Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Nářadí

Recenze aku nůžkové pily Black & Decker GKC1000L Alligator

26. 10. 2020 aktualizováno

test nůžkové pily Black & Decker GKC1000L AlligatorNáš tipTestado.cz

V rámci aktuální recenze jsme se podívali na zuby ruční nůžkové pile Black & Decker GKC1000L Alligator, kterou pohání vlastní akumulátor. Kromě dělení větví je schopna řezat dřevěný materiál o průměru do 10 centimetrů. Testovaný model se vyznamenal a proto si zasloužil naše ocenění.

Obsah balení

Uvnitř krabice se nachází aku nůžková pila Black & Decker GKC1000L Alligator, akumulátor 18 V (2,0 Ah), nabíječka (1,3A), utahovací klíč, plastová lahvička na olej a návod. Hned na prvních listech jsme seznámeni s tím, jak se řetězová pila ovládá, nastavuje a pracuje.

Black & Decker GKC1000L Alligator obsah balení

Design a zpracování

Konstrukční zpracování testované aku nůžkové pily Black & Decker je na špičkové úrovni. Konstrukce je vyrobena z kovu a tvrdého plastu, který odolá nárazům a náročnějšímu zacházení. Recenzovaný model váží 3,1 kilogramu, což v rukách sice ucítíte, pro řezání je ale taková hmotnost zcela vyhovující. S nasazeným akumulátorem je pila dobře vyvážená a nemá tendenci uživatele táhnout jedním směrem.

Výrobce očividně pamatoval na uživatelský komfort. Obě madla jsou potažena příjemným gumováním, které brání v klouzání. V kombinaci s nasazenými pracovními rukavicemi jde o ideální stav. Obě rukojeti lze uzamknout k sobě pomocí manuálního zámku. Praktická věc během přepravy nebo uskladnění. Pro zajímavost dodejme, že Black & Decker GKC1000L Alligator není problém uskladnit naležato nebo nastojato. Pokud máte ve své dílně pořádek, i takový drobný benefit třeba oceníte.

Bezpečnost je zaručena promyšleným způsobem zapínání elektrického motoru. Obě rukojeti jsou z vnitřní strany opatřeny bezpečnostními tlačítky. Aby se řetěz začal otáčet, je nutné tisknout obě tlačítka zároveň. Jinými slovy – nikdy nedojde k nechtěnému spuštění, neboť je zapotřebí zapojit obě ruce ve stejnou dobu. Pokud s ruční akumulátorovou pilou řežete a jedno z tlačítek přestanete držet, řetěz se během okamžiku zastaví. Významnou měrou přispívá i kovové krytí na horní i spodní straně vodící lišty.

Za perfektní považuji přítomnost obvyklých křížových šroubků a inbusů, díky čemuž pilu v případě potřeby odstrojíte a vyčistíte obyčejným hobby nářadím (stačí šroubovák a inbus). Pod krytkami se nachází samotná vodící lišta s nasazeným řetězem. Zhruba ve střední části je pak usazen elektromotor, u něhož je přítomna krytka pro doplnění oleje. Na protější druhé straně najdete příchytné šrouby pro správné napnutí řetězu.

recenze Black & Decker GKC1000L Alligator

Aku nůžková řetězová pila Black & Decker GKC1000L Alligator je konstrukčně velmi zdařilá. Pohyblivé prvky jsou přívětivě usazeny a vždy nadosah. Žádná součástka nepůsobí ani vachrlatě nebo lacině. Chválím také vizuální stránku. Ruční pila vypadá zkrátka moc pěkně.

Kvalita řezání

Ruční nůžková pila Black & Decker GKC1000L Alligator je určena pro dělení větví do průměru 10 centimetrů. Je tudíž vhodná na většinu větví, které je zapotřební na vaší zahradě zkrátit nebo uříznout.

Práce probíhá tak, že pomocí rukojetí rozevřete spodní čelist ve přední části pily, kam následně umístíte větev. Po umístění větve rukojeť sevřete a zapnete chod motoru přidržením obou tlačítek. Řetěz se začne prokousávat dřevěným materiálem, načež se čelist postupně svírá (vlivem vašeho tlaku a pružin) až dojde ke konečnému přeřezání. Rychlost řetězu činí 1,9 m/min.

Ať už zní tato slova jakkoli složitě, práce s GKC1000L Alligator je naprosto jednoduchá a fyzicky nenáročná. Může za to rychlost řezu, dostatečný výkon motoru a skvělý konstrukční mechanismus čelistí. Řezání je bleskové a zároveň i tiché. Hluk se pohybuje kolem 95 dB, což je velmi příznivá hodnota.

recenze Black & Decker GKC1000L Alligator

Oproti běžné ruční pilce, se kterou každoročně seřezávám ovocné stromky na naší zahradě, je Black & Decker GKC1000L Alligator něco nesrovnatelného. Pokud máte doma stromků více, tahle mašina vám ušetří spoustu práce a fyzické námahy. Řezat přitom nemusíte pouze větve, ale i drobné kulatiny na otop, případně prořezávat menší větvičky.

Výdrž baterie

Testovaný model GKC1000L Alligator ke své práci využívá 2,0Ah akumulátor. Výdrž považuji za velmi dobrou. Těžko se však číselně hodnotí, jak dlouho baterie vlastně vydrží. Během testování jsem ale vždycky nařezal spoustu větví, tudíž si myslím, že vás kapacita baterie nebude limitovat.

Pokud už dojde k vybití, jednoduše ji za přibližně 1 hodinu dobijete prostřednictvím nabíječky, kterou najdete v základním balení. Indikační dioda vás vyspraví, kdy je akumulátor na 100% kapacitě. Chválím kompaktní rozměry nabíječky a dlouhý přívodní kabel do elektrické sítě. Navíc jestliže máte už nějaké aku nářadí od značky Black & Decker, baterie je plně kompatibilní.

Čištění a údržba

Ruční akumulátorová pila Black & Decker si klade pouze minimální nároky na údržbu. Pravidelně je potřeba akorát odstraňovat uvízlé nečistoty kolem řetězu. Stačí sejmout kryt a k nečistotám se pohodlně dostanete. Žádoucí je také doplňování oleje a udržování vždy ostrého řetězu, čehož docílíte zakoupením ostřící sady na řetěz. Zároveň nezapomínejte na pravidelnou kontrolu správného napnutí řetězu pily.

recenze Black & Decker GKC1000L Alligator

Testovaná ruční akumulátorová pila se nijak často nezanáší (samozřejmě dle povahy práce), tudíž je údržba a čištění otázkou chvilky. To stejné platí o ušpinění: nářadí vypadá stále jako nové, použité materiály se nemají tendenci výrazněji špinit.

Závěrečné hodnocení

Black & Decker GKC1000L Alligator je kvalitní ruční akumulátorová pila, kterou můžeme doporučit. Láká bytelnou a funkční konstrukcí, rychlým řezem, vysokou míru bezpečí a mobilitou díky vlastní baterii. Na drobné práce na zahradě výborné nářadí. Ocenění „NÁŠ TIP“ si zaslouží!

Klady
  • Lehká a bytelná konstrukce
  • Svoboda pohybu (bez el. kabelu)
  • Rychlý řez
  • Vysoká úroveň bezpečnosti práce
  • Lišta pro ochranu pilového řetězu
  • Vhodná i pro prořezávání stromů
  • Slušná výdrž baterie
Zápory
  • Maximální průměr větví 100 mm může limitovat

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář