Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Notebooky

Recenze Asus ROG Zephyrus S (GX502)

2. 11. 2019 aktualizováno

test herního notebooku Asus ROG Zephyrus S (GX502)

Po výborném herním notebooku Asus ROG Strix Scar III jsem měl možnost otestovat další herní mašinu. Tentokrát jsem celý měsíc hrál a pracoval na Asus ROG Zephyrus S GX502 za 59 000 Kč.

A jak se znovu ukázalo, tchajwanský výrobce znovu nezklamal. Pokud hledáte něco výkonného, herního a skladného, jste na správné adrese…

Pozor

Asus ROG Zephyrus S se jako většina notebooků prodává v různých konfiguracích, které se mohou od recenzovaného modelu lišit. Před koupí proto důkladně prozkoumejte specifikace vámi vybraného notebooku.

Obsah balení

Součástí krabice je herní notebook ROG Zephyrus S GX502, adaptér pro nabíjení, zdrojový kabel a papírové brožurky. Rozhodně chválím bytelnost celého balení, díky němuž je přenosný počítač zcela v bezpečí.

Obsah balení dále nabízí datový microUSB kabel a externí Full HD webovou kamerku. Tu si snadno složíte a připevníte na vrchní část obrazovky. Displej totiž nemá integrovanou kameru, což je stále častější jev.

Recenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus S (GX502) - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Co mne v prvé řadě zaujalo je kompaktní zpracování notebooku. Ačkoli se jedná o plnohodnotný herní stroj, může se pyšnit sympatickými rozměry 36,0 × 25,2 × 1,9 cm. Pokud si k tomu připočteme nízkou hmotnost 2 kilogramy, mluvíme o skutečně přenosném notebooku.

Recenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus S (GX502)

I když jej budete v batohu stále cítit, na cesty je tahle mašina ideální. Konstrukce byla vyrobena ze slitiny hořčíku a hliníku. Chválím její pevnost a minimum viditelných otisků prstů, i když na povrchu samozřejmě jsou. Při dlouhodobějším hraní mne zároveň šasi nijak moc nehřálo do rukou.

Hlavní průduchy se nachází na levém a pravém boku. Promyšlenost chlazení se mi moc zamlouvá. Pokud počítač otevřete (vyklopíte displej), spodní strana konstrukce se mírně pootevře, čímž dává prostor lepší cirkulaci vzduchu (viz třetí obrázek níže). Výrobce pamatoval i na pohodlnost používání, a tak spodní část ověnčil dvěma gumovými pásy. Notebook Asus se tak nikdy ani nehne.

Došlo také na pěkné designové prvky. Horní část víka je opatřena svítícím logem, které mění barvy. Barevné diody se nachází také při obou stranách herního notebooku a na klávesnici. Obrazovka je veliká 15,6 palců a nevlastní webkameru. Co se týče konektivity ROG Zephyrus S GX502, ta je velmi pestrá.

Herní notebook Asus na své pravé straně nabízí USB3.2 Gen2 Type C, dva konektory USB3.2 Gen1 Type A a zámek Kensington. Protější levice je neméně pestrá. Na této straně budete počítač dobíjet energií, připojovat mikrofon a sluchátka skrze 3,5mm audio jack, zapojovat internetový kabel a připojovat externí zařízení přes HDMI či USB3.2 Gen2 Type A.

Co bych přístroji vytkl je absence čtečky paměťových karet, kterou osobně velmi často používám pro stahování fotografií. Trošku zamrzí také nepřítomnost rozhraní Thunderbolt 3.

Proti konstrukci jako takové jinak nemám co hanit. Notebook je ostatně i na pohled hezký, zároveň ale nevypadá jako „rozsypané hračky“. Dokáži si představit, že si ROG Zephyrus S GX502 odnesu na schůzku s klientem. Pokud nejsou zapnuty diody, počítač působí překvapivě konzervativně a neutrálně.

Klávesnice a reproduktory

Notebook vlastní kompletně podsvícenou klávesnici. RGB osvětlení působí pěkně a barvy lze porůznu ladit. Rozvržení kláves mi vyhovovalo, stejně jako nízký zdvih a nehlučnost. Nechybí samostatná tlačítka pro ovládání zvuku, mikrofonu a aplikaci ROG Armoury Crate.

Velikost mezerníku je tak akorát, což stejně tak platí o touchpadu. Jeho povrch je hladký a roli mobilní myši zastává výborně. Také prostoru na obě ruce je dostatek, tudíž si můžete obě dlaně o šasi notebooku pohodlně opřít.

Pochvalu si dále zaslouží samostatné tlačítko „power“, které je umístěno mimo používané klávesy (nehrozí nechtěné vypnutí). Mírnou vadou na kráse jsou miniaturní tlačítka šipek. Chybějící numerický blok je ovšem logickým krokem. Ten hráči nepotřebují.

Náš tip

Nevíte, jakou hru si zahrát? Zkuste náš výběr nejlepších PC her posledních let.

Za naprosto fantastický považuji zvukový projev. Stereofonní reproduktory se pořádně vytáhly a já mohu jenom tleskat. Při poslechu hudby jsou slyšitelné basy, ladné tóny a instrumenty. Také maximální hlasitost je skvělá a dobře ozvučí celou místnost.

Dle mých sluchovodů ale lehce klopýtá zpěv, kde je hlas muzikantů jakoby v dálce. Zvuk si nicméně můžete upravit podle svých představ v rámci aplikace Sonic Studio 3. Ta byla již v počítači nainstalována. Je libo vyšší hlasovou čistotu, zvýraznění basů nebo sopránů? Žádný problém…

Recenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus S (GX502)

Reproduktory jsou umístěny v obou rozích ve přední části notebooku. Hrají tedy směrem pod počítač. Jejich umístění může znamenat nevýhodu v přikrytí peřinou nebo nohami (pokud si počítač položíte do klína). Raději ale mějte stroj na stole tak, aby se stále účelně chladil.

Displej – 9,5/10

Testovaný herní notebook Asus ROG Zephyrus S GX502 se pyšní kvalitním displejem o velikosti 15,6“. Jedná se o IPS panel, který nabízí výstupní rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Tradiční Full HD kvalita se však chlubí rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz a odezvou 3ms. Takové míry jsou pro hraní počítačových her naprosto ideální.

Obrazovka má skutečně moc hezké barvy. Také písmo je ostré a skvěle čitelné. To stejné platí o pozorovacích úhlech (až 170°) a matném povrchu, od něhož se neodráží okolní předměty. Dostatečný je i maximální jas a maximální možný náklon displeje.

Obrazovce zároveň sluší i minimalistické rámečky na okrajích. Hezky působí také šířka displeje, přičemž panty jsou pevné a panel se nijak výrazně nechvěje ani po bouchání do stolu.

Hardware a výkon – 9/10

Nechce se vám číst a luštit mezi spletitou sítí písmen a čísel? Ani nemusíte, protože hned na začátku mohu prozradit, že vás výkon herního notebooku značky Asus limitovat v ničem nebude. Bez problémů si zahrajete ty nejnovější a nejnáročnější hry, s nimiž se notebook zdárně popasuje.

Recenze herního notebooku Asus ROG Zephyrus S (GX502) systém

Maximální nastavení detailů není – zcela logicky – někdy možné, o kus grafické nádhery ale ochuzeni nikdy nebudete. Počítač pracoval vždy svižně a bez sekání. Pařil jsem například The Outer Words, nové Call of Duty a obě hry běžely jako hodinky. Pro hraní her naprosto skvělý kus železa, o sledování filmů ani nemluvě. Nyní k výčtu techniky, kterou byl počítač opatřen.

Uvnitř nového Zephyrusu klekotá šestijádrový procesor Intel Core i7-9750H. Frekvence činí 2,6 GHz, v případě boostu až 4,5 GHz. O rychlost se dále stará 16 GB operačních pamětí typu DDR4. Grafický výkon byl pak svěřen grafické kartě NVIDIA GeForce RTX 2070 s 8 GB GDDR6.

Ani o nedostatek místa se strachovat nemusíte. Své hry, filmy a fotografie si můžete ukládat na rychlý SSD disk o kapacitě 512 GB. Pokud by vám to bylo snad málo, lze si prostor rozšířit o další pevný disk navíc.

Při hraní her jsou oba ventilátory rozhodně slyšitelné. Nejde ale o něco, co by nešlo při hraní vydržet a co by zásadní měrou narušovalo herní komfort. Je zkrátka ale jasné, že při vyšším zatížení hluk uslyšíte. Při běžné kancelářské práci se ale notebook chová většinou tiše.

Výdrž baterie – 8/10

Energii recenzovaného notebooku zajišťuje baterie s vysokou kapacitou 76 Wh. Takový objem dokáže přenosný počítač živit kolem zhruba 5 hodin. Výrazně ovšem záleží na tom, co zrovna na počítači děláte, jaké aplikace máte otevřeny a jak je nastaven displej. Ani při kancelářské činnosti tak není problém baterii vybít rychleji.

dobíjecí adaptér

Co se týče hraní her, v tomto případě se výdrž pohybuje kolem maximálně jedné hodiny či dvou. Jestliže nastavíte grafiku na nejvyšší hodnoty, výdrž se výrazně sníží. Je to zkrátka výkonný herní notebook, který si (v případě hraní) žádá permanentní připojení do elektrické sítě.

Nabíjecí adaptér je skutečně masivní a z úplného vybití dokáže kapacitu dobít za 2 hodiny. Za jednu hodinu se procenta vyšvihnou na přibližně 65 %. Jako malé negativum bych zmínil umístění dobíjecí zdířky. Levý bok se mi nezdá příliš atraktivním místem, mnohem lepší by byla zadní část. Přítomný kabel ale nepřekáží. Pokud by vám dodávaný adaptér nevyhovoval, Asus nabízí i skladnější variantu s konektorem USB-C.

Systém a konektivita – 9,5/10

Při zapnutí notebooku na mne čekal operační systém Windows 10 Home. K němu není co dodat: je uživatelsky přívětivý a stabilní. Na disku nebyly nainstalovány žádné zbytečnosti a otravné programy. Naopak se mi líbí přítomnost aplikace Armour Crate, v jejímž rámci máte veškeré technické dění počítače jako na dlani.

Ani konektivita vás omezovat nebude. Ke službám je připravena čtveřice USB-A konektorů a jeden USB-C port. K tomu si připočtěte výstup pro sluchátka, mikrofon, Bluetooth verze 5 a WiFi 802.11ac. Mechanika zcela logicky chybí – tedy naštěstí. Znovu ale vytýkám absenci čtečky paměťových karet, kterou osobně využívám dennodenně.

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

Asus ROG Zephyrus S je špičkový herní notebook na cesty, který oslní vysokým výkonem, stylovým zpracováním a krásným displejem.

Design a zpracování
9
Displej
9.5
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
8
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Hezká a kompaktní konstrukce
  • Rychlý 15,6“ FHD displej
  • Příjemná klávesnice a touchpad
  • Slušný herní výkon
  • Rychlý 512GB SSD
  • Spousta konektorů včetně USB-C a 3,5mm jacku
  • Poutavé podsvícení
Zápory
  • Nejnáročnější hry na max. detaily nezvládá
  • Chybí čtečka microSD

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (7 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář