Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus Vivobook Pro 16X OLED

14. 10. 2021 aktualizováno

Asus Vivobook Pro 16X OLED recenze a testNáš tipTestado.cz

Do redakce k nám doputovala novinka Vivobook Pro 16X OLED. Ta se může pochlubit vysokým výkonem, špičkovým 4K displejem, tichým chodem a bohatou konektivitou. Nejen o tom si více povíme v aktuální recenzi.

Obsah balení

Balení notebooku Asus Vivobook Pro 16X OLED je ekologické a zároveň ekonomické. Krabice je vyrobena z kartonu z recyklovaného papíru, takže minimálně zatěžuje životní prostředí. Uvnitř spatříme samotný Vivobook, manuály a samozřejmě nabíječku do zásuvky. Tedy to nejpodstatnější, co je k používání notebooku zapotřebí.

Vivobook Pro 16X OLED - základní balení, obsah

Design a zpracování – 9/10

K testování jsem dostal stříbrné zpracování, které se mi opravdu líbí. Nový Vivobook je vyroben z broušeného hliníku. Takové provedení vypadá elegantně a je příjemné také na dotyk.

Rozměry 18,9 × 360,5 × 259 mm jsou vzhledem k velkému 16palcovému displej optimální. To samé se dá říct také o hmotnosti Vivobooku, která činí 1,95 kg. Ano, jsou i lehčí notebooky podobné velikosti, ale ty vám nenabídnou to samé, co tento špičkový model.

Vivobook Pro 16X OLED - design a zpracování

O přednostech 16palcového OLED displeje si povíme v samostatné sekci níže. Já chci zmínit jednu vychytávku, kterou tělo displeje skýtá – a tou je webkamera. Určitě jste už slyšeli o různých kybernetických útocích, při kterých může dojít k tomu, že si někdo spustí webkameru na vašem notebooku bez vašeho vědomí.

Taková situace zde nehrozí, jelikož přes kamerku byla umístěna oranžová krytka. S její pomocí ji snadno zaslepíte. Takové řešení zaslouží rozhodně palec nahoru, a ještě si dovolím zmínit jeden údaj o kameře. Natáčí v rozlišení 720 p.

Klávesnice na testovaném notebooku od Asusu patří mezi nejlepší, na které jsem psal za posledních 5 let. Příjemný zdvih, měkké klávesy a žádné hlasité cvakání při rychlém psaní. Je nadmíru potěšující, že výrobce dokázal do těla notebooku vestavět i numerický blok.

Klávesnice je samozřejmě podsvícená. Zapínací tlačítko slouží zároveň jako čtečka otisků prstů. Stačí přiložit prst a váš systém je během chvíle odemčen. Tato funkce běžela svižně.

Touchpad je velký akorát, odezvu má rovněž slušnou. Co určitě oceníte je ovládání hlasitosti a jasu displeje za pomocí podsvíceného kolečka. Stačí tažením od horního pravého rohu tuto funkci zapnout.

O zvukový projev testovaného Vivobooku Pro 16X OLED se stará Harman/ Kardon. Kvalitu zvuku si nejvíce užijete někde nad polovinou hlasitosti. Tehdy nejlépe vyzní jemné výšky a nezkreslené basy. Zase palec nahoru!

Displej – 9,5/10

16palcový displej je lesklý. Lesklost displeje je fajn, jelikož neomezuje zobrazovací schopnosti panelu, ale pokud vám do místnosti bude svítit sluníčko, tak budete mít trochu problém vidět obraz v celé jeho kráse.

Hodnota rozlišení displeje činí 3 840 × 2 400 pixelů (tedy 4K) a na ostrosti obrazu je to opravdu vidět. Vysoké rozlišení ocení nejen hráči, ale určitě i kreativní profesionálové, pro které je tento stroj převážně určen.

Vivobook Pro 16X OLED - test displeje

Další skvělou vlastností displeje je barevnost. Vivobook disponuje 100 % barevného schéma DCI-P3. Právě takové barevné schéma je nejpoužívanější při produkci a projekci amerických filmů. Tudíž filmaři budou mít o dost starostí méně s laděním správné barevné škály natočených snímků. Nemluvě o tom, že pokud rádi sledujete hollywoodské filmy, tak je uvidíte přesně tak, jak byly vyprodukovány ze studia.

Při zobrazování černé barvy se daný pixel na OLED displeji úplně vypne, a díky tomu je černá barva opravdu černá. Testovaný Vivobook dokonce dostal i certifikát DisplayHDR True Black. A mohu potvrdit, že jak filmy, tak fotografie hned vypadaly na displeji tohoto notebooku lépe.

Vivobook Pro 16X OLED - test displeje

Asus si obecně zakládá na tenkém rámečku kolem displeje. To platí i v případě Vivobook Pro 16X OLED, u něhož displej vyplňuje celých 86 procent čelní strany. Místem se zde rozhodně neplýtvá.

Výrobce myslel i na vaše oči. Použitý OLED panel byl navržen tak, aby vyzařoval o 70 procent méně škodlivého modrého světla. Musím uznat, že při práci na notebooku ve večerních hodinách to bylo znát. Moje oči mě nebolely a mohl jsem stále komfortně pracovat i při horším osvětlení.

Hardware a výkon – 9,5/10

V této kategorii není moc o čem diskutovat. Po výkonnostní stránce jsem byl s Vivobookem naprosto spokojen. Je osazen čtyřjádrovým procesorem Intel-Core i7-11370H s taktem 3,3 GHz. Při potřebě vyššího výkonu se CPU zvládne přetaktovat až na hodnotu 4,8 GHz.

Ve výpočetním výkonu vypomáhá integrovaná grafika Intel Iris Xe Graphics, přičemž druhou zastupuje NVIDIA GeForce RTX 3050. Mnou testovaný model byl osazen 16 GB DDR4 operační pamětí.

Vivobook Pro 16X OLED - test HW

Z funkčního hlediska to znamená, že můžete bez obtíží pracovat s 3D grafikou, renderovat videa ve 4K rozlišení, případně hrát hry ve vysokém rozlišení. Při hraní her se recenzovaný notebook nesekal a neregistroval jsem poklesy snímkování. Samozřejmě záleží, jaké tituly budete hrát a na jaké rozlišení.

Recenzovaný Asus Vivobook 16X OLED je vybaven SSD diskem o velikosti 1TB. Takovou kapacitu oceňuji, jelikož pracovat s velkými daty na externích discích je dost otravné a zdlouhavé. Navíc se mi líbí, že výrobce na chipsetu v SSD nešetřil, jelikož čtení i zápis dat doslova běžely pekelně rychle.

U takto výkonného přenosného počítače byste určitě očekávali hlučný větrák. Ale věřte, že tomu tak není. Musím Asus pochválit za skvěle navržené průduchy pro chlazení v těle notebooku. I po delší době hraní či spuštěných náročnějších aplikací se větráky nespouštěly naplno, respektive běžely takovou rychlostí, že jsem je ani nevnímal.

Výdrž baterie – 8,5/10

Baterie testovaného Vivobooku Pro 16X OLED je 6článková s kapacitou 96 Wh. Při běžné kancelářské práci se s výdrží budete pohybovat mezi 9 až 10 hodinami.

Při spuštěných hardwarově náročných aplikací a hlavně stříhání videa klesne výdrž baterie o necelou polovinu. Což je pořád velmi slušný údaj.

Z mé zkušenosti nejvíce baterii vytížilo hraní her – a je to logické. Při paření notebook vydržel zapnutý necelé 3 hodiny, což je zkrátka pochopitelné.

Během testování jsem se utvrdil v tom, že se jedná o perfektní notebook do terénu, který ustojí běžnou kancelářskou práci či editaci fotografií a kratších videí.

Asus Vivobook Pro 16X OLED recenze a hodnocení notebooku - test výdrže baterie

Systém a konektivita – 9/10

Recenzovaný notebook měl předinstalovaný operační systém Windows 10 Home. S jeho funkčností a plynulostí jsem byl spokojen. Vše běželo, jak má. Při prvním spuštění máte dnes již možnost upgradovat i na Windows 11. Veškeré aplikace potřebné k běžnému provozu s počítačem jsou předinstalované (včetně Microsoft Office).

Asus Vivobook Pro 16X OLED recenze a hodnocení notebooku - test systému

Vivobook Pro 16X OLED má z pravého boku konektor pro rychlonabíjení. Dále zde spatříme konektor USB-A, USB-C, slot na microSD kartu a 3,5mm audio konektor. USB-C nepodporuje technologii Thunderbolt, což je škoda. Skvělé je, že notebook automaticky rozpozná, jaké audiozařízení jste do audio konektoru vložili a nabídne vám automaticky možnosti nastavení.

Na straně levé máme pak už jen dva standartní USB-A konektory. Všechny tři tyto konektory (vpravo i vlevo) podporují rozhraní USB 3.2.

Co se týče bezdrátové konektivity, tak tu máme Bluetooth verze 5.0 a Wi-Fi modul, který podporuje všechny známe standardy včetně nejnovějšího ax. S připojením různých periferií jsem neměl sebemenší problém.

Závěrečné hodnocení

9.1

Perfektní

Vivobook Pro 16X OLED můžete aktuálně pořídit za 44 990 Kč. Věřte, že za to opravdu stojí. Skvěle se ním manipuluje i pracuje. Takhle spolehlivý a výkonný notebook s operačním systémem Windows jsem v ruce dlouho neměl. Doporučuji!

Design a zpracování
9
Displej
9.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
8.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Vysoký výkon
  • Vynikající OLED displej
  • Tiché chlazení
  • Nízká hmotnost
  • Velké 1TB uložiště
  • Příjemná klávesnice s podsvícením
  • Rychlé nabíjení
Zápory
  • Pro někoho konzervativnější design

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor recenze

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář