Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze akční kamery Lamax X10 Taurus

9. 10. 2018 aktualizováno

LAMAX X10 Taurus

Trh s akčními kamerkami zažívá v posledních letech obrovský boom. Není ani divu, vždyť se těší stále větší oblibě mezi běžnými, ale také profesionálními sportovci, turisty a milovníky moderních technologií.

Výrobci jsou  chtě nechtě nuceni nové produkty neustále vylepšovat a dodávat jim nějakou přidanou hodnotu. Přesně o tohle se pokusila také společnost Lamax, která nám zapůjčila k testování kameru Lamax X10 Taurus. Pojďme se podívat, jak se jim vlastně povedla.

Obsah balení

Kamerka byla zabalena do jednoduchého balení, které představuje kombinaci papíru a plastu. Kromě manuálu se můžete těšit na široké příslušenství.

Uvnitř balení najdete voděodolný obal do hloubky 40 metrů, plovák do vody, čelenku, J mount, Fast plug-in, držák na tyč, rovný samolepící držák, zakřivený samolepící držák, dálkový ovladač, 3-axis connector, adaptér na stativ, stativovou redukci, dvě náhradní 3M podložky, USB kabel na nabíjení, náhradní dvířka na obal, bezpečnostní lanko, utěrku z mikrovlákna, návod na použití, informační listy a náhradní baterii s kapacitou 1 050 mAh.

LAMAX X10 Taurus - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Akční kamera Lamax X10 Taurus se svým designem od jiných kamerek stejného typu nijak nevymyká. Tradiční obdélníkový tvar má velikost 63 × 41 × 33 milimetrů, přičemž celková hmotnost se zastavila na hodnotě 79 gramů. Tělo je tradičně plastové, ovšem zevní podoba vlastní speciální povrchovou úpravu. Je totiž pogumovaná, díky čemuž se zařízení dobře drží a působí příjemným dojmem.

Zpracování kamerky je skutečně hodně kvalitní. Veškeré části sedí na svém místě a nic neskřípe. Výrobci se rovněž podařilo dobře umístit ovládací prvky. Na zadní straně se nachází tradičně obrazovka, přičemž přední část kamery nabízí pohled na objektiv, tlačítko pro zapínání, logo a dvojici notifikačních LED diod.

Dioda je umístěna i na spodní straně, kde je hned vedle závit na stativ a otvírací šuplík. Pod ním se nachází baterie. Vrátka lze jednoduše uzamknout, tudíž nehrozí svévolné otevření nebo vypadnutí baterie.

Horní hrana nabízí jen tlačítko pro nahrávání, které však zároveň slouží jako potvrzovací. O jeho funkcích si ještě něco povíme za chvíli. Nyní přejděme k bočním stranám, kde najdeme slot pro microSD kartu a nabíjecí konektor microUSB. Kromě toho dohledáte také microHDMI zdířku, díky níž můžete kameru spárovat s televizí. Na pravé hraně pak dohledáte šipky dolů a nahoru, kterými se můžete pohodlně pohybovat v menu.

Manipulace a ovládání – 8/10

Kompaktní rozměry a pogumované tělo se postarali o to, že je manipulace s kamerkou jednoduchá a příjemná. Dobře sedí v ruce a všechna tlačítka fungují bez problémů. Pohyb v menu a přepínání mezi funkcemi ale můžeme označit za mírně chaotické.

Během testování jsme si nedokázali zvyknout na skutečnost, že jsme při potvrzení, respektive výběru nějaké funkce, museli používat v podstatně všechna čtyři tlačítka na kameře. Z tohoto pohledu bychom tedy uvítali intuitivnější ovládání, ovšem v zásadě se nejedná o nic zásadního.

LAMAX X10 Taurus

Funkce – 8/10

Nikdo snad nepochybuje o tom, že by moderní akční kamera neměla být na funkci skoupá. A to platí i v případě Lamax X10 Taurus, která nabízí hned několik zajímavých možností. Kromě klasického nahrávání a fotografování totiž najdeme i možnost tvorby časosběrného videa či cyklického nahrávání.

Mimo toho si na kamerce můžete nastavit samospoušť, zapnout nebo vypnout možnost zobrazení data ve videu a na fotografii, měnit samospoušť, frekvenci, vyvážení bílé a mnoho jiných detailů. Pracovat můžete i s vypnutou obrazovkou pro úsporu baterie a lze taktéž vypnout signalizační LED diody. V neposlední řadě je zajímavá i přítomnost slovenského jazyka, kterou naši sousedé jistě ocení.

Displej – 8/10

Pokud jde o displej, tomu bychom dokázali něco vyčítat asi jen těžko. Jeho velikost představuje příjemné 2 palce, takže není ani příliš velký a ani příliš malý. Panel není dotykový, což se v případě akčních kamer prostě nosí.

Samotný displej zobrazuje všechno, co bychom vidět měli. Kromě možnosti prohlédnutí pořízených fotografií a videí dokáže zobrazit aktuální mód, indikuje aktivitu Wi-Fi, a v neposlední řadě zobrazuje aktuální stav baterie a stavu zaplněnosti vložené paměťové karty.

LAMAX X10 Taurus

Displej celkově působí příjemným dojmem a nejspíše ani nikoho neurazí. Díky vysokému jasu je dokonale čitelný během dne i noci, přičemž ani při silném slunečním záření nebudete mít problém. Jedinou nevýhodou obrazovky je fakt, že se poměrně rychle ušpiní. Na druhou stranu ruku na srdce, která konkurence takovou vlastnost nemá?

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6/10

Akční kamera Lamax X10 Taurus využívá baterii s kapacitou 1 050 mAh. Ta by podle výrobce měla vydržet Full HD natáčení po dobu 90 minut. Praxe ale ukázalo něco poněkud jiného. Během testu jsme se totiž těžko dostávali sotva přes jednu hodinu a někdy i méně.

LAMAX X10 Taurus - baterie

Ale samozřejmě, všechno závisí na způsobu používání. Pokud máte celou dobu zapnutý displej, musíte počítat se sníženou výdrží a tak dále. Na druhou stranu jestliže chcete baterii ulehčit, jednoduše vypněte displej. Zároveň jste však vystaveni riziku, že vlastně nevíte, co točíte. Baterie se z 0 na plnou kapacitu nabíjí asi dvě hodiny. V balení naštěstí najdete dva kusy baterií, což je příjemné plus navíc. Na takový běžný rodinný výlet bohatě vystačí.

Kvalita videí a fotografií – 7/10

Kamera pracuje s CMOS senzorem Sony IMX117 a chipsetem Ambarella A12, přičemž její čočka je schopna zachytit obraz v šířce 170°. Příjemným překvapením je možnost natáčení v 4K rozlišení, ovšem i tato kvalit má své omezení. Maximální snímkování je totiž 30 FPS, přičemž zapomenout musíte také na elektronickou stabilizaci.

Módů je však mnohem víc: 2K při 60 FPS, FHD při 120 FPS či HD Ready při 240 FPS. Při Full HD lze bez problémů zapnout elektronickou stabilizaci, tudíž se dočkáte videí bez otřesů. Pro fotografování poslouží až 16 Mpx s rozlišením 4 608 × 3 456 pixelů.

Fotografie jsou kvalitní, v tomto ohledu nemáme žádné výtky. Co se týká 4K videí, z našeho pohledu je takové rozlišení prakticky nepoužitelné. Obraz je totiž příliš roztřesený, což na výsledné kvalitě rozhodně nepřidá.

Velmi dobře se však tváří kombinace Full HD s elektronickou stabilizací, která je schopna vyprodukovat skutečně kvalitní záběry. V pozitivním ohledu nás dále překvapila výsledná kvalita nahraných zvuků ve videích, jež se pohybuje na hodně dobré úrovni.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na české Heurece kamerka sklidila pěkné 86% hodnocení, kde zákazníci chválí obsáhlé balení, kvalitní Full HD videa, hezké fotografie a kvalitu nahrávaného zvuku.

Alternativy k Lamax X10 Taurus

Velkým konkurentem recenzovaného kousku bude GoPro HERO 2018, kterou si můžete koupit za obdobný peníz. Tahle varianta nabízí kompaktní tělo, zvýšenou odolnost, rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů a zejména kvalitu světově proslulé značky. 

Jako levnější alternativu můžeme doporučit Sjcam SJ4000, která skutečně nestojí moc a přesto nabízí kvalitu Full HD, 4× digitální zoom a vysoce kompaktní tělo o hmotnosti pouhých 58 gramů.

Závěrečné hodnocení

7.7

Velmi dobrá

Kamera Lamax X10 Taurus může být příjemným společníkem během vašich cest napříč krajinou. Potěší vás její kompaktní rozměry a kvalitně zpracovaná konstrukce, stejně tak enormní množství příslušenství. Škoda jen slabší výdrže baterie.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
8
Funkce
8
Displej
8
Výdrž baterie
6
Kvalita videí a fotografií
7
Klady
  • Kvalitní zpracování
  • Velké množství příslušenství v balení
  • Dobrý zvuk
  • Kvalitní fotografie a FHD videa
  • Náhradní baterie
Zápory
  • 4K videa bez stabilizace
  • Slabší výdrž baterie

Nejprodávanější digitální kamery dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.4 (10 hlasů)

Autor recenze

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář