Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon EOS 5D Mark IV

3. 1. 2019 aktualizováno

Již čtvrtou verzi oblíbeného modelu 5D jsme vzhledem k jeho určení do rukou profesionálům chtěli otestovat v řádné zatěžkávací zkoušce. Proto nám přišla vhod možnost vyzkoušet jeho schopnosti pěkně na ostro během svatebního obřadu. Jste-li zvědaví, jak si Canon EOS 5D Mark IV za zhruba 78 000 Kč vedl, směle se začtěte.

Náš tip

Podívejte se na náš pravidelně aktualizovaný přehled nejlepších zrcadlovek.

Obsah balení

V základním balení najdete tělo 5D mark IV, ramenní popruh, nabíječku s napájecím kabelem, USB kabel a potřebnou dokumentací. Nechybí samozřejmě ani baterie LP-EN6.

Test Canon EOS 5D Mark IV - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Fotoaparát Canon EOS 5D Mark IV působí robustním a bytelným dojmem, jak se na profesionální fotoaparát sluší a patří. Hmotnost těla přibližně 800 gramů to jasně podtrhuje. Konstrukce je tvořena pevnou slitinou hořčíku.

Přístroj je rovněž postaven pro náročné a časté používání. Z toho důvodu má lépe těsněny všechny spoje a další kritická místa, aby se minimalizovalo riziko vniknutí prachu či vlhkosti. Na druhou stranu upínacích šroubů bajonetu je pouze čtveřice. Některé modely už přitom mívají šroubů šest, což by se na velký bajonet určitě hodilo.

Mark IV má slušnou řádku portů. Je mezi nimiUSB (verze 3.0) i HDMI. Nechybí konektory pro externí blesk či sluchátka a kabelové ovládání.

Celkově se tohle profi zrcadlo drží velice dobře a příjemně. Grip je perfektně vytvarovaný a struktura dostatečně hrubá na to, aby po ní prsty neklouzaly. Pochválit je potřeba i někdy opomíjenou věc a tou je široká očnice hledáčku. Jak už je u strojů těchto kategorie běžné, integrovaný blesk na něm nenajdete. Někdy by se ale jeho přítomnost hodila víc, než nutnost neustále vozit externí. Snad až na tuto drobnost mu nejde nic vytknout.

Ovládání fotoaparátu – 10/10

Velké tělo a dostatek místa pro tlačítka. Vše skvěle rozvržené a po krátkém seznamování snadno zapamatovatelné. Mnoho rychlých předvoleb a široké možnosti programovatelnosti. To všechno dělá z ovládání Canonu EOS 5D mark IV stroj, který upoutá snad každého. Samozřejmostí je také stavový displej, který je podsvítitelný – navíc velký a maximálně přehledný.

Dalším výrazným prvkem je opravdu velký zadní roller, kvůli jehož velikosti očividně zcela chybí klasické křížové ovládání. To je nahrazeno výše umístěným joystickem – věc vkusu každého fotografa. Každopádně přeorientovat se z křížového ovládání na spolupráci rolleru a joysticku si chvíli trpělivosti vyžádá. Vlevo od displeje je umístěna pětice tlačítek věnovaných již nafoceným snímkům. Ať už je to možnost úpravy, rychlé hodnocení, vyhledávání, prohlížení či mazání.

Test Canon EOS 5D Mark IV

Robustní stroj je jako stvořený do velkých rukou, a nesmíme zapomenout ani na možnost dotykového ovládání přímo na velkém 3,2“ displeji. Nastavování hodnot dotykem na obrazovce je opravdu rychlé. Reaguje ihned a je rychlejší než roller.

Technické parametry a hardware – 10/10

V srdci Canonu EOS 5D Mark IV sídlí plnoformátový snímač s vynikajícím rozlišením 30,4 Mpx. Sílu a rychlost mu dodává procesor DIGIC 6+. V plném rozlišení zvládá vyfotit úctyhodných 7 snímků za sekundu (21 RAW, JPEG neomezeně). Automatický ostřící systém disponuje celkem 61 body včetně slušných 41 křížových bodů (+ funkce Dual Pixel RAW). Velkou výhodou je také rychlost uzávěrky, která dosáhne až na 1/8 000 sekundy a na opačném konci na standardních 30 sekund + BULB.

Expozici je možno kompenzovat v krocích po 1/3 nebo 1/2 v rozsahu +/- 5 EV a zároveň ji kombinovat s funkcí AEB. Hodnoty ISO můžete vyšroubovat až na 32 000. V praxi se na snímcích samozřejmě objevil zřetelný šum, ale výsledek byl pořád o mnoho koukatelnější než zvládnou přístroje s menším snímačem.

Fotoaparát má integrovaný čistící systém snímače EOS. Optický hledáček dokáže pojmout 100 % zorného pole a samozřejmě zobrazuje fotografické hodnoty. U displeje je škoda, že postrádá výklopnou konstrukci. Nicméně úhlopříčka 3,2“, rozlišení přes 1,6 milionu bodů a dotyková technologie z něj dělají skvělý pomocný nástroj. Na jeho povrchu je použito antireflexní tvrzené sklo – a v 7 úrovních můžete nastavovat jas a ve 4 úrovních i tóny barev.

Baterie LP-E6N s kapacitou 1 865 mAh má deklarovanou výdrž na jedno nabití až 900 snímků. Pro rozšíření kapacity je k dostání bateriový grip BG-E20, do kterého se vejdou akumulátory dva. Za zmínku stojí v neposlední řadě také kombinovaný slot na paměťové karty. Vedle slotu pro SD/SDHC/SDXC do standardu UHS-I je tu také slot pro Compact Flash I kompatibilní s UDMA 7. S přihlédnutím k funkcím (viz níže) se jedná se o jeden z nejlépe vybavených strojů ve své kategorii.

Funkce fotoaparátu – 9,5/10

Že se jedná o profesionální zrcadlovku jasně potvrzuje i pohled na hlavní otočný volič. Krom chytrého automatu tu není žádná volba scénických režimů nebo filtrů. Prostor je dán tomu důležitému – prioritám clony a času, plnému manuálu, programové automatice, režimu BULB a hned třem režimům s uživatelským nastavením.

Ti, kdo holdují moderním technologiím, budou určitě potěšeni integrovanou technologií Wi-Fi, Bluetooth a NFC modulem. EOS 5D Mark IV má v záloze navíc ještě zabudovanou GPS, což je rozhodně výbava nadstandardní. Vybaven je i pokročilými fotografickými vychytávkami. Zvládne HDR, AEB, časosběrná videa i zpomalená videa.

Oproti svému předchůdci čtvrtá generace výrazně povyrostla. Jedním z důkazů je maximální rozlišení videa 4K při snímkovací frekvenci 30 FPS. Vylepšení se ale dočkalo i Full HD, které je nyní možné pořídit s frekvencí 60 snímků za sekundu. HD ready potom až při 120 FPS. Ve frekvenci 60 snímků a rozlišení Full HD je možné nahrávat i efektní zpomalené záběry.

Nutno ale podotknout, že souvislý záznam 4K videa je omezen bez sekundy na půl hodinu. Fotoaparát dále nabízí i možnost uložit z jakéhokoliv obrazu ve 4K videu snímek v rozlišení 8,8 Mpx a výsledek uložit na kartu jako samostatnou fotku formátu JPEG.

Dalším velkým pokrokem je funkce Dual Pixel CMOS AF, využitelná jak při filmování, tak při fotografování. Každý efektivní pixel na snímači je osazen dvojicí samostatných fotodiod. Hodnoty z obou diod jsou odečítány nezávisle a oba výsledné obrazy dávají vzniknout ostřejším snímkům a videím. Tato technologie umožňuje vytvářet snímky formátu DPRAW (Dual Pixel RAW) – a posléze například – s využitím aplikace Dual Photo Professional – doostřit specifické oblasti fotek.

Test Canon EOS 5D Mark IV

Testovaný Canon je schopen ostřit za velmi špatných světelných podmínek. V praxi to jasně potvrdil a dokázal ostřit, i když už bylo Slunce hodnou dobu za horizontem. Navíc s výše zmíněným vyšroubovaným ISO se tato schopnost ještě zlepšuje. Má citlivý autofokus, který je schopen pracovat až do -3 EV. Při využití Dual Pixel CMOS AF pak až do -4 EV. Celkově vzato EOS 5D Mark IV výbavou zahanbí jen dražší modely, které jsou ve výsledku hlavně rychlejší. Ve své cenové hladině mu nicméně může konkurovat málokterý model.

Náš tip

Další skvělé zrcadlovky najdete v našem výběru.

Kvalita fotografií – 9/10

Svůj úděl svatebního fotoaparátu splnil Mark IV na výbornou. Rychlé sekvenční snímání v kombinaci s porcí ostřících bodů dokázalo zachytit důležité momentky. Procesor dokáže rychlý přísun objemných RAW formátů zpracovávat opravdu svižně.

Více originálních fotografií najdete tady.

Slunný podzimní den byl k focení jako stvořený, ale zároveň bylo občas nutné fotit i v nepříjemných úhlech vůči Slunci. I to se nakonec bez blesku a se zvednutým ISO zvládlo vcelku dobře. Při focení v interiéru zámku nás nejvíce potěšila čistota obrazu a ostré detaily. Venku spolehlivě vykreslil plné podzimní barvy a i skupinové fotografování zvládl s širokoúhlým objektivem 16-35 mm na výbornou.

Při nočním testování si nevedl vůbec špatně. Určitě bychom nedoporučovali za každou cenu hnát ISO do extrémních hodnot. V tomto případě nám šlo čistě jen o test. Při nižších hodnotách je šum výrazně nižší. Díky plnoformátovému snímači jsou ale i hůře osvětlené scény mnohem lépe čitelné a projasněné.

Kvalita videa – 9/10

Kvality filmařského umění EOSu 5D dopadla nad očekávání dobře. Určitě rádi vyzdvihneme svižné přeostřování. Samozřejmě je slabší při rychlém přechodu z dálky na blízko, ale celkově funguje znamenitě. Podzimní barvy vynikly za slunného dne naprosto skvěle a není jim potřeba nic vytýkat. Foťák kreslit prostě umí.

Video se psy, točené za chůze, by k lepší koukatelnosti určitě potřebovalo profesionální stabilizátor. I tak je ale vidět, že se systémy snaží o co nejlepší výsledek. Noční video bylo točeno za úplné tmy, a tak jsou vidět jen ostré kontrasty s oblohou a osvětlená místa od pouliční lampy. Kupodivu se ale neobjevuje žádný vyloženě nepříjemný šum. Takže za videa rozhodně body nahoru. Tento stroj je určitě na filmování jako dělaný.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Canon EOS 5D Mark IV hodnotilo na Heurece 17 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 95 %. Z toho lze vyvodit, že se jedná o špičkový model, s nímž je nadmíru spokojen prakticky každý fotograf. Většinou je vychvalován pro vylepšený autofokus, rozmístění ovládacích prvků nebo špičkovou obrazovou kvalitu.

Na zahraničním webu techradar.com vyzdvihují pokročilý ostřící systém nebo schopnosti displeje, ať už jde o kvalitu náhledu nebo dotykovou reaktivnost. Na stránce dpreview.com zmiňují taktéž vynikající ostřící systém s funkcí Dual Pixel AF.

Doporučené objektivy

Základní zoomovací objektiv Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM začínající na širokoúhlém ohnisku, který se dá využít pro naprostou většinu fotografických scén. Dobře se s ním fotí také makro a dá se tedy označit za dobré univerzální sklo.

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM je zařízení, kterým byl „náš“ testovaný fotoaparát osazen, a se kterým jsme nafotili všechny snímky a natočili všechna videa. Objektiv vyniká zejména velmi širokoúhlým záběrem. Světelnost by sice mohla být nižší, ale proti takovému modelu má také poloviční cenu. Celkově hodnotíme zpracování i obrazovou kvalitu jako velice dobrou.

S objektivem Canon EF 85mm f/1,4 L IS USM byly nafoceny všechny portréty k maximální spokojenosti. Objektiv má perfektní světelnost, díky které si poradí i ve stínu a výborně pracuje s nízkou hloubkou ostrosti. Nevýhodu má pouze jedinou – je těžký.

Alternativní modely k Canon EOS 5D

Velmi podařenou alternativou je model Nikon D750. S recenzovaným Canonem drží v drtivé většině parametrů krok. Snad jen pomalejší závěrka ho lehce indisponuje.

Za povedeného bratříčka Canon EOS 6D Mark II (recenze) sice ušetříte, ale za cenu mírného oželení výbavy. Nižší rozlišení, Full HD video nebo pomalejší uzávěrka lehce indisponují i jej. Ovšem za takřka poloviční cenu jde o vynikající stroj.

Pentax K1 II – model neprávem opomíjené značky má především precizně zpracované odolné tělo a perfektní ovládání. Nabídne i duální slot pro karty, GPS, Wi-Fi a uzávěrka dokáže zrychlit na 1/8 000 sekundy.

Závěrečné hodnocení

9.5

Perfektní

Canon EOS 5D Mark IV je po právu řazen mezi profesionální stroje, jehož špičková výbava, výborné zpracování a perfektní ovládání se stane splněným snem nejednoho fotografa. Tady chybu neuděláte.

Design a zpracování
9.5
Ovládání fotoaparátu
10
Technické parametry a hardware
10
Funkce fotoaparátu
9.5
Kvalita fotografií
9
Kvalita videa
9
Klady
  • Odolnější zpracování
  • Perfektní ergonomie a ovládání
  • Plnoformátový snímač
  • Uzávěrka 1/8 000 s.
  • Vestavěná GPS
  • Videa ve 4K
Zápory
  • Vyšší hmotnost
  • Bez integrovaného blesku
  • Nemá výklopný displej

Nejprodávanější fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář