Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze IPL epilátoru Braun Silk-expert Pro 5

16. 5. 2022 aktualizováno

dámský epilátor Braun Silk-expert Pro 5Náš tipTestado.cz

Dlouhodobé a bezbolestné zbavení se chloupků? Přesně to dokáže profesionální epilátor Braun Silk-expert Pro 5 s technologií IPL, intenzivního pulzního světla. V naší recenzi se podíváme, jak si při testování vedl, kdy se projevil účinek, a také si povíme, pro koho je tato technologie epilace vhodná.

Obsah balení

Braun Silk-expert Pro 5 seženete hned v několika různých sadách, které se liší množstvím příslušenství. Můžete si vybrat mezi levnějším provedením bez dalších nástavců či jen s jejich minimem, případně si vybrat bohatou sadu obsahující více hlav a dokonce i depilátor pro odstranění jemných chloupků.

My v našem testu na serveru Testado.cz zkoušeli Braun Silk-expert Pro 5 s přidanými čtyřmi koncovkami – dvěma užšími a dvěma širšími. Vedle samotného těla a vrcholku epilační hlavy nechybělo ani příruční holítko pro zkrácení chloupků před epilací a praktická kosmetická taška na přenášení nebo uskladnění přístroje. Samozřejmostí je návod v češtině.

Na bohatý obsah balení se můžete podívat níže.

Konstrukce a design – 9,5/10

Recenzovaný dámský IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 má elegantní tvar a jeho bílé provedení je zdobené zlatými leskle kovovými prvky. Povedený design již na první pohled prozrazuje, že se jedná o luxusní strojek s velmi kvalitním zpracováním. Ostatně epilátory a holicí strojky značky Braun celkově patří mezi vyšší třídu. Životnost je 400 000 záblesků, což odpovídá 22 letům provozu.

Tělo IPL epilátoru Braun je poměrně široké, ale to nijak nebrání dobrému a ergonomickému držení. Díky svému tvarování padne hezky do ruky. Komfortnímu používání také přispívá ideální hmotnost. Braun Silk-expert Pro 5 není ani příliš těžký ani příliš lehký a křehký. Nemá sice žádné protiskluzové prvky, ale to není nutné vzhledem k tomu, že IPL technologii nebudete používat s mokrýma rukama.

Recenze Braun Silk-Expert Pro 5 - dámský epilátor

Funkce a ovládání – 9,5/10

Ovládání není složité a snadno si na něj zvyknete. Pokud jste ale nikdy nepracovali se světelnou epilací, měli byste se dopředu seznámit s tím, jak přístroj funguje. Intuitivně a bez instrukcí jej na rozdíl od běžných mechanicky pracujících epilátorů používat nezkoušejte.

Pro ovládání slouží především hlavní spouštěcí tlačítko. S jeho pomocí IPL epilátor aktivujete. Menší ovladač pod ním se symbolem plusu a mínusu je určený na přepínání stupňů. Nastavíte si jím základní intenzitu světla. O zvoleném režimu vás informují tři malé diody. Logicky na nejnižším stupni svítí jedna, na středním dvě a na nejvyšším tři. Menší síla se hodí pro citlivější místa, jako je podpaží, obličej či intimní partie. Při epilaci zbytu těla můžete použít vyšší hodnoty.

Recenze Braun Silk-Expert Pro 5 - dámský epilátor

Další diody najdete v postranní části. Řada světýlek od jedné do deseti taktéž říká, jakou má pulzní světlo sílu. Tuto hodnotu si ale nepřepínáte sami. O vše se stará sám epilátor. Automatické nastavení má dobrý důvod. Snímač odstínu pokožky SensoAdaptTM dokáže přesně určit tmavost vaší kůže a podle naměřených hodnot upravit působení pulzního světla. To totiž účinkuje na kožní barvivo melanin a špatně zvolený vysoký stupeň by mohl tmavší pokožku popálit. Naopak světlejší kůže zvládne bez újmy i intenzivnější záblesky. Zajímavostí je, že při nižší intenzitě bliká Braun Silk-expert Pro 5 rychleji.

Nutné je teď asi zdůraznit, že snímání odstínu pokožky funguje naprosto spolehlivě a nemusíte se bát, že by intenzitu použitého světla špatně vyhodnotilo. Měření se provádí před každým vyslaným zábleskem nanovo. Lze tudíž bez přerušení epilovat i opálená a světlejší místa, aniž byste museli cokoliv přenastavovat.

Pro ochranu zraku je přítomen senzor kompletního kontaktu s kůží, aby se záblesky nešířily tak výrazně do okolí a aby nedošlo k nechtěnému zapnutí. Bez úplného přiložení k vaší pokožce nebude testovaný epilátor Braun fungovat. Těsný kontakt poznáte právě díky bíle svítícím diodám měřiče odstínu kůže. V případě chyby se tyto diody rozsvítí červeně.

Samozřejmě používání Braun Silk-expert Pro 5 je bezpečné i v dalších ohledech a IPL technologie není nijak zdraví škodlivá. Epilátor získal akreditaci asociace Skin Health Alliance (Aliance pro zdraví pokožky).

Pro koho se IPL epilátor nehodí

Pro bezpečné používání je nutné dodržovat instrukce výrobce a používat Braun Silk-expert Pro 5 jen určeným způsobem. IPL epilátor by se neměl používat, pokud trpíte kožním onemocněním. Vyvarujte se působení světla na tetování, permanentní make-up, na větší pihy nebo mateřská znaménka a na kůži po intenzivním opalování. Pokud plánujete jít před epilací na sluníčko, nezapomeňte na opalovací krém.

Braun Silk-expert Pro 5 by neměly používat ženy v oblastech čela a kolem očí. U mužů se navíc IPL technologie nehodí ani pro vousy (krk a tvář) a pro oblast genitálií. Aplikace se provádí jen na suché kůži, nikoliv mokré nebo ošetřené krémem.

pro koho se hodí ipl epilace

Jak již bylo zmíněno, intenzivní pulzní světlo působí na kožní barvivo melanin. Čím je vaše kůže tmavší, tím více IPL vstřebává a tím menší intenzitu vám přístroj umožní z bezpečnostních důvodů zvolit. Tím pádem je u tmavší pokožky účinnosti nižší. Dokonce s nejtmavší kůží nebude fungovat vůbec, na což vás upozorní červené světlo na postranním snímači.

Citlivost IPL na melanin je ale zároveň důležitá pro samotné odstraňování chloupků. Stejně jako úplně světlá kůže nepohlcuje pulzní světlo, ta ani chloupky s minimem melaninu jej neabsorbují a nebudou tím pádem spolehlivě mizet. Braun Silk-expert Pro 5 nefunguje u nejsvětlejších blond, bílých a zrzavých chloupků. S hnědými a černými si poradí bez problémů. Zvláště účinný je v případě, že máte světlou pokožku a tmavší chloupky.

Při epilaci nezakrývejte ventilační průduch, který se nachází na dolní straně. Celkově se Braun Silk-expert Pro 5 nemá tendenci přehřívat. Pokud by se vám však zdál příliš horký, počkejte pár sekund před dalším zábleskem.

Výrobce doporučuje nejprve otestovat přístroj na malé ploše kůže a kompletní epilaci podstoupit až po 24 hodinách, pokud se vám neobjeví žádné podráždění. Také byste neměli světlo používat opakovaně na jedno místo. Avšak mně se to několikrát podařilo a neměla jsem žádný problém. Záleží na citlivosti vaší pokožky.

Výsledky holení – 10/10

Ihned na úvod svých zkušeností bych chtěla zmínit, že IPL epilace působí dlouhodobě, nikoliv jednorázově. Co to znamená? Neočekávejte, že po prvním použití vám přestanou ihned růst chloupky. Proces je nutné několikrát opakovat.

Před první epilací si zkraťte chloupky, pokud je máte příliš dlouhé. Já jsem samozřejmě vyzkoušela v rámci testování na menším testovacím místě kůže, jak by fungoval Braun Silk-expert Pro 5 na delších chloupkách, což vám nedoporučuji provádět doma. Celý chloupek IPL světlo prakticky spálí, což není hezká vůně. Na druhou stranu ale mohu říct, že vás epilátor delších částí chloupků skutečně zbaví. Jednoduchým přetřením jsem je po osvícení všechny odstranila.

test Braun Silk-Expert Pro 5

Pro zkrácení před osvěcováním najdete v balení příruční holítko. Chloupky si předem nevytrhávejte ani voskem ani mechanickým epilátorem. IPL světlo potřebuje mít nějakou tmavou plochu, do které se vstřebá a vytržený chloupek, po kterém zůstane jen prázdné vlasové lůžko, nic takového neposkytuje. Ideální je doopravdy jen uříznutí na povrchu kůže. Dokonce se mi při testování Braun Silk-expert Pro 5 osvědčilo nechat chloupky ještě jeden až dva dny povyrůst pro lepší účinnost.

Až bude práce s IPL hotová, lze chloupky buďto nechat být nebo je rovnou vytrhnout i s kořínkem. Osobně jsem vyzkoušela obě varianty a více mně vyhovovalo následné odstranění chloupků. Poškozený kořínek se totiž celý vyndá a chloupek má i po krátké době jen minimální tendenci dorůstat. Pokud jej ale necháte být, nakonec po pravidelné aplikaci IPL světla sám vypadne.

Výrobce doporučuje pro dosažení dlouhodobého efektu používání jednou za týden po dobu 4 až 12 týdnů. Já jsem tedy při testování takto dlouhý odstup mezi jednotlivými aplikacemi nedodržela a používala jsem Braun Silk-expert Pro 5 téměř při každém holení; tzn. jednou až dvakrát týdně. Po prvních dvou aplikacích nebyla vidět změna, jen chloupky rostly pokrouceně a do různých směrů. Při třetím pokusu jsem již zaznamenala, že se ne všechny obnovují a dorůstají.

Pro dobrý výsledek mně osobně stačilo 6 ošetření IPL světlem. Kůži mám světlou a chloupky tmavé, což je ideální stav pro maximální účinnost. Na druhou stranu jsou velmi odolné. Máte-li chloupky jemnější, půjde se jich zbavit rychleji. Menší kontrast mezi nimi a barvou kůže naopak prodlužuje prvotní intenzivnější fázi epilace, během které se častým působením IPL světla přeruší růst.

Až budete mít počáteční období intenzivnějšího používání za sebou, nebude nutné již žádné mechanické zastřihávání nebo vytrhávání. V takové situaci vám bude stačit vzít IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 do ruky jednou za měsíc až za dva měsíce a narušit případné dorůstající kořínky chloupků.

Také bych ještě zmínila, že blikání světla je poměrně silné a není příjemné se do něho koukat. Silk-expert Pro 5 nemá v balení žádné ztmavovací brýle ani jinou ochranu. Vyzkoušela jsem si nasadit sluneční, ale příliš to nepomohlo. Pokud vám budou záblesky vadit, je nejlepším řešením se nedívat zblízka, zamířit pohled jinam a provádět epilaci v dobře osvětlené místnosti či rovnou na přímém slunci, aby nebyl rozdíl mezi prostředím a vydávaným světlem příliš výrazný.

Recenze a test epilátoru Braun Silk-Expert Pro 5

Aplikaci lze provádět souvislým držení spouště a rovnoměrným pomalým pohybem po pokožce tak, aby vám na další záblesk světla vyšel na následující kus kůže. Druhou možností je jedno máčknutí, které vyšle záblesk na zvolené místo. Osobně jsem kontinuální držení používala spíše na nohy a jiné větší plochy, kde můžete bez přerušení epilátor posouvat. Opětovné stlačování se naopak hodilo na místech s více záhyby, jako je například podpaží.

IPL světlo sice po zmáčknutí tlačítka pocítíte, ale rozhodně tato metoda epilace není bolestivá nebo jinak nepříjemná. Na jemnější kůži je pocitově tepelný efekt výraznější. Vždy si raději vyzkoušejte nižší intenzitu. Pokud vám nebude vadit, přidejte klidně na síle.

Napájení a údržba – 9/10

Braun Silk-expert Pro 5 funguje pouze po zapojení do elektrické zásuvky. Chod přes baterii nepodporuje, což u takto výkonného zařízení není nic překvapivého. Aby poskytl dostatečný výkon, najdete na napájecí šňůře také upevněný zdroj.

test epilátoru Braun Silk-Expert Pro 5 - napájení

Tato krabička není o moc menší než ta, kterou má většina z nás na svém notebooku. Manipulace je kvůli její hmotnosti méně praktická než v případě jednoduchého samostatného kabelu; zvláště pokud zapojujete IPL epilátor do vysoko umístěné zásuvky. Ačkoliv může překážet, má ale své opodstatnění.

Elektrické napájení má výhodu v tom, že si nemusíte hlídat stav baterie, řešit životnost akumulátorového nabíjení, dokupovat baterky a ani se nemusíte bát, že by vám v půlce epilace došla šťáva. Celý proces zbavování se chloupků s Braun Silk-expert Pro 5 můžete provádět prakticky kdekoliv, takže si jej klidně vezměte i k zásuvce k posteli. Na rozdíl od vytrhávací metody chloupky neodpadávají. Navíc epilace probíhá pouze nasucho, tudíž ani kvůli přístupu k vodě nemusíte být v koupelně.

test epilátoru Braun Silk-Expert Pro 5 - údržba

Co se týká údržby, IPL světelná metoda v každém případě předčí holení nebo mechanickou epilaci. S Braun Silk-expert Pro 5 nebudete mít prakticky žádnou práci. Žádné vyklepávání chloupků ani čištění štětečkem. Zapojíte, použijete, vypojíte a je to. Maximálně si vyměníte během chvíle nástavce. Pokud byste náhodou epilovali delší chloupky, které by se na okraji a uvnitř připálily, stačí je jen otřít hadříkem. Nesahejte ale na vnitřní část ihned po epilaci a nechce ji nejprve vychladnout.

Závěrečné hodnocení

9.5

Perfektní

Na Braun Silk-expert Pro 5 chválíme kvalitní zpracování a chytré automatické nastavení pro maximálně bezpečné používání. Epilace s tímto přístrojkem je účinná, bezbolestná a především dlouhotrvající. V tomto ohledu nemá IPL metoda konkurenci. Vyžaduje v začátcích pravidelné opakování aplikace, avšak výsledek stojí za to. Bohužel se nehodí pro všechny barvy chloupků a pokožky.

Konstrukce a design
9.5
Funkce a ovládání
9.5
Výsledky holení
10
Napájení a údržba
9
Klady
  • Kvalitní zpracování
  • Automatické nastavení intenzity světla
  • Snadné používání
  • Dlouhotrvající výsledek
  • Bezbolestná epilace
Zápory
  • Nutné několikrát opakovat pro dosažení výsledku
  • Nehodí se pro všechny barvy chloupků a kůže
  • Vyšší cena

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (28 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář