Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Nářadí

Recenze ruční kotoučové pily Black & Decker BES510

22. 2. 2021 aktualizováno

Recenze ruční okružní pily Black & Decker BES510

Black & Decker BES510 je malá ruční kotoučová pila, která je určena k řezání dřeva, PVC a hliníku pomocí přímých řezů. Její primární použití je pro řezání desek a její výjimečnost spočívá ve vysoké bezpečnosti práce, nízké hmotnosti a vynikající ergonomii. V recenzi prokázala svoji rychlost a pohodlnou manipulaci. Cena kolem 2 000 Kč také potěší.

Obsah balení

Součástí balení je ruční kotoučová pila Black & Decker BES510, pilový kotouč TCT na dřevo 85 × 10 mm, pilový kotouč HSS na hliník a plasty 85 × 10 mm, inbus L klíč pro výměnu a upevnění pilových kotoučů, paralelní vodicí lišta a adaptér pro odsávání prachu.

Kotoučovou pilu včetně veškerého příslušenství lze uschovat do přepravního kufříku. Díky bytelné konstrukci a pevným pantům je nářadí v bezpečí. Zároveň se pohodlně přepravuje a uskladňuje. Vše máte na jednom místě.

Konstrukční zpracování

Testovaná univerzální ruční okružní (kotoučová) pila Black & Decker BES510 je určena k řezání dřeva a jiných materiálů pomocí přímých řezů. Svými rozměry a hmotností 1,95 kg patří mezi menší a lehčí nářadí.

Velkou předností je také ergonomická vícekomponentní rukojeť s pryžovým překrytím, díky níž lze vést přesné řezy. Konstrukce je celkově bytelná a každá část sedí dobře na svém místě. Ani po opakovaném používání se vlastnosti pily BES510 nezměnily.

Recenzovaný model Black & Decker BES510 se ovládá pomocí spínače (zapnuto/vypnuto), který je vsazen do hlavní rukojeti. Aby nedošlo k nechtěnému zapnutí, spínač je jištěn bezpečnostním tlačítkem.  Pomocná rukojeť je opatřena pryžovým povrchem pro lepší úchop. Daný model je velmi ergonomický. Na pohodlnosti ještě přispívá 3metrový přívodní kabel. Těsně u pily je opatřen očkem pro umístění inbusového klíče.

ruční okružní pila Black & Decker BES510

Na spodní části najdeme mechanické zajišťovací tlačítko hřídele, patku, ochranný kryt pilového kotouče, rukojeť krytu a výstup pro odvod pilin. K němu lze snadno nasadit adaptér pro odsávání prachu, jehož druhý konec umožňuje rychlé nasazení vysavače.

ruční okružní pila Black & Decker BES510

Hlavní částí kotoučové pily Black & Decker je samozřejmě pilový kotouč. V balení se nachází celkem 2. Již namontovaný karbidový pilový kotouč s 24 zuby pro řezání dřeva a také pilový kotouč z rychlořezné oceli (HSS) se 44 zuby pro řezání tenkého dřeva, PVC a hliníku.

Vůči konstrukčnímu zpracování testovaného modelu Black & Decker BES510 nemám sebemenších výtek. Nářadí působí bytelně a kvalitně. Zejména chválím nízkou hmotnost a vysoký pracovní komfort. Pila padne dobře do ruky i obsluze s většíma rukama.

Výkon a ovládání

Recenzovaná ruční kotoučová pila Black & Decker disponuje příkonem 400 W. Díky 3 600 otáčkám za minutu je schopna řezat dřevo, plasty a tenký hliník. Pilový kotouč se do materiálu vždy zařezával výborně.

Vedení řezu je pohodlné: vodící čára řezu umožňuje přesné vedení pilového kotouče a kontrolu po celou dobu práce. Maximální hloubka řezu činí 27 mm. Black & Decker BES510 je – s ohledem na velikost kotoučů – vhodnější na drobnější práce.

ruční okružní pila Black & Decker BES510

Technické parametry

Příkon 400 W
Otáčky naprázdno 3 600 ot/min
Hloubka řezu (90°) 27 mm
Průměr otvoru pilového kotouče 10 mm
Průměr pilového kotouče 85 mm
Maximální hloubka řezu (měkké dřevo) 27 mm
Maximální hloubka řezu (plasty – PVC) 13 mm
Maximální hloubka řezu (hliník) 3 mm

Na výkon si stěžovat nemohu, podobně kladně hodnotím také ovládání. Manipulace je totiž příjemná, zejména chválím snadnou výměnu pilových kotoučů. Stačí zmáčknout zajišťovací tlačítko hřídele a pomocí inbusu vytočit šroub a vyměnit kotouč.

Při práci je skvělá patka pily, s jejíž pomocí snadno nastavíte hloubku řezu. Tu volíme podle tloušťky řezaného materiálu (měla by přesáhnout tloušťku o cca 2 mm). Pro nastavení patky stačí povolit zajišťovací šroub a zvolit požadovanou polohu. Odpovídající hloubka řezu může být zvolena „od oka“, případně odečtena přímo na měřítku. Po zvolení hloubky řezu stačí utáhnout povolený šroub.

Pro přesný přímý řez je potom připraveno paralelní vodítko. Pro snížení prašnosti lze nasadit adaptér pro odsávání prachu a k vyšší bezpečnosti přispívá ochranný kryt pilového kotouče.

Test řezání

Jak jsem poznamenal výše, ruční kotoučová pila Black & Decker BES510 je schopna řezat dřevo, plast a hliník. Dle materiálu stačí upevnit jeden ze dvou pilových kotoučů, které jsou v základním balení. Během práce se testovaný model předvedl výborně, zuby kotouče se do materiálu zakously vždy s lehkostí.

Závěrečné hodnocení

Pila Black & Decker BES510obstála v testu na výbornou. Patří mezi šikovné ruční kotoučové pily, které si dobře poradí se dřevem, PVC i hliníkem. Pro drobnější práce v dílně skvělá věc.

Klady
  • Rychlý a přesný řez
  • Slušný výkon
  • Jednoduchá manipulace
  • Praktický kufřík a 2 pilové kotouče
  • Skvělý poměr ceny a výkonu
Zápory
  • Max. velikost řezu může být limitující

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář