Zajímá vás, jestli plnoformátový model Canon EOS 6D Mark II za zhruba 45 tisíc korun vůbec stojí? Podrobili jsme ho portrétnímu focení, natáčení videí i nelehkému fotografování ve stínu či v noci. Jak obstál, nejen z pohledu obrazové kvality, ale i s ohledem na fyzické parametry se dočtete níže.
- Jak vybrat digitální fotoaparát a další tipy se dozvíte v článku Nejlepší zrcadlovky.
Obsah balení
V originálním balení najdete tělo fotoaparátu, baterii LP-E6N, nabíječku LC-E6E s napájecím kabelem, uživatelskou příručku a ramenní popruh. Fotografii krabice vám bohužel neukážeme, protože jsme dostali fotoaparát bez balení.
Design a zpracování – 9/10
Canon EOS 6D Mark II je robustnější stroj, ačkoliv v porovnání s profi zrcadly se jedná o relativně malý a lehký fotoaparát. Tělo váží včetně baterie a karty 765 gramů. K tomu připočtěte objektiv a buďte si jisti, že na dlouhém focení se dokáže pronést. Nicméně řada fotografů jistě ocení jeho bytelnost a zvýšenou odolnost.
Rám tvoří slitina hliníku a polykarbonátové pryskyřice se skleněnými vlákny. Vše je potom znovu zabaleno do polykarbonátové pryskyřice se speciálními vodivými vlákny a v některých částech se skleněnými vlákny. Velkou výhodou je také přítomnost těsnění zvyšující odolnost vůči stříkající vodě či prachu.
Velikost gripu je optimální, stejně jako rozměr očnice. Foťák se může pochlubit zadním výklopným displejem i horním stavovým displejem. Vybaven je i slušným počtem konektorů. Nechybí mu USB, HDMI, vstup pro externí mikrofon nebo výstup pro dálkovou kabelovou spoušť.
Ve spodní části najdeme slot pro velkokapacitní baterii LP-E6N, která zvládne na jedno nabití pořídit až 1 200 snímků. Samozřejmostí je použití bateriového gripu BG-E21. Na gripu se nachází ještě slot pro paměťovou kartu SD/SDHC/SDXC. Mnohé by ale určitě potěšily klidně sloty dva.
Ovládání fotoaparátu – 8,5/10
Fotoaparát se ovládá až na jednu výjimku skvěle. Mezi nejlépe využitelné prvky EOSu 6D Mark II řadíme zadní a horní roller, oba dva displeje a velké množství programovatelných tlačítek (jedno je nenápadně umístěno i vedle bajonetu). V horní části gripu je hned 6 tlačítek usnadňující práci například s měřením, ostřícími body, ISO, sériovým snímáním a dalším.
Díky této porci je možné přizpůsobovat parametry fotografování opravdu bleskově. Pochvalu zaslouží i kvalitně provedený otočný volič hlavních režimů s pojistkou. Na zadní straně je rozložení tlačítek takřka notoricky známé. Šikovně je ale například zpracován přepínač mezi foto/video režimem a hledáčkem/displejem.
Onou jednou výjimkou je křížového ovládání, které se nám zdá zbytečně vystouplé, a navíc nereagovalo příliš citlivě. Lepší je místo něj využít zadní roller nebo dotykový displej. Ergonomie foťáku je povedená. Sluší mu vysoké tělo, které dává dostatek prostoru jak ovládacím prvkům, tak i prstům.
Technické parametry a hardware – 8,5/10
Canon EOS 6D Mark II je plnoformátová digitální zrcadlovka řadící se mezi poloprofesionální stroje. Podle slov Canonu mezi „zrcadlovky pro nadšence,“ kterým pomůže s ambicióznějšími projekty nebo přechodem na profi dráhu. A to skutečně dokáže.
Jasným předpokladem je CMOS Full Frame snímač s rozlišením 26,2 Mpx a pokročilý procesor DIGIC 7, který mu umožňuje fotit rychlostí 6,5 sn./s (souvisle 21 RAW / 150 JPEG). Dalším parametrem hrajícím pro tento fotoaparát je systém ostření využívající hned 45 křížových AF bodů (bohužel ale chybí pomocné AF světlo).
Nejdelší čas závěrky činí standardních 30 s. Nejkratší pak 1/4 000 s, a to je možná zbytečně málo (1/8 000 by určitě potěšilo). Hodnoty ISO lze nastavit v rozmezí 100 až 40 000 (a skutečně je použitelná i tato extrémní hodnota).
Optický hledáček je perfektní. Má sice jen 98 % pokrytí, ale náhled je díky pětibokému optickému hranolu nádherný. Displej má 3“ (7,7 cm) úhlopříčku a může se pochlubit dotykovou technologií včetně dotykového ostření. Rozlišení má přes 1 milion bodů a pokud by svítilo slunce příliš, můžete volit ze 7stupňového nastavení jasu. Navíc pozorovací úhel 170° v horizontální i vertikální rovině je také velice slušný.
Canon uvádí i povrchovou úpravu proti vytváření šmouh, což jsme samozřejmě okamžitě museli otestovat v praxi – až tak úplně odolný není, každopádně se velmi snadno a rychle vyčistí. Částečně zamrzí také absence integrovaného blesku. Ano, profi zrcadla jej nemají běžně, ale Canon deklaruje 6D Mark II jako fotoaparát pro nadšence, a tak by jej mít mohl.
Funkce fotoaparátu – 9,5/10
Přeskočme automat a scénické režimy. Canon 6D Mark II je samozřejmě má, ale jeho majitele zajímat příliš nebudou. Za zmínku stojí snad jen automatický HDR režim či ještě kreativní automat.
Fotoaparát slibuje především rychlost, vysoký dynamický rozsah, nízký šum a ostření i za špatných světelných podmínek. Díky plnoformátovému snímači také mnohem lépe pracuje s nízkou hloubkou ostrosti. Vybaven je vestavěnou korekcí odchylky objektivu, díky níž kompenzuje difrakci, zkreslení a chromatickou vadu. Díky středovému dvojitému křížovému bodu můžete s AF zaostřit až do – 3 EV, což zhruba odpovídá měsíčnímu svitu.
Potěší také integrované automatické čištění snímače. Vestavěné technologie Bluetooth a Wi-Fi jsou připraveny pro dálkové ovládání, živý náhled nebo rychlý přenos snímků. EOS 6D Mark II je skutečně moderní přístroj, který můžete propojit s aplikací Canon Photo Companinon a využívat kurzy, tipy či cvičení a zdokonalovat se. Kdo si potrpí na uvedení souřadnic u každé fotky, pro toho budiž třešničkou na dortu integrovaný GPS modul.
Pro natáčení videa je připraveno rozlišení Full HD / 50p. Navíc podpořené technologií Dual Pixel CMOS AF pro velmi plynulé přeostřování a 5osou digitální stabilizací. Časosběrné snímky je potom schopen tvořit v ještě lepším 4K rozlišení.
Na hlavním voliči najdeme ještě speciální pozici B (BULB), se kterou můžeme rychle přepnout do prakticky nekonečné uzávěrky. Dále ještě dva režimy C1 a C2, které umožňují přednastavit si nejčastěji používané hodnoty clony a závěrky. Práci s přepínáním foto hodnot výborně urychlují zmíněná programovatelná tlačítka.
Kvalita fotografií – 9,5/10
Fotky vzešlé z Canonu EOS 6D Mark II se nám hodně líbily. Plnoformátový snímač se podepsal na plných a sytých barvách spolu s vysokým rozlišením a nádherně ostrými detaily. Jedná se tedy o výsledky, se kterými může i šikovný amatér směle konkurovat profesionálům.
Více originálních fotografií najdete tady.
Rozdílné názory se na internetu dají vyčíst na dynamický rozsah foťáku – za nás zkušenost velmi dobrá. Skvěle umí pracovat s nízkou hloubkou ostrosti, což je viditelné nejlépe na portrétech. K ruce jsme měli i portrétní sklo 85mm f/1,4, a výsledek můžete sami vidět na portrétech krásné fotografky. Také noční fotky ve městě dopadly výborně.
Zcela záměrně jsme na nich vyzkoušeli zvednutí ISO na maximální hodnotu 40 000. Měli jsme trochu obavy, co z toho bude, ale neobjevil se nijak nepříjemný šum. Samozřejmě není nutné snažit se fotit za co největší tmy, ale na to, že jsme fotili v noci bez stativu a na extrémní ISO, je výsledek skvělý.
Jelikož jsme chtěli dát foťáku pořádně do těla, podrobili jsme ho dalšímu oříšku – focení noční oblohy. Výsledek byl opět více než uspokojivý. Znovu se fotografování obešlo bez složitých příprav a postačil pouze stativ a 30sekundová uzávěrka. Můžete se sami přesvědčit, že i pás Mléčné dráhy je dobře vidět.
Kvalita videa – 9/10
Full HD video z 6D Mark II má také krásné barvy a plné ostré detaily. Přeostřuje výborně, což je vidět na záznamu koupajících se hus. Pochválit lze určitě i stabilizaci videa, jelikož tento záběr byl točen bez stativu.
Na stativu naopak vznikl záběr plamenů zvedajících se z ohniště. Oheň je samozřejmě výrazný zdroj světla, takže veškeré okolí je absolutně černé. Nicméně pohled na žhavící se dřevo je opět jasný a ostrý.
Noční záběr před terminálem letiště je opět točen z ruky a na něm je krásně vidět, jak si 6D Mark II dokáže poradit s obtížnými světelnými podmínkami. Kvůli absenci 4K se sice nejedná o stroj určený pro profi točení filmů, ale pokud točíte jen občasně, určitě vaše ambice pokryje dokonale.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Canon EOS 6D Mark II hodnotilo na Heurece 13 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 92 %. To samo o sobě jasně hovoří o velmi kvalitním a povedeném přístroji. Většinou všichni oceňují provedení a velikost, ostřící systém, přítomnost Wi-Fi a GPS a samozřejmě obrazovou kvalitu. Negativní recenzi nedostal žádnou.
Na zahraničním webu TechRadar.com vyzdvihují ostřící systém, zpracování anebo dotykový displej. Na webu DigitalTrends.com chválí také systém ostření, dotykový displej nebo rychlost snímání.
Doporučené objektivy
I pro plnoformátový snímač se skvěle hodí nejmenší a nejlehčí dostupné sklo Canon EF 50mm f/1,4 USM. Navíc s vylepšenou světelností f/1,4 se jedná o základ, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa.
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM je základní zoomovací objektiv začínající na širokoúhlém ohnisku, který se dá využít pro naprostou většinu fotografických scén. Dobře se s ním fotí také macro a dá se tedy označit za dobré univerzální sklo. V naší recenzi byla většina snímků pořízena právě s ním.
S objektivem Canon EF 85mm f/1,4 L IS USM byly nafoceny všechny portréty k maximální spokojenosti. Objektiv má perfektní světelnost, díky které si poradí i ve stínu a výborně pracuje s nízkou hloubkou ostrosti. Nevýhodu má pouze jedinou – je těžký.
Alternativní modely k Canon EOS 6D Mark II
Velmi podařenou alternativou je konkurenční model Nikon D750. Ačkoli nelze říct, který z fotoaparátů bude fotit lépe, faktem je, že D750 chybí například GPS nebo dotykový displej.
Model Pentax K1 II neprávem opomíjené značky má především precizně zpracované odolné tělo a perfektní ovládání. Nabídne i duální slot pro karty, GPS, Wi-Fi a uzávěrka dokáže zrychlit na 1/8 000 sekundy.
Za bratříčka přezdívaného Canon EOS 5D Mark IV sice budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale získáte například vyšší rozlišení, duální slot pro karty, 4K video, funkci duálních pixelů ve formátu RAW a další. Zkrátka mnohem sofistikovanější nástroj.
Závěrečné hodnocení
Perfektní Canon EOS 6D Mark II je rozhodně výbornou volbou pro amatéry s vysokými ambicemi a chutí konkurovat profíkům, kteří pravděpodobně sáhnou po výkonnějších, ale 2× dražších modelech.
Diskuze a zkušenosti