Asus ZenBook Duo 14 je určený pro každého, kdo potřebuje ze svého notebooku vytěžit maximální výkon, a přitom mít možnost pracovat co nejefektivněji. My se podíváme, jak ten ZenBook se dvěma displejovými panely funguje a zda se vyplatí pořídit.
Obsah balení
Asus vás do začátku vybaví vším, co je pro práci se ZenBookem potřeba, takže nemusíte nic přikupovat. Krom samotného notebooku naleznete v balení samozřejmě adaptér, také stylus, elegantní pouzdro pro přenášení a praktický stojánek pod notebook. Jeho přítomnost obzvlášť oceňuji, jelikož se díky němu dotykový displej Zenbooku ovládá ještě komfortněji.
Design a zpracování – 9,5/10
Na první pohled ZenBook vypadá velmi elegantně. Šedomodré provedení nesoucí název Celestial Blue je opravdu krásné. Nový ZenBook byl vyroben ze slitiny hořčíku a hliníku, tudíž je konstrukce velmi pevná. Dokonce splňuje i normu odolnosti MIL-STD 810H. Prošel ve všech testech této normy týkajících se vlhkosti, funkčnosti v extrémních teplotách a samozřejmě i v odolnosti vůči pádům.
ZenBook se při vší své výkonnosti rozhodně nepronese. Váží totiž pouhých 1,57 kg a jeho výška v maximálním bodě je 1,73 cm.
Když se na testovaný notebook Asus podíváte z boku, tak si všimnete, že má zepředu i zezadu dost zkosené hrany. Ty v zadní části ZenBooku plní důležitou funkci. Pokud odklopíte displej, tak se ZenBook nadzvedne, aby se mohl lépe chladit. To by v případě rovného šasi moc dobře nešlo. Na displeji naleznete i pogumované nožičky, aby se víko nepoškrábalo.
Testovaný notebook má dva dotykové displeje, více si o nich povíme v samotné sekci. Zde chci zmínit pouze IR/HD kameru. Tu nalezneme v horní části displeje, a jak už název napovídá, natáčí v rozlišení 720 p. Nejvíce ji využijete při odemykání systému. Má totiž funkci rozpoznávání obličejů. Za mě fungovala velmi dobře.
Klávesnice má skvělý zdvih a výborně se na ní píše. Ze začátku mi chvíli trvalo si zvyknout, jelikož je tak nízko položená na těle ZenBooku, že při psaní máte ruce opřené o stůl. Vůbec nejlépe se mi psalo, pokud byl notebook položen na stojánku a klávesnice byla nakloněná ve větším úhlu.
O zvuk se u Asusu dost často stará společnost Harman/Kardon. Není tomu jinak ani u tohoto modelu. Zvuk je velmi kvalitní a určitě oceníte jeho čistotu
Displej – 9/10
Displeje u ZenBooku Duo 14 nalezneme rovnou dva, přičemž oba dva jsou dotykové. Ten větší 14palcový disponuje rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů, druhý 12,65palcový má rozlišení 1 920 × 515 pixelů. Logicky od prvního pohledu poznáte, že je širokoúhlejší než primární displej.
Právě přítomnost sekundárního displeje se může zdát trochu nadbytečná, ale věřte, že tomu tak není. Pokud posloucháte při práci hudbu nebo máte jako podkres puštěná videa na YouTube, právě za sekundární displej budete velmi rádi.
Dotyk u obou displejů fungoval velmi dobře. Kde jsem kliknul, tam displej reagoval bez chybičky. Trošku problém jsem měl při přetahování oken mezi displeji. Zde je nutné občas použít touchpad, protože displej si okno aplikace nepřehodí tak rychle, jak byste potřebovali.
Displeje jsou matné, takže se neupatlají tak rychle, jako kdyby byly lesklé. Každopádně přiložený stylus v balení doporučuji používat. Tím předejte upatlání. Nemluvě o tom, že pokud jste profesionální tvůrce, tak na kreslení či práci s fotografiemi ho obzvlášť oceníte.
Na hlavním displeji uvítáte jeho velikost vůči tělu. Výrobce neplýtval místem a rámeček kolem displeje je minimalistický. Poměr displeje k tělu je úžasných 93 procent. S poměrem druhého displej vůči tělu se výrobce bohužel nechlubí, ale platí zde to samé, co jsme si řekli u primárního displeje.
Škála barevnosti u tohoto notebooku je plných 100 procent sRGB. Díky takové kvalitě obou displejů využijí ZenBook určitě všichni profesionální kreativci. A pokud se vyžíváte třeba v Instagramu a filmech, tak ho oceníte také. A navíc i přes vysokou škálu sRGB barvy na obou displejích působí naprosto věrohodně.
Displeje jsou vybaveny IPS technologií. To znamená, že při vysokém pozorovacím úhlu si displeje zachovají původní barevnost. Výrobce uvádí, že ta zůstává stejná až při 178 stupních. Musím potvrdit, že při pozorování z velkého úhlu se opravdu zobrazovací schopnosti displejů nemění. Na závěr této sekce vám prozradím hodnotu jasu displeje, která činí 400 cd/m2.
Hardware a výkon – 8,5/10
Po výkonnostní stránce je na tom ZenBook Duo 14 naprosto výborně. Je osazen čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 11. generace s taktem 2,8 GHz. Tento procesor je vybaven technologií Turbo Boost, díky čemuž při potřebě vyššího výkon ze sebe umí vymáčknout výkon o hodnotě taktu 4,7 GHz. Tyto údaje znamenají jednu podstatnou věc. Při jakékoliv činnosti vám výkon rozhodně chybět nebude.
V mnou testovaném modelu bylo přítomno 32 GB operační paměti s frekvencí 4 266 Mhz a SSD o velikosti 1 TB. Při práce se ZenBookem jsem nezaznamenal žádný zásek v žádné z kreativně laděných aplikací, přičemž odezva počítače na provedení úkonu byla okamžitá. Velikost operační paměti a rychlý SSD s velkou kapacitou ocení určitě každý. Pro renderování videa perfektní!
O grafické operace se stará spolehlivá integrovaná karta Intel Iris Xe Graphics. ZenBook v pohodě zvládne i náročnější hry. Zrovna rychlost a plynulost načítání her mě opravdu ohromila. Přeci jen nebavím se o velké domácí stanici, ale o notebooku.
Nyní trocha slov o chlazení. ZenBook je vyroben tak, aby se dokázal uchladit při každé příležitosti. V počítači naleznete aplikaci Armoury Crate, díky které můžete nejen sledovat vytížení notebooku, ale i upravit pracovní tempo stroje, čímž logicky můžete snížit hlučnost a spouštění chlazení.
Výdrž baterie – 7/10
Dalo by se říct, že nejslabším článkem recenzovaného ZenBooku je výdrž baterie. Ta je 4článková a využívá kapacitu 70 Wh.
Pokud vypnete sekundární displej, výdrž baterie se při běžné práci pohybuje kolem 10 hodin. Se zapnutým sekundárním displejem výdrž spadne téměř na polovinu.
Na nejnižší úroveň výdrže jsem se dostal při střihu videa a hraní her. Pokud jsem pracoval s hlavním displejem, tak ZenBook vydržel něco kolem pěti hodin. Se zapnutým sekundárním displejem se výdrž snížila na něco ke třem a půl hodinám.
Výdrž baterie bych shrnul jednoduše. Pokud děláte tabulky, sem tam nějakou fotku a koukáte na internet, tak v pohodě vydržíte pracovat celý den na jedno nabití. Pokud se věnujete hardwarově náročným aplikacím a potřebujete pracovat v terénu, tak tady asi moc nepochodíte. V takovém případě je mít po ruce přístup k elektrickému proudu.
Ještě přidám jednu pozitivní zprávu do této sekce. Tou je rychlost nabíjení ZenBooku. I tento model je vybaven rychlonabíjením a dokáže se nabít na 50 procent za nějakých 45 minut. Což je super. Když vám už šťáva dojde, tak ji do notebooku hodně rychle zase dostanete.
Systém a konektivita – 9/10
Nový Asus ZenBook Duo 14 je vybaven operačním systémem Windows 10 Home. OS běžel naprosto plynule a bez problémů.
Mile mě překvapily systémové doplňky, jako třeba aplikace Control Panel. Ta si rozumí s Adobe Photoshopem a dalšími aplikacemi. Zrovna v případě Photoshopu je úprava fotografií díky předefinovaným tlačítkům velmi snadná.
Další důležitou funkcí je App Navigator, který vám dost usnadní obsluhu dvou displejů a umožní vám snadno se orientovat a připínat mezi spuštěnými aplikacemi. To jsou za mě dvě nejdůležitější vychytávky. Samozřejmě bychom jich mohli vyjmenovat celou řadu.
K internetu se připojíte bezdrátově přes Wi-Fi. ZenBook podporuje všechny typy Wi-Fi protokolů až po nejnovější ax. Nechybí ani možnost připojení zařízení přes Bluetooth. Ve výbavě notebooku je verze 5.0. Obě možnosti bezdrátového přenosu běžely bezvadně a nemám co vytknout.
Z drátové možnosti propojení u ZenBooku nalezneme HDMI pro připojení televize či monitoru. Pak zůstaly zachovány standartní USB-A a sluchátkový jack. A z novějších technologií tu nalezneme dva USC-C konektory podporující technologii Thunderbolt 4.
Závěrečné hodnocení
Skvělý ZenBook Duo 14 je opravdu parádní výkonem našlapaný stroj. Pokud od počítače čekáte snadné ovládání a rychlost, tak jste na správné cestě. Doporučujeme všem profesionálním tvůrcům.
Diskuze a zkušenosti