíte myslet na to, zda máte výfukovou rouru připevněnou do okna, jinak by byl chlazený prostor zároveň ohříván.

Údržba

Při používání klimatizace na větrání a chlazení přístroj nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Samoodpařovací systém využívá shromážděnou vodu k ochlazování kondenzačních cívek pro lepší účinnost. Díky tomu v režimu chlazení není potřeba vylévat nádržku na odvodnění.

Při spuštění režimu vysoušení je nutné připojit k jednotce klimatizace odtokovou hadici. Přístroj by se po naplnění nádržky automaticky sám zastavil a museli byste vodu vypustit. Na to pozor, protože voda začne z nádrže vytékat ihned po sundání gumové záslepky. Připojení hadice, pod kterou bude dostatečně velká nádoba na vodu před spuštěním klimatizace, je podstatně lepší řešení.

Pro dobrou činnost klimatizace Aerium P9000 Silent Wi-Fi je nutné kontrolovat stav filtrů na zadní stěně přístroje. V návodu k obsluze je doporučené čistění každé dva týdny. Já bych tuto kontrolu zohlednil podle doby provozu a prostředí, v jakém klimatizace bude fungovat. Oba panely s filtrem jdou z přístroje lehce vyndat, opatrně z nich můžete vysát prach pomocí vysavače a omýt je pod tekoucí vodou. Jakmile filtry oschnou, můžete je vrátit zpět.

Čistota filtrů je důležitá pro dobrý provoz klimatizace. V případě jejich zanesení prachem se sníží účinnost systému a může dojít k poškození jednotky!

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (22 hlasů)

Autor recenze

Zdeněk Suchý
Zdeněk Suchý

Zdeněk se téměř 30 let živil jako automechanik a vlastníma rukama provádí rekonstrukci domu. Díky tomu se již setkal s velkým množstvím různého nářadí a má rád nové technologie, které dokážou ulehčit či usnadnit práci. Již několik let vytváří prezentace pro realitní kanceláře, naplno se věnuje focení, tvorbě videa a grafiky, kde stále vyhledává nové příležitosti. Ve volném čase je rád s rodinou, věnuje se údržbě zahrady a domu, rád poznává nová místa a občas se projede na kole. LinkedIn, Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář