Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze akční kamery LAMAX X8.1 Sirius

5. 12. 2018 aktualizováno

LAMAX X8.1 Sirius

Akční kamera LAMAX X8.1 Sirius se může pochlubit mnoha zajímavými novinkami. Především uveďme přítomnost dvou displejů, možnost natáčení v nativní kvalitně 2,7K při 30 snímcích za sekundu a bohaté příslušenství. Jak jsme ale zjistili, tahle kamerka toho nabízí mnohem víc…

Obsah balení

Uvnitř protáhlé krabice jsme mimo akční kamery LAMAX X8.1 Sirius dohledali vodotěsné pouzdro, látkový vak, držák na trubku, rám pro použití bez vodotěsného pouzdra, J mount, fast plug-in, quick clip mount, samolepící držák rovný, samolepící držák zakřivený, 3-axis connector (3 části), adaptér na stativ, stativovou redukci, univerzální pásky se suchým zipem, náhradní 3M podložky (2 ks), microUSB kabel, nabíječku, 2 kusy baterií, náhradní dvířka, stahovací pásky, ocelové lanko, utěrku z mikrovlákna a uživatelskou příručku.

Jak vidíte, skutečně nadité balení, které vám dovolí s touto kamerkou podnikat mnoho adrenalinových a vodních sportů. Našim pozorným okům ale nepřítomnost dálkového ovládání přesto neunikla. Chybějící ovladač lze nicméně nahradit aplikací v telefonu (viz. sekce níže).

Lamax X8.1 Sirius - příslušenství

Design a zpracování – 9/10

X8.1 Sirius si zachovala vysoce kompaktní rozměry 59 × 41 × 21 milimetrů (s objektivem) a příznivou hmotnost 63 gramů. Zařízení se tudíž dobře drží, čemuž ještě přispívá postranní pogumování, které ovšem zároveň způsobuje ulpívání prachu a drobných nečistot zejména v okolí objektivu. Konstrukce je jinak potažena matným plastem černé barvy, jehož podoba působí elegantně a zároveň nenápadně. S trochou nadsázky schováte kameru do dlaně.

Na čelní straně spatříte vystouplý kruhový objektiv, označení přístroje, mechanické tlačítko a sekundární OLED displej o velikosti 0,66“. Ten vás informuje o aktuálně zvoleném režimu, datu, času nahrávání a stavu baterie. Je podsvícený příjemnou tyrkysovou barvou. Spodní strana slouží vysunovacím dvířkům, pod nimiž je uschována uživatelsky vyměnitelná baterie. Dvířka sedí dobře na svém místě a samovolně se neotevírají. Navíc jsou opatřena páskem bránící ztrátě. 

Na pravé straně budete využívat dvě samostatné šipky, na straně levé je pak místo pro zasunutí microSD karty, microUSB 2.0 a HDMI konektoru. Stěžejní je samozřejmě zadní strana, kde sídlí 2palcový nedotykový LCD displej. Poslední vrchní strana je k využití pro mačkání hlavního tlačítka spouště. Kruhové tlačítko bylo vymalováno červenou barvou, přičemž uprostřed svítí modré světélko, které využijete v nočních hodinách.

Zpracování testované kamery LAMAX X8.1 Sirius je příjemné. Tradičně jsme se ale nedočkali vyšší odolnosti nebo vodotěsnosti, o kterou se naštěstí stará vodotěsné a nárazuvzdorné pouzdro. Po jeho aplikace se můžete potápět až do 30 metrové hloubky. Za takové peníze se nicméně jedná o poctivý standard.

Manipulace a ovládání – 8,5/10

Ovládání kamery je naprosto snadné a zvládne je bez větších potíží úplně každý. Po troše cviku a osmělení jsme již bez přemýšlení mačkali, co bylo jen třeba. Šipečky na boční straně jsou vskutku užitečné, a díky nim se pohyb v menu nijak neplete.

V podobně příznivém duchu se táhne i použití příslušenství. Nejde vlastně o nic nového, takže byla instalace jednotlivých částí otázkou několika málo chvil. Pokud se v některých součástkách přesto nevyznáte, doporučujeme návštěvu oficiální stránky prodejce, kde je vše dobře vysvětleno.

Také pohyb v menu je ideální. Jednotlivé položky jsou v českém jazyce, takže se nemůžete v záplavě informací nikdy ztratit. Rolování mezi nabídkami bylo vždy plynulé a systém se nikdy nesekal. A že nejsou tlačítka podsvícena nám ani nevadilo.

LAMAX X8.1 Sirius

Vytknout ale musíme hlučnost tlačítka na přední straně, které po stisku vydává dosti klapavý zvuk. A i když jsou boční šipky hlučné méně, po zatřesení mírně chrastí. Nejsou to ale samozřejmě žádné zásadní nedostatky ovlivňující kvalitu používání. Rovněž jsme si povšimli pomalejšího startu kamery, který se pohybuje kolem 4 sekund.

Funkce – 10/10

Testovaný model se za svoji funkční nabídku stydět rozhodně nemusí. Vezmeme-li jednotlivé funkce postupně, konkrétně máte možnost ladit rozlišení videa, pomalý pohyb, časosběrné video, cyklické nahrávání, stabilizaci, záznam zvuku, rozlišení fotografie, časosběrné foto, sériové foto, otáčení obrazu, HDR, režim automobil, detekci pohybu, OSD režim, TV out, úhel záběru, rybí oko, aqua režim, spořič obrazovky, automatické vypnutí, datum ve videu, datum a čas, zamknutí souboru, EV expozice, vyvážení bílé, ISO, frekvenci sítě, jazyk, tlačítka, přenosovou technologii Wi-Fi a firmware.

Možností je tedy očividně přehršel, vypíchněme tedy několik nejzásadnějších. Pomalý pohyb lze natáčet 1080P při 60 FPS nebo 720P při 120 FPS, cyklické nahrávání lze od 2 do 10 minut, sériově můžete vyfotit až 20 fotografií, přičemž ISO je buď automatické nebo 100-400. Pořízená videa a snímky si můžete přehrát nebo prohlížet přímo na displeji, což se v terénu samozřejmě hodí.

Kameru můžete dokonce ovládat na dálku skrze mobilní aplikaci GoAction, která je k dispozici zdarma pro majitele operačního systému Android a iOS. Program funguje dobře a stabilně, takže jeho použití můžeme doporučit.

Displej – 8/10

Během používání kamerky budete využívat 2palcový nedotykový displej, jehož rozlišení výrobce nikde neuvádí. Výstupní zobrazovací kvalita je nicméně dostatečná natolik, abyste pohodlně viděli, co vlastně natáčíte nebo fotografujete. Během používání se na displeji zobrazuje aktuální režim, kvalita záznamu, zapnuté funkce (HDR, nastavení EV…), doba natáčení, stav baterie, datum a čas.

LAMAX X8.1 Sirius

Zobrazené menu je přehledné, přičemž během listování můžete hledět buď přímo na hlavní panel nebo na jeho protějšího bratra z čelní strany, kde jsou jednotlivé podsložky graficky znázorněny. Je ale škoda, že nelze snížit jas displeje a rovněž jsme si všimli horší viditelnosti z bočního pohledu.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10

Ke kameře dostanete přímo v balení dvě baterie o kapacitě 1 050 mAh. Výdrž každé z nich se pohybuje kolem zhruba 1,5 hodin. Je nicméně zásadní, v jaké kvalitě natáčíte, jak využíváte displej a tak dále. Obecně se ale drží výdrž slušného standardu. Dvě baterie znamenají cca 2-3 hodiny natáčení, což je hodně slušná časovka.

Nabíjení probíhá prostřednictvím dodávané nabíječky s microUSB kabelem, přičemž z vybitého stavu se na 100 % dostanete za nějaké dvě hodiny. Kladně jsme přivítali zjištění, že po vybití lze kamerku ještě na chvíli nastartovat a nějaký ten snímek nebo záběr spěšně pořídit. Ukazatel stavu baterie se ovšem projevil jako nespolehlivý. Například zobrazil polovinu kapacity, přičemž po malé chvíli naopak vybitý stav. Je tedy dobré si pamatovat, po jakou dobu jste zařízení využívali.

Kvalita videí a fotografií – 8/10

Mile nás potěšilo, že i po vložení microSD karty kamerka svými fotografiemi ani videi existující soubory nemaže. Sama si vytvoří vlastní složku, do které pořízené výtvory ukládá. O svá data tedy nepřijdete a použitou paměťovou kartu můžete využívat klidně v několika zařízeních současně.

Testovaná akční kamera pro svůj výstup využívá úhel záběru až 170°. Výběr rozlišení videí zahrnuje následující nabídku kvality: 4K při 24 FPS, nativní 2,7K při 30 FPS, 1080p při 60 nebo 30 FPS, 720p při 120 nebo 60 FPS.

Nejvíce se nám líbila výstupní kvalita 2,7K při 30 FPS, neboť nejvyšší 4K varianta postrádá stabilizaci. Právě 2,7K varianta vypadá hodně dobře a vlastně můžeme i říct, že lépe jak nejvyšší možnost rozlišení. Záběry jsou díky elektronické stabilizaci plynulé, v rámci mezi syté a ostré. Natáčeli jsme rychlý futsal, kde panoval ruch a na čočku dopadala přemíra umělého osvětlené, ovšem i s těmito vlivy si kamerka poradila skutečně dobře. Kvalita zvuku je spíše průměrná. Mezi videi najdete také zpomalený záběr.

Více originální fotografií najdete na této stránce.

Zatímco jsou denní videa slušná, ta noční za moc nestojí. Objektiv si neporadí s menším množstvím světla, a tak se i relativně prosvětlené okolí ještě více ztmaví. Obdobně dopadly také fotografie, kde můžete vybírat mezi variantami 16, 12, 8 a 5 Mpx. Denní snímky vypadají poměrně slušně a s trochou domácí postprodukce se dají použít i do rodinného alba. Některé noční fotky se nám také vcelku povedly, jiné zase vůbec. Příjemně nás naopak překvapily výsledky z kabiny vozidla během noční projížďky městem. Vypadají dost slušně. 

Právě v noci nám ale docela vadil vysoký kontrast displeje, který byl místy až nepříjemný. Navolením spořiče se sice po chvíli zhasne, jeho svítivost ale není pro kameramana ideální. Při vyšším zatížení nejsou ani reakce kamerky rychlé. Pokud si usmyslíte něco spěšně nafotit nebo snad zachytit nějaký komický okamžik, Sirius vám příliš ochotně nevyhoví. Sekundové prodlevy jsou prostě znát.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Akční kamera LAMAX X8.1 Sirius se na české Heurece těší velké oblibě. Na pěkném hodnocení 81 % se podílelo 39 uživatelských recenzí, které častokrát kladně hodnotily cenu, bohaté příslušenství, stabilizaci a kvalitu videa. Na psanou recenzi se můžete podívat k našim slovenským bratrům, kteří na gamesite.zoznam.sk mezi klady připsali dobrý obraz, nízkou cenu nebo velké množství úchytů.

Alternativa k LAMAX X8.1 Sirius

Bohatou inspiraci dohledáte v našem výběru nejlepších akčních outdoorových kamer letošního roku, kde nechybí například čínské Xiaomi nebo legendární značka GoPro.

Jako konkrétní alternativu jsme vybrali model stejného výrobce Lamax X7.1 Naos (recenze), v jehož případně stojí za pozornost elegantní design, pohodlné ovládání, bohaté režimy a příslušenství. V hlavě nám také utkvěla starší kamerka Niceboy VEGA 5 (recenze), která se pyšní elegantním designem, snadným ovládáním, mnoha funkcemi a pěknými záběry.

Záverečné hodnocení

8.7

Skvělá

Akční kamerka LAMAX X8.1 Sirius se prokázala v příznivém světle. Hezky se drží, má spoustu funkcí navíc, dlouho vydrží a zvládne pořizovat pěkná videa i fotografie. Za takovou cenu není co řešit.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
8.5
Funkce
10
Displej
8
Výdrž baterie a nabíjení
8.5
Kvalita videí a fotografií
8
Klady
  • Kompaktní konstrukce
  • Dvě informativní obrazovky
  • Slušná výdrž (2 ks baterií)
  • Kvalitní 2,7K záběry
  • Slušné denní fotografie
  • Bohaté příslušenství
  • Možnost ovládání přes aplikaci
Zápory
  • Slabší 4K záběry bez stabilizace
  • Průměrný zvuk
  • Horší noční videa a snímky

Nejprodávanější sportovní kamery dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář