Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus ROG Strix Scar III (G531G)

28. 9. 2019 aktualizováno

Asus ROG Strix Scar III (G531G) recenze

Naše redakční stoly obtěžkal herní notebook Asus ROG Strix Scar III (G531G) za slušných 50 000 Kč. Tahle mašina představuje souznění výkonu, kvality a elegance. Přemýšlíte nad přenosným herním strojem? Pak jste tady správně.

Pozor

Asus ROG Strix Scar III se jako většina jiných notebooků prodává v různých konfiguracích, které se mohou od testovaného modelu lišit (procesor, pevný disk, RAM aj.). Před koupí důkladně prozkoumejte specifikace vámi zvoleného produktu.

Obsah balení

Uvnitř velké krabice najdete herní notebook Asus ROG Strix Scar III (G531G), dobíjecí adaptér s odnímatelným zdrojovým kabelem, brožurky, speciální klíč a pouzdro pro jeho přenášení.

Tomuto klíči se říká Keystone a představuje jakýsi fyzický bezpečnostní klíč. Funguje na principu technologie NFC, přičemž pro jeho aktivaci jej musíte zasunout do šasi notebooku. Tímto způsobem můžete chránit svá citlivá data, případně aktivovat vlastní nastavení počítače.

Asus ROG Strix Scar III (G531G) recenze

Design a zpracování – 9/10

Recenzovaný herní notebook Asus měří 360 × 24,9 × 275 mm a váží 2,32 kg (hmotnost se může lišit dle technických specifikací). Dané míry nejsou nijak velké, zároveň ale nějaký prostor již zaberou. Pokud uvážím výkon notebooku, váha je příjemně nízká. Vždyť obyčejné neherní notebooky váží kolem 2 kg.

Asus ROG Strix Scar III (G531G) recenze

Konstrukce nového Asus ROG je vyrobena z tvrdého plastu, který je příjemný na dotek. Působí pevně a žádná část nikde nevrže. Horní stranu víka, která byla pro vyšší pevnost potažena plátem kovu, zdobí blikající logo (lze vypnout) a chlazení. Také spodní strana je z velké části opatřena průduchy pro lepší odvětrávání. Nechybí jí ani několik gumových destiček, díky nimž počítač necestuje po stole.

Na levé straně jsou přichystány 3 klasické USB-A porty a 3,5mm duální audio jack. Do notebooku připojíte klasická sluchátka. Kousek vedle je levý reproduktor – pravý se nachází na stejném místě na druhé straně. Tam je také přístup ke Keystonu a další větrací průduch. Dva další se nachází i na zadní straně. Kromě odvětrávání se dostalo na ethernetový a HDMI port, konektor USB-C a zdířku napájení.

Po otevření herního notebooku mne ihned zaujal 15,6palcový displej s designovým vykrojením. K němu se ale dostaneme až za chvíli. Více nás v tuto chvíli zajímá klávesnice. Chválím její rozložení, které se v praxi ukázalo jako praktické. Ačkoli doma herní notebook nemám, na netradiční pozice některých kláves jsem si okamžitě zvykl. Při pravé straně jsou umístěny speciální klávesy, které najdete i pod displejem. S jejich pomocí ovládáte výkon, mikrofon, zvuk či přepínáte hudební skladby.

Klávesnice je kompletně podsvícená. Pro ještě lepší zážitek výrobce přidal podsvícení na boky počítače. Světla si lze porůznu nastavovat tak, aby vám maximálně vyhovovala. Barvy vypadají fantasticky a dokáží na sebe upoutat pozornost okolí. Rozsah osvětlení si lze ladit pomocí několika režimů. Pokud vlastníte herní myš podporující Aura Sync, i ta bude na nastavené osvětlení plynule reagovat. Výsledek působí náramně.

Konstrukce na mne celkově působí velmi dobrým dojmem. Zejména na řešení chlazení jde vidět, že Asus přesně ví, co dělá. Notebook se také pohodlně otevírá a působí bytelně. Co považuji za nedostatek je chybějící čtečka paměťových karet. To je věc, která mně osobně dost chybí. Notebook Asus nemá ani webovou kamerku.

*Uváděná hmotnost notebooku byla naměřena v domácích podmínkách a nemusí zcela přesně odpovídat skutečnosti.

Klávesnice a reproduktory

Na klávesnici se mi dobře hrálo i psal text. Má příjemnou odezvu a zdvih. Někomu by snad mohlo vadit menší provedení šipek. Drtivá většina hráčů ale stejně používá tradiční klávesy „W, A, S, D“. Numerická klávesnice pochopitelně chybí – i když ne tak úplně…

Asus ROG Strix Scar III (G531G) recenze

Její absentérství nahrazuje touchpad s integrovaným numerickým blokem. Ten vyvoláte zmáčknutím prstu v pravém horním rohu. Reaguje o poznání lépe než u notebooku Asus ZenBook 14. Během okamžiku se klávesnice rozsvítí a vy si můžete vybírat, jaké číslo budete jen chtít. Je nicméně škoda, že po vyvolání numerické klávesnice přestane touchpad fungovat jako klasická myš (připojená externí myš funguje).

Na druhou stranu se bavíme o herním notebooku, u něhož se každodenní výpočet matematických úloh asi neočekává. Touchpad je jinak dostatečně velký a prst po jeho ploše klouže báječně. Pro snazší práci je ještě připraveno klasické levé a pravé „myší“ tlačítka. Osobně jsem zvyklí na touchpad bez tlačítek, ale to je individuální věc každého z nás.

Pozorný čtenář již ví, že má testovaný Asus ROG Strix Scar III (G531G) dva reproduktory. Se stereo kvalitou jsem byl nadmíru spokojen. Repráčky hrají opravdu hlasitě a čistě. Při hraní her jsem si častokrát ani nenasazoval sluchátka. Nic mne k tomu vlastně ani nenutilo: reproduktory totiž zvládly navodit dokonalou atmosféru.

Displej – 9,5/10

Recenzovaný herní notebook Asus ROG Strix Scar III vlastní 15,6“ IPS displej. Maximální rozlišení je standardních 1 920 × 1 080 pixelů. Full HD rozlišení je samozřejmě nejlepší řešení. Vyšší kvalita by znamenala násobně vyšší hardwarové nároky a logicky i vyšší cenu. K takovému kroku není důvod.

Výsadou obrazovky ve formátu 16:9 je obnovovací frekvence 144 Hz a blesková odezva 3 ms. Přesně tohle jsou údaje, které zapálení hráči ocení. Navíc je obrazovka dobře čitelná ze stran a dokáže vypotit i solidní maximální jas. Na notebooku se skvěle hraje jak během dne, tak po večerech. Matný povrch je pak příjemnou tečkou na závěr: od povrchu se neodráží světlo a text je čitelný.

Na displeji dále oceňuji malé rámečky na horní straně a obou bocích. Dole je naopak spousta prostoru. Takové řešení se kupodivu ukázalo jako velmi praktické. Panel je totiž o několik centimetrů výš (od klávesnice), tudíž při hraní her na obrazovku nehledíte pod velkým úhlem. Šetříte svůj krk a věčně bolavá záda. Displej můžete vyklopit až do úhlu 130°.

Hardware a výkon – 9/10

Za výkon se mašina stydět rozhodně nemusí. Výrobce tohle přenosné herní dělo osadil zbrusu novým procesorem Intel Core i7 9750H Coffee Lake. Šestijádrová novinka dokáže pracovat na frekvenci až 4,5 GHz. Pro rychlé načítání pak slouží 16 GB operačních pamětí. O grafickou stránku se stará dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2070 s 8 GB typu GDDR6.

Asus ROG Strix Scar III (G531G) recenze

Uvedená kombinace se prokázala jako vynikající. Herní notebook Asus běží bleskovou rychlostí a hravě si poradí i s nejnovějšími PC hrami. Vyzkoušel jsem Metro Exodus, nový Tomb Raider a stařičký Counter Strike – všude si hardware vedl dobře. U některých her ovšem musíte snížit maximální detaily, stíny a jiné parametry. Ačkoli mluvíme o herním notebooku, své limity samozřejmě má (grafika, RAM atd.).

Určitě vás bude zajímat větrání a hlučnost. Uvnitř notebooku jsou celkem dva 12V ventilátory. Při běžné kancelářské práci a surfování se větráčky většinou ani neroztočí. Během hraní o sobě ale dávají už znát. Míra hluku se však stále drží nízké hladiny. Mnohokrát jsem se setkal s notebooky, které se při zatížení bez nasazených sluchátek nedaly prakticky používat (velký hluk). Tohle je ale zcela jiný případ. Notebook příliš nehlučí ani při dlouhodobějším hraní/zátěži.

Stejně tak jsem byl spokojen i s teplotami konstrukce. Položená ruka na klávesnici nepálila, což je určitě dobré znamení. Nejvíce tepla vychází ze spodní části notebooku. Asus ROG Strix Scar III tedy nepokládejte do peřin nebo na polštář.

Asus ROG Strix Scar III (G531G) herní NB

Počítat si můžete nastavit dle individuálních představ v rámci předinstalované aplikace ROG Armory Crate: od osvětlení přes výkon a další parametry. Není potíž si vytvořit i více profilů. Program vyvoláte buď klasickým spuštěním nebo zmáčknutím příslušného tlačítka přímo na klávesnici.

Veškerá data se ukládají na rychlý SSD disk o kapacitě 512 GB. Takový objem většině běžným uživatelům vystačí. Na disku můžete mít nainstalovaných spoustu her a ještě vám zbude místo na filmy, hudbu a fotografie. Pokud je pro vás 512 GB přece jen málo, není problém přidat další SSD nebo HDD disk. Asus ROG Strix Scar III (G531G) lze uživatelsky rozebrat a disk přidat. V balení je ostatně příslušný propojovací kabel. To stejné platí o výměně RAM.

Výdrž baterie – 7,5/10

Testovaný herní notebook Asus ROG Strix Scar III pohání masivní baterie s kapacitou 66 Wh. Při surfování zvládne čtveřice článků notebook pohánět kolem zhruba 5 hodin. Velkou roli hraje nastavený jas a prostředí, ve kterém se zrovna nacházíte (teplo atp.). Na sledování filmu v kvalitnějším rozlišení baterie vydrží asi 4 hodiny.

Asus ROG Strix Scar III (G531G) baterie

Při hraní her jde ale výdrž rapidně dolů, s čímž musí všichni počítat. Maximální zátěž plně nabitou baterii vyčerpá klidně za hodinu. Na cesty si tedy rozhodně berte s sebou i napájecí adaptér a příslušnou kabeláž. Herní notebook z úplného vybití na maximální kapacitu nabijete za zhruba 2 hodiny.

Systém a konektivita – 9/10

Uvnitř počítače na vás čeká operační systém Windows 10 Home. Nebudu nosit dříví do lesa a jednoduše napíši, že systém běží maximálně plynule a stabilně. Po otevření víka je za malý okamžik připraven k akci. Do systému se dostanete jedině pomocí hesla. Odemykání obličejem nebo čtečkou otisků prstů přístroj nedisponuje.

Znovu si také rekapitulujme přítomné konektory. Vlevo jsou k dispozici 3 USB-A porty a duální jack pro připojení sluchátek. Na zádech přenosného počítače si hoví zdířka pro internetovou přípojku RJ-45 (LAN), HDMI a USB-C. Recenzovaný Asus ROG vlastní přenosovou technologii Bluetooth verze 5.0 a rozumí si s WiFi 802.11ac (teoreticky zvládne max. propustnost až 1 GB za sekundu).

Určitě ale postrádám čtečku microSD karet. Co mi naopak nechybí je mechanická jednotka, která už patří mezi raritní záležitost.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Asus ROG Strix Scar III (G531G) je výkonný herní notebook s rychlým FHD displejem, který ocení milovníci akčního žánru.

Design a zpracování
9
Displej
9.5
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
7.5
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Pěkná, bytelná a lehká konstrukce
  • Kvalitní 15,6“ FHD displej s 3ms odezvou
  • Pohodlná klávesnice a touchpad
  • Slušný herní výkon a tichý chod
  • Rychlý procesor a 512GB SSD
  • Spousta konektorů včetně USB-C
  • Hezké podsvícení
Zápory
  • Náročné hry na max. detaily nezvládá
  • Chybí čtečka microSD

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář