Recenze Apple iPad 9.7 2018 128GB

Pravověrný fanoušek Applu se pozná podle toho, že je schopen nocovat před obchodem, aby si za 30 tisíc odnesl domů nového „ajfouna“. V úvodu této recenze předestírám, že jediný přístroj Applu, který vlastním, je právě recenzovaný Apple iPad 9.7 2018. A to proto, že výborně splňuje kritéria, která na mobily či tablety klade běžný uživatel. Z celého portfolia produktů Applu pak asi nejlépe splňuje ideální představu o poměru cena/výkon.

Variantu Space Grey s pamětí 32 GB pořídíte kolem 8 500 Kč, recenzovanou 128 GB Silver pak za nějakých 11 000 Kč, což z tohoto luxusního zařízení dělá v obou případech velmi lákavou volbu. A to i v případě, že byste normálně kupovali tablet s Androidem a Apple vynechávali právě kvůli ceně. Zkrátka a dobře, jestli netrváte na Androidu, chcete vyzkoušet operační systém iOS, vaše chvíle je právě tady.

Obsah balení

Uvnitř bílé krabice mimo tabletu nechybí klasický adaptér, oboustranný Lightning konektor a manuál. Řekněme takový standardní Apple obsah. Veškerá další příslušenství si musíte zakoupit dodatečně po vlastní ose. Obsahem balení tedy není ani Apple Pencil, který letošní iPad podporuje.

Apple iPad 9.7 2018 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Co se týče designu, někteří uživatelé jsou trochu zklamaní a vytýkají iPadu jistou „obyčejnost“ – tedy v rámci značky. Ač nese na krabici označení 6. generace, novinka se paradoxně může jevit jako drobný návrat v čase. Je totiž koncipována jako finančně nenáročný model k užití ve školách, v domácnostech a pro běžnou práci, nikoliv jako technický revolucionář.

Tělo je vyrobeno z odolné hliníkové slitiny, zde se nic nemění. Výška iPadu je 240 mm, šířka 169,5 mm, tloušťka 7,5 mm a hmotnost 469 gramů. Na internetu se vzedmula vlna stížností, že je tloušťka i váha větší, než by mohly být. To ale platí nikoliv ve srovnání s iPadem 2017 (ten má rozměry stejné), ale pouze s iPadem Pro, který však stojí jednou tolik.

Důvodem kritiky je zřejmě fakt, že iPad 2018 vychází z iPadu Air 1. generace, tedy z designu roku 2014. Upřímně, pokud nepoložíte vedle něj iPad Pro nebo Air novější generace, ani to nepoznáte, navíc je tento vzhled stále nadčasový, ergonomický a svěží.

Apple iPad 9.7 2018

Trochu se liší i displej. Je nelaminovaný a kdyby se vám nedej bože rozbil, v servisu vám vymění jen horní vrstvu; u laminovaného měníte celý, ovšem za úplně jinou cenu. Uvážíme-li, že se iPad 2018 hodí (vzhledem k ceně) například do škol nebo kanceláří, není to vůbec od věci.

zpět na obsah ↑

Displej – 8,5/10

Laminovaný nelaminovaný, pořád je to osvědčená 9,7″ dotyková Retina s rozlišením 2 048 × 1 536 pixelů, a tudíž velice kvalitním obrazem, který je dobře čitelný i na slunci. Vychválit musíme funkci TrueTone, která dokáže všechny barvy přizpůsobit podle okolí, a tak vypadají přirozeněji.

Co dále hodně potěší je podpora Apple Pencil. S perem, jehož odezva je bezvadná, se opravdu vyřádíte, a na různé náčrtky a poznámky je nepřekonatelné.

Apple iPad 9.7 2018

zpět na obsah ↑

Hardware a výkon – 9/10

Díky umožnění multitaskingu můžu mít otevřená dvě okna vedle sebe. Při třech zároveň spuštěných aplikacích se ale ty první uspí, což je zřejmě způsobeno „jen“ 2 GB pamětí. Jen říkám v nadsázce proto, že je výše operačních pamětí na všechny aplikace dostačující. Na jakoukoli běžnou činnost, tedy od psaní po sledování filmů či hraní her jsou paměti i výkon procesoru A10 Fusion s integrovaným koprocesorem M10 opravdu velkorysé.

Na své si přijdou i hráči – všechny hry od stříleček po závody jedou plynule. V AnTuTu, nejsledovanějším benchmarkovém testu, dosáhl iPad 2018 slušného skóre 193 501 bodů, což je o nějakých 40 ticí vyšší hodnota než starší verze Apple iPad 2017 Wi-Fi 32GB.

Apple iPad 9.7 2018 - AnTuTu hardware

iPad se bezvadně drží v ruce, neklouže, takže můžete přístroj naklánět do aleluja. Hmotnost je také příjemná a nijak negativně se neprojevuje: těch pár gramů navíc oproti některým jiným iPadům ani nezaregistrujete.

Aby vám do přístroje nikdo nevlezl, citlivost Touch ID je veliká a váš otisk prstu rozpozná okamžitě. Já po tom, aby měla moje otisky v databázi NSA, netoužím, ale rozhodnutí je na vás. Přítomnost 3,5 mm audio zdířky si ceníme, ale reproduktorů mohlo být více. A velikost uložiště 128 GB je rovněž dostatečná. Na zábavu, hraní her a filmy prostě bohatě vystačí.

Náš tip: Hledáte herní tablet? Zkuste náš článek s těmi nejlepšími kousky.
zpět na obsah ↑

Baterie a doba nabíjení – 10/10

iPad 2018 využívám především venku, když si nechci brát notebook, nebo když jedu vlakem, a tak musím ocenit parádní výdrž vestavěné 32,4Wh dobíjecí lithium­polymerové baterie.

Apple uvádí, že by měla vydržet 10 hodin celkem intenzivních aktivit jako surfování či sledování videí, což  odpovídá. A kdyby se náhodou přece jen vybila, za čtyři hodiny je z úplného vybití zase na svém maximu.

zpět na obsah ↑

Fotoaparát a kamera – 8/10

Pokud rádi fotíte, ani tady nebudete zklamáni, neboť 8 Mpx fotoaparát na zadní straně se o vše postará. Vepředu najdete ještě 1,2 Mpx kamerku. Není to úplný zázrak, ale tablet si asi nikdo primárně kvůli focení nekupuje. Zřejmě i z důvodů, že míří na studenty a obyvatele kanceláří, Apple od loňska nijak neinovoval.

Přední čočka je primárně určena na video hovory či selfie, a pokud se nemilujete víc než Kim Kardashian, měla by na Facebook, Instagram či Skype a Full HD video bohatě stačit. Zadní foťák je samozřejmě lepší a neztrácí v exteriérech ani interiérech, přičemž maximální rozlišení snímků činí 3 264 × 2 448 pixelů.

Focení samo o sobě příliš příjemné není – kamera je umístěná v rohu, a tak vzhledem k velikosti musíte iPad složitě natáčet. Při natáčení videa je zase nutné dávat pozor, abyste ho nedrželi v místech, kde je mikrofon. Snadno by se vám totiž mohlo stát, že uslyšíte na videu jen velmi málo, případně vůbec nic. A budete-li natáčet v noci, pro změnu toho moc neuvidíte. Ve dne je ale kvalita videa obstojná.

Samozřejmostí je automatické zaostřování a velmi dobrá funkce Live Photo, díky níž působí prohlížené obrázky skutečně živě – fotoaparát totiž při zapnutí tohoto režimu zaznamená, co se děje až sekundu a půl před pořízením fotky a stejnou dobu po něm. Okamžik je tak zachycen daleko přesvědčivěji a věrněji.

Budete-li mít ale na výběr, s iPadem zřejmě tak často fotit nebudete, protože se prostě fotí lépe s iPhonem či jakýmkoli kvalitním smartphonem. Přístroj je jako každý tablet příliš veliký a špatně se s ním při focení manipuluje, navíc je kamera umístěna v rohu, nikoliv v prostředku, jako tomu bývá u většiny telefonů. To ale není kritika pouze iPadu, ale obecný problém tabletů.

zpět na obsah ↑

Systém a konektivita – 8,5/10

Velkou výhodou Applu obecně je kvalita operačního systému. iPad 2018 využívá iOS 11, tudíž vše běží plynule a bez problémů. Ať už hrajete hry nebo spouštíte náročné aplikace, nic se neseká a odezva je parádní.

Bleskové otevírání souborů, ukládání ani rychlost se nesnižují při souběžně otevřených aplikacích nebo tuctu stránek. Jestliže jde o „vzdělávací“ model iPadu, zájemcům o vědomosti nic nebrání v pořádném rozletu. Připojení na internet umožní u základního modelu klasický Wi-Fi modem, na možnost vložení SIM karty musíte v tomto případě zapomenout.

zpět na obsah ↑

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se zatím mnoho uživatelských hodnocení nesešlo. Co se týče zahraničních recenzí, britský TechAdvisor označuje iPad 2018 za nejlepší tablet vůbec a pokládá ho za skvělou volbu pro každého. Dobře dopadly i novinářské zkušenosti na CNet.com, odkud si zařízení odneslo krásné hodnocení 8,6/10. Recenze vyzdvihuje rychlý procesor a poměr cena a výkon.

zpět na obsah ↑

Alternativy k Apple iPad 9.7 2018

Za podobnou cenu lze pořídit Samsung Galaxy Tab S3 s fantastickým displejem a skleněnými zády. Na rozdíl od Apple najdete S Pen přímo v balení.

Jako slušnou alternativu považujeme model Lenovo Yoga Book, který vás uchvátí svým propracovaným designem, otočnou konstrukcí, velkou výdrží a slušným 64 GB interním uložištěm.

 

zpět na obsah ↑

Závěrečné zhodnocení

8.7 Celkové hodnocení
Skvělý

iPad 2018 není žádná převratná novinka, tou se ale ani být nesnaží. Je určen především pro studenty a do kanceláří, přičemž jde o nejdostupnější iPad od Applu vůbec. Za výbornou cenu nabízí skvělý poměr ceny a výkonu, což z něj dělá jeden z nejlákavějších tabletů na trhu.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
9
Baterie a doba nabíjení
10
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
KLADY
  • Elegantní hliníková konstrukce
  • Pěkný a velký displej
  • Výborný výkon
  • Vysoká výdrž
  • Odladěný a plynulý systém
ZÁPORY
  • Prakticky stejný design
  • Apple Pencil není v balení
Uživatelské hodnocení: 4 (2 hlasů)

Nejprodávanější tablety dle Heureky

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podělte se s námi o váš názor:

      Okomentujte