Po netradičním notebooku ZenBook Pro Duo se dvěma dotykovými displeji jsem měl možnost otestovat další unikum. Jmenuje se Asus ZenBook 14 a kromě kompaktních rozměrů, skvělé výdrže a slušného kancelářského výkonu nabízí druhou generaci Screenpadu. Nudnou dotykovou plošku tak vystřídal plnohodnotný displej. Cena notebooku se pohybuje kolem 29 000 Kč.
- Další modely si prohlédněte mezi nejlepšími notebooky.
Obsah balení
Součástí balení je notebook Asus ZenBook 14, napájecí adaptér a papírové brožurky s vysvětlivkami. Ochranný obal je tvrdý a počítač dobře chrání. Doporučuji nevyhazovat a použít k transportu na větší vzdálenosti.
Design a zpracování – 9/10
Co se musí novému ZenBooku 14 skutečně nechat je jeho kompaktnost. Notebook váží pouhých 1,26 kg, což je hmotnost až neuvěřitelná. Mluvíme tedy o plnohodnotném přenosném počítači, jehož nákup mohou zvážit všichni cestovatelé nebo kavárenští povaleči. Spolu s nízkou hmotností se příjemných hodnot drží malé rozměry 1,69 × 31,9 × 19,9 cm.
I přes zanedbatelnou váhu a praktické proporce se může notebook chlubit vojenskou certifikací MIL-STD-810G. Konstrukce tedy dokáže vzdorovat výkyvům teplot. Bytelné šasi je ostatně celokovové, což působí skvěle i na omak. Jednotlivé části spolu dokonale lícují a z hlediska funkčnosti a estetiky není na místě udělovat minusové body.
Recenzovaný notebook Asus ZenBook 14 má průduchy pro odvětrávání na zadní části a na spodku těla. Lepšímu odvodu tepla dopomáhá výklopný mechanismus displeje. Po otevření se notebook mírně zvedne a nakloní. Takové provedení považuji za velmi dobré řešení, které zkrátka funguje. Pant by ale mohl být o něco tužší: obrazovka se při chůzi s otevřeným displejem otevírá. Při běžném používání se nicméně ani nehne.
ZenBook vlastní spoustu užitečných portů. Po levé ruce nahmatáte zdířku pro napájení, HDMI konektor, klasické USB 3.1 Gen 2 a novější USB-C 3.1 Gen 2. Na protější straně byla přichystána čtečka paměťových karet, pomalejší USB 2.0 a 3,5mm jack pro zapojení klasických sluchátek. Přichystaných portů je dost – určitě ale zamrzí absence Thunderbolt 3.
Nezbývá než notebook rozevřít. Pro práci a zábavu nám výrobce přichystal 14″ displej, v jehož horní části se nachází 3D IR HD kamera. Tu jsem naplno využíval pro odemykání systému pomocí funkce Windows Hello. Klávesnice je jinak kompletně podsvícená (několik úrovní podsvícení) a vůči rozmístění kláves nemohu nic namítat. Psalo se mi na ní skvěle, k čemuž jistě přispěl obvyklý zdvih 1,4 mm.
Na klávesách f1-f12 najdete regulaci hlasitosti, jasu displeje a klávesnice, rychlé uzamknutí Windows a další praktické funkce. Nechybí ani klávesa ESC a power. Numerický blok na základním poli klávesnice nenajdete. Ten se ukrývá v touchpadu, kterému se v případě ZenBooku 14 přezdívá Screenpad. Nejde totiž o klasickou dotykovou plošku, nýbrž o plnohodnotný dotykový displej.
Jak si můžete na okolních fotkách všimnout, rozměry Screenpadu jsou skutečně velké (cca 13 × 6,5 cm). To přispívá k pohodlnější práci a především lepší čitelnosti textů a všemožných nabídek. Screenpad se obsluhuje jako klasický smartphone, přičemž reaguje také na poklepání a gesta typu dotyk třemi prsty.
Na dotykovou plochu si lze přetáhnou složky, otevřenou webovou stránku a jiné aplikace rovnou z hlavní obrazovky. Na Screenpadu tedy lze surfovat nebo pouštět Spotify, kalkulačku, otevírat dokumenty a tabulky. Možnosti jsou takřka neomezené. Je nicméně otázkou, do jaké míry se vám využívání Screenpadu vyplatí. Pro drobné práce určitě není špatný. Na druhou stranu jej beru jako doplněk, který ne každý den využiji. U vás ale může být situace třeba jiná.
Pokud se vám Screenpad nelíbí, zmáčknutím jediného tlačítka můžete sekundární displej vypnout. Jeho využívání je tudíž plně na vás – nikdo vás do ničeho nenutí. Screenpad má i vlastní nastavení, v jehož rámci doladíte jas, změnu pozadí, rozlišení nebo obnovovací frekvenci. Líbí se mi i stručná příručka v češtině, která vás s funkcemi a možnostmi dotykového touchpadu rychle seznámí.
Spokojenost hlásím také u zvukové stránky. Asus ZenBook 14 se dočkal stereo audio systému Asus SonicMaster s prostorovým zvukem, který je certifikován od Harman Kardon. Maximální hlasitost sice není kdovíjaká, kvalita zvuku se mi ale za každých okolností líbila. Repráčky jsou usazeny při levém i pravém okraji pod konstrukcí, díky čemuž se stereo zvuk příjemně šine do okolí. Výstup nepůsobí plechovitě a už vůbec ne lacině.
Potěší také integrovaný mikrofon s funkcí rozpoznání hlasu a podporou hlasového asistenta Microsoft Cortana.
Displej – 9/10
Letošní Asus ZenBook 14 se pyšní 14“ LED displejem s běžným Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 px). Jedná se o NanoEdge displej, který má po všech stranách minimální rámečky. Takové zpracování působí na oko velmi dobře a panel se jeví jako by byl ještě o něco větší. Zobrazovací úhel byl zachován na slušných 178°.
LED obrazovka odváděla vynikající práci. Pokud bych měl bez znalostí specifikací tipnout rozlišení displeje, nejspíš bych odhadoval vyšší rozlišení. Barvy jsou totiž moc pěkné a prokreslené. Text působí uhlazeně a filmy ve vyšší kvalitě vypadají náramně. Při černém pozadí nejsou světlé pruhy téměř ani vidět.
Uspokojení se dostavilo i při maximálním jasu, který je žádoucí hlavně venku. Za sebe bych nicméně uvítal o něco nižší minimální jas. Naopak vítám lesklou podobu displeje, která se nemá tendenci výrazněji patlat.
Hardware a výkon – 8/10
Notebook běží na 1,6GHz čtyřjádrovém procesoru s Turbo Boost (až 3,9 GHz) a 6MB cache. Jedná se o solidní Intel Core i5-8265U, kterému při práci pomáhá integrovaná grafika Intel UHD 620. Je tedy jasné, že nemluvíme o herním notebooku, nýbrž pouze a jedině o pracovním nebo multimediálním počítači.
Pro rychlou práci a ukládání slouží 512GB rychlý SSD disk. 8GB operačních pamětí s 2133 MHz typu LPDDR3 se ukázaly jako dostatečné. Asus ZenBook 14 je velmi rychlý notebook. Na nic se nečeká, otevírání složek a spouštění programů bylo vždy otázkou chviličky. Osobně nemám rád delší načítání, což tady absolutně nehrozí.
Ani po celodenním používání se notebook nemá tendenci zahřívat. Při běžné práci se větráčky ani nespustí. To svědčí o výborné optimalizaci a skvěle řešeném odvětrávání. Hledáte tichý notebook? ZenBook 14 je pro vás vážný kandidát.
Výdrž baterie – 9/10
Recenzovaný Asus ZenBook 14 vlastní 50Wh 3-článkovou lithium-polymerovou baterii. Výrobce uvádí výdrž kolem 12 hodin. Pokud nebudete notebook vyloženě zatěžovat, na celodenní práci vám nabitá baterie bez problémů vystačí. Většinou počítejte se zhruba 8-10 hodinami.
Součástí balení je 65W síťový adaptér. Z úplného vybití se na maximální kapacitu dostanete za zhruba 1 hodinu a 45 minut. To je velmi dobrá časovka. Baterii ovšem lze dobíjet pouze přibaleným adaptérem, protože přes USB-C nabíjení nefunguje. To je zase velká škoda.
Systém a konektivita – 8,5/10
Notebook od Asusu vlastní dvoupásmovou Wi-Fi 5 a bezdrátovou technologii Bluetooth 5.0. Systém běží na Windows 10 Home. Prostředí je plynulé a načítání svižné. Po prvním spuštění vás nebudou otravovat zbytečné reklamy ani aplikace.
Co se týče konektivity, k dispozici máte dva klasické USB-A konektory, jeden USB-C a HDMI port, čtečku microSD paměťových karet a zvukový jack. Ethernetový port na konstrukci není.
Závěrečné hodnocení
Skvělý Asus ZenBook 14 je vysoce kompaktní a lehký notebook, který se chlubí zvýšenou odolností, pohodlným používáním, tichým chodem a slušnou výdrží. Třešničkou je touchpad s dotykovým displejem.
Diskuze a zkušenosti