Díky akčním kamerkám získaly outdoorové aktivity novou dimenzi. Jejich kompaktní provedení a většinou kvalitní hardwarová i softwarová výbava umožňují zachycovat zážitky z cest, dovolené, jízdy na kole, potápění a mnoha dalších aktivit.
V následující recenzi se podíváme na zoubek cenově dostupné kamerce Lamax X7.1 Naos, jejíž cena se aktuálně pohybuje kolem hranice 2 000 Kč (1/2024). Co tedy můžete od tohoto zařízení očekávat?
Obsah balení
Součástí balení není jenom samotná kamera Lamax X7.1 Naos, ale také četné příslušenství. Trvalo téměř 10 minut, než jsme všechno rozbalili a vyložili hezky vedle sebe, dovolte tedy malou rekapitulaci.
V krabicích k Lamax X7.1 Naos najdete toto příslušenství: vodotěsné pouzdro, držák na trubku (řidítka bicyklu), rám pro použití bez vodotěsného pouzdra, držák J mount, fast plug-in, držák s clipem, 2 ks rovného samolepícího držáku, 3 části 3-axis konektoru, adaptér na stativ, stativová redukce, univerzální pásky se suchým zipem, 2 ks náhradních 3M podložek, USB kabel, Li-ion baterie, náhradní dvířka pro vodotěsné pouzdro, stahovací pásky, utěrka z mikrovlákna, uživatelská příručka (i v češtině), dálkové ovládání a kapsa.
V balení je toho opravdu hodně, najdou se nicméně i nějaké výtky. Protože kamera nemá vlastní paměť, je bez Micro SDHC nebo SDXC karty vlastně nepoužitelná – hodilo by se tedy v balení mít alespoň jednu ze zmíněných druhů.
Dalším menším nedostatkem je přehršel příslušenství, respektive chybějící návod k nim. Bylo by super mít v krabičce alespoň obrazového průvodce, díky kterému by šlo poznat, co k čemu slouží. Bez něj jste odkázáni na rady zkušenějších uživatelů, případně hledání na internetu.
Design a zpracování – 9/10
Lamax X7.1 Naos váží 58 gramů a měří 59,2 × 41 × 29,8 milimetrů (včetně objektivu). Tělo kamery je plastové, jemně vroubkované a jakoby pogumované, díky čemu se zařízení hezky drží a neklouže. Matný odstín černé dodává kamerce eleganci, i když svým plastovým provedením působí Lamax X7.1 Naos tak trochu křehce.
Tlačítka pro ovládání, nacházející se na přední, vrchní a pravé boční částí, zbytečně nevyčuhují, jsou jakoby zapuštěná do těla kamerky a s celkovým designem zařízení působí sehraně. Malých rozměrů kamery je nutno využít bezezbytku, proto v levé boční části najdeme výstupy pro MicroHDMI, MicroUSB a MicroSD kartu. Naspodu pak místo pro baterii. Téměř celá zadní část patří 2palcovému LCD displeji, který doplňují LEDky pro zapnutí displeje a indikátor nabíjení baterie.
Design hodnotíme vesměs jako standardní, líbivý, barevně povedený a funkční. Tlačítka nevržou ani nevydávají zvlášť hlasité zvuky. Pro naši absolutní spokojenost by musela být kamerka sama o sobě vodotěsná, což není, ale do 30metrové hloubky vodotěsné pouzdro jako součást balení tuto drobounkou vadu na kráse odstraňuje.
Manipulace a ovládání – 9/10
Jak už bylo řečeno, díky vroubkování na povrchu je manipulace s kamerou velice snadná, příjemná a bezproblémová. Přístroj v rukách neklouže a dobře se s ním pracuje i navzdory jeho kompaktním rozměrům. Nebo právě proto?
Když pomineme dálkové ovládání, Lamax X7.1 Naos lze „řídit“ pomocí čtyř tlačítek. Na přední straně, hned vedle objektivu, se nachází tlačítko pro zapnutí, vypnutí a změnu módu. Na vrchní straně je zase barevně odlišené tlačítko spouště, které slouží také k potvrzení položky v menu. Z levé strany (při čelním pohledu) pak máme tlačítka nahoru (ovládání Wi-Fi) a dolů (zapnutí/vypnutí obrazovky).
Reakce tlačítek je absolutně v pořádku, stejně jako zvukový efekt při zmáčknutí (v podobě nepříliš hlasitého kliknutí nebo klapnutí). Tlačítka nejsou podsvícená, což ale vůbec nevadí, protože na intuitivní ovládání si velmi rychle zvyknete.
Manipulace a nasazování doplňků a různých nástavců a úchytů na kameru, respektive její vodotěsný obal, je rovněž snadné, chybí akorát manuál pro rozlišení, co je co a na jaký účel se která věcička hodí.
Funkce – 9/10
Lamax X7.1 Naos je možná malý, ale velice šikovný a funkční. Dokáže točit i fotit, v menu se pak můžete pohrát s rozlišením videa a pokročilými nastaveními časosběrného videa, cyklického nahrávání, točení bez zvuku, nebo rozlišením fotografií, časovačem, časosběrnými snímky a sériovým foto v případě režimu fotografování.
Dále lze aktivovat otáčení obrazu, režim automobil, datum ve videu, spořič obrazovky (od 1 po 5 minut), automatické vypnutí, expozici, vyvážení bílé nebo třeba Wi-Fi. Skvěle hodnotíme ovládání kamery přes dálkový ovladač, který umožňuje přepínání mezi režimy focení a nahrávání videa a dokáže také vypnout nebo zapnout obrazovku. Reakce ovladače jsou přesné a rychlé i na větší vzdálenost (přes celou místnost, maximálně cca 5 metrů). Bez prodlevy reaguje i přepínání mezi jednotlivými módy nebo kartami v menu, hardwarově je na tom Lamax X7.1 Naos tedy dobře. Ovladač a kamera jsou navíc spárovány automaticky, takže obě můžete okamžitě začít používat.
Fotografie a videa lze prohlížet a přehrávat přímo na přístroji, což velice usnadňuje práci v terénu. Nevydařené snímky je tedy možné průběžně mazat a není nutné je na MicroSD úložišti uchovávat pro domácí selekci. A to je fajn, protože kamerka je kompatibilní s paměťovými kartami s kapacitou do 64 GB – pořád lepší než 32 GB, ale stejně, 128 GB by se nám líbilo víc.
Displej – 9/10
2palcový LCD displej používání kamery znatelně usnadňuje. Je samozřejmě barevný a nedotykový, jeho ovládání zabezpečuje čtveřice tlačítek. Tento moment hodnotíme pozitivně, dotykové ovládání by v tomto případě bylo patrně spíše na obtíž.
Z možností nastavení displeje je k dispozici pouze spořič obrazovky (do 5 minut). Chybí třeba regulace jasu, i tak je ale displej bez problémů čitelný ve dne i v noci – to díky černému pozadí a znakům v bílo-žluté kombinaci, které se příjemně doplňují a netáhnou zrak.
Během používání se na obrazovce zobrazují aktuálně vybraný mód a jeho nastavení, kapacita úložiště, kontrolka zapnutí/vypnutí Wi-Fi, stav baterie, datum a čas. Při nahrávání videa v dolní obrazovce svítí čas nahrávání a bliká známá červená tečka (REC). Displej se tak může zdát napěchovaný, nicméně i na to se dá zvyknout a je lepší tyto informace mít než nemít.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 6/10
Uvnitř Lamax X7.1 Naos pracuje baterie s kapacitou 900 mAh. Podle výrobce akumulátor zaručuje 90 minut nahrávání ve Full HD, praxe ovšem říká něco jiného a nám se čas nahrávání smrsknul na něco kolem 60 až 70 minut. Záleží ovšem také na tom, jak s kamerou zacházíte – jestli fotíte, natáčíte (se zapnutým displejem nebo bez) a jestli natáčíte, tak v jaké kvalitě, respektive rozlišení.
Nabíjecí proces trvá přibližně dvě hodiny, což není špatné, vždyť s podobným časem nabíjení se lze setkat u mnohem dražších kamer. Mějte ale na paměti, že součástí balení není nabíječka, tudíž musíte kamerku nabíjet skrze USB port přes počítač.
Výdrž baterie by se tedy dala označit jako průměrná. Pokud chcete mít absolutní jistotu, doporučujeme koupit a vozit s sebou také druhou, náhradní baterii. Nejde o nic velkého, takže byste neměli mít problémy s jejím uskladněním. Co ale chceme dát do pozornosti a ocenit, je snadná výměna baterie. Kryt na spodní části se dá jemným posunutím odklopit a baterie jemným zatažením za vyčnívající část zase vyndat.
Kvalita videí a fotografií – 7/10
O vizuální výsledky se stará čočka s úhlem záběru až 170°. V nastaveních videa si lze vybírat mezi různými rozlišeními – maximem je nativní 4K při 30 snímcích za sekundu, ovšem výsledky tohoto režimu nejsou plynulé a jeho využití se doporučuje zejména při točení časoměrných videí.
Co do plynulosti je mnohem vhodnější představená kvalita 2,7 K při 30 snímcích za sekundu, i tak ale obraz občas zaškobrtne. Hladký chod docílíte až s Full HD při 60, respektive 30 snímcích za sekundu.
Zmíněnou plynulost obrazu podporuje i dobré vykreslení obrazu, který je dostatečně ostrý a sytý, i když ne přehnaně barevný. S kamerkou se nám tak třeba podařilo slušně zachytit fotbalové utkání během slunečného dne.
Každopádně se nám moc líbila i noční videa, která vykazují kus slušné kvality. Ani natáčené lampy veřejného osvětlení nejsou rozmazané a světlo se zkresleně neodráží. Vyzkoušeli jsme i jízdu na kole, kde sice detaily zjevně dosti utrpěly, ovšem na druhou stranu si ceníme stále slušné stability a plynulosti.
Pokud si Lamax X7.1 rozhodnete koupit, jistě to nebude kvůli kvalitním nahrávkám zvuku. Nahrané audio je spíše podprůměr, pro nenáročného uživatele ovšem dostačující.
V různých rozlišeních se, podobně jako video, dají pořizovat také fotografie. Kamerka umožňuje fotit snímky při 5 až 16 megapixelovém rozlišení, jde nicméně o jakousi nouzovou variantu – pořízené foto záběry nejsou zvlášť kvalitní ani při nejvyšším rozlišení a ideálních světelných podmínkách. Leckterý kompakt nebo ve smartfónu zabudovaný fotoaparát udělá mnohem hezčí, ostřejší a věrnější obrazové snímky. Co se dá dělat, kamerky prostě nejsou na profesionální fotografování dělané.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na Heurece patří Lamax X7.1 k vyhledávaným kouskům (hodnocení 88 %). Uživatelé oceňují zejména bohatou nabídku příslušenství a možnost dálkového ovládání. Líbí se také bytelnost, funkčnost a kvalita obrazu a to i v nativním 2.7K, které by, podle našeho názoru, sneslo větší plynulost.
Negativ nebylo mnoho, nás zaujal postřeh o chybějící nabíječce – je to tak, kamerku lze nabíjet jen přes USB a počítač, co není úplně praktické. I přesto je ale Lamax X7.1 Naos dravou štikou v rybníce plném levnějších akčních kamer.
Alternativa k Lamax X7.1 Naos
Pokud jde o parametry a výkon, srovnatelné možnosti jako Lamax X7.1 Naos nabídne kamerka BML cShot3 4K. Oba borci, tedy Lamax i BML, jsou jako bratři, rozhodujícím faktorem při jejich souboji tak bude sehrávat zejména cena.
V podobných cenových relacích jako Lamax se pohybuje také kamera Sencor 3CAM 4K03WR. Umí vesměs to, co „náš“ Lamax, je ovšem osazena kvalitnějším TFT displejem a v její výbavě najdete vodotěsné pouzdro do hloubky 60 metrů a také druhou, náhradní baterii.
- Pro další alternativy doporučujeme článek o nejlepších outdoor kamerách dle našeho výběru.
Diskuze a zkušenosti